Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kokoraki
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2003 8:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kokoraki »

Gia xara paides,

exw merikes erwthseis kai 8a h8ela th boh8eia apo opoiodhpote gnwrizei.

Ayth th stigmh spoudazw kai otan teleiwsw 8elw na ginw ale3iptwtisths katadromeas.Prin parw anavolh me eixan kalesei peziko sthn Tripolh.

1) Yparxei tropos na parousiastw katey8eian sto megalo peyko;

2) Ale3iptwtistes ginontai apo oles tis ESSO h apo sygkekrimenes;

3) Yparxei orio hlikias gia ale3iptwtisth - katadromea;

Thanks a lot

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Αλεξιπτωτιστής καταδρομέας γίνεσαι εθελοντικά (να υποθέσω ότι το δήλωσες πριν από χρόνια στο περιοδεύων;)

Δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα στις ερωτήσεις πυο θέτεις, αφού θα ήταν καλύτερα να συμβουλευθείς το στρατολογικό σου γραφείο. Λογικά ισχύουν τα εξής

1. Όχι, αν είναι θα συμπληρώσεις στο στρατόπεδο κατάταξης μία αίτηση και θα σε πάρουν

2. Από όλες

3. Σίγουρα αλλά δεν ξέρω ποιο είναι. Λογικά είναι αρκετά υψηλό (πάνω από 27)

Nikos_21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nikos_21 »

Μπαίνω Φεβρουάριο Μεγάλο Πεύκο. Πόσα άτομα μπαίνουν στα αλεξίπτωτα κάθε φορά; Έχω ακούσει ότι μπορεί να σε κόψουν επειδή τάχα μου μπορεί να σου βρούν κάποιο πρόβλημα(ε δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην έχει απολύτως τίποτα). Τέλος πάντων θα δούμε.
kostis21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2009 10:00 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kostis21 »

Παιδιά να σας ρωτήσω. Πιστεύετε θα με πάρουν στα αλεξίπτωτα; Δυστυχώς δεν έχω βύσμα. Τις ασκήσεις τις βγάζω αρκετά εύκολα. Και κάτι ακόμα είμαι 17 χρονων σε μερικούς μήνες γίνομαι 18- ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΤΩΡΑ Η ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΗΔΗ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ; ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδια! Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για τα αλεξιπτωτα 1) εννιαμηνιτες παιρνουν κανονικα;2) με τατουαζ στην πλατη και στον αστραγαλο σε δεχονται;3) ποσα ειναι τα λεφτα γαι καθε πτωση; Παρακαλω απαντηστε μου γιατι περιμενω το χαρτι τον αυγουστο. Ευχαριστω εκ των προτερων!

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Η απονομη της πουλαδας ποτε ειναι; ...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

πειραιωτης έγραψε:Η απονομη της πουλαδας ποτε ειναι;
Αυτη την εβδομάδα είναι η απονομή τρίτη τετάρτη καπου εκεί!Εικόνα

...
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Hayate
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 5:36 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Hayate »

Γεια σας παιδια! Ειμαι καινουριος στο forum αλλα εχω διαβασει πολλα topics Και σχετικες πληροφοριες που ηθελα.

Εκοψα την αναβολη μου 2 Ιουλιου και περιμενα να μπω Αυγουστο, οταν εμαθα οτι δεν παιζει... Ετσι λοιπον πριν λιγες ωρες πηγα στο rouf και εκανα αιτηση για να μπω Αυγουστο.

Οταν μπηκα και ειπα στον αρμοδιο οτι θελω να παω τωρα με κοιταξε εκπληκτος και μου ειπε 'εισαι ο μοναδικος σημερα που μου ζητησε κατι τετοιο, ολοι πανε για αναβολη!

Δηλωσα Αλεξηπτωτιστης και οταν βγηκα απο εκει μονο που δεν πηδηξα απο χαρα! Ξερω ακουγετε ανωμαλο αλλα ειναι αληθεια!

Ολοι βεβαια με κραζουν αλλα δεν με πτωουν!
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Μάγκες έχω κι άλλες έγκυρες πληροφορίες.

Πρόκειται για στρατιωτικό ιατρό (ταγματάρχη, περίπου 40 ετών τον έκοψα) που συνάντησα στο στρατιωτικό νοσοκομείο στο οποίο πήγα να βγάλω ακτινογραφία θώρακος για την κατάταξή μου. Τον κατάλαβα από την πουλάδα στη στολή και του έπιασα κουβέντα. Θα σας πω το διάλογο όπως έγινε:

Εγώ: - Θέλω πολύ να κάνω τη θητεία στα αλεξίπτωτα, αλλα το μόνο που με τραβάει πίσω είναι ότι άλλοι αξιωματικοί μου είπαν ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φύγω με προβλήματα στη μέση ή και στα γόνατα. Ισχύει;

Ιατρός:- Είμαι μια χαρά, όπως βλέπεις Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το αν θα πάθεις κάτι εξαρτάται και φυσικά είναι πιθανό.

Εγώ:- Από εσένα τον ίδιο; Αν θα ακολουθείς τις οδηγίες για τα άλματα σωστά;

Ιατρός: - Ακριβώς. Στο μεγαλύτερο βαθμό από εσένα και το πόσο σοβαρά θα το πάρεις. Δυστυχώς βέβαια και από άλλους παράγοντες που είναι τύχη (δηλαδή καιρικές συνθήκες κ. Τ. Λ.). Να ξέρεις ότι το 1%-2% θα πάθουν σωματικές βλάβες χωρίς να κάνουν κάτι λάθος ή να φταίνε οι ίδιοι.

(Δικό μου σχόλιο: Μάγκες για τέτοιες περιπτώσεις το 1%-2% είναι σημαντικό ποσοστό μην σας φαίνεται μικρό)

Εγώ: - Τι λέτε καλά κάνω και θέλω να πάω αλεξίπτωτα;

Ιατρός: - Εγώ πήγα και θα ξαναπήγαινα. Θα προσπαθούσα όμως τα παιδιά μου να μην πάνε.

Εγώ: - Γιατί;

Ιατρός:- Είναι μεγάλος κίνδυνος και τον είδα με τα μάτια μου, τον έζησα, τον ένιωσα! Κοίταξε δεν μπορώ να πάρω κανένα ρίσκο να σου προτείνω σα νέο παιδί. Εγώ θα ξαναπήγαινα, τα παιδιά μου δε θα ήθελα να πάνε!

Εγώ: - Τα πράγματα στην εκπαίδευση είναι δύσκολα;

Ιατρός: - Πάρα πολύ δύσκολα!

Εγώ:- Από ψυχολογικής ή από σωματικής πλευράς;

Ιατρός: - Και από τα δύο είναι δύσκολα, εσένα βέβαια σε βλέπω εντάξει από σωματικής πλευράς, δε θα έχεις πρόβλημα.

(Για να σας εμψυχώσω: Δεν είμαι κανένας μπρατσαράς! Εντάξει κάνω γυμναστική και φαίνεται ότι είμαι αθλητικός τύπος αλλά μη φανταστείτε τίποτα φοβερό. Και από την ίδια την κουβέντα μαζί του φάνηκε να μη δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα ο ιατρός στον τομέα της φυσικής κατάστασης, σα να το θεωρούσε εύκολο. Επίσης και αυτόν άμα τον βλέπατε δε γέμιζε από σωματικής άποψης το μάτι για ειδικές δυνάμεις, αδυνατούλης ήτανε)

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Και καλα θα κανεις να δηλωσεις για αλεξιπτωτα... Το θεμα ειναι να σε 'δηλωσουν και αυτοι'.

Καλη θητεια να εχεις φιλε Εικόνα

Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Athan »

Το χειρότερο κομματι της θητειας ειναι η παπάτζα που ακούς ΠΡΙΝ υπηρετησεις...
Αρα, μην το πολυψαχνεις, αν σου αρεσει πηγενε και καλη θητεια.
Loomit
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 5:43 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Loomit »

Οπως ειπε και ο DS γινονται καποια περιστατικα τα οποια δεν αναφερονται και πιο πολυ κατατοπιστικος ηταν ο Weber που ανεφερε πως εχουν τα πραγματα γιατι πολλα δεν βγαινουν στην φορα, τελοσπαντων οπως και να εχει εγω ευελπιστω να ερθουν οι τυπαδες με τα τζοκευ στην Σπαρτη να μας ενημερωσουν Εικόνα και αναλογως θα πραξω!
gracie!
Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Λοιπόν μάγκες, έχω αρχίσει να μετράω μέρες... Σε 15 μέρες παρουσιάζομαι και ανυπομονώ να δηλώσω αλεξίπτωτα...

Τώρα οι γκόμενες θα με καμαρώνουν από ψηλά!Εικόνα

Βύσματα και αηδίες... Το έχω αποφασίσει... Αν δεν με πάρουν θα τους δείξω τι θα πει ειδικές δυνάμεις πριν την ώρα μου... (την ψώνισα μου φαίνεται)

Μια τελευταία ερώτηση όμως...

Σαν αλεξιπτωτιστής όλη μου η θητεία θα είναι μεταξύ Μάλεμε και Ασπρόπυργου;

Anonymous

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Σωστά τα λες φίλε μου, αλλά ζούμε σε μια εποχή που δεν υπάρχει στρατός,
εδώ όλοι δεν θέλουν να πάνε να κάνουν την θητεία που είναι και 9 μήνες και εσύ τους αποτρέπει, εξάλλου όσοι το θέλουν να πάνε θα πάνε ότι και αν ακούσουν το θέμα είναι ότι αυτοί είναι λίγοι, και ακόμα πιο λίγοι όταν εμπλέκεται η πολίτικη.

παιδιά όσοι θέλετε πραγματικά να πάτε πάτε, ο Θεός ας μας βοηθήσει όλους, η πατρίδα μας χρειάζεται.
Loomit
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2009 5:43 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Loomit »

Φιλε αν ειναι να πας για τις γκομενες αστο καλυτερα, παρε ενα καλαμι κ καντο αλεξιπτωτο, γιατι το χεις καβαλησει απο τωρα!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες