Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PeriergosFantaros
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:54 am
Τοποθεσία: Οπλιτης
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από PeriergosFantaros »

ΚαλησπέραΟλοκλήρωνω το δεύτερο μήνα της θητείας μου και την εκπαίδευση ειδικότητας(έχω περάσει σπεν)

Υπάρχει για εμένα δυνατότητα να μπω ειδικές δυνάμεις και αλεξιπτωτιστές τώρα η ειναι πολυ αργα?

Οποίος έχει υπευθυνη απαντηση θα το εκτιμούσαν.

Kostaskokk

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Είμαι 18 χρόνων μπορώ να ανταπεξέλθω στα αλεξίπτωτα; Επίσης σε κόβουν για παράδειγμα 3 κάμψεις η 5 κοιλιακούς;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Kostaskokk έγραψε:Είμαι 18 χρόνων μπορώ να ανταπεξέλθω στα αλεξίπτωτα; Επίσης σε κόβουν για παράδειγμα 3 κάμψεις η 5 κοιλιακούς;


Φυσικά και μπορείς αρκεί να το θέλεις και να έχεις και μια στοιχειώδη επαφή με τη γυμναστική.

Δεν σε κόβουν με το παραμικρό, αλλά καλό είναι να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο. Αναφέρομαι στα αθλήματα για την κατάταξή σου στις καταδρομές. Στο σχολείο βασικής εκπαίδευσης αλεξιπτωτιστού (ΣΒΕΑ), όταν και αν με το καλό σε πάρουν, τα πράγματα είναι πιο αυστηρά και τα όρια τηρούνται κατά γράμμα. Αυτό συμβαίνει για να αποφεύγουν τυχόν τραυματισμούς οι υποψήφιοι αλεξιπτωτιστές.

Kostaskokk

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται αφού παρουσιαστώ στο ΚΕΕΔ; Ποτέ πάω να περάσω τα αθλήματα για αλεξίπτωτα και πότε παίρνω τον πράσινο μπερε;
Kostaskokk

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Επίσης με ποια σειρά εξετάζονται τα αθλήματα;
Άβαταρ μέλους
kwstaas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 5:38 pm
Ενδιαφέροντα: αλεξιπτωτιστές
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από kwstaas »

Καλησπερα θα ηθελα να κανω δύο ερωτήσεις 1η: Υπάρχει περίπτωση να είναι λίγο ελαστικοί και αν δεν βγάλω ασπουμε 42 καμψεις που είναι το όριο να με περάσουν;2η: Έχω σπάσει το χέρι μου με σοβαρό χειρουργείο πριν πολλά χρόνια και έχουν μείνει τα ράμματα υπάρχει θέμα?
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

kwstaas έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να κανω δύο ερωτήσεις 1η: Υπάρχει περίπτωση να είναι λίγο ελαστικοί και αν δεν βγάλω ασπουμε 42 καμψεις που είναι το όριο να με περάσουν;2η: Έχω σπάσει το χέρι μου με σοβαρό χειρουργείο πριν πολλά χρόνια και έχουν μείνει τα ράμματα υπάρχει θέμα;


Περασα αλεξιπτωτα το 13.
Με τα αθληματα, καλυτερα να εβγαζες οσα ορια σου ζητηθουν. Τοτε ας πουμε αν δεν πιαναμε τα ορια στα αθληματα μας εκοβαν για πλακα.
Ραμματα πολλοι ειχαμε, αυτοι θα δουν το βιβλιαριο σου και αν δουν οτι υπαρχει σοβαρο προβλημα ή εχει γραψει οτιδηποτε ο γιατρος τοτε θα σε κοψουν.
Θα ελεγα ομως πως αν ειναι κατι σοβαρο, καλυτερα να μη πας διοτι τοτε τουλαχιστον, ηταν επιπονη η ολη διαδικασια ΤΠΕΝ και ΣΒΕΑ μετα.
Καλη σου επιτυχια
Λεωνιδας

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Λεωνιδας »

Καλησπέρα αλάνια, παρουσιάζομαι ά εσσο 2021 μεγάλο πεύκο και έχω 2 απορίες, επειδή θέλω να ΠΑω αλεξίπτωτα, δίνω 2 φορές αθλήματα ; Η δίνω τα αθλήματα που δίνουν όλοι στο κεεδ και αν με παρουν στα αλεξίπτωτα ξανά δίνω εκεί ; Μόνο όσοι πραγματικά γνωρίζουν παρακαλώ
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Λεωνιδας έγραψε:Καλησπέρα αλάνια, παρουσιάζομαι ά εσσο 2021 μεγάλο πεύκο και έχω 2 απορίες, επειδή θέλω να ΠΑω αλεξίπτωτα, δίνω 2 φορές αθλήματα ; Η δίνω τα αθλήματα που δίνουν όλοι στο κεεδ και αν με παρουν στα αλεξίπτωτα ξανά δίνω εκεί ; Μόνο όσοι πραγματικά γνωρίζουν παρακαλώ


Θα δωσεις 1 φορα στο ΚΕΕΔ , αν τα περασεις μετα θα ορκιστεις στο ΚΕΕΔ θα παρεις αδεια 2-4 μερες και μολις γυρισεις θα σου δωσουν το φυλλο πορειας. Απο εκει και μετα (αν σε επιλεξουν διοτι ειναι πολυ βυσματικη μοναδα) Πας στη 2α ΜΑΛ οπου θα αρχισεις το σχολειο των ΤΠΕΝ (σχολειο καταδρομων για τους φανταρους) περιπου 3,5 εβδομαδων. Αν περασεις το σχολειο τοτε θα ορκιστεις με τον Πρασινο Μπερε.
Απο εκει και μετα θα περασεις το Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Αλεξιπτωτιστων (ΣΒΕΑ) οπου εχει διαρκεια καπου στις 4 βδομαδες αν θυμαμαι καλα.
Απο εκει και περα δεν χρειαζεται να ξερεις κατι αλλο.

Καλη επιτυχια και καλη καταταξη να εχεις σειρα ! Εικόνα
Γιώργος

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σε όλους, έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα οποίος είναι ειδικός σε τέτοια θέματα να μου απαντήσει. Εγώ τώρα τελειώνω το σχολείο είμαι 3η λυκείου και σήμερα 11-3-2021 έκανα το δελτίο απογραφής της στρατολογίας. Στα ΚΕΠ που πήγα με τον γονέα μου, μου ζήτησαν ορισμένα στοιχεία όπως και τα έδωσα, όταν μου ζήτησαν να τους πω σε ποια κατάταξη επιθυμώ να πάω τους είπα αλεξιπτωτιστής και μου κάνει πολεμική αεροπορία τότε, και τους απάντησα ναι, βέβαια παρατήρησα λίγο αργότερα ότι πάνω στο χαρτί δίπλα από την πολεμική αεροπορία αναγράφει σαν επιλογή και ειδικές δυνάμεις, και η απορία μου που θα ήθελα να μου λύσετε είναι: Η λεξιπτωτιστές ειδικές δυνάμεις δεν είναι; Γιατί έχω αρχίσει και ανησυχώ λίγο ότι έγινε λάθος γιατί φαντάζομαι ότι η πολεμική αεροπορία είναι διαφορετική από τους αλεξιπτωτιστές, δηλαδή στο χαρτί πιστεύω θα έπρεπε να βάλει ειδικές δύναμης όχι πολεμική αεροπορία. Παρακαλώ πολύ οποίος γνωρίζει ας μου απαντήσει το δυνατότερο δυνατόν για να διορθωθεί αν έχει γίνει κάποιο λάθος.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Καλησπερα Γιωργο,

Μαλλον καποιο λαθος θα σου εκαναν, διοτι και εγω εκανα τη θητεια μου το 13 στην 2η Μοιρα Αλεξιπτωτιστων στην οποια και θες να πας αποτι καταλαβα Και το χαρτι μου εγραφε πως η καταταξη μου θα γινει με την ταδε ΕΣΣΟ στο ΚΕΕΔ, δηλαδη το Κεντρο των Ειδικων Δυναμεων.

Η Πολεμικη Αεροπορια δεν εχει καμια σχεση με τους Αλεξιπτωτιστες και τη θητεια που αναζητας.

Καλο θα ηταν λοιπον, να παρεις ενα τηλεφωνο και να ενημερωσεις για το λαθος που, λογικα, εχει γινει.

Υ. Γ Δεν χρειαζεται να πεις πως θελεις να πας Αλεξιπτωτα διοτι ισως τους μπερδευει ο ορος.
Να πεις πως ενδιαφερεσαι να κανεις την θητεια σου στις Ειδικες Δυναμεις του Στρατου Ξηρας, απο εκει και περα οταν με το καλο περασεις στο Κεντρο και μεχρι να ορκιστεις θα ερωτηθεις για ποια μοναδα ενδιαφερεσαι και θα περασεις και τα αναλογα αθληματα και αν εισαι επιτυχων, τοτε θα μεταβεις στην 2α ΜΑΛ Ασπροπυργου.

Καλη σου επιτυχια φιλαρακι.Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Πέμ Μαρ 11, 2021 11:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιώργος

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Γιώργος »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Καλησπερα Γιωργο,

Μαλλον καποιο λαθος θα σου εκαναν, διοτι και εγω εκανα τη θητεια μου το 13 στην 2η Μοιρα Αλεξιπτωτιστων στην οποια και θες να πας αποτι καταλαβα Και το χαρτι μου εγραφε πως η καταταξη μου θα γινει με την ταδε ΕΣΣΟ στο ΚΕΕΔ, δηλαδη το Κεντρο των Ειδικων Δυναμεων.

Η Πολεμικη Αεροπορια δεν εχει καμια σχεση με τους Αλεξιπτωτιστες και τη θητεια που αναζητας.

Καλο θα ηταν λοιπον, να παρεις ενα τηλεφωνο και να ενημερωσεις για το λαθος που, λογικα, εχει γινει.

Υ. Γ Δεν χρειαζεται να πεις πως θελεις να πας Αλεξιπτωτα διοτι ισως τους μπερδευει ο ορος.
Να πεις πως ενδιαφερεσαι να κανεις την θητεια σου στις Ειδικες Δυναμεις του Στρατου Ξηρας, απο εκει και περα οταν με το καλο περασεις στο Κεντρο και μεχρι να ορκιστεις θα ερωτηθεις για ποια μοναδα ενδιαφερεσαι και θα περασεις και τα αναλογα αθληματα και αν εισαι επιτυχων, τοτε θα μεταβεις στην 2α ΜΑΛ Ασπροπυργου.

Καλη σου επιτυχια φιλαρακι.Εικόνα


Ευχαριστώ πολύ κύριε για την πολύ σύντομη βοήθεια σου, με βοηθάς παρά πολύ, καλό βράδυ και ευχαριστώ και πάλι!

Pain

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Pain »

Καλησπέρα παιδιά μπαίνω τώρα β εσσο Σάμο πυροβολικό και θέλω ειδικές δυνάμεις, ξέρετε αν περνάει το κλιμάκιο από τα νησιά για να κάνω τα αθλήματα;
kostas125
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2021 9:08 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από kostas125 »

Καλησπέρα αν δηλώσω αλεξιπτωτιστής και περασω τα αθλήματα είναι υποχρεωμένοι να με πάρουν; Σε περίπτωση που μου φαΐ την θέση κάποιο βύσμα μπορώ να συνεχίσω σαν Λ. Ο. Κ. Ή πεζοναύτης ή θα υπηρετήσω σαν πεζικάριος
Nick232
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 21, 2021 2:20 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Nick232 »

Καλησπέρα, τελικά για τα αθλήματα για αλεξιπτωτιστές πια ειναι καθώς ακούω διάχυτες απόψεις . κάποιος που μπήκε τώρα πρόσφατα μπορεί να μου πει ; Θα κάνω 2 μίλια ή 1 μίλι για τρέξιμο ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες