Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Marina2 »

ΧΑΡΗΣ 298 ΛΕΛΕ έγραψε:Για οσους δεν ξερουν η ζ ΜΑΚ ειναι στην σαμο εκανα 6 μηνεσ
απο την θυτια μου το περσινο καλοκαιρι. Τελεια εμπειρια
μονο για αμφιβια κομαντο! Εκει υπαρχουν τα πιο μαχιμα βατραχια!
αλλα και πολλες κουραδες που το παιζουν τρελιτσα! Πολυ τρεξιμο αν εισαι φανταρος αλλα... Ο πονος ειναι προσωρινος η τιμη παντωτινη!
Συγνώμη ρε παιδια, εγω ξερω οτι η Ζ ΜΑΚ ειναι οπως λεει και ο φιλος παραπάνω στο Πευκο και ειναι αμιγώς επαγγελματική, με εξαιρεση εναν αριθμό 5-6 φαντάρων που περνουν μετάθεση εκει. Εκει ειχε Παρει μετάθεση και ο αδελφος μου, οταν υπηρετούσε για τους τελευταίους του μηνες.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Jrhellas »

Η Ζ' ΜΑΚ σαφως και ειναι αμιγως επαγγελματικη (επιβεβαιωνω την Μαρινα) και απο ιδρυσεως της (μετα τα γεγονοτα στα Ιμια) εως και σημερα εδρευει στο Μ. Πευκο (η Νεα Περαμο για οποιο θελει να χρησιμοποιει την "νεα" ονομασια της πολης). Στην Μοιρα αυτη ΔΕΝ υπαρχουν παρα μονο ελαχιστοι εφεδροι οι οποιοι ΔΕΝ συμμετεχουν στις δραστηριοτητες της Μοιρας και μετατιθενται εκει για βοηθητικες ειδικοτητες και μονο (γραφεας, καφετζης, μπουφετζης, κλπ) αφου οπως ειναι κατανοητο δεν θα μπορουσε να Απασχολουνται για αυτα οι μονιμοι και οι ΕΠΟΠ.

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Jrhellas έγραψε:Η Ζ' ΜΑΚ σαφως και ειναι αμιγως επαγγελματικη (επιβεβαιωνω την Μαρινα) και απο ιδρυσεως της (μετα τα γεγονοτα στα Ιμια) εως και σημερα εδρευει στο Μ. Πευκο (η Νεα Περαμο για οποιο θελει να χρησιμοποιει την "νεα" ονομασια της πολης). Στην Μοιρα αυτη ΔΕΝ υπαρχουν παρα μονο ελαχιστοι εφεδροι οι οποιοι ΔΕΝ συμμετεχουν στις δραστηριοτητες της Μοιρας και μετατιθενται εκει για βοηθητικες ειδικοτητες και μονο (γραφεας, καφετζης, μπουφετζης, κλπ) αφου οπως ειναι κατανοητο δεν θα μπορουσε να Απασχολουνται για αυτα οι μονιμοι και οι ΕΠΟΠ.

Εμένα ο αδελφος δεν ηταν εφεδρος, ηταν εκπαιδευτής σε κάτι. Και υπήρχαν και άλλοι φαντάροι (πολύ λιγοι) και οι υπόλοιποι ηταν μονιμοι. Τους φαντάρους τους βάζανε υπηρεσίες κανονικά. Μονο αυτά ξέρω.

Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Jrhellas »

Συγνωμη Μαρινα οταν λες ο αδελφος σου δεν ηταν εφεδρος τι εννοεις; Ηταν απο Σχολη Ευελπιδων; ΣΜΥ μηπως; ΕΠΟΠ; Κατι αλλο;

Γιατι αν δεν ηταν κατι απο ολα αυτα, μαλλον εφεδρος ηταν!

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Jrhellas »

Και φυσικα το "εκπαιδευτης σε κατι" δεν αποκλειει το εφεδρος! και το οτι οι φανταροι κανουν υπηρεσιες, σαφως και κανουν!

Υπηρεσιες ομως και οχι συμμετοχη στις δραστηριοτητες της Μοιρας.

Και ειναι ευλογο να κανουν. Για αυτο και τους περνουν αλλωστε!

Δεν θα μπορουσε βεβαια να βαλουν σκοπο η θαλαμοφυλακα μονιμο και για αυτο ακριβως περνουν και τους εφεδρους

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Σορρυ, εφεδρος εννοεις ΥΕΑ; Εμένα ηταν απλός φαντάρος, τιποτα παραπάνω. Πες μου αν κάνω λάθος για τον ορο, γιατι μπορει να εχω καταλάβει τιποτα λάθος και να λέω βλακειες.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Jrhellas έγραψε:Και φυσικα το "εκπαιδευτης σε κατι" δεν αποκλειει το εφεδρος! και το οτι οι φανταροι κανουν υπηρεσιες, σαφως και κανουν!

Υπηρεσιες ομως και οχι συμμετοχη στις δραστηριοτητες της Μοιρας.

Και ειναι ευλογο να κανουν. Για αυτο και τους περνουν αλλωστε!

Δεν θα μπορουσε βεβαια να βαλουν σκοπο η θαλαμοφυλακα μονιμο και για αυτο ακριβως περνουν και τους εφεδρους

Ναι ετσι ειναι ακριβώς οπως τα λες. Δεν ειχανε καμια συμετοχή και μονο υπηρεσιες τετοιες κανανε, θαλαμοφυλακας, σκοπια. Γενικότερα ηταν καλά.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Jrhellas »

Μαρίνα1 έγραψε:Σορρυ, εφεδρος εννοεις ΥΕΑ; Εμένα ηταν απλός φαντάρος, τιποτα παραπάνω. Πες μου αν κάνω λάθος για τον ορο, γιατι μπορει να εχω καταλάβει τιποτα λάθος και να λέω βλακειες.
Εφεδρος εννοω κληρωτος!Εικόνα

Φανταρος, υπαξιωματικος η ΥΕΑ αν δεν ειναι μονιμος (επαγγελματιας) ειναι εφεδρος!

Οπως εφεδρος ηταν και ο δικος σου αδελφος απο οσο καταλαβαινωΕικόνα

"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Jrhellas έγραψε:
Μαρίνα1 έγραψε:Σορρυ, εφεδρος εννοεις ΥΕΑ; Εμένα ηταν απλός φαντάρος, τιποτα παραπάνω. Πες μου αν κάνω λάθος για τον ορο, γιατι μπορει να εχω καταλάβει τιποτα λάθος και να λέω βλακειες.
Εφεδρος εννοω κληρωτος!Εικόνα

Φανταρος, υπαξιωματικος η ΥΕΑ αν δεν ειναι μονιμος (επαγγελματιας) ειναι εφεδρος!

Οπως εφεδρος ηταν και ο δικος σου αδελφος απο οσο καταλαβαινωΕικόνα

Ναι ετσι ακριβώς ειναι. Απλός φανταρος ηταν, τιποτα αλλο. Σορρυ απλα δεν ηξερα καλά τον ορο από οτι φανηκε!
ARGYRIS57
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 29, 2008 7:48 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από ARGYRIS57 »

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για αμφίβιους καταδρομείς και μόλις διάβασα οτι για την Ζ'ΜΑΚ παίρνουν μόνο μόνιμους. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όποιον γνωρίζει σχετικά αν οι άλλες δύο μοίρες (Α'ΜΑΚ και Γ'ΜΑΚ) εκπαιδεύονται στο ίδιο επίπεδο με την Ζ'ΜΑΚ ή διαφέρουν; Κι αν είναι στο ίδιο επίπεδο τότε γιατί παίρνουν μόνιμους μόνο για την Ζ'ΜΑΚ; Ευχαριστώ
eldund
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 5:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από eldund »

Φίλε Αργύρη η ΖΜΑΚ δεν έχει καμία επαφή με τις άλλες ΜΑΚ ούτε ως προς την εκπαίδευση ούτε ως προς την επιχειρισιακή ετοιμότητα. Και εγώ αμφίβιος θα πάω το Μάιο - εντάξει δε θέλω να μηδενίσω τις άλλες ΜΑΚ αλλά αντικειμενικά δεν υπάρχει επαφή.
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Marina2 »

Δεν υπάρχει επαφη κυριως γιατι η Ζ ΜΑΚ ειναι επαγγελματική και αυτοι ειναι που κάνουν τις πιο πολλες μκαι δυσκολες ασκήσεις... !

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν υπάρχει επαφή γιατί πολύ απλά η Z' MAK, μαζί με τα ΕΤΑ, είναι "σκιώδεις" ομάδες.
Violent
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 7:09 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Violent »

Μετα απο το πευκο στην ροδο δεν πανε; ...
Anonymous

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Anonymous »

Οι αμφιβιοι πηγαινουνε ροδο-κω-χιο-μιτιλινι-σαμο
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης