Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από imakgr »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε:13 ΔΕΕ και αρχίδια. Όποιος δεν έκατσε Ι ΜΑΚ 6 μήνες και πάνω έχασε. Κρίμα που με πήγανε εκπτη στο ΚΕΕΔ και έχασα τσάμπα 2,5 μήνες από την Ι ΜΑΚ. Ι ΜΑΚ για πάντα.
Έχεις δίκιο, η εμπειρίες στη Μοίρα μας , την ΙΜΑΚ ήταν μοναδικές και καλά κρατούν... "Απόλαυσα" και τους 17 μήνες απ τους 23 μήνες της θητείας μου που μουν εκεί και τη μέρα που απολυόμουν κάτω απ΄τη θαλασσία ήμουν περισσότερο πορρωμένος παρά συγκινημένος. Τα καλά κρατούν λίγο... Καλύτερα Ιράκ παρά στη I'ΜΑΚ

H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από H4nnibal »

mourdok 298 έγραψε:1ον οι 2 τύποι που ήξερα ήταν ορφανοί και απ'τους 2 γονείς και είχαν ζητήσει κατ'εξαίρεση μετάθεση,
2ον για να πήγες κατευθείαν σε νησί έχοντας ειδικότητα ΧΑΜ πάει να πει ότι ήσουν 9μηνο ή ότι έκανες 6 μήνες σε ΕΤΕΘ και άλλους 3 στον 13 ΛΔΒ οπότε θα απόλαυσες κι εσύ τη Δεκέλεια.
Όσο για τον Υπλγό Πάπ. ήταν και ***** τα παιδιά και περνάγαμε φίνα γιατί οι μόνοι με τους οποίους ασχολιόταν ήταν τα επόπια τα δικά μας και αυτά της Ζ'ΜΑΚ που έρχόντουσαν καθημερινά στη Δεκέλεια για αποψίλωση.
Και κάτι ακόμα πριν κλείσω (φιλικά πάντα ) , όπως έχει η ΔΕΕ τη Δεκέλεια άλλο τόσο έχουν τα ΕΤΕΘ την κανονιοφόρο και διάφορα άλλα φυλάκια για διακοπές.


Ορίστε; ! ! ! Τι λές ρε φίλε; ! ! !
Συγκρίνεις αυτά που κουβαλούσα εγώ για επανδρώσεις απο τα ΕΤΕΘ, με τις επανδρώσεις στη δεκέλεια; ! ! Θ πάς εσύ φαρμακονίση να κάτσεις 15 μέρες με 1,5 λίτρο νερό τη μέρα; Κουβάλησες prc-138 και trc-9200 μαζί και το μπέργκιν σου να πάς στρογγύλη και γυαλί και αρκιούς; ! !
ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, που θα μου πείς πως περνούσαμε και ζάχαρη εμείς στις επανδρώσεις. Εγκατάσταση, επαφή με μονάδα και μετά όλη μέρα γυρνούσαμε το νησί + σκοπίες το βράδυ. ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗΕικόνα
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από imakgr »

Δε χρειάζεται , νομίζω , εμείς οι ειδικοδυναμίτες , να τρωγόμαστε για ψύλλου πήδημα. Η κάθε Μοίρα είχε τις δικές τις δυσκολίες που κάποιος άλλος απο κάποια 'αλλη Μοίρα τις θεωρεί κατώτερες απο αυτές που ο ίδιος πέρασε. Αυτό είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό. Το κοινό στοιχείο που μας ενώνει είναι οτι υπηρετήσαμε περήφανα την πατρίδα και αν έρθει η ώρα θα πρέπει να μαστε σε ετοιμότητα να την υπερασπίσουμε "μέχρι της τελευταίας ρανίδας του αίματός μας"... όπως ορκιστήκαμε εκείνο το πρωινό στο Πεύκο, απέναντι απο το ένδοξο νησί της Σαλαμίνας.'Ι ΜΑΚ
katadromeas261
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 22, 2008 8:09 pm
Επάγγελμα: ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΕΙΔΗΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από katadromeas261 »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΣ Μ. Α. Κ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από πειραιωτης »

ξερετε γιατι οι μοιρες αμφιβιων ειναι ετεθ ενω των ορεινων οχι;

commando
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 10:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από commando »

πειραιωτης έγραψε: ξερετε γιατι οι μοιρες αμφιβιων ειναι ετεθ ενω των ορεινων οχι;



θεωρητικα το ΕΤΕΘ το βαλανε για να μην ξερουν τα σκυλια απεναντι οτι υπαρχουν Ειδικες Δυναμεις στα νησια. Αυτος μπορει να ειναι ο λογος. Και καλα αποκαλουνται Ειδικα Ταγματα Εθνοφυλακης.
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από πειραιωτης »

α, οκ ρε φιλε! ευχαριστω! απλα μου φανηκε περιεργο! ναι, ομως οι τουρκοι οντως δε ξερουν οτι εχουμε κομαντα στα νησια; α, και κατι αλλο! η Α ΜΑΚ που βρισκεται;
commando
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2007 10:31 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από commando »

πειραιωτης έγραψε: α, οκ ρε φιλε! ευχαριστω! απλα μου φανηκε περιεργο! ναι, ομως οι τουρκοι οντως δε ξερουν οτι εχουμε κομαντα στα νησια; α, και κατι αλλο! η Α ΜΑΚ που βρισκεται;


Δυσκολο μου φαινεται να μην ξερουν.
Στην Ροδο ειναι η Α ΜΑΚ ή 6ο ΕΤΕΘ.
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια αν υπηρετισο στους αμφιβιους , μπορο να παρο μεταθεση κρητη;
Εχι βαση εκει;
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από imakgr »

ηλθ έγραψε:Παιδια αν υπηρετισο στους αμφιβιους , μπορο να παρο μεταθεση κρητη;
Εχι βαση εκει;
Οχι, μετάθεση δεν παίζει καθώςδεν έχει αμφίβια μοίρα στο νησί. Μόνο αν ήσουν αλεξίπτωτα θα πήγαινες Χανιά.
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Για οσους δεν ξερουν η ζ ΜΑΚ ειναι στην σαμο εκανα 6 μηνεσ
απο την θυτια μου το περσινο καλοκαιρι. Τελεια εμπειρια
μονο για αμφιβια κομαντο! Εκει υπαρχουν τα πιο μαχιμα βατραχια!
αλλα και πολλες κουραδες που το παιζουν τρελιτσα! Πολυ τρεξιμο αν εισαι φανταρος αλλα... Ο πονος ειναι προσωρινος η τιμη παντωτινη!
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Φιλε μου η Ζ΄ΜΑΚ εχει εδρα τη Νεα Περαμο (πευκο). Στη Σαμο συνάντησες προφανως καποιο κλιμακιο της Ζ' που βρεθηκε στο νησι. Στη Σαμο εδρευει ΜΑΚ στην οποια υπηρετουν και κληρωτοι αλλα δεν εχει καμια σχεση με τη Ζ'ΜΑΚ!
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Lxias »

Απο τον αύγουστο του 1996 που ιδρύθηκε η Ζ΄ΜΑΚ εδρεύει στην Νέα Πέραμο Αττικής, εσύ είδες κάποια ομάδα που θα πήγαινε βραχονησίδα, είχα την τιμή να υπηρετήσω σε αυτήν την μονάδα.<< ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ >>
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ισως ειναι ετσι οπως τα λετε αλλα ολα τα στελεχη ανηκανε στη ζ μακ και αλλαζανε συνεχως (συγκεκριμενα καθε 15 μερες που πηγεναμε βραχωνισιδα). Στα φαντασματα του αιγαιου υπηρχαν και ουκαδες;
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

ΧΑΡΗΣ 298 ΛΕΛΕ έγραψε:Ισως ειναι ετσι οπως τα λετε αλλα ολα τα στελεχη ανηκανε στη ζ μακ και αλλαζανε συνεχως (συγκεκριμενα καθε 15 μερες που πηγεναμε βραχωνισιδα). Στα φαντασματα του αιγαιου υπηρχαν και ουκαδες;

Τα μελη της Ζ'ΜΑΚ εκπαιδευονται και στο σχολειο υποβρυχιων καταστροφων, αν εννοεις αυτο, οποτε υπαρχουν πολλα στελεχη εκει με την βατραχοπουλαδα...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης