Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
bn23
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2012 8:48 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από bn23 »

Λέω να δηλώσω Ι' ΜΑΚ για πρώτη επιλογή, γιατί γενικά διάβασα καλά πράγματα γι' αυτήν.

Στις επόμενες δύο επιλογές ποιες ΜΑΚ μου προτείνετε από άποψη εκπαίδευσης, στρατοπέδου και δικών σας εμπειριών; Μυτιλήνη, Χίο, Σάμο ή Ρόδο;

Άβαταρ μέλους
bn23
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2012 8:48 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από bn23 »

Κανείς αμφίβιος να απαντήσει στην ερώτηση από πάνω;
Τσουρλέι

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Τσουρλέι »

Πήγαινε κω εγώ απ ότι είχα άκουσει από σειρές μου τους πήγαινε καλά στις υπηρεσίες συν τις άλλης
καλοκαίρι στην κω δεν παίζεται πήγαμε με την κανονιοφόρο μιά φορά και περάσαμε πολύ ωραία.
Παντελής Δ.

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Παντελής Δ. »

Φίλε εγώ τώρα υπηρετώ στην Ή Μοίρα Καταδρομών στη Μυτιλήνη θα σου πω πως είναι τα πράγματα εδώ και αποφάσισε μετά μόνος σου. Απο θέμα εκπαίδευσης είναι κορυφή χωρίς να σου λέω μαλακίες! Τα περισσότερα στελέχη μας έχουν τελειώσει σχολείο Ο. Υ. Κ και μας κάνουν την ίδια εκπαίδευση που κάναν και αυτοί! Έχει πολύ εκπαίδευση και είναι ζόρι αλλά άμα σου αρέσει τότε δεν θα έχεις πρόβλημα εδώ. Μία προειδοποίηση αν τυχόν αποφασίσεις να έρθεις εδώ ετοιμάσου για πολλές κρατήσεις και φυλακές εδώ τα στελέχη δεν χαρίζουν για κανένα λόγο ειδικά άμα σε βάλουν και στο πρώτο Λόχο που πρέπει να είσαι πολύ τυπικός σε όλα!
Αλέξης

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από Αλέξης »

Στης Σύρας τα στενά είναι, όχι στης Θήρας. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από tvonp »

commando έγραψε:
πειραιωτης έγραψε: ξερετε γιατι οι μοιρες αμφιβιων ειναι ετεθ ενω των ορεινων οχι;



θεωρητικα το ΕΤΕΘ το βαλανε για να μην ξερουν τα σκυλια απεναντι οτι υπαρχουν Ειδικες Δυναμεις στα νησια. Αυτος μπορει να ειναι ο λογος. Και καλα αποκαλουνται Ειδικα Ταγματα Εθνοφυλακης.


Πολύ παλιά η απάντηση, αλλά έπεσα πάνω της και νομίζω το θέμα έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον (όπως άλλωστε και το ίδιο το ζήτημα του Αιγαίου). Παραθέτω τα παρακάτω, σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.

Η Συνθήκη της Λωζάννης (1923) προέβλεπε την παραχώρηση όλων των νήσων του Αιγαίου στην Ελλάδα, πλην Ίμβρου και Τενέδου και η Τουρκία επικαλείται το περιεχόμενό της πρώτης, ώστε να μην αναγνωριστεί στην Ελλάδα το δικαίωμα διατήρησης στρατιωτικοποιημένων νήσων. Η Συνθήκη του Μοντρέ (1936) αντικατέστησε τη Συνθήκη της Λωζάννης και επομένως κατάργησε και τις αποστρατικοποιημένες ζώνες, με αποτέλεσμα αυτές να επαναστρατικοποιηθούν.

Με τη Συνθήκη Ειρήνης των Παρισίων (1947) τα Δωδεκάνησα κατοχυρώθηκαν στην Ελλάδα, όμως επιβλήθηκε, μετά από πιέσεις της ΕΣΣΔ, αποστρατικοποίησή τους. Έκτοτε, η Τουρκία αμφισβητεί το δικαίωμα των Ελλήνων να διατηρούν στρατικοποιημένα τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου βασιζόμενη τόσο στη Συνθήκη της Λωζάννης, όσο και στη Συνθήκη των Παρισίων. Η Συνθήκη της Λωζάννης όμως έχει αντικατασταθεί από τη Συνθήκη του Μοντρέ και επιπλέον οι Έλληνες υποστηρίζουν ότι οι συνθήκες που επικρατούσαν κατά την υπογραφή της Λωζάννης ήταν πολύ διαφορετικές από τις σημερινές και ότι η Ελλάδα πλέον έχει νόμιμο δικαίωμα να αμυνθεί απέναντι στην τουρκική επιθετικότητα. Επιπλέον, η Τουρκία δε δικαιούται να αντλεί δικαιώματα από τη Συνθήκη των Παρισίων, ως μη συμβαλλόμενο μέρος.

(Πηγή κυρίως http://www.army.gr/files/File/STRATIOTIKH%20EPITHEORHSH/SEP_OKT_09/2009-5-5.pdf)

Επομένως η ονομασία ΕΤΕΘ πιθανότατα οφείλεται στο ζήτημα των αποστρατικοποιημένων νήσων του Αιγαίου και στη σχετική διαμάχη των δύο χωρών. Ίσως αποτελεί μία μέση λύση.
96'Δ

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από 96'Δ »

Δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ α'μ. α. κ-θ'μ. α. κ... με την ζ'μ. α. κ!Εικόναπλακα κανετε ρε μαγκες! ενα θα πω! μεγαλη η διαφορα τεραστια καμια σχεση η ακρως επαγγελματικη και μαχιμη ζ. μ. α. κ με τις αλλες που ειναι εφεδροι και οχι απλα επαγγελματικη! ειναι η ελιτ! κοινος οι 300' του λεωνιδα! επιχειρησιακη δραστηριοτητα στα κοκκινα ανα πασα στιγμη και ωρα ακομα και εν καιρο ειρηνης!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikosern
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 04, 2013 4:29 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από nikosern »

Α μακ μεγαλο σχολειο. Στελέχη που πάνω απ ολα ειναι άνθρωποι απο τους εποπ δεκανεις εώς και τον Δικά/ υπόδικα. Υπήρχαν και οι εξαιρέσεις φυσικά. Απο ασκησεις κανενα παράπονο. Σε όλες πήγαιναναμε και οι κληρωτοι. Οχι ολοι σε όλες, αλλα δεν υπάρχει στρατιώτης τουλάχιστον απο την σειρά μου και τις αδελφόσειρές μου που να μην πηγε. Μάλιστα για 50αρα και αντάρτη η διαταγή ήταν ρητή. Μεχρι και τα παγωνια θα πάρουν τα βουνά. Ωστόσο και απο αγγαρείες δεν έχουμε παράπονο... Εξοδοι κτλ ανάλογα την περίοδο...
Άβαταρ μέλους
BakoBos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2014 7:13 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από BakoBos »

Είμαι δημότης Κω, υπάρχει περίπτωση αν δηλώσω να πάω Ι ΜΑΚ?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από D.Y.K »

BakoBos έγραψε:Είμαι δημότης Κω, υπάρχει περίπτωση αν δηλώσω να πάω Ι ΜΑΚ;


Σχεδόν σίγουρα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
BakoBos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2014 7:13 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από BakoBos »

Με έφτιαξες τώρα! Σε ευχαριστώ! Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από tvonp »

Γνωρίζει κανείς πώς είναι πλέον η κατάσταση στις Αμφίβιες Μοίρες; Κάπου στο forum είχα διαβάσει συγκεκριμένα ότι είναι πλέον "για σφαλιάρες". Υπάρχει εκπαίδευση και γυμναστική (στα πλαίσια του στρατού- όχι για να γίνει κανείς σφίχτης) ; Ασκήσεις γίνονται;

Γενικά αξίζει να υπηρετήσει κάποιος εκεί; Παρουσιάζομαι στις 19 Ιανουαρίου, Αυλώνα (Υγειονομικό), για το οποίο (υγ) έχω ακούσει ότι είναι χαλαρά τα πράγματα. Αξίζει να δηλώσω ΜΑΚ ή απλά θα κερδίσω παραπάνω αϋπνία χωρίς εκπαίδευση;

(Ελπίζω να μην ακούγονται αλαζονικά αυτά, απλώς είναι πρακτικό το ζήτημα).

ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από ziaba »

εδω μυτιληνη τους βλεπω που και που απο μακρια Να κανουν εκπεδευση (δεν ξερω τι ειναι ακριβως παντως ειδικες δυναμεις ειναι σιγουρα) με φουσκωτα ταχυπλοα (τα πανε τερμα) με πολλα ατομα μεσα κ πολυ τρεξιμο αρκετα χλμ πανω απο 15 στανταρ Εικόνα

Άβαταρ μέλους
tvonp
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Φεβ 10, 2014 3:29 am
Επικοινωνία:

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από tvonp »

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αν υπάρχουν και άλλοι, που να υπηρετούν ή να υπηρέτησαν πρόσφατα σε κάποια αμφίβια μοίρα και να μπορούν να δώσουν κι άλλες πληροφορίες, θα το εκτιμούσα πολύ. Να είστε καλά!
GIANNHS

Αμφίβιοι Καταδρομείς: Μοίρες Καταδρομών (ΜΑΚ)

Δημοσίευση από GIANNHS »

Να ρωτήσω; Η Ζ ΜΑΚ δεν παίρνει μόνο μόνιμους παίρνει και απλούς φαντάρους; ΚΑΙ αν τους παίρνει κάνουν κανονική εκπαίδευση και κάνουν και ασκήσεις ή καθαρίζουν πατάτες
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης