Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ελληνας εθνικος

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ελληνας εθνικος »

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι είμαι φοιτητής και έλληνας εθνικός στο θρήσκευμα
Είμαστε ομόθρησκοι. Και σε 1 με 2 χρόνια θα πάω στρατιώτης εκεί όλοι
θα δώσουν όρκο στον γιαχβέ ή στον Αλλάχ εγώ που θα ορκιστώ; Οι γονείς και οι φίλοι μου με προτρέπουν
να ορκιστώ κανονικά και να κάνω την «πάπια» αν μου επιτρέπετε η έκφραση αλλά εγώ δεν μπορώ δεν μου
Βαστάει να κάνω κάτι τέτοιο είναι σαν να κοροϊδεύω τους θεούς μου και την πατρίδα μου σύγχρονος.
εσύ τη προτείνης ;
γνωρίζετης κάποια λύση σε αυτό το θέμα;
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από greko_27 »

Απο που και ως που παιδες οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ ησαν θεοι; Απο που το συμπερανετε αυτο; Αποδεδειγμενα και με με επειχηρηματα παρακαλω! Θεωρητε το 12θεο θρησκεια, οπως και τον χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες?
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yandr »

Προφανώς αυτό θεωρούν. Τι εννοείς με επιχειρήματα; Για ποια θρησκεία υπάρχουν επιχειρήματα;
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Signaller »

O Koραής έλεγε ότι Στη θρησκεία εξ'ορισμού κάποια πράγματα τα δέχεσαι χωρίς τις "αποδείξεις" που αποζητούν κάποιοι. Αλλιώς δεν θα ήταν θρησκεία
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Pavlos K. »

greko_27 έγραψε:Απο που και ως που παιδες οι ΟΛΥΜΠΙΟΙ ησαν θεοι; Απο που το συμπερανετε αυτο; Αποδεδειγμενα και με με επειχηρηματα παρακαλω! Θεωρητε το 12θεο θρησκεια, οπως και τον χριστιανισμο και τις αλλες θρησκειες;


Το ερώτημα αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος σε οποιονδήποτε πιστεύει οτιδήποτε. Η θρησκεία έχει το κομμάτι της πίστης μέσα το οποίο δεν δέχεται αποδείξεις.
Άβαταρ μέλους
Saint Cupra
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2012 5:23 am
Τοποθεσία: ΕφΑνθυπολοχαγός
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Saint Cupra »

Τις αποριες σου 12θειστη περι χριστιανισμου η μαλλον στο θεμα περι χριστιανισμου-12θεισμου θασου τις λυσουν σε περιπτωση που επιθυμησεις να αντρεξεις σε βιβλια που αναφερονται για οικουμενικες συνοδους που εχουν πραγματοποιηθηει στο παρελθον μας στις οποιες εχουν λαβει μερος επιστημονες ανθρωποι πασης φυσεως κ εχουν καταληξει για το τι ειναι ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ κ το τι ειναι 12θεισμος. Μελετησε καλα πολλα βιβλια απο ολες τις θρησκειες να εχεις μια σφαιρικη γνωμη η καλυτερα να εισαι αντικειμενικος. Ο καθενας πιστευει στον θεο που αυτος επιθυμει. Εγω παντως ειμαι χριστιανος ορθοδοξος κ δεν χρειαζεται κανενας να μου υποδηξει αν η θρησκεια μου η ο θεος που πιστευω ειναι αληθινοι γιατι πολυ απλα το εχω δει κ αισθανθει απο προσωπικα μου βιωματα. Εκφραζω απλα την γνωμη μου ελευθερα αυτα απο μενα γεια σας.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από yandr »

Saint Cupra έγραψε:Εγω παντως ειμαι χριστιανος ορθοδοξος κ δεν χρειαζεται κανενας να μου υποδηξει αν η θρησκεια μου η ο θεος που πιστευω ειναι αληθινοι γιατι πολυ απλα το εχω δει κ αισθανθει απο προσωπικα μου βιωματα.


Το ίδιο επιχείρημα χρησιμοποιούν οι πιστοί όλων των θρησκειών. Προφανώς δεν μπορεί να αξιολογηθεί.

Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Παιδια μην κατηγορατε το 12θεο γιατι θα μας πεταει κεραυνους ο Διας και δεν θα ξερουμε που να κρυφτουμεΕικόνα
ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
Αγαθή

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Αγαθή »

Καλησπέρα ονομάζομαι Αγαθή και είμαι 23 χρονών... Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο σαϊτ γι αυτούς που ασπάζονται την αρχαία ελληνική θρησκεία... Νοιώθω την ανάγκη να μάθω κάποια πράγματα και να μυηθώ ... Ευχαριστώ για το χρόνο σας... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από thanos123 »

Αγαθή έγραψε:Καλησπέρα ονομάζομαι Αγαθή και είμαι 23 χρονών... Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο σαϊτ γι αυτούς που ασπάζονται την αρχαία ελληνική θρησκεία... Νοιώθω την ανάγκη να μάθω κάποια πράγματα και να μυηθώ ... Ευχαριστώ για το χρόνο σας... Εικόνα


Καλή μύηση... Και εις ανώτερα...

Άβαταρ μέλους
ArtillerySoldier
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Παρ Μαρ 08, 2013 12:15 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ArtillerySoldier »

Αγαθή έγραψε:Καλησπέρα ονομάζομαι Αγαθή και είμαι 23 χρονών... Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο σαϊτ γι αυτούς που ασπάζονται την αρχαία ελληνική θρησκεία... Νοιώθω την ανάγκη να μάθω κάποια πράγματα και να μυηθώ ... Ευχαριστώ για το χρόνο σας... Εικόνα
Καλές αναζητήσεις! Εύχομαι να βρείς αυτό που ζητάς. Ένας Πυθαγόρειος... Προμήθεια , Προμηθεύς Πυρφόρος , 12θεο.gr .
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες