Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Var »

Πριν 2 βδομάδες έδωσα τα αθλήματα είναι 3200 μέτρα σε κάτω από 15κ30 2 μίλια δηλαδή
Άβαταρ μέλους
alexmpss
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 2:08 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από alexmpss »

Αλεξιπτωτιστης με υψοφοβια εδω αν πιστυειες τα καταφερνεις
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Var έγραψε:Πριν 2 βδομάδες έδωσα τα αθλήματα είναι 3200 μέτρα σε κάτω από 15κ30 2 μίλια δηλαδή


Αν το κάνεις λίγο παραπάνω π. Χ 16 λεπτά, όμως τα πας πολύ καλά στις έλξεις/κάμψεις και πάλι σε κόβουν;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νιόνιος την Τετ Ιαν 19, 2022 10:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
Giannis

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Giannis »

Λοιπόν παιδιά για να σας λύσω μερικές απορίες μιας και μπήκα στρατό την προηγούμενη ΕΣΣΟ. Τα αθλήματα για να επιλέγεις για αλεξίπτωτα περιλαμβάνουν εκτός των άλλων 2 μίλια τρέξιμο (3.200μετρα) σε χρόνο μικρότερο από 15,54".

Την ημέρα της κατάταξης σου δηλώνεις ότι θες να πας αλεξίπτωτα και έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις 2 καταδρομικες μονάδες σε περίπτωση που δεν επιλέγεις για αλεξιπτωτιστής. Υπόψην τα αθλήματα σε αλλά κέντρα εκτός του μεγάλου πεύκου δίνονται με πιο χαλαρή επιτήρηση και είναι πιο ευνοϊκές οι συνθήκες.

mort1ss3
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2022 4:36 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από mort1ss3 »

Καλησπέρα σας, στην δικη μου περίπτωση δεν αγχώνομαι καθόλου στα αθλήματα γιατί ασχολουμε και θα βγουν. Ωστόσο αυτό που με απασχολεί είναι ότι παιρνάμε από γιατρούς και υπάρχει περίπτωση να κοπώ λόγο μυωπίας. Η ερώτηση μου είναι άμα κάνουν καθόλου τα στραβά μάτια οι γιατροί ή δεν παίζει; Να σημειώσω πως τα γυαλια μου τα έδωσε ο γιατρός και χρησιμοποιούνται μονο όταν κάθομαι στον κινητό ή στην τηλεόραση.
Fsasa

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Fsasa »

Υπάρχει λόγος που μπαίνουν τα όρια, κάποτε οι εξετάσεις γινόντουσαν και όταν έμπαινες στην ΣΧΑΛ την πρώτη ημέρα. Αν έχεις πάνω από 1,5 σε κάθε μάτι θα σε κόψουν.
Ρambo No8
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:39 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Ρambo No8 »

Κάποτε το όριο ήταν συνολικά 2 βαθμούς και στα δυο μάτια... Τώρα πλέον δεν νομίζω να έχεις θέμα δώσε κανονικά... Κάποτε που βρέθηκα στο 401 και έδιναν οι άλλοι για αλεξίπτωτα με διόπτρα πήγαινε ο άλλος και τον περνούσαν... Για κάποιον λόγο όμως κόβανε στην αχρωματοψία... Και δεν συζητάμε για προβλήματα στην σπονδυλική στήλη
iwannhs m
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2022 1:07 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από iwannhs m »

Καλησπέρα παιδιά με κατατάσσουν στο στρατόπεδο εθνοφρουράς Μυτιλήνης. Δγω θέλω να πάω οπωσδήποτε 2α μαλ το εχω όνειρο από μικρό παιδί. Μπορώ να ζητήσω μετάθεση από κει για κεεδ και μετά αλεξίπτωτα;

EPOP2022
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2022 1:57 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από EPOP2022 »

Θα περασεις επιτροπη για ΕΔ θα δωσεις αθληματα για αλεξιπτωτα κ αν περασεις θα μπεις. Τωρα δν ξερω αν θα πας 2α η 1η μαλ μετα.
Nikosss97

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Nikosss97 »

Καλησπέρα, παρουσιαζομαι με τη επόμενη εσσο και θέλω να πάω αλεξίπτωτα. Τα αθλήματα τα περνάω αλλά είμαι 26 χρόνων, καθυστέρησα λόγω σπουδών. Παίζει να με κόψουν λόγω ηλικίας;
OneOther

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από OneOther »

Θα απαντήσω για τα 2 παραπάνω ερωτήματα... Μόνο αν είσαι ΕΚΑΜ το πρώτο... Και για το δεύτερο ... 26 δεν έχεις πρόβλημα αρκεί να βγάζεις τα αθλήματα και να μην έχεις προβλήματα υγείας
sotos2k
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2023 5:02 pm
Ενδιαφέροντα: Αλεξιπτωτα
Επικοινωνία:

Re: Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από sotos2k »

Καλησπέρα
Είμαι 23 και έχω πάρει αναβολή λόγω σπουδών η οποία σκοπεύω να διακόψω σύντομα. Θέλω πραγματικά να πάω στα αλεξίπτωτα και μόνο αλεξιπτωτα όχι άλλες μοίρες ειδικών δυνάμεων. Αποτι ξέρω πια υπάρχει μονο η 2η μαλ στον ασπροπυργο και όχι και η 1η στην Κρήτη. Λόγω αυτού αγχώνομαι ότι θα πέσει το βύσμα για να μπει κόσμος και δεν θα με πάρουν επειδή δεν έχω και εγώ βύσμα. Από αθλήματα τα καταφέρνω το μονο που ισως δεν ξέρω αν μπορώ να βγάλω είναι 42 κάμψεις και 53 κοιλιακοί και αυτό επειδή τα κάνω κάποιες φορές λίγο κάτω από 2 λεπτα άλλες φορές λίγο πάνω. Επίσης έχω ακούσει ότι όλα τα αθλήματα τα κανεις και είσαι κουρασμένος και με όλη την ενδυμασία και αρβύλα και αυτό με κάνει να μην ξέρω αν αυτά που κανονικά τα κάνω θα τα καταφερω ειδικα το τρεξιμο με την αρβύλα.

Πέρα από τα αθλήματα, έχω και ένα αυτοάνοσο το οποίο δεν με επηρεάζει στην υγεία μου και ποσό ικανός είμαι αλλά ξέρω ότι δεν με αφήνουν στις ειδικές δυνάμεις έχοντας το. Μπορώ να το κρύψω και να μην τους πω τίποτα ;

Όποτε αυτά που ρωτάω είναι, κατα ποσό το βύσμα περνει θέσεις από άλλους υποψήφιους, ποσό αυστηροί είναι με τα αθλήματα; Αν δηλαδή κάνει πχ κάποιος στα 2 λεπτά 45 κοιλιακούς αντι για 53 ειανι πρόβλημα ; Αν κάποιος όμως τα κάνει τα απαραίτητα στα αθληματα είναι σίγουρο θα πάει αλεξιπτωτα που έχει βάλει 1η επιλογή ; Και επισης πως κοιτανε το ιατρικό ιστορικό, ξέρουν ότι τους πεις ή κάνουν κάτι άλλο ;
Απλά θέλω να πω πως είμαι άτομο που ξέρω ότι αν μ αφήσουν μέσα θα το καταφερω να το τελειώσω χωρίς κανένα θέμα ειδικά επειδή έχω όρεξη και μαρεσει κιόλας.
Ευχαριστώ
konkon

Re: Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από konkon »

Εγω τελειωσα τωρα μολις την αρχικη εκπαιδευση θηβα, οχι κεεδ και λογω του οτι περασα τα αθληματα με αρκετα μορια υποθετω (εκανα τα 2 μιλια σε 12:50,65 κοιλιακους,68 καμψεις και 18 ελξεις) με πηρανε στην 2η μαλ χωρις βυσμα, το χαρτι πορειας μου δηλαδη λεει 2η μαλ και οχι μεγαλο πευκο. Δεν εχω πολυ μυωπια αλλα με εχουν αγχωσει με αυτα που λενε εδω γιατι σιγουρα δεν εχω πανω απο 2 αλλα οχι και κατω απο 1.25, εσας σας ξανα κανανε εξετασεις πριν μπειτε στη μαλ; Παιζει δηλαδη τωρα που εφτασα τοσο κοντα στα αλεξιπτωτα να με κοψουν για την μυωπια; Επισης εχω ηδη περασει και καλα του αρχικιους γιατρους στο πεζικο χωρις να μου βγαλουν κανενα θεμα
Edwwww

Re: Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Edwwww »

Το έχεις γράψει ήδη σε ένα θέμα και σου έχω γράψει την άποψη μου.

Γενικά μην σπαμαρεις αν θέλει κάποιος να σε βοηθήσει θα σου απαντήσει.

Με το να κάνεις copy/paste δεν θα σου έρθει η απάντηση από τον αυτόματο.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες