Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anon1

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anon1 »

Για να γίνεις Δόκιμος Ειδικών Δυνάμεων πρέπει να καταταγείς στο Πεζικό και να δηλώσεις ΥΕΑ.

ΥΕΑ θα σε πάρουν χαλαρά.

Στην ΣΕΑΠ όπου θα εκπαιδευτείς κάποια στιγμή θα δώσεις αθλήματα για Ειδικές Δυνάμεις. Περίπου 8 άτομα περνάνε ανα ΕΣΣΟ

Από αυτούς τους 8, οι 2-3 θα πάτε αλεξίπτωτα, εάν θα έχετε την δυνατότητα κ εάν εκείνη τη χρονική στιγμή η ΣΧ. ΑΛ. Εκπαιδεύει κόσμο. Είναι και θέμα συγκυριών. Στην δικιά μου ΕΣΣΟ πχ δεν πήρε.

Εάν θα είσαι ΥΕΑ ΠΖ στην ΣΕΑΠ και δεν περάσεις για Ειδικές Δυνάμεις, ξέχνα τα αλεξίπτωτα.

Οι αθλητικές δοκιμασίες είναι πιο απαιτητικές, ωστόσο αν περάσεις απ'τους πρώτους τα αθλήματα δεν χρειάζεσαι βύσμα.

Δόκιμου στην ΚΥΠΡΟ πλέον δεν παίρνουν, άρα ξέχνα και την 35ΜΚ

Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Ευχαριστω ολους που απαντησαν στις ερωτησεις μου με κατατοπισατε παρα πολυΜια τελευταια ερωτηση. Ποιο θα λεγατε οτι ειναι πιο καλα εκπαιδευμενο σωμα οσον αφορα την εκπαιδευση, τα αλεξιπτωτα η η 35ΜΚ και γιατι;

panos

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από panos »

μπορείτε να μας πείτε για την συνέντευξη τι σε ρωτάνε; αλλά και τα αθλήματα στην σεαπ μέσα για να πας ειδικές δυνάμεις ποια είναι;
Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Το νόημα της ερώτησης σου είναι ασαφές. Και οι δύο μονάδες αποτελούνται από καταδρομείς. Η ειδοποιός διαφορά είναι πως οι πρώτοι περνούν και την εκπαίδευση στα αλεξίπτωτα, πράγμα που σημαίνει πως τα παιδιά εκεί έχουν επιπλέον ουσιαστική εκπαίδευση (όχι μόνο κάψιμο) απ'οτι οι άλλοι καταδρομεις. Αν ρωτάς που είναι πιο δύσκολα, παντού είναι δύσκολα, εκτός αν περασεις ΤΠΕΝ στο ΚΕΕΔ. Από τα πιο δύσκολα ΤΠΕΝ απ'οσο ξέρω πρέπει να είναι της 1η ΜΑΛ (ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλυτερα).
Κωνσταντίνος

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Τα αθλήματα είναι τρεξιμο, (εκείνη η γαμ... νη ανηφόρα είναι θάνατος), έλξεις, κάμψεις, κοιλιακοί με υπηρεσιακά αρβυλα και παραλλαγή. Η συνέντευξη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλά θέλουν να δουν πως στέκεσαι, πως εκφράζεσαι, αν είσαι ισορροπημένο άτομο, και αν έχεις θέληση να πας καταδρομές. Στο τέλος της αλφοζωης σου έρχονται οι βάτραχοι της 1ης ΜΑΛ για την αξιολόγηση.
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Το τπεν στο κεεδ τι ειναι;(σιγουρα θα καταλαβατε δεν εχω ιδεα απο στρατο, εχω μολι 2-3 μερες που διαβαζω πληφοροφοριες απο εδω). Δηλωνεις για τπεν η σε βαζουν αυτοι; Εγω δεν ξερω καθολου κολυμπι, μηπως χρειαζεται και με κοψουν γι'αυτο γενικα απο εδ;

Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Παρουσιαζεσαι 15 Ιουλιου;
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Εγω παρουσιαζομαι Νοεμβρη αν εννοεις εμενα. Επιπλεον, υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστω κατευθειαν μεγαλο πευκο, δηλαδη αν κοψω αναβολη θα μου δωσουν χαρτι που μπορει να λεει οτι θα παρουσιαστω κατευθειαν εδ; Τελος, στο κεντρο βασικης εκπαιδευσης οπου θα περιμενω τα στελεχη των ειδικων δυναμεων, σε ποσες μερες ερχονται περιπου?
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Α εγω παρουσιαζομαι τωρα 15 Ιουλιου στο κεεδ. Εμενα με βαλαν ειδικες δυναμεις αλλα και εγω αλεξιπτωτα θα δηλωσω, απ'οτι ξερω ερχονται μετα την ορκομωσια και ρωτανε ποιοι θελουν να πανε στα αλεξιπτωτα (η σε καποιο αλλο σωμα). Αμα τα περασεις σε παιρνουν και πας στη μοναδα, νομιζω πρωτα ειναι το σπεν, μετα σ. β. ε. α μετα σχ. αλ, και μετα πας στη Μοιρα Αλεξιπτωτιστων,1η η 2α Μαλ. Καπως ετσι ειναι νομιζω
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Εμενα με ειχαν βαλει εδ οταν ειχα δηλωσει στο λυκειο πριν παρω την αναβολη λογω σπουδων. Τωρα που θα την κοψω δεν ξερω που θα με βαλουν. Θα ηθελα να με ξαναβαλουν κατευθειαν καταδρομεις για να παρουσιαστω εκει κατευθειαν. Αλλιως θα πρεπει να περιμενω στο κεντρο βασικης εκπαιδευσης (αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται), μεχρι να περασουν στελεχη ειδικων δυναμεων απο εκει ετσι μου ειπαν οτι γινεται απο τη στρατολογια. Οταν θα παω να κοψω αναβολη θα ρωτησω αν μπορω να ξαναδηλωσω καταδρομεις απο εκει. Δεν θελω να παω πεζικο (απλο) σε καμια περιπτωση.
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Ναι μην αγχωνεσαι, εσυ θα το ξαναδηλωσεις αμα θες, και ναι μην πας πεζικο, αγγαρειες κανει και σκοπιες, ασε που πρεπει να χεις και λεφτα για να την λουφαρεις
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Το ξερω εμαθα απο φιλους. Μετα εγω θα ηθελα πολυ να δω πως ειναι να κανεις αλμα, μικρος εβλεπα μπαντ οφ μπραδερς και τωρα υπαρχει η πιθανοτητα να δω πως ειναι να πηδας με στατικο ιμαντα. Βεβαια ευτυχως, δεν θα μου ριχνουν απο κατω τα αντιαεροπορικα των γερμανων οπως το 40.
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Χαχαχαχαχαχ η καλυτερη εμπειρια ειναι φιλε πως και πως περιμενω να μπω την αλλη βδομαδα να δωσω αθληματα και (ελπιζω) να περασω
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikos24 »

Καλη τυχη σου ευχομαι και να πανε ολα οπως τα θες
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ashen »

Νεκταριος Κ έγραψε:Εμενα με βαλαν ειδικες δυναμεις αλλα και εγω αλεξιπτωτα θα δηλωσω, απ'οτι ξερω ερχονται μετα την ορκομωσια και ρωτανε ποιοι θελουν να πανε στα αλεξιπτωτα (η σε καποιο αλλο σωμα).


Βασικά έρχονται τις πρώτες μέρες που θα καταταγείς, ώστε να δώσεις άμεσα τα αθλήματα και αν περάσεις με το που ορκιστείς να πάρεις μετάθεση για το στρατόπεδο των Ε. Δ

Για την ιστορία, αγγαρείες και σκοπιές παίζουν και μάλιστα πολλές και στις ειδικές δυνάμεις. Απλά σε σχέση με το Πεζικό εννοείται ότι έχει παραπάνω εκπαίδευση.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης