Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ypo-poemarchos
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 10:45 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από ypo-poemarchos »

Greek_Army έγραψε:Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να βάλεις βύσμα για να πας απλά σε μία μονάδα.


Το βυσμα ειναι ο θανατος του στρατευματος, η αναπειρια του Ελληνικου Στρατου. Και μετραω τα λογια μου.
Ειναι ντροπη προς τους Ελληνες αξιωματικους, που τοσα τραβανε οι ιδιοι, και εχουν ταξει τη ζωη τους, να δεχονται να παιζουν αυτο το υποτιμιτικο παιγνιδι προς χαριν συγγενων η φιλων.

Γιατι αν πρωτ'απ'ολα οι φιλοι ηταν καλοι δεν θα ζηταγαν καν βυσμα.

Λυπαμαι που υπαρχουν ακομα τετοια στην Ελλαδα.
Και μετα κλεγομαστε γιατι μας θα μας καπελωθει το ΔΝΤ.
Αυτα θελουμε αυτα παθαινουμε.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είναι ντροπή που έβαλα έναν συγγενή μου να μου κάνει μια εξυπηρέτηση;
Αχαιος

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Αχαιος »

ypo-poemarchos έγραψε:
Greek_Army έγραψε:Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να βάλεις βύσμα για να πας απλά σε μία μονάδα.


Το βυσμα ειναι ο θανατος του στρατευματος, η αναπειρια του Ελληνικου Στρατου. Και μετραω τα λογια μου.
Ειναι ντροπη προς τους Ελληνες αξιωματικους, που τοσα τραβανε οι ιδιοι, και εχουν ταξει τη ζωη τους, να δεχονται να παιζουν αυτο το υποτιμιτικο παιγνιδι προς χαριν συγγενων η φιλων.

Γιατι αν πρωτ'απ'ολα οι φιλοι ηταν καλοι δεν θα ζηταγαν καν βυσμα.

Λυπαμαι που υπαρχουν ακομα τετοια στην Ελλαδα.
Και μετα κλεγομαστε γιατι μας θα μας καπελωθει το ΔΝΤ.
Αυτα θελουμε αυτα παθαινουμε.


Φιλε εγω θελω να παω απλα Ι ΜΑΚ. Επειδη απλουστατα θεωρω πως εχω πολλα σαν ανθρωπος, σαν μυαλο, σαν σωμα και σαν Ελληνας να προσφερω στην πατριδα και στο στρατευμα μεσα απο αυτην τη μοναδα.

Δεν θελω ουτε να καθομαι, ουτε να ειμαι προνομοιουχος. Θελω απλα να παω σε μια μοναδα οπου θα μπορεσω να προσφερω στο 100% τις υπηρεσιες μου στην πατριδα. Το να παω στον απλο συμβατικο στρατο μαζι με ολους τους λουφαδορους και αυτους που περνουν το ολο θεμα στην πλακα και κοιτουν μοναχα να περνουν αδειες και να απολυθουν γρηγορα-γρηγορα, το θεωρω αδικο και αναρμοστο για εμενα.

Στην Ι ΜΑΚ, θεωρω πως θα μπορεσω να προσφερω πολλα περισσοτερα απο ο, τι καπου αλλου. Αν λοιπον χρειαστει να βαλω βυσμα, θα το βαλω. Απο το να βρεθω παρεα με ορισμενους αργοσχολους σαν και αυτους που περιεγραψα πιο πριν, προτιμω να βαλω βυσμα.

Θα συμφωνησω με ολα οσα γραφεις, μονο ομως οταν αναφερομαστε σε ατομα που εβαλαν το βυσμα για να τη βγαλουν στη λουφα ή για να ειναι κοντα στο σπιτι τους μη τυχον και χασουν τη μαμα τους. Υπαρχουν ομως και ανρθωποι που βαζουν το βυσμα, επειδη αγαπουν την πατριδα και το στρατευμα, και επειδη θελουν να νιωθουν χρησιμοι καθως θα υπηρετουν σε μια αναλογη μοναδα οπου θα τους δινεται αυτη η δυνατοτητα.

Αν τωρα παλι, ισχυει πως το βυσμα σου δημιουργει προβληματα μεσα στη μοναδα, τοτε τι να πω; Θα το δηλωσω απλα και βλεπουμε. Μακαρι να με παρουν. Αν ομως δεν ισχυει, τοτε γιατι να μην το χρησημοποιησω; Καλο θελω να κανω, οχι κακο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ φίλε μου που έβαλα μόνο για την μετάθεση. Δεν με πείραξε κανένας
ypo-poemarchos
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 10:45 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από ypo-poemarchos »

ΘΡΥΛΟΣ έγραψε:Που κολαει τ ΔΝΤ ρε φιλε;


Που κολλαει το ΔΝΤ ;
ειναι απλο.
Το να βαλεις βυσμα ειναι ενα ειδους corruption - διαφθορα
και ειναι ακριβως για οτι μας κατηγορουν οι ξενοι για την καταντια της οικονομιας μας.
Γιατι απο το να σκαπουλαρεις για την καλοπεραση σου οσο για να απατησεις την φορολογικη σου δηλωση ειναι ενα βημα. Το κανεις εις βαρος καποιου αλλου και ουσιατικα εις βαρος του κοινου συμφεροντος.
Το κακο με τον Ελληνα ειναι οτι νομιζει οτι ειναι πονηρος, αλλα ετσι βρισκονται ξαφνικα αμετρητοι "πονηροι" το αποτελεσμα ; Δυσλειτουργια της υπηρεσιας η του κρατους.

Και υστερα το βασικο, ειναι θεμα παιδιας. Αμμα συνηθησεις πρωτα τα παιδια σου να σκεφτονται "το βυσμα" ως λυση, και μετα σαν νεος ανθρωπος ξεκινας τη ζωη σου στο στρατο με την λογικη του βυσματος δηλ. Της διαφθορας, αργοτερα σαν ενεργο μελλος της κοινωνιας, η σαν ανθρωπος με ευθυνες τι θα κανεις ;
Οποτε το ΔΝΤ δεν ειναι παρα η λογικη συνεπεια αυτης της σθνηθειας και αυτης της συμπεριφορας.
Τους πολιτικους που σημερα βριζετε στην Ελλαδα γιατι ειναι διεφθαρμενοι και σας οδηγησαν εκει, ηταν κατ'αρχας ολοι βυσματουχοι, και τα παιδια τους "υπηρετουσαν" συχνα στα ναιτ κλαμπ στις πρωτευουσες της Ευρωπης (αποσπασμενοι σε προξενεια και ετσι) οταν αλλοι τρεχαν σε ασκησεις.

Το λεω για ολους τους Ελληνες (και για μενα γιατι ο πειρασμος υπαρχει παντα) αν δεν βγουμε απ'αυτη την λογικη αυτα και αυτους θα τρωμε στην μαπα. Και δεν θα τολμαμε να λεμε και κουβεντα.

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Παίδες καλησπέρα.

Θα ήθελα κάποια βοήθεια σε σχέση με το "τι στο καλό γίνεται"... Γιατί πολλά και διάφορα ακούω και ξέρω πως πάνε αυτά...

Λοιπόν, είμαι 22 ετών από Χίο, πλέον πτυχιούχος πληροφορικής και σκέφτομαι σοβαρά να καταταγώ στις Ειδικές Δυνάμεις να κάνω και γώ τη θητεία μου.

Εφ'όσον είμαι από νησί-παραμεθώριο αυτόματα δεν πάω σε μοίρα στο νησί μου (Γ' ΜΑΚ) ; Ή όχι; Να διευκρινίσω ότι θέλω να πάω αμφίβιους και όχι ΛΟΚ ή κάτι άλλο, μιας και έχω μια αγάπη για τη θάλασσα... Μπορώ να το σιγουρέψω ή θα είναι θέμα τύχης;

Επίσης είμαι ο πρωτότοκος από 3 αγόρια... Δικαιούμαι μειωμένη θητεία -9μηνο- σωστά; Αν πάω ΜΑΚ δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Η θητεία παίζει να αυξηθεί που λένε τώρα τον Αύγουστο; Σε 14μηνο;

Λόγω των σπουδών μου παίζει να με βάλουν σε κάποια "ξενέρωτη/βαρετή" θέση; Δεν θα το ήθελα με τη καμία. Εκτός αν μιλάμε για καμιά βοήθεια κάπου κάπου.

Ποιές οι διαφορές ΜΑΚ με αλεξιπτωτιστές;

Σε περίπτωση σύρραξης μετά από π. Χ.20 χρόνια (θα χω και μια κοιλιά τότε Εικόνα) θα με καλέσουν σαν έφεδρο ως αμφίβιο Εικόνα; Μιας και δεν θα το κάνω επαγγελματικά... ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johny.xmarks την Δευ Ιουν 14, 2010 6:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Magkas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Απρ 18, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Magkas »

Θα απαντησω αυτα που γνωριζω, θα δηλωσεις περιοδευων ΜΑΚ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ, αλλα αν δεν χρειαζεται εφεδρους το σωμα αυτο μπορει να σε στειλουνε και ΛΟΚ... Η διαφορα των αλεξιπτωτιστων με τους αμφιβιους πιστευω ειναι απλη, οι αλεξιπτωτιστες Ειναι αερα και οι αμφιβιοι νερο...
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από OMEGA »

Μειωμενη θητεια ειναι 8μηνω φιλε μου και να υπηρετησεις ως μακ δεν ειναι θεμα τυχης Σιγουρα Εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να σε παρουν λοκ
Γιάννης

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Γιάννης »

Magkas έγραψε:Θα απαντησω αυτα που γνωριζω, θα δηλωσεις περιοδευων ΜΑΚ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ, αλλα αν δεν χρειαζεται εφεδρους το σωμα αυτο μπορει να σε στειλουνε και ΛΟΚ... Η διαφορα των αλεξιπτωτιστων με τους αμφιβιους πιστευω ειναι απλη, οι αλεξιπτωτιστες Ειναι αερα και οι αμφιβιοι νερο...


Μάλιστα. Καλά δεν ρώτησα το προφανές Εικόνα όμως λες και δεν ξέρω τί εστί αλεξιπτωτιστής για το όνομα του θεού! Ρώτησα για εκπαίδευση, μέρος κτλ...

Καλά εν ανάγκη χρησιμοποιώ και μέσο για να πάω ΜΑΚ γιατί πραγματικά μου αρέσουν. Ευχαριστώ φίλε.
Γιάννης

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Γιάννης »

OMEGA έγραψε:Μειωμενη θητεια ειναι 8μηνω φιλε μου και να υπηρετησεις ως μακ δεν ειναι θεμα τυχης Σιγουρα Εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να σε παρουν λοκ


Δεν είμαι προστάτης,3 αγόρια είμαστε, και νομίζω δικαιούμαι 9 μήνες, όχι 8. Έτσι δεν είναι; Αν δεν είναι θέμα τύχης τότε Τί είναι;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από OMEGA »

Γιάννης έγραψε:
OMEGA έγραψε:Μειωμενη θητεια ειναι 8μηνω φιλε μου και να υπηρετησεις ως μακ δεν ειναι θεμα τυχης Σιγουρα Εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να σε παρουν λοκ


Δεν είμαι προστάτης,3 αγόρια είμαστε, και νομίζω δικαιούμαι 9 μήνες, όχι 8. Έτσι δεν είναι; Αν δεν είναι θέμα τύχης τότε Τί είναι;

Ευχαριστώ
πανε εδω φιλε μου /forum/forum_posts.asp?TID=3668

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από johny.xmarks »

OMEGA έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
OMEGA έγραψε:Μειωμενη θητεια ειναι 8μηνω φιλε μου και να υπηρετησεις ως μακ δεν ειναι θεμα τυχης Σιγουρα Εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες να σε παρουν λοκ


Δεν είμαι προστάτης,3 αγόρια είμαστε, και νομίζω δικαιούμαι 9 μήνες, όχι 8. Έτσι δεν είναι; Αν δεν είναι θέμα τύχης τότε Τί είναι;

Ευχαριστώ
πανε εδω φιλε μου /forum/forum_posts.asp?TID=3668



Eυχαριστώ OMEGA... Απ'οτι φαίνεται δικαιούμαι 9μηνο...
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από OMEGA »

Ελπιζω και εγω με την σειρα μου να φορεσω το τιμημενο μπερε

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Κατάταξη και αθλήματα

Δημοσίευση από Greek_Army »

johny.xmarks έγραψε:Παίδες καλησπέρα.

Θα ήθελα κάποια βοήθεια σε σχέση με το "τι στο καλό γίνεται"... Γιατί πολλά και διάφορα ακούω και ξέρω πως πάνε αυτά...

Λοιπόν, είμαι 22 ετών από Χίο, πλέον πτυχιούχος πληροφορικής και σκέφτομαι σοβαρά να καταταγώ στις Ειδικές Δυνάμεις να κάνω και γώ τη θητεία μου.

Εφ'όσον είμαι από νησί-παραμεθώριο αυτόματα δεν πάω σε μοίρα στο νησί μου (Γ' ΜΑΚ) ; Ή όχι; Να διευκρινίσω ότι θέλω να πάω αμφίβιους και όχι ΛΟΚ ή κάτι άλλο, μιας και έχω μια αγάπη για τη θάλασσα... Μπορώ να το σιγουρέψω ή θα είναι θέμα τύχης;

Επίσης είμαι ο πρωτότοκος από 3 αγόρια... Δικαιούμαι μειωμένη θητεία -9μηνο- σωστά; Αν πάω ΜΑΚ δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Η θητεία παίζει να αυξηθεί που λένε τώρα τον Αύγουστο; Σε 14μηνο;

Λόγω των σπουδών μου παίζει να με βάλουν σε κάποια "ξενέρωτη/βαρετή" θέση; Δεν θα το ήθελα με τη καμία. Εκτός αν μιλάμε για καμιά βοήθεια κάπου κάπου.

Ποιές οι διαφορές ΜΑΚ με αλεξιπτωτιστές;

Σε περίπτωση σύρραξης μετά από π. Χ.20 χρόνια (θα χω και μια κοιλιά τότε Εικόνα) θα με καλέσουν σαν έφεδρο ως αμφίβιο Εικόνα; Μιας και δεν θα το κάνω επαγγελματικά... ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


1) Eφόσον είσαι από νησί θα πας αμφίβιος και στην χίο
2) Η θητεία εδώ και 1 χρόνο είναι 9μηνη άρα αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία θα κάνεις 8 μήνες και στις ειδικές δυνάμεις μπορείς να υπηρετήσεις και με μειωμένη θητεία
3) Για την θητεία κανείς δεν ξέρει
4) Λόγω των σπουδών ίσως σε βάλουνε γραφέα και στο κέντρο και στην μονάδα αλλά εννοείται ότι μπορείς να το αρνηθείς.
5) Διαφορές Μακ και αλεξιπτωτιστών μεγάλες και πολλές αν διαβάσεις τα θέματα ίσως βγάλεις άκρη
6) Θα σε καλέσουνε σαν έφεδρο στους αμφίβιους από εκεί και πέρα είναι δικό σου το πρόβλημα (τρόπος του λέγειν)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: XarisMX11 και 4 επισκέπτες