Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από tvonp »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Αυτή την εβδομάδα έρχονται οι μεταθέσεις, προλαβαίνω ή είναι αργά;
cuervo

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από cuervo »

Και δύο ημέρες πριν βγουν οι μεταθέσεις γίνεται, το θέμα είναι να έχεις πολύ δυνατό βύσμα αλλιώς τσάμπα ονειρεύεσαι.
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από tvonp »

Έμαθα ότι υπογράφηκαν οι μεταθέσεις σήμερα. Τώρα δεν αλλάζει κάτι, αν πάνε στη μονάδα, σωστά; Παραλαμβάνω το φύλλο σε 5 μέρες εγώ.
cuervo

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από cuervo »

Στο έγραψα και πιο πανω με δυνατο βυσμα ολα αλλαζουν.
μαργαριτης

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από μαργαριτης »

259 σειρα δλδ 99β εσσο 521 βολαρα

GrMike
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 22, 2015 12:49 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από GrMike »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για τους πεζοναύτες. Διαλέγεις που θες να πας η σε στέλνουν τυχαία; Μένω Αθήνα και θα ήθελα να πάω Αυλώνα και αν έχω την δυνατότητα επιλογής πότε πρέπει να διαλέξω;
Άβαταρ μέλους
tourkofagos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 2:35 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από tourkofagos »

Καλησπερα, εκοψα την αναβολη μου αρχες αυγουστου και κατα πασα πιθανοτητα θα μπω πεζοναυτης τον Νοεμβρη, εχω εναν γνωστο στρατολογια και με ενημερωσε, ηταν δικη μου επιλογη ετσι κι αλλιως... Επειδη εχω χρονια να ασχοληθω θελω καποιες πληροφοριες... Χαρτι δεν μου εχει ερθει ακομα,1) ποια ειναι τα πιθανα μερη που μπορει να παρουσιαστει καποιος υποψηφιος πεζοναυτης; Επισης αν ολα πανε καλα και ορκιστω,2) ποια ειναι τα πιθανα μερη που μπορει να με στειλουν;3) θα εχω δικαιωμα επιλογης προτιμησης; Ευχαριστω εκ των πρωτερων, ελπιζω να ακουσω εγκυρες πληροφοριες που να ισχυουν για το 2015 Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

tourkofagos έγραψε:Καλησπερα, εκοψα την αναβολη μου αρχες αυγουστου και κατα πασα πιθανοτητα θα μπω πεζοναυτης τον Νοεμβρη, εχω εναν γνωστο στρατολογια και με ενημερωσε, ηταν δικη μου επιλογη ετσι κι αλλιως... Επειδη εχω χρονια να ασχοληθω θελω καποιες πληροφοριες... Χαρτι δεν μου εχει ερθει ακομα,1) ποια ειναι τα πιθανα μερη που μπορει να παρουσιαστει καποιος υποψηφιος πεζοναυτης; Επισης αν ολα πανε καλα και ορκιστω,2) ποια ειναι τα πιθανα μερη που μπορει να με στειλουν;3) θα εχω δικαιωμα επιλογης προτιμησης; Ευχαριστω εκ των πρωτερων, ελπιζω να ακουσω εγκυρες πληροφοριες που να ισχυουν για το 2015 Εικόνα


1) Ένας υποψήφιος Πεζοναύτης μπορεί να παρουσιαστεί σε οποιοδήποτε Κέντρο της Ελλάδος, δεν παίζει ρόλο αυτό. Όπως έχουμε γράψει στα πολλά θέματα που αφορούν τις Ειδικές Δυνάμεις και που βλέπω ότι δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις ή θα παρουσιαστείς στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ειδικών Δυνάμεων απευθείας ή θα παρουσιαστείς σε ένα οποιοδήποτε Κέντρο και όταν περάσει το κλιμάκιο των Ειδικών Δυνάμεων θα δηλώσεις ότι επιθυμείς να υπηρετήσεις στις καταδρομές, θα περάσεις από κάποιες διαδικασίες και τα υπόλοιπα μετά θα ερθουν από μόνα τους.

2) Εσύ στο ΚΕΝ όταν θα σας ζητηθεί θα δηλώσεις το που επιθυμείς να υπηρετήσεις. Το που θα σε μεταθέσουν όμως είναι καθαρά δικό τους θέμα ανάλογα με τις υπηρεσιακές ανάγκες, το βύσμα και άλλα πολλά. Μην το δένεις κόμπο δηλαδή εν ολίγοις ότι θα υπηρετήσεις ντε και καλά στους Πεζοναύτες.

3) Δικαίωμα επιλογής θα έχεις ναι όπως σου έγραψα και στο 2, αλλά το που θα σε στείλουν είναι σχετικό.

Άβαταρ μέλους
tourkofagos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 2:35 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από tourkofagos »

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σου, μαλλον δεν με καταλαβες καλα, με ενημερωσαν οτι θα παω πεζοναυτης σιγουρα, δεν ρωτησα αν θα παω πεζικο αν μπορω να παω μετα πεζοναυτης... Για να μπουμε στο ψητο, εχω καποιους φιλους που υπηρετησαν πεζοναυτες πριν 3-4 χρονια, τα συζητησαμε αλλα θελω να ρωτησω αν ισχυουν τα ιδια και τωρα... Καταρχας, στο χαρτι που ειχαν λαβει οι φιλοι μου εγραφε, πεζοναυτες-αυλωνα... Τωρα το χαρτι θα λεει ειδικες δυναμεις και θα παρουσιαστω πευκο με ολους τους ε. Δ. Δηλαδη μετα θα χωριστουμε σε λοκ μακ πεζοναυτες και αλεξιπτωτα; Αυτο δεν εχω καταλαβει ακομα, αν οι πεζοναυτες γιναν ενα με τους υπολοιπους ή συνεχιζουν να παρουσιαζονται αυλωνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Άρα με βάση τα λεγόμενα σου το χαρτί ακόμη δεν σου έχει έρθει οπότε δεν μπορείς να γνωρίζεις και το που θα παρουσιαστείς. Μέχρι και πριν λίγο καιρό πλέον οι υποψήφιοι πεζοναύτες παρουσιάζονταν στο Πεύκο όπως και όλοι οι υπόλοιποι και μετά τους έβγαινε η μετάθεση. Συνεπώς πάνω κάτω ισχύει ότι σου έγραψα και παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
tourkofagos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 2:35 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από tourkofagos »

Οπως ειπα και πριν εχω εναν γνωστο στην στρατολογια που μου ειπε οτι κατα 90% θα το τακτοποιησουν για να παω εκει που θελω, οχι το χαρτι δεν μου εχει ερθει ακομα λογικα οκτωβριο... Εξαλλου και στο περιοδευων ειχα δηλωσει πεζοναυτης και τον αυγουστο που εκοψα αναβολη, γραψαμε στην δηλωση 'προτιμηση πεζοναυτων' οπως μου ειπαν να κανω απο την στρατολογια... Οποτε να περιμενω χαρτι για μεγαλο πευκο που θα λεει ειδικες δυναμεις και μετα να κανω τον σταυρο μου να με επιλεξουν πεζοναυτη και οχι αμφιβιο (επειδη ειμαι Κρητικος) ; Αν με το καλο με παρουν θα παω βολο ή αυλωνα; Εχει αλλου πεζοναυτες ή οι μοναδες ειναι οι ιδιες οπως παλια;
cuervo

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από cuervo »

tourkofagos έγραψε:Οπως ειπα και πριν εχω εναν γνωστο στην στρατολογια που μου ειπε οτι κατα 90% θα το τακτοποιησουν για να παω εκει που θελω, οχι το χαρτι δεν μου εχει ερθει ακομα λογικα οκτωβριο... Εξαλλου και στο περιοδευων ειχα δηλωσει πεζοναυτης και τον αυγουστο που εκοψα αναβολη, γραψαμε στην δηλωση 'προτιμηση πεζοναυτων' οπως μου ειπαν να κανω απο την στρατολογια... Οποτε να περιμενω χαρτι για μεγαλο πευκο που θα λεει ειδικες δυναμεις και μετα να κανω τον σταυρο μου να με επιλεξουν πεζοναυτη και οχι αμφιβιο (επειδη ειμαι Κρητικος) ; Αν με το καλο με παρουν θα παω βολο ή αυλωνα; Εχει αλλου πεζοναυτες ή οι μοναδες ειναι οι ιδιες οπως παλια;


Πεζοναύτες έχει Αυλώνα και Βόλο, εσύ επειδή είσαι κρητικός κατά 99% θα πας σε νησί εκτός και αν βάλεις βύσμα.

Άβαταρ μέλους
tourkofagos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 2:35 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από tourkofagos »

Σε ευχαριστω για την απαντηση... Αυτο ειναι που θελω να αποφυγω, να περασω τον χειμωνα σε μικρο νησι... Να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις... Ας πουμε οτι τελικα το χαρτι μου ερχεται για στρατο ξηρας... Τα κλιμακια που θα ερθουν απο τις ειδικες δυναμεις να μας δοκιμασουν οσους θελουμε να παμε, θα ειναι ξεχωριστα για καθε κλαδο; Δηλαδη θα ερθει αλλο κλιμακιο για αμφιβιους αλλο για λοκ αλλο για πεζοναυτες; Ή θα ερθει ενα και -αν τα καταφερω- θα εχω παλι λιγες πιθανοτητες για πεζοναυτης και πολυ περισσοτερες για μακ;
Κομάντο

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Κομάντο »

tourkofagos έγραψε:Σε ευχαριστω για την απαντηση... Αυτο ειναι που θελω να αποφυγω, να περασω τον χειμωνα σε μικρο νησι... Να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις... Ας πουμε οτι τελικα το χαρτι μου ερχεται για στρατο ξηρας... Τα κλιμακια που θα ερθουν απο τις ειδικες δυναμεις να μας δοκιμασουν οσους θελουμε να παμε, θα ειναι ξεχωριστα για καθε κλαδο; Δηλαδη θα ερθει αλλο κλιμακιο για αμφιβιους αλλο για λοκ αλλο για πεζοναυτες; Ή θα ερθει ενα και -αν τα καταφερω- θα εχω παλι λιγες πιθανοτητες για πεζοναυτης και πολυ περισσοτερες για μακ;


Το κλιμάκιο που έρχεται αφορά όλες τις Ειδικές Δυνάμεις για να το κλείσουμε αυτό το θέμα. Συνεπώς τα ίδια αγωνίσματα και τις ίδιες διαδικασίες θα περάσετε όσοι θέλετε να υπηρετήσετε στις καταδρομές ή στους πεζοναύτες. Από εκεί και πέρα επειδή πολλοί στεριανοί και κυρίως Αθηναίοι και Θεσσαλικιώτες θέλουν ΠΖΝ βάζουν και βύσματα οπότε παίρνουν και πολλούς από αυτούς σε αυτές τις μονάδες. Στο λέω εκ πείρας. Οι πιθανότητες αντικειμενικά είναι να σε ρίξουν σε αμφίβια μοίρα. Αλήθεια όμως αφού λες ότι είσαι Κρητικός γιατί δεν επιλέγεις να υπηρετήσεις στην 1η ΜΑΛ στην Κρήτη;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες