Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Ο χριστιανισμός κατακρεούργησε τον Ελληνισμό. Οι χριστιανοί, προφανώς καθοδηγούμενοι από τα κυρήγματα αγάπης του χριστού, λεηλάτησαν, έκαψαν και στο τέλος γκρέμισαν χιλιάδες ναούς των αρχαίων Ελλήνων. Έκλεισαν τις φιλοσοφικές σχολές και προσπάθησαν να Θάψουν ότιδήποτε είχε σχέση με τον Μέγιστο Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό.

Λυπάμαι που και σήμερα κάτι εβραιόδουλοι Κρυφομασσώνοι Με ράσα καθοδηγούν το λαό. Δεν έχω κάτι με τους Ισραηλίτες, αλλά δεν Αντέχω να ακούω Να μιλάνε Για πατρίδα και Ελλάδα Το πατριαρχείο που δεν αναγνώρισε ποτέ Την Επανάσταση του 1821 Αλλά συνεργάστηκε κι` όλας με τους οθωμανούς τόσο πριν την πτώση της Πόλης όσο και μετά. Μέχρι και σήμερα η ""ανατολική ορθόδοξη εκκλησία" παίζει το ρόλο του δούρειου ίππου στα σχέδια των τούρκων αλλά ξεφεύγει η κουβέντα... Οι πανέξυπνοι Ισραηλίτες έσπειραν τον σπόρο τους (Ιουδαϊσμός) και έτρεξαν όλοι να τον γευθούν. Δεν είναι τυχαίο που σήμερα είναι παντοδύναμοι.

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

12ΘΕΪΣΤΗ εσύ εχεις δει ή θεωρεις οτι υπάρχουν οι 12 θεοι και ξαναρωταω αν ήταν αλιθινη η θρησκεια μας γιατι δεν κρατησαμε και βγαλαμε στη συνταξη τους 12 θεους;
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εσύ έχεις δεις τον δικό σου θεό;

Εγώ αναφέρθηκα στα εγλήματα του χριστιανισμού πάνω στον Ελληνισμό και τον Μέγιστο Ελληνικό πολιτισμό.

Πάντως η λογική ότι επειδή ο χριστιανισμός κράτησε πολλούς αιώνες άρα ο τριαδικός θεός υπάρχει δείχνει και τις σαθρές βάσεις Πάνω στις οποίες έχει χτιστεί αυτή η εβραιόδουλη θρησκεία.

Θα σας στενοχωρήσω, γιατί επίσημα οι οπαδοί του Δωδεκαθέου στην Ελλάδα είναι πάνω από 500.000, οπότε μάλλον ο Ζευς αναστήθηκε... Και αν αναλογιστεί κανείς ότι πολλοί όπως εγώ δεν είμαστε καταγεγραμμένοι στα μητρώα δείχνει την στροφή του κόσμου στην θρησκεία των προγόνων μας.

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Καταρχην συμμετεχω στο σαϊντ επειδη διαβαζοντας ολα τα μηνυματα ειδα οτι προκειται για ατομα με ανοιχτα μυαλα και ανησυχα πνευματα. Αν νομιζεις οτι σε προσβαλλα για την πιστη σου ζητω συγγνωμη. Τους φιλους μου δεν τους κρινω απο το τι πιστευουν ουτε και τους συνομηλιτες μου εδω. Απαντω ως εξης:
1 Οι αρχαιοι ελληνες ηταν οι πρωτοι που αμφεβαλλαν γιατην πιστη τους αν δεις τα εργα του Λουκιανου την διακωμωδει κιολας. Επισης ο Σωκρατης κατηγορηθηκε και ηπιε το κωνιο γιατι "καινα δαιμονια εισηγουμενος και τους νεους διαφθηρων". Οσο για το εβραιοδουλη Θρησκεια απλα σου λεω οτι οι εβραιοι ηταν οι πρωτοι που δεν πιστεψαν στον Χριστο γι' αυτο και τον σταυρωσαν λεγοντας " εβλασφημησε οτι εαυτον υιον θεου εποιησεν" ενωπιον του εβραϊκου συνεδριου και αυτο ειναι ενας λογος για τον οποιο οι εβραιοι δεν θελουν τους ελληνες και προσπαθουν μεσω μασονιας ή αλλων παρακλαδιων αυτης να επιβληθουν.
2. Τωρα ας ερθουμε στο σκηνικο: Πως μπορουμε να πουμε οτι αυτη η θρησκεια μας επεβληθη οταν τον καιρο εκεινο ερχομενος ο Παυλος να διδαξει χριστιανισμο υπηρχαν οι πολεις-κρατη, αυτονομες ως καποιο βαθμο μεσα στα πλαισια της Ρωμαϊκης Αυτοκρατοριας, που ειχαν βωμους " τω αγνώστω θεώ" και οταν η ιδια η Αυτοκρατορια ειχε ως θεο τον Αυτοκρατορα που αν δεν τον πιστευες δουλευε ο βουρδουλας και το καμουτσικι; Τωρα οσο αφορα για την καταστροφη των αρχαιων ελληνικων μνημειων απο χριστιανους το δεχομαι γιατι στο ονομα του θεου ή του οποιουδηποτε θεου εχουν γινει τρομερα πραγματα αλλα ειναι εργα ανθρωπων και οχι του θεου η αιτια ειναι ο θεος και οχι ο σκοπος. Μη ξεχνας οτι και οι σταυροφοριες στο ονομα του θεου γιναν και καταληστευτηκαν απο τους λατινους ολες οι εκκλησιες. Τωρα αν τον ειδα τον θεο σου λεω οχι αλλα αυτο δεν ειναι λογος να μην πιστευω γιατι αυτοι που τον ειδαν και τον διδαξαν ολοι μαρτυρησαν κατα τον πλεον απανθρωπο τροπο και αν ηταν ψεματα σιγουρα για ενα ψεμα δεν καθεσαι να σε βασανιζουν ο Αποστολος Ανδρεας απο αρχαιους ελληνες βασανηστηκε και σταυρωθηκε αναποδα στην Πατρα. Οσο για τους οπαδους του δωδεκαθεου μπορουν να ειναι οσοι θελουν και δεν με στενοχωρει καθολου γιατι ανεξηθρησκεια εχουμε και ειναι δικαιωμα τους συνταγματικα κατοχυρωμενο εχω τετοιους φιλους τους οποιους σεβομαι και εκτιμω ως προσωπικοτητες και οχι για τα πιστευω τους.
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εγώ αρχικά μίλησα για τις θηριωδίες των χριστιανών εις βάρος του Ελληνισμού και χαίρομαι που και εσύ το αναφέρεις. Φίλοι που έχω και είναι φανατικοί ορθόδοξοι αρνούνται να δεχτούν τέτοια γεγονότα. Από την άλλη το θέμα της πίστης στην ύπαρξη θεού είναι διαφορετικό πράγμα από την φιλοσοφία της εκάστοτε θρησκείας.

Εγώ κατακρίνω το δεύτερο. Κατακρίνω την φιλοσοφία του χριστιανισμού. Σαφώς οι αρχαίοι, όπως ο Αριστοφάνης, Πολλές φορές έχουν καταξεφτιλίσει τους θεούς τους (και τους πολιτικούς τους επίσης). Βέβαια να` σαι σίγουρος ότι δεν είχαν πρόβλημα με το Δωδεκάθεο, αλλά με αυτούς που επικαλούνταν τους θεούς για να κάνουν τις βρωμιές τους. Σήμερα 2010 χρόνια από την γέννηση του χριστού η εκκλησία της Ελλάδος κατακρίνει τα έργα του Αριστοφάνη και αντιδρά μέχρι και στο ανέβασμα θεατρικών παραστάσεων! Σκέψου τι γινόταν στον μεσσαίωνα! Στην Αρχαία Ελλάδα, όμως, Χωρούσαν όλοι.

Τέλος, ο απόστολος παύλος ξεγέλασε με την χαρακτηριστική υποκρισία του φανατικού χριστιανού. Αγόρευσε στην αγορά των Αθηνών χρησιμοποιώντας το τέχνασμα του αγνώστου θεού. Βέβαια, άλλο πράγμα ο άγνωστος Θεός που βρίσκεται ανάμεσα στις πολλές Θεότητες του Δωδεκαθεϊσμού και άλλο πράγμα ο τριαδικός θεός του χριστιανισμού. Σκόπιμα έπιχειρείται η εξίσωση των δύο από το παπαδαριό.

12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Αγαπητοί, μην σας φαίνεται περίεργο που επιχειρείται η δημιουργία μιας νέας παγκόσμιας θρησκείας. Οι εβραίοι έσπειραν τον σπόρο τους τον Ιουδαϊσμό και έτρεξαν όλοι και ψώνισαν. Οι χριστιανοί πρώτοι απ` όλους συμπεριέλαβαν την παλαιά διαθήκη στην πίστη τους, αργότερα ήρθαν οι μωαμεθανοί που συμπεριέλαβαν και τον χριστό ως προφήτη τους, μετά ήρθε η μασσωνία με τον ανώτατο αρχιτέκτονα του σύμπαντος, η σαιεντολογία κλπ. Τώρα, όμως, ωρίμασαν οι συνθήκες για να ενοποιηθούν όλες αυτές οι θρησκείες σε μία νέα παγκόσμια θρησκεία, την μεγαλύτερη και ισχυρότερη που υπήρξε ποτέ...

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Καταρχην επειδη εμαθα να μιλαω με το ονομα μου λεγομαι Νικος και, κατ'εμε,
δεν θα ηθελα να με αποκαλουν χριστιανε ουτε και εγω εσενα 12θεϊστη οποτε μπορω, χαριν συζητησεως, να σε αποκαλω φιλε μου αλλα και γιατι οτι ειναι καποιος ειναι για τον εαυτο του και οχι για τους αλλους ελπιζω να συμφωνεις.
Λοιπον φιλε μου για να εξηγηθω καλύτερα:
1. Επαναλαμβανω στο ονομα του θεου ή του οιουδηποτε θεου εχουν γινει τρομερα πραγματα τα οποια αν τα αρνουμουν θα ημουν τουλαχιστον ανιστοριτος για να μην πω κατι βαρυτερο (αρα συμφωνουμε).
2. Η Παλια διαθηκη συμπεριεληφθηκε στην χριστιανικη πιστη πρωτα απ'ολα για τις προφητειες της. Επειτα η παλια διαθηκη με την καινη εχουν τετρακοσια χρονια διαφορα και ομως 350 χωρια της Π. Δ. αναφερονται και στην Κ. Δ. Επειτα η παλια διαθηκη μεταφραστηκε στα ελληνικα επι βασιλεως της Αιγυπτου Πτολεμαιου Β΄του Φιλάδελφου το 280 π. Χ.( ελληνας επιγονος του Μ. Αλεξανδρου) ο οποιος διεταξε να του δωσουν ενα βιβλιο του νόμου και επειδη η Αλεξανδρεια ειχε πολυαριθμη εβραϊκη κοινοτητα καλεσε 6 φιλοσοφους λογιους, που ξεραν πολυ καλα τα ελληνικα και τα εβραϊκα- αραμαϊκα, απο καθε φυλη του Ισραήλ 12Χ6=72 και χαριν συντομιας λεγοταν μεταφρασις των Ο΄. Ο΄=70 . Αυτοι λοιπον οι μεταφραστες μετεφρασαν σε χωρια δωματια στο νησακι φαρος της Αλεξανδρειας και στο τελος βρεθηκαν συμφωνοι σε ολα. Τοτε οι εβραιοι δεχθηκαν με ενθουσιασμο την μεταφραση και την ημερα εκεινη την ειχαν σαν γιορτη. Ομως οταν οι Χριστιανοι αρχισαν να χρησιμοποιουν ακριβως τα χωρια της Π. Δ. για να αποδειξουν οτι ο Χριστος ηταν ο Μεσσιας που περιμεναν και που εγραφαν οι προφητειες αυτο τους νευριαζε και στραφηκαν ακομη και κατα της μεταφρασης. Αυτα σου τα λεω γιατι λες πρωτοι οι χριστιανοι δεχθηκαν την παλια διαθηκη ενω οι χριστιανοι τα χρημοποιουσαν μονο για να αποδειξουν κατι το πολυ απλο οτι ο Ιδουδαϊσμος και η παλια διαθηκη ελαβαν τελος και οτι ολες οι προφητειες εκπληρωθηκαν στο προσωπο του χριστου κατι που οι εβραιοι δεν πιστεψαν.
Τωρα λες οτι ψωνισαν... κλπ μα απο εδω φαινεται ποσο πιστευει καποιος οτι η θρησκεια του ειναι αληθινη αλλιως συμβατικα πιστευει και σε οτι του πουνε οταν εγω ή εσυ πιστευεις στην θρησκεια σου κανονικα δυνατα πως εγω θα μπορουσα να σου αλλαξω μυαλο; μονο δια της βιας ετσι δεν ειναι;
γιατι αν αλλαζεις γνωμη ηθελημενα και γινεσαι μασονος ή οτι αλλο τοτε ο ιδιος σου δεν εχεις πιστη σ'αυτο που πιστευεις. Επειτα να σε ρωτησω και κατι άλλο τι θρησκεια θα ειναι αυτη που θα εχει θεο αλλαχ μωαμεθ γιαχβε κλπ και ποιος θα την πιστεψει αλλιως θα πρεπει να μας την επιβαλλουν;
ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Οσο αφορα το "τω αγνώστω θεώ" παλι δεν το καταλαβαινω γιατι να αφιερωθει ενας βωμος σ' αυτον τον θεο αφου όλοι οι θεοι και οι 12 ειχαν ονοματα και ηταν γνωστοι στους προγονους μας; Μηπως λοιπον και αυτοι ειχαν αμφιβολιες για τους θεους τους; Γιατι τον βωμο δεν τον εστησε ο Παυλος αλλα τον βρηκε. Υποψιν ο Παυλος ηταν ο μεγαλύτερος διωκτης του χριστιανισμου.
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Φίλε Νίκο ήταν πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα έγραψες στο προηγούμενο μνμ (για τις μεταφράσεις κλπ) Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν άγγιξες την ουσία αλλά το διαδικαστικό της υπόθεσης. Στο τελευταίο μνμ που έστειλα, λέγοντας για τον σπόρο, εννοούσα ότι οι Εβραίοι έσπειραν τον Μονοθεϊσμό. Ο τότε γνωστός κόσμος είχε Πολυθεϊσμό. Πρώτοι οι Εβραίοι ήταν αυτοί που "επινόησαν" τον ένα και μοναδικό Θεό (μιλάω για τον γνωστό τότε κόσμο οπότε Βουδιστές δεν συμπεριλαμβάνονται). Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό το γεγονός Είναι κομβικό για την εξέλιξη των παγκόσμιων πραγμάτων. Παρ` όλα αυτά ο Ιουδαϊσμός δεν μπορούσε να διαδοθεί από μόνος του καθ` ότι ήταν στενά κομμένος και ραμμένος Για τους Εβραίους. Κανένας άλλος λαός δεν ήταν δυνατό να συγκινηθεί από αυτή την θρησκεία. Άρα, έπρεπε να "ανοίξει" να γίνει Καθόλου εθνική και κυρίως διεθνιστική. Ωπερ και εγένετο, με την μορφή του Χριστιανισμού. Ο Χριστός (ο οποίος απολαμβάνει απεριόριστο σεβασμό από εμένα) αρχικά προσπάθησε να ανατρέψει το κατεστημένο καθεστώς των Εβραίων και στην συνέχεια έδωσε εντολές στους αποστόλους να συνεχίσουν το ίδιο σε όλη την επικράτεια της παντοδύναμης, σε όλο τον τότε γνωστό κόσμο, Ρώμης. Ακούνα ματάτα! Το καθεστώς το Εβραίων έμεινε ανέπαφο αλλά όλα τα άλλα καθεστώτα γύρω από αυτούς κατέρρευσαν! Πράγματι, στα επόμενα 300 χρόνια συνέβη μια Άνεϋ προηγουμένου μεταστροφή των λαών από τα πολύ χαμηλά κλιμάκια στα πολύ υψηλά, από τον Πολυθεϊσμό στον Μονοθεϊσμό. Αποκορύφωμα ήταν το διάταγμα ανεξιθρησκείας από τον Μ. Κωνσταντίνο (313μ. Χ). Ερχεται, λοιπον, η εκκλησία που τα χει βρει με τους Εβραίους και κόβει και ράβει τα ιστορικά μέχρι τότε γεγονότα που αφορούν τον Χριστό με τον πιο βολικό τρόπο για το κατεστημένο των Εβραίων.

Για μένα Είτε κάποιος είναι καθολικός είτε ορθόδοξος, δεν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές. Το ίδιο και για τους Μουσουλμάνους και τους Ιουδαϊστές. Αυτές οι 3 θρησκείες είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Απλά είναι κομμένοι σε διαφορετικά τιμάρια για ελέγχουν πιο αποτελεσματικά τον κόσμο.

Είσαι φαντασιόπληκτος/τεχνολογιόπληκτος αλλά πιστέυεις στον Ιησού Χριστό; Υπάρχει λύση, Σαϊεντολογία. Είσαι Άγγλος νασιοναλίστας αλλά και Χριστιανός; Υπάρχει και για σένα λύση! Αγγλικανική εκκλησία! Είσαι και προτεστάντης; Κ. Ο. Κ. Τα ίδια και με τα πολλά παρακλάδια των Μωαμεθανών. Σιϊτες, Σουνίτες κλπ κλπ. Ανοίγει, λοιπόν, το δέντρο και προσαρμόζεται Σε όλα τα γούστα. Η Βασική ιδέα όμως του Μονοθεϊσμού παραμένει πάντα η ίδια, ακόμα και με τους Μασσώνους. Ε, θα` ρθει και η στιγμή που όλα αυτά τα ξεπερασμένα δόγματα θα αναγκαστούν να συγκλίνουν κάτω από την ισχύ των μεγάλων σε ένα και μοναδικό ισχυρότατο Μονοθεϊστικό δόγμα. Γιατί όπως και να το κάνουμε το δόγμα του Χριαστιανισμού έχει πλέον καταστεί εντελώς άστοχο (για τα άλλα ούτε λόγος).

Εδώ έρχεται ο Δωδεκαθεϊσμός να αναστηθεί. Εγώ δεν θα ποτέ σε κανέναν ότι είδα τον Απόλλωνα ή την Αφροδίτη. Όμως εδώ χρειάζεται μια Ελληνοκεντρική θρησκεία να αφυπνίσει τις κοιμισμένες ψυχές του κοσμάκη και μόλις αποτιναχθεί ο έμφυτος φόβος για το τι μέλει γενέσθαι μετά τον θάνατο, τότε αλίμονό τους. Αυτά είχα να πώ φίλτατε, πάντα με σεβασμό στην διαφορετική άποψη.

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Αγαπητε μου φιλε συμφωνω στα περι μασωνισμου και σαϊεντολογιας, αν και για την δευτερη δεν ξερω και πολλα στοιχεια, αλλα και παλι ρωταω αν εγω ειμαι οπως λες τεχνολογιοπληκτος και υπαρχει λυση η σαϊεντολογια κλπ. Τι παραπανω θα μου πει η θα μου διδαξει για να την ακολουθησω; !! Γιατι για να ακολουθησω κατι πρεπει να με εκφραζει Σωστά; Τωρα αν μπορουσαμε να ημασταν αντικειμενικοι θα επρεπε να ημασταν εκτος θρησκειας και να τις βλεπαμε ολες απο εξω για να διαλεγαμε, παγμα δυσκολο γιατι την εχουμε διδαχθει. Αλλα ρωτάω και το αλλο γιατι να μην υπαρχει και αντιστοιχη "λυση" ακομα και για τους 12θειστες που να λεει:"εισαι 12θειστης υπαρχει και για σενα λυση ταδε... λογία" η οποια να συγκλινει παλι επι τω αυτο;
και οποτε να ειμαστε στο ιδιο καζανι!!!
Παλι λοιπον λεω για να αλλαξει καποιος θρησκεια πρεπει να γινει με τρεις τροπους:
1. Αν, οπως ειπα, ειναι απο εξω και κρινει αντικειμενικα βλεποντας απλα ποια τον εκφραζει την ακολουθει.
2. Να την ακολουθησει με την θεληση του αλλα για "πονηρους" λογους π. χ. σχεδον ολοι οι λεφταδες ανηκουν στο κλαμπ των μασωνων για την δοξα και τα πλουτη οποτε ειναι και χριστιανοι και μασωνοι ή και 12θειστες και μασωνοι και παει λεγοντας.
3. Να του την επιβαλλουν δια της βιας.
Τωρα οσον αφορα την αφυπνιση δεν ειναι, πιστευω, θεμα τοσο θρησκευτικο οσο εθνικο, εκει χρειαζεται αφυπνιση και οχι στην Θρησκεια και αυτο αφου καταλαβουμε τους υποχθονιους σκοπους των ανωτερω σωματειων( μασονων, σιωνιστων, σαϊεντολοων κλπ). Γιατι οπως ειπα αν σεβεσαι και αγαπας την πατριδα σου και προσπαθεις σε συλλογικο και προσωπικο επιπεδο για το καλο της τοτε δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια νομιζω το τι πιστευεις. Τωρα για τον μετα θανατον φοβο τοσο στον χριστιανισμο οσο και στο 12θεο αλλα και στις αλλες θρησκειες οι καλοι πηγαιναν σε καποιο ειδος παραδεισου και οι κακοι ειχαν καποιες τιμωριες.
Τελος φιλαρακι συγχαρητηρια για τα μηνυματα σου γιατι βλεπω οτι εχεις θετικη σκεψη.
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Black_Knight »

Φίλτατε 12θειστή, καλά όλα αυτα που είπες για τις άλλες θρησκείες που έδειξες πως είσαι όντως ψαγμενος αλλά θα ήθελα να μάθω σε τι ακριβώς πιστευεις εσύ.12θεισμος, ναι χαίρω πολύ αλλά ακόμα και για τους αρχαίους είναι αμφιλεγόμενα αυτά στα οποία πιστευανε. Αν βαριέσαι να γραφεις δώσε και κανένα λινκ που να με κατατοπίσει!

Πάντως χαίρομαι να βλέπω άτομα που να πιστευουν στην Πατρώα θρησκεία.
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

ΤΟΝΙΚ, υπάρχει και ο τέταρτος τρόπος. Να είσαι χριστιανός αλλά να αποστασιοποιηθείς και να ψάξεις αυτό που σε εκφράζει περισσότερο. Όπως έκανα εγώ. Σημειωτέον ότι ήμουν παιδί του κατηχητικού. Το λέω αυτό για να αποδείξω ότι Αν ξεκολήσει κάποιος Από αυτά που το κατεστημένο θεωρεί Σωστά Μπορεί να Δει τα πράγματα Από μια άλλη οπτική γωνία Και να καθορίσει από την αρχή τις αξίες του.

Από την άλλη δεν είναι μόνο οι Μασόνοι φραγκάτοι. Όλες ανεξαιρέτως οι εκκλησίες είναι βουτηγμένες στο χρήμα. Είδα με τα μάτια μου πριν καμια δεκαριά χρόνια Ένα περιστατικό Σε πολύ μικρή αιρετική εκκλησία,(πλατεία βάθη πλευρα). Ο προσηλυτισμός απέφερε στον "μέντορα" 100.000.000 ωραιώτατες ελληνικές δραχμές! Κεφάλι και κατοστάρικο! Για να μην φτάσω στην εκκλησία της Ελλάδος που παίζει μπάλα σε άλλο επίπεδο με πολιτικούς, τράπεζες Κλπ. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι Ένα από τα καλύτερα βύσματα Για μετάθεση/μετάταξη Στο στρατό είναι ο Μητροπολίτης, όπως επίσης και για μεταγραφή σε Πανεπιστήμιο κ. Ο. Κ.

Δυστυχώς οι μέθοδοι ολωνών είναι ίδιες.

Επίσης, το θεωρώ αδύνατον κάποιος Δωδεκαθεϊστής να είναι μασόνος, απλώς και μόνο λόγω διαφορετικής φιλοσοφίας. Μην ξεχνάμε ότι το φιλοσοφικό υπόβαθρο της μασoνίας και του χριστιανισμού είναι το ίδιο. Με το Δωδεκάθεο είναι διαφορετικό.

Μέλανα Ιππότη, θα σου φανεί παράξενο αλλά μισώ την αρχαιολαγνεία του νεο Έλληνα. Και αυτό γιατί όταν αναφέρονται στους αρχαίους προγόνους μας Οι 9/10 δεν καταλαβαίνουν γρι τι εννούσαν (δεν αναφέρομαι σε σένα, σωστά λες ότι και οι αρχαίοι ήταν επικριτικοί προς τους Θεούς τους). Από κει και πέρα η ύπαρξη Θεού είναι διαφορετική υπόθεση Από το φιλοσοφικό υπόβαθρο της θρησκείας. Στον Δωδεκαθεϊσμό μ` αρεσει η φιλοσοφία του. Η θεώρηση της σχέσης των ανθρώπων μεταξύ τους αλλά και με την φύση είναι συγκρουσιακά αντίθετη με αυτήν την ψευτοηθική και ψευτοοικολογία που έχει επιβληθεί από το πολιτικό/οικονομικό/θρησκευτικό κατεστημένο. Με όποιο τρόπο, όμως, και να αποκωδικοποιήσεις όλα αυτά, η θεώρηση του Δεδεκάθεου θα είναι πάντα Ελληνοκεντρική.

Θα επανέλθω με σαιτς και βίντεο.

ΤΟΝΙΚ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 19, 2010 7:12 am
Επικοινωνία:

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από ΤΟΝΙΚ »

Αγαπητε φιλε πρωτα απ΄ολα ο τεταρτος τροπος ο δικος σου δεν εχει καμια διαφορα απο τον πρωτο τον δικο μου(αρα συμφωνουμε). Επι της ουσιας τωρα:
Οταν λες " να καθορισει απο την αρχη τις αξιες του"δηλαδη μπορει καποιος απο την μια στιγμη στην αλλη να διαγραψει την πιστη του και να παει σ'αλλη;Εικόνα Γιατι αν για μια θρησκεια καποια διδασκαλια ειναι μια μεγαλη αληθεια για μια αλλη μπορει να μην σημαινει τιποτα αρα αυτος που το κανει αυτο θελει την θρησκεια υποχειριο του, δηλαδη σημερα συμφωνω και ειμαι μεσα και αυριο οχι και παω αλλου, αρα αυτος το εαυτουλη του κοιταζει και οχι την πιστη του. Επειτα μιλησες για τα λεφτα και για το βυσμα που εχουν ή για τις πραξεις που κανουν οι Μητροπολιτες (παπαδαριο δηλαδη). Λοιπον σε πληροφορω, και ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο, οτι πριν το Χριστιανισμο που ειχαμε το 12θεο το μαντειο των Δελφων ηταν καργα στο χρυσαφι ηλεγχε εμμεσα ολες τις πολεις κρατη ως και οι περσες πριν την Ναυμαχια της σαλαμινας ζητησαν χρησμο απο την Πυθια και εδωσαν χρυσο και επειδη ως τοτε νικουσαν πηραν και ικανοποιητικη απαντηση αλλα και λογω του χρυσου και αντιθετως οταν πηγαν οι Αθηναιοι το μαντειο τους εδωσε τις πιο δυφορουμενες απαντησεις λεγοντας οτι:" τα ξυλινα τειχη θα σωσουν την Αθηνα" και απλα οι Περσες τα εβαλαν φωτια οταν εγιναν αυτα τα ξυλινα τειχη γυρω απο την Αθηνα και μετα που οι Ελληνες νικησαν το Μαντειο των δελφων μη θελοντας να χασει και τον χρυσο των ελληνων ειπε ερμηνευοντας τον χρησμο οτι εννοουσε τα πλοια(εχω αποδειξεις γι' αυτο). Αρα ποια ειναι η ελληνοκεντρικη Θεωρηση που αναφερεις; Να κανω μια υποθετικη ερωτηση εαν πιστευαμε στο 12θεο εχεις την εντυπωση οτι οι μασονες , σαϊεντολογοι κλπ δεν θα εφευρησκαν μια λυση και για μας; Ο Θεμιστοκλης οταν παροτρυνε τους Ελληνες στην ναυμαχια δεν πιστεψε τοσο στην θρησκεια ή στα πιστευω των ελληνων αλλα στις ικανοτητες τους και στο καθηκον που ειχαν να σωσουν την πατριδα τους γιατι οι θεοι τους τους ειχαν απογοητευσει διαμεσου του μαντειου των δελφων. Οταν λες οτι αποκλειεται καποιος 12θεϊστης να ειναι και μασονας μη το λες γιατι ισως απογοητευτεις και αυτο γιατι υπαρχουν πολυ Ταοϊστες που εχουν 10000 θεους που ειναι και μασονες γιατι οχι και οι 12θεϊστες και αυτο γιατι οπως εχουν πει οι ιδιοι οι μασονες οταν ορκιζουν τα μελη τους τα ορκιζουν σε οτι ιερο πιστευουν γιατι σκοπος των μασονων δεν ειναι το τι πιστευεις αλλα πως θα σε ελεγχουν εσενα αλλα και οσους εσυ μπορεις να επηρεασεις. Και κατι τελευταιο για το παπαδαριο της οποιασδηποτε θρησκειας δεν κατηγορω ποτε τον θεο γιατις πραξεις των ανθρωπων δηλαδη δεν γινομαι μουσουλμανος επειδη ο π. χ Παπαγιωργης ειναι μπατακτσης αλλο ο θεος και αλλο οι ανθρωποι
12θεϊστής

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Εμένα η μετάβαση από τον Χριστιανισμό στον Δωδεκαθεϊσμό μου πήρε 8-10 χρόνια, μετά από σκέψη, αναζήτηση και Περισυλλογή. Κοίταξε, δεν ξέρω Αν είμαι οφελιμιστής Επειδή διάλεξα ελεύθερα αυτό που με εξέφραζε, αλλά Πιστεύω πως συμφωνείς ότι όλοι μας γνωρίζουμε άτομα που παραμένουν στις εκκλησίες για τις παροχές που δίνει στους υπήκοους της. Πολιτικοί που κάνουν τους καλούς σαμαρίτες για να κερδίζουν ψήφαλα, "μοναχοί" που πήγαν στο άγιο όρος για να αποφύγουν τη στράτευση, Μή Κυβερνητικές Οργανώσεις της Εκκλησίας (εκεί να δεις φράγκα με ουρά), ξέπλυμα χρήματος από μεγαλολαμόγια ή ναρκωέμπορους, πρακτοριλίκι (θυμάσαι τον βαβύλη; ), αναζήτηση δουλειάς Και πολλά πολλά άλλα. Η εκκλησια είναι η κολυμβύθρα του σιλωάμ. Υπάρχει και κόσμος που αναζητά στην εκκλησία κάτι ανώτερο αλλά πιστεύω οι περισσότεροι πάνε για τις απίστευτες διασυνδέσεις που έχει με την εκάστοτε κυβέρνηση. Συμφωνώ ότι το Μαντείο των Δελφών ήταν κακή επιρροή. Πρόσεξε όμως ποια είναι η διαφορά. Εγώ δεν θέλω να εκμηδενίσω την εκκλησία για φέρω τους "δικούς" μου να κάνουν τα ίδια και χειρότερα. Εγώ θέλω ένα διαφορετικό τρόπο ζωής και σκέψης. Παρόλα αυτά υπάρχει μια διαφορά. Παρά τις κακές (ίσως και προδοτικές) συμβουλές του Μαντείου, οι Έλληνες έκατσαν και πολέμησαν. Στις Θερμοπύλες οι 300 του Λεωνίδα με τις 7000 εφεδρείες και 180 πλοία (αν θυμάμαι καλά) υποχρέωσαν σε τακτική μάχη ένα στρατο μισού εκατομμυρίου και 1200 πλοίων.

Εδώ αντιπαραθέτω το απογοητευτικό παράδειγμα του Βυζαντίου. Όταν κίνησαν τα μόγγολα να πάρουν την Πόλη, το παπαδαριό έκανε συφωνία με το διάολο. Έτσι, οι παπάδες είπαν στο λαό: "Τρεχάτε στα μοναστήρια να σώσετε την ψυχή σας". Έτσι και έγινε. Φορτωμένοι Όλοι Από τα προδοτικά κυρήγματα των παπάδων Με ενοχές για τις αμαρτίες του Αυτοκράτορα και της αυλής άφησαν τα όπλα και τρέξανε στις τρύπες να κρυφτούν.

Αυτή είναι η διαφορά των δύο ""εκκλησιών"". Στο Δωδεκάθεο είχες την ελευθερία σκέψης να κρίνεις τι είναι καλύτερο να κάνεις. Στο Βυζάντιο το παπαδαριό Τους έπιασε από τα @@ για να κάνει την πολιτική του. Αυτό συμβαίνει και τώρα. Μας ελέγχει ο Βαρθολομέος και ο Ιερώνυμος στο αν θα κάνουμε σεξ πριν το γάμο ή αν και πότε θα φάμε κρέας.

Μα αν δεν μπορείς εσύ να επιβάλλεις στον εαυτό σου τα πλέον απλά πράγματα της καθημερινότητας πχ τι θα φας και πότε, Πως θα Κρίνεις ποιον Πρέπει να Πολεμήσεις;

Οι πατέρες μας Έφτιαξαν το Δωδεκάθεο για να ικανοποιούν την εσωτερική τους αναζήτηση. Όταν όμως το παιχνίδι γινόταν σκληρό, αναλαμβάναναν τις ευθύνες τους σαν άντρες και δεν τρέχανε να κρυφτούν με άλλοθι τον Θεό.

Δεν ξέρω αν είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά Μια ερώτηση θα ήθελα Να σου κάνω. Ξέρεις κάποιο επιστήμονα "διεθνούς" εμβέλειας Που να έδρασε στο Βυζάντιο και αν όχι ποιος πιστεύεις ότι είναι ο λόγος.

Φιλικά!

Βασίλης

Δωδεκάθεο - Δωδεκαθεϊστές

Δημοσίευση από Βασίλης »

Κάποιες σκέψεις πολύ συνοπτικά πάνω στα λεγόμενα του 12θεϊστή:

Λες ότι στο δωδεκάθεο έχεις την ελευθερία σκέψης να κρίνεις τι είναι καλύτερο να κάνεις, ενώ ο Χριστιανισμός σου ορίζει τα πάντα πχ. Πότε θα κάνεις σεξ και τι θα φας.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια θρησκεία ή ιδεολογία η οποία μπορεί να σου αφαιρέσει την ελευθερία σκέψης, καθ' ότι αυτή είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπου. Να σε παροτρύνει να λαμβάνεις υπ' όψιν κάποια πράγματα περισσότερο ως σημαντικότερα και άλλα λιγότερο ως λιγότερο σημαντικά, ναι. Αλλά και η αποδοχή των κριτηρίων σπουδαιότητας της κάθε θρησκείας είναι δική σου επιλογή, αφού και το να ακολουθήσεις τον Χριστιανισμό είναι επιλογή σου, όπως και το να ακολουθήσεις το δωδεκάθεο σημαίνει ότι ήσουν ελεύθερος να επιλέξεις και επέλεξες τα κριτήρια σπουδαιότητας που αυτό αντιπροσωπεύει.
Έτσι λοιπόν και ο Χριστιανισμός έχει το δικό του δόγμα (αυτά που ανέφερα ως κριτήρια σπουδαιότητας) για να μπορείς να κρίνεις τι είναι καλό και τι κακό, τι σωστό και τι λάθος κλπ. Από αυτό το δόγμα απορρέουν και οι "εντολές" ή η αντιμετώπιση κάποιων θεμάτων με συγκεκριμένο τρόπο, πχ η σχέση των δύο φύλων. Και αυτά προφανώς δεν αλλάζουν κάθε φορά που αλλάζει ο τοπικός (ή όχι) επίσκοπος, αλλά είναι καταγεγραμμένα σε Γραφές (οι οποίες είναι ευρέως διαθέσιμες), αναλύσεις των αγίων της εκκλησίας καθώς επίσης και στην παράδοση. Αυτό που ανέφερα παραπάνω περί ελευθερίας στον Χριστιανισμό μπορώ να το στηρίξω αγιογραφικά σ' αυτό που γράφει ο Παύλος σε μία επιστολή του: "πάντα μοι έξεστιν, αλλ' ού πάντα συμφέρει" (όλα μου επιτρέπεται να τα κάνω, αλλά δεν είναι όλα προς το συμφέρον μου). Για παράδειγμα μπορώ να τρώω κάθε μέρα το αγαπημένο μου φαγητό σε τεράστιες ποσότητες, αλλά κάποια στιγμή θα αποκτήσω προβλήματα υγείας. Έτσι λοιπόν πχ. Η νηστεία των τροφών έχει νόημα όταν κατανοώ γιατί την κάνω (οι λόγοι είναι καθαρά πνευματικοί, δεν έχουν σχέση με το βάρος) και την κάνω με τη θέλησή μου.(Και βέβαια, για να μην παρεξηγούμαστε, ο Χριστιανισμός δεν θεωρεί το κρέας "ακάθαρτο". Εξ' άλλου υπάρχουν μέρες όπου δεν τρώμε και λάδι, για παράδειγμα.) Όχι μόνο η νηστεία, αλλά και κάθε τι στον Χριστιανισμό δεν είναι καταναγκασμός, αλλά κάτι σαν παρότρυνση ή "κάλεσμα".
Αυτά περί της σχέσης Χριστιανισμού και ελευθερίας σκέψης και πράξης, επειδή παρατηρώ ότι κάποια πράγματα (τα οποία γενικά είναι παρεξηγημένα στην εποχή μας) σε σκανδαλίζουν.

Φιλικά, Βασίλης.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες