Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

GREEKDIVER έγραψε:Κουρσαρε σε ευχαριστω πολυ... Και εγω αυτο πιστευω τι να κανω οταν δεν θα εχω την σειρα μου... Ουσιαστικα παλι απο την αρχη... Επομενως συμφωνεις για αμφιβιους και οπου με στειλουν... ;


Ανάλογα από που είσαι, αν είσαι από νησί εκτός της Κρήτης πάνε αμφίβιος, αν είσαι από βόρεια Ελλάδα δήλωσε ορεινός και αν είσαι από Κρήτη ή Αθήνα δήλωσε αλεξίπτωτα αν είσαι σε διαφορετική περιοχή δήλωσε όπου είναι πιο κοντά στο σπίτι σου, αλλά έχε στο νου σου ότι αν σε κόψουν από αλεξίπτωτα θα πας αμφίβιος και φυσικά υπάρχει και η ΕΛΔΥΚ.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Αντώνης

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Αντώνης »

Παιδια μια ερωτηση ακομη.. Παρατηρω σε αρκετα σχολια, που λενε αρκετα παλικαρια, οτι θελει βυσμα για να μπεις στα αλεξιπτωτα. Δηλαδη αν εγω στο Πευκο που παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα, κανω τα αθληματα εντος των οριων, θα μου παραλλαξουν τους χρονους και τις επαναληψεις ή θα μου πουνε κοπηκες, ενω θα 'μαι ανετος με τα ορια?; Με ποια "προφαση" να κοψουν καποιον μη βυσματια, αν ειναι εντος οριων και γενικως πραττει οσα χρειαζεται για να καταταγει στα αλεξιπτωτα?Απορια το εχω.

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Αντώνης έγραψε:Παιδια μια ερωτηση ακομη. Παρατηρω σε αρκετα σχολια, που λενε αρκετα παλικαρια, οτι θελει βυσμα για να μπεις στα αλεξιπτωτα. Δηλαδη αν εγω στο Πευκο που παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα, κανω τα αθληματα εντος των οριων, θα μου παραλλαξουν τους χρονους και τις επαναληψεις ή θα μου πουνε κοπηκες, ενω θα 'μαι ανετος με τα ορια; Με ποια "προφαση" να κοψουν καποιον μη βυσματια, αν ειναι εντος οριων και γενικως πραττει οσα χρειαζεται για να καταταγει στα αλεξιπτωτα; Απορια το εχω.



Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις αλεξίπτωτα χωρίς να είσαι εντός ορίων. Άρα το βύσμα δεν μπορεί να κάνει και πολλά αν δεν περάσεις τα αθλήματα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Αντωνης

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Αντωνης »

Αυτο λεω φιλε κουρσαρε. Πως ειναι δυνατον να κοπει καποιος αν ειναι εντοε οριων. Δεν εβρισκα λογικη εξηγηση. Και η απορια δημιουργηθηκε, γιατι πραγματικα εχω διαβασει πολλα σχολια εδω μεσα περι αναγκης για βυσμα, αλλιως σε σουταρουν απο αλεξιπτωτα.

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vessty »

_KOURSAROS_ έγραψε:
Αντώνης έγραψε:Παιδια μια ερωτηση ακομη. Παρατηρω σε αρκετα σχολια, που λενε αρκετα παλικαρια, οτι θελει βυσμα για να μπεις στα αλεξιπτωτα. Δηλαδη αν εγω στο Πευκο που παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα, κανω τα αθληματα εντος των οριων, θα μου παραλλαξουν τους χρονους και τις επαναληψεις ή θα μου πουνε κοπηκες, ενω θα 'μαι ανετος με τα ορια; Με ποια "προφαση" να κοψουν καποιον μη βυσματια, αν ειναι εντος οριων και γενικως πραττει οσα χρειαζεται για να καταταγει στα αλεξιπτωτα;Απορια το εχω.



Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις αλεξίπτωτα χωρίς να είσαι εντός ορίων. Άρα το βύσμα δεν μπορεί να κάνει και πολλά αν δεν περάσεις τα αθλήματα.


Αν εχεις βυσμα μπαινεις ! Εμεις ειχαμε βυσματα !

Στονεοπου

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Στονεοπου »

Να πανε να μπιπ τα βυσματα... Μας φαγανε την θεση... Ελεος! Φυγαμε για Α ΜΑΚ και εχει ο θεος...
Κώστας

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι 14/11/17 στο μεγάλο πεύκο, σκοπός μου είναι τα αλεξίπτωτα. Ο μόνος λόγος για να κοπώ είναι λόγο ματιών. Εχω 0.75 στο ενα και 1.25 στο άλλο αστιγματισμό. Αρκετά λίγο. Θα με βάλουν Ι2 Και θα φάω πακέτο απο αλεξίπτωτα; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vessty »

Κώστας έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι 14/11/17 στο μεγάλο πεύκο, σκοπός μου είναι τα αλεξίπτωτα. Ο μόνος λόγος για να κοπώ είναι λόγο ματιών. Εχω 0.75 στο ενα και 1.25 στο άλλο αστιγματισμό. Αρκετά λίγο. Θα με βάλουν Ι2 Και θα φάω πακέτο απο αλεξίπτωτα; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !



Ειναι λιγο αστειο οτι δεν μπαινετε στον κοπο να διαβασετε ΤΙΠΟΤΑ απο τα προηγουμενα μηνυματα.

Ι2 δεν εισαι εισαι κανονικα Ι1 απο σβεα μπορει να κοπεις

Κώστας

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Κώστας »

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επίσης μαν έχω διαβάσει τα ποιο πολλά σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα ο καθένας λέει διαφορετικά. Καποιος είπε πως έχει και ένα όρια π. Χ αν έχει μυωπία κάτω απο 4μισι δεν κόβεσαι. Λες να μπαίνω να γράφω σε φόρουμ στην τύχη χωρίς να το έχω ψάξει πρώτα; Και αν με είχε καλύψει κάποια απάντηση δεν θα έγραφα στο φόρουμ. Ακόμα και η απάντηση σου αβέβαιη είναι. "από σβέα μπορεί να κοπείς"η κόβεσαι η δεν κόβεσαι λόγο ματιών. Έψαχνα μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ απάντηση από κάποιον που γνώριζε κάτι σίγουρο. Τέσπα θα μάθω εγώ ο ίδιος μόλις παρουσιαστώ. Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vessty »

Κώστας έγραψε:Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επίσης μαν έχω διαβάσει τα ποιο πολλά σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα ο καθένας λέει διαφορετικά. Καποιος είπε πως έχει και ένα όρια π. Χ αν έχει μυωπία κάτω απο 4μισι δεν κόβεσαι. Λες να μπαίνω να γράφω σε φόρουμ στην τύχη χωρίς να το έχω ψάξει πρώτα; Και αν με είχε καλύψει κάποια απάντηση δεν θα έγραφα στο φόρουμ. Ακόμα και η απάντηση σου αβέβαιη είναι. "από σβέα μπορεί να κοπείς"η κόβεσαι η δεν κόβεσαι λόγο ματιών. Έψαχνα μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ απάντηση από κάποιον που γνώριζε κάτι σίγουρο. Τέσπα θα μάθω εγώ ο ίδιος μόλις παρουσιαστώ. Καλή συνέχεια


Φιλε αλεξιπτωτιστης ημουν, προσφατα απολυθηκα.

Αν μπεις στο site του στρατου θα δεις οτι κανονικα θελει οπτικη οξυτητα 8/10 χωρις γυαλια στο καθε ματι.

Αυτο σε μειωπια ειναι λιγοτερο απο 1 βαθμο σε καθε ματι.

Αλλα εξαρταται απο τον γιατρο κιολας.

Σειρα μου κοπηκε που ειχε συνολο 2.5 βαθμους μειωπια και στο επομενο σβεα αντιστοιχο περιστατικο εγινε δεκτος κανονικα.

Οποτε αν εισαι οριακα μπορει και να περασεις.

Αν εχεις μεγαλο βαθμο μειωπιας κοβεσαι σιγουρα

Άβαταρ μέλους
teooyk
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2016 4:00 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από teooyk »

Vessty έγραψε:Φιλε αλεξιπτωτιστης ημουν, προσφατα απολυθηκα.Αν μπεις στο site του στρατου θα δεις οτι κανονικα θελει οπτικη οξυτητα 8/10 χωρις γυαλια στο καθε ματι.

Αυτο σε μειωπια ειναι λιγοτερο απο 1 βαθμο σε καθε ματι.

Αλλα εξαρταται απο τον γιατρο κιολας.

Σειρα μου κοπηκε που ειχε συνολο 2.5 βαθμους μειωπια και στο επομενο σβεα αντιστοιχο περιστατικο εγινε δεκτος κανονικα.

Οποτε αν εισαι οριακα μπορει και να περασεις.

Αν εχεις μεγαλο βαθμο μειωπιας κοβεσαι σιγουρα



τι σειρά και σβέα ήσουν γιατί και εγώ απολύθηκα προσφατα.

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Vessty »

teooyk έγραψε:
Vessty έγραψε:Φιλε αλεξιπτωτιστης ημουν, προσφατα απολυθηκα.Αν μπεις στο site του στρατου θα δεις οτι κανονικα θελει οπτικη οξυτητα 8/10 χωρις γυαλια στο καθε ματι.

Αυτο σε μειωπια ειναι λιγοτερο απο 1 βαθμο σε καθε ματι.

Αλλα εξαρταται απο τον γιατρο κιολας.

Σειρα μου κοπηκε που ειχε συνολο 2.5 βαθμους μειωπια και στο επομενο σβεα αντιστοιχο περιστατικο εγινε δεκτος κανονικα.

Οποτε αν εισαι οριακα μπορει και να περασεις.

Αν εχεις μεγαλο βαθμο μειωπιας κοβεσαι σιγουρα



τι σειρά και σβέα ήσουν γιατί και εγώ απολύθηκα προσφατα.



346-371

Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από JimA »

Γεια σας παιδια. Εαν γραφω σε λαθος νημα διορθωστε με. Εγω Λοιπον μεσα στη σχολικη χρονια δηλωσα στα κεπ λοκ. Γινεται τωρα κοβωντας αναβολη να δηλωσω ΜΑΛ αντι για λοκ; Ευχαριστω.
ΣπυροςΛ

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από ΣπυροςΛ »

Vessty επειδη περασες ΕΔ, εχω μια ερωτηση. Στα ιατρικα ποσο ευκολα κοβουν; Εκτος απο την εξεταση της ακτινογραφιας και της μυωπιας σου κανουν εξονυχιστικο ελεγχο?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες