Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θεοδωρος

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Θεοδωρος »

Εγω στην 505 ΤΠΖΝ που ειμαι τοποθετημενος οι θαλαμοι ειναι καθαροι οσο και εσεις. Αν ειστε βρωμιαρηδες το ιδιο θα ειναι και οι θαλαμοι. Κοριους δεν εχει. Εαν δειτε κοριους εσεις τους φερατε. Απο φαγητο πολυ ανεση. Πρωινο συμπεριλαμβανει μερεντα μαρμελαδα μελι σαλαμι κασερι κορν φλεικς και ψωμι παντα. Μεσημεριανο εχει χταποδομακαροναδες φακες κρεατοσουπες κοτοπουλα και χυμους αναψυκτικα. Βραδινο το ιδιο με το μεσημεριανο. Οι παλαιοι δεν κανουν καψονια. Σαν προστατευομενο ειδος ειναι η νεοσυλεκτοι. Εκπαιδευτες οι μισοι βαριουνται οι αλλοι μισοι τερμα γκαβλωμενοι. Αμα πεσετε εκπαιδευτη Νταουλι θα φατε πολυ σινουκ γιαυτο ομως και πηγαινετε πεζοναυτες. Γελιο απιστευτο αλλα και σωστη εκπαιδευση. Εξοδοι σχεδον καθε σκ. Εννοειται θα πηξετε στις υπηρεσειες αλλα αυτο ειναι παντου. Αδειες ανετες. Η πολη γαματη οι Βολιοτησες ωραιες και θα μπορειτε να τις βλεπετε μην ανησυχειτε. Ελατε μην φοβαστε. Μετα το πρωτο σκ θα ειστε σαν το σπιτι σας.Ολα και ολα η 505ΤΠΖΝ ειναι 8/10.

Gorwarth

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Gorwarth »

Θεοδωρος έγραψε:Εγω στην 505 ΤΠΖΝ που ειμαι τοποθετημενος οι θαλαμοι ειναι καθαροι οσο και εσεις. Αν ειστε βρωμιαρηδες το ιδιο θα ειναι και οι θαλαμοι. Κοριους δεν εχει. Εαν δειτε κοριους εσεις τους φερατε. Απο φαγητο πολυ ανεση. Πρωινο συμπεριλαμβανει μερεντα μαρμελαδα μελι σαλαμι κασερι κορν φλεικς και ψωμι παντα. Μεσημεριανο εχει χταποδομακαροναδες φακες κρεατοσουπες κοτοπουλα και χυμους αναψυκτικα. Βραδινο το ιδιο με το μεσημεριανο. Οι παλαιοι δεν κανουν καψονια. Σαν προστατευομενο ειδος ειναι η νεοσυλεκτοι. Εκπαιδευτες οι μισοι βαριουνται οι αλλοι μισοι τερμα γκαβλωμενοι. Αμα πεσετε εκπαιδευτη Νταουλι θα φατε πολυ σινουκ γιαυτο ομως και πηγαινετε πεζοναυτες. Γελιο απιστευτο αλλα και σωστη εκπαιδευση. Εξοδοι σχεδον καθε σκ. Εννοειται θα πηξετε στις υπηρεσειες αλλα αυτο ειναι παντου. Αδειες ανετες. Η πολη γαματη οι Βολιοτησες ωραιες και θα μπορειτε να τις βλεπετε μην ανησυχειτε. Ελατε μην φοβαστε. Μετα το πρωτο σκ θα ειστε σαν το σπιτι σας.Ολα και ολα η 505ΤΠΖΝ ειναι 8/10.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε. Αυτη ειναι πραγματικα η μοναδικη σωστη και πιο επικαιρη περιγραφη της μοναδας που μπορεσα να βρω. Μπαινω σε κανα 2 βδομαδες στο 505 ως πεζικο. Τι οπλο εισαι εσυ; Επισης οσοι δεν την παλευουν στην μοναδα παιρνουν μεταθεση;

NiklasP556
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από NiklasP556 »

Γεια σας! Ξέρω πως το θέμα είναι παλιο, αλλά ότι θέμα ανοίξω ξεχωριστό το διαγράφουν οι διαχειριστές γτ μοιάζει με ήδη υπάρχοντα (με το δίκιο τους, απλά έκανα κάποιες πιο διευκρινιστικες ερωτήσεις).Εγώ δήλωσα Αλεξιπτωτα στο περιοδεύον, αλλά τώρα που διάβασα για τους Πεζοναύτες θέλω να πάω εκεί. Ο στρατονομος μου είπε μπορώ να το δηλώσω στο κέντρο.

Κατά τη γνώμη σας όσοι έχετε υπηρετήσει ποια είναι η πιο μάχιμη μονάδα; Να προλάβω να κάνω 50αρα σχεδόν καθημερινή άσκηση και τη γυμναστικη 2-3 φορές την εβδομαδα, να κάνουμε αποβάσεις και ελικοπτερειες, χειμερινή διαβίωση, ανταρτοπόλεμο και γενικώς ότι συμπεριλαμβάνει η εκπαιδεκπα του Πεζοναύτη.

Επίσης αν πάω σαν ΔΕΑ υπάρχει πιθανοτητα μείνω ΠΖΝ και να περάσω κανονικά ΟΛΗ την εκπαίδευση ΧΩΡΙΣ ελαφρυντικά λόγω "Εφεδρου Αξιωματικου" κ μλκιες; Η θα με τρέχουν για γραφειοκρατία και δεν θα κάνω τα ίδια με τη σειρά μου; Σαν ΔΕΑ θα προλάβω κ δεύτερη 50αρα λογικά ε;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Έκανα τα χαρτιά μου να παρουσιαστω ως προτακτος τον Σεπτέμβρη. Θα ξέρω την άλλη εβδομάδα αλλιώς πάω Νοεμβρη.

NiklasP556
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από NiklasP556 »

Επίσης ως έφεδροι κάνουν κατάβαση από βράχια ή τον πύργο με ραππελ;
fsafa

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από fsafa »

Αυτά που λες γινόντουσαν πριν 20 χρόνια Εικόνα Πλέον οι φαντάροι δεν κάνουν σχεδόν τίποτα.

Δόκιμος στις Ειδικές Δυνάμεις χωρίς το κατάλληλο βύσμα δεν πρόκειται να γίνεις.

NiklasP556
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από NiklasP556 »

Η σε αυτό η σε άλλο θέμα στο φόρουμ διάβασα ότι έκαναν και αποβάσεις και ελικοπτερειες και 5 μερες χειμερινη διαβιωση και τους είχαν στο τρέξιμο καθε μέρα σχεδον.
NiklasP556
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από NiklasP556 »

Παιδιά διαβασα άλλου ότι οι πεζοναύτες είναι πολύ κατώτεροι από θέμα εκπαίδευσης από ότι οι αλεξιπτωτιστες. Σε θέμα ασκήσεων (παρόλο που κάνουν περισσότερες διαφορετικές οι ΠΖΝ) αυστηρότητας πορείες και τα σχετικά. Δεν είναι το ίδιο δύσκολα με άλλες ΕΔ; Δεν υφίσταται και εκεί η ίδια η κ περισσότερη ψυχολογική κ φυσική καταπόνηση με τα άλλα όπλα των ΕΔ; Πορείες συχνές κ βολές δεν κάνουν; Ασκήσεις και τρέξιμο κάθε πρωι δεν κανουν; Αποβάσεις και τα σχετικά δεν έχει; Γιατί τους υποβιβάζουν τόσο; Είναι προκατάληψη, ή είναι όντως βασιμοι οι ισχυρισμοί αυτοί;
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από marsupilami »

NiklasP556 έγραψε:Παιδιά διαβασα άλλου ότι οι πεζοναύτες είναι πολύ κατώτεροι από θέμα εκπαίδευσης από ότι οι αλεξιπτωτιστες. Σε θέμα ασκήσεων (παρόλο που κάνουν περισσότερες διαφορετικές οι ΠΖΝ) αυστηρότητας πορείες και τα σχετικά. Δεν είναι το ίδιο δύσκολα με άλλες ΕΔ; Δεν υφίσταται και εκεί η ίδια η κ περισσότερη ψυχολογική κ φυσική καταπόνηση με τα άλλα όπλα των ΕΔ; Πορείες συχνές κ βολές δεν κάνουν; Ασκήσεις και τρέξιμο κάθε πρωι δεν κανουν; Αποβάσεις και τα σχετικά δεν έχει; Γιατί τους υποβιβάζουν τόσο; Είναι προκατάληψη, ή είναι όντως βασιμοι οι ισχυρισμοί αυτοί;


Το τι γραφουν στα διαφορα φορουμ μην τα πιστευεις. αποκλινουν πολυ απο την πραγματικοτητα. η διαφορετικηη αρμοδιοτητα δεν καθιστα το σωμα των πεζοναυτων υποβιβασμενο. καθε επιλεκτο σωμα εχει τον ρολο του

NiklasP556
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από NiklasP556 »

Ευχαριστω πολύ φίλε μου! Κ γω αυτό πιστεύω! Χαίρομαι πολύ που το ακουω
alst

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από alst »

Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή μου ώστε να καταταχθώ το Νοέμβριο. Θέλω πολύ να υπηρετήσω ως πεζοναύτης, ωστόσο το Μάιο έκανα χειρουργείο πρόσθιου χιαστού. Η επέμβαση και η αποθεραπεία πήγαν και πάνε πολύ καλά. Διάβασα και το σχετικό ΦΕΚ το οποίο ανέφερε ότι για ρήξη χιαστού που έχει αποκατασταθεί επιτυχώς η σωματική ικανότητα είναι Ι1/Ι2. Το Νοέμβριο θα 'χουν συμπληρωθεί 6 μήνες από το χειρουργείο, κι αν όλα έχουν κυλήσει ομαλά θα μαι σε καλή κατάσταση. Πιστεύετε θα με πάρουν; Να το κρύψω, πέρα από δύσκολο λόγω των ουλών, θα ΄ναι και λάθος γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Dimitrii

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Dimitrii »

Καλησπέρα,

Παρουσιάζομαι στο Βόλο,32 ΛΔΒ Διαβιβάσεις. Δεν είχα δηλώσει πεζοναύτες οπότε δεν έχω καταλάβει με ποιο κριτήριο ορίστηκε αυτή ως η μονάδα που πρέπει να υπηρετήσω.

1) Τι ακριβώς κάνουν οι διαβιβάσεις στους πεζοναύτες;

2) Κάνουν ακριβώς τις ίδιες ασκήσεις;

3) Ποιες οι διαφορές στις αρμοδιότητες;

4) Ποιες Ειδικότητες Διαβιβαστή υπάρχουν στο 32 ΛΔΒ;

Ευχαριστώ πολυ!

Τκ

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Τκ »

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πει κάποιος πως είναι οι συνθήκες στο στρατόπεδο στον Βόλο στους πεζοναύτες. Δηλαδή εγώ που έχω κάποια κιλά παραπάνω θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στην εκπαίδευση ή θα δυσκολευτώ;

Greg

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greg »

Ελικοπτερία δεν θα κάνεις ούτε στο 575 ούτε πουθενά αλλού, ανταρτοπόλεμο επίσης δεν κάνουν αλλά είναι θέμα διοικητή. Τουλάχιστον 2017 Ε' ΕΣΣΟ που ήμουν εγώ αυτά δεν έκανα. Δεν κάνουν κάτι παραπάνω στα αλεξίπτωτα εκτός από το ΣΒΕΑ, πορείες-βολές κάνεις όσο τραβάει η ψυχή σου αλλά μόλις πας την πρώτη μετά δεν θα θες να πας άλλη, ειδικά αμα είσαι αυτός που θα βαρέσει και ένα σκοπέτο μετά από 12 ώρες περπάτημα επειδή δεν θα βγαίνουν οι υπηρεσίες. Στο εννιάμηνο προλαβαίνεις δύο κανονικές και δύο κωλυόμενων συνολικά τέσσερις. Τώρα από καψονάκι μόνο στο ΠΕΝ. Για μετά μόνο αν το τραβάει ο οργανισμός σου και προκαλείς αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το αποζητάς; Δεν μαθαίνεις κάτι έτσι ούτε γίνεσαι καλύτερος Ράμπο, απλά υποδουλώνεσαι και γίνεσαι πιο πειθήνιο όργανο. Όσο για τον αντάρτη αν θες καλό αντάρτη πήγαινε 35 ΜΚ μόνο εκεί κάνουν και πέφτει και ξύλο. Από κάτι ΘΜΑΚ και κάτι ΙΜΑΚ που πήγαν φίλοι μου έχουμε να γελάμε με αυτήν την παρωδία που ονομάζουν "αντάρτη". Όσο για αλεξίπτωτα μετά το ΠΕΝ και το ΣΒΕΑ το μόνο που έχει το πρόγραμμα είναι σκοπέτο απ όσο ξέρω (μπορεί να κάνω και λάθος οκ). Στους πεζοναύτες τουλάχιστον θα κάνεις κανα 2 Αιγιαλούς/ Καταιγίδα/ Παρμενίωνα/ Μ. Αλέξανδρο/ Μέδουσα, σκηνάκια στα Γλαφυρά στο Βόλο κανα 2 φορές, εξαρτάται πότε θα μπεις. Η Δ' ΕΣΣΟ 2017 έπεσε πάνω σε 6 ασκήσεις. Περισσότερο καιρό πέρασαν στα καράβια και στα βουνά παρά στο στρατόπεδο όσοι πήγαν σε όλες. Όσο για τον Μ. Αλέξανδρο είναι Νατοϊκή άσκηση και συμμετέχουν και Αμερικάνοι, ότι καλύτερο από εμπειρία. Δεν είχα την τύχη να πάω αλλά όσοι πήγαν έκαναν πραγματικό αντάρτη και έκαναν φοβερά πράγματα. Έριξαν με ένα σορό όπλα, χειροβομβίδες, όλμους ότι θες. Απλά να ξέρεις στην Αυλώνα τουλάχιστον είναι πολύ χειρότερες οι συνθήκες διαβίωσης, τριτοκοσμικές θα έλεγα. Σκέψου ήρθε θείος μου στην απονομή του μπερέ και έφριξε με το πως ήταν το μέρος σε σχέση με το 80 που είχε υπηρετήσει αυτός. Η συμπεριφορά των στελεχών καμία σχέση με του Βόλου επίσης και το ξέρω γιατί πέρασα 2 βδομάδες στον Βόλο για ειδικότητα μετά το ΠΕΝ. Στον Βόλο τους φέρονται ανθρώπινα ενώ στην Αυλώνα μας έχουν σαν τα ζώα, και σκέψου ο διοικητής ήταν σχετικά άνθρωπος για ειδικές δυνάμεις. Ο προηγούμενος ήταν πολύ χειρότερος.
Greg

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Greg »

Θα μπορέσεις. Να σε κόψουν απο μόνοι τους δεν το κάνουν εκτός κι αν είσαι ψυχοπαθής ή έχεις θέματα υγείας. Για τον μέσο άνθρωπο ισχύει ότι πρέπει να υπογράψει από μόνος του το κοψόχαρτο :P Αν είσαι σκύλος θα αντέξεις. Το 90% είναι ψυχική αντοχή θα έλεγα. Και ναι πήγαινε στον Βόλο, όλα είναι πιο εύκολα από την Αυλώνα και οι εγκαταστάσεις πολύ καλύτερες. Το μόνο που δεν μου άρεσε στον Βόλο ήταν το φαγητό, τουλάχιστον τραγικό. Στην Αυλώνα τρως καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
Giannis gr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2018 1:27 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Giannis gr »

Γεια σας παιδιά. Εγώ θέλω να ρωτήσω πως μπαίνω στους πεζοναύτες αφού τελειώσω το σχολείο , σε ποια σχήμα είναι οι πεζοναύτες και πόσα μόρια απαιτεί
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης