Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Jojo2
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 3:22 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Jojo2 »

Γεια σας, παρουσιάστηκα στο μεγάλο πεύκο και δήλωσα να πάω πεζοναύτης, όμως έγινε λάθος διάγνωση απο ψυχίατρο και βγήκα ι3 οπότε και me ; Έστηλαν στα τεθωρακισμένα, έχω ζητήσει επανεξέταση ι, αν βγω ι1 μπορώ απο τη μονάδα (τεθωρακισμένα) να πάω στους πεζοναύτες;
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με το ότι θέλω να καταχθω στις ειδικές δυνάμεις. Ας τα πάρω από την αρχή. Το 2018 που έδινα πανελλήνιες (είμαι του 2000) , όπως όλοι τότε της ίδιας ηλικίας, πήγα και έκανα στα ΚΕΠ την δήλωση μου για το στρατό. Επειδή ήθελα να περάσω εμπορικό ναυτικό Ε. Ν (όπου και φοιτώ σήμερα ως μελλοντικός πλοίαρχος) δήλωσα πως θα ήθελα να υπηρετησω στο Πολεμικό ναυτικό. Παρ όλα αυτά εγώ θέλω όταν με το καλό τελειώσω την σχολή ( σε 2 χρόνια από τώρα και το λέω με σιγουριά) να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις και όχι στο Π. Ν και ας είναι πιο ευκολη η θητεια λόγω του πτυχίου μου. Καθως απ' ότι μου έχουν πει άτομα από την ακαδημία εμπορικού ναυτικού Πλοιάρχων , λόγω του πτυχίου μου θα με πάρουν σίγουρα Π. Ν..Επομένως, έχοντας πει αυτά, τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Όταν διακόψω την αναβολή μετά το τέλος της σχολής μου, θα ξανακάνω κάποια παρόμοια δήλωση με αυτήν που έκανα το 2018 όταν έδινα πανελλήνιες ο που θα μπορέσω να δηλώσω απευθείας ειδικές δυνάμεις;

2) Αν με πάρουν στο Π. Ν , θα μπορώ από κει να πάω ειδικές δυνάμεις ή θα με κρατάνε με το ζόρι ; (Λόγω του πτυχίου )

3) αν δηλώσω ότι έχω πτυχίου αξιωματικού του Ε. Ν , θα μου κάνει "ζημιά" στην περίπτωση μου, αφού δεν θέλω να υπηρετήσω στο Π. Ν.. ή δεν έχει σημασία και να το δηλώσω όπως και να έχει;

4) αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω από το Π. Ν στις ειδικές δυνάμεις , θα έχω την επιλογή να πάω μόνο για βάτραχος ή θα μπορώ να πάω και ως καταδρομεας ( με ενδιαφέρουν οι πεζοναύτες και οι αμφιβιοι καταδρομείς)

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας και τα ερωτήματα μου για αυτούς που θα πουν πως είναι πολλά , είναι έτσι γιατί ακούω αλλά νταλων απ' οποιων ζητάω πληροφορίες και δεν ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι στο θέμα του στρατού. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να ξέρει να τα απαντήσει όλα αυτά και να με βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lancecorporal »

MarkosCrete έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά ερωτήματα σχετικά με το ότι θέλω να καταχθω στις ειδικές δυνάμεις. Ας τα πάρω από την αρχή. Το 2018 που έδινα πανελλήνιες (είμαι του 2000) , όπως όλοι τότε της ίδιας ηλικίας, πήγα και έκανα στα ΚΕΠ την δήλωση μου για το στρατό. Επειδή ήθελα να περάσω εμπορικό ναυτικό Ε. Ν (όπου και φοιτώ σήμερα ως μελλοντικός πλοίαρχος) δήλωσα πως θα ήθελα να υπηρετησω στο Πολεμικό ναυτικό. Παρ όλα αυτά εγώ θέλω όταν με το καλό τελειώσω την σχολή ( σε 2 χρόνια από τώρα και το λέω με σιγουριά) να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις και όχι στο Π. Ν και ας είναι πιο ευκολη η θητεια λόγω του πτυχίου μου. Καθως απ' ότι μου έχουν πει άτομα από την ακαδημία εμπορικού ναυτικού Πλοιάρχων , λόγω του πτυχίου μου θα με πάρουν σίγουρα Π. Ν..Επομένως, έχοντας πει αυτά, τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1) Όταν διακόψω την αναβολή μετά το τέλος της σχολής μου, θα ξανακάνω κάποια παρόμοια δήλωση με αυτήν που έκανα το 2018 όταν έδινα πανελλήνιες ο που θα μπορέσω να δηλώσω απευθείας ειδικές δυνάμεις;

2) Αν με πάρουν στο Π. Ν , θα μπορώ από κει να πάω ειδικές δυνάμεις ή θα με κρατάνε με το ζόρι ; (Λόγω του πτυχίου )

3) αν δηλώσω ότι έχω πτυχίου αξιωματικού του Ε. Ν , θα μου κάνει "ζημιά" στην περίπτωση μου, αφού δεν θέλω να υπηρετήσω στο Π. Ν.. ή δεν έχει σημασία και να το δηλώσω όπως και να έχει;

4) αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω από το Π. Ν στις ειδικές δυνάμεις , θα έχω την επιλογή να πάω μόνο για βάτραχος ή θα μπορώ να πάω και ως καταδρομεας ( με ενδιαφέρουν οι πεζοναύτες και οι αμφιβιοι καταδρομείς)

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας και τα ερωτήματα μου για αυτούς που θα πουν πως είναι πολλά , είναι έτσι γιατί ακούω αλλά νταλων απ' οποιων ζητάω πληροφορίες και δεν ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι στο θέμα του στρατού. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να ξέρει να τα απαντήσει όλα αυτά και να με βοηθήσει.

για αλλαγη σωματος παρε τηλ τη τοπικη σου στρατολογια να το σιγουρεψεις αμα γινεται, αν σου πουνε οχι τοτε τα πρεπει πρ βαλεις χοντρο μεσο για να γινει. Πιστευω Πισ ευκολα θα σε παρουν στις εδ γιατί χρειαζονται ατομα στις εδ. Τώρα που ξανακανεις τα χαρτια σου καταταξης ονλαιν εχει να διαλεξεις αν θες να πας εδ, δε ξερω τι γινεται μεν αν εχεις κατανεμηθει σε πν. Ρωτα στη στρατολογια που υπαγεσαι και σίγουρα θα θελει βυσμα.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Στέλιος

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Στέλιος »

Καλήσπερα. Είμαι καταταγμένος στην Πολεμική Αεροπορία, ωστόσο θέλω να υπηρετήσω στις Ειδικές Δυνάμεις του Στρατού Ξηράς. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάτι;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα πρέπει να απευθυνθείς άμεσα στη στρατολογία στην οποία ανήκεις.
Moust

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Moust »

Καλησπέρα μάγκες. Έχω καταταγεί στην ΠΑ και μπαίνω Νοέμβρη. Μου χει κολλήσει όμως η ιδέα να δοκιμαστώ στις Ειδικές Δυνάμεις και δη στους Αμφίβιους. Γίνεται αυτό; Ή έπρεπε αναγκαστικά να πάω ΣΞ;
fsafsa

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Moust έγραψε:Καλησπέρα μάγκες. Έχω καταταγεί στην ΠΑ και μπαίνω Νοέμβρη. Μου χει κολλήσει όμως η ιδέα να δοκιμαστώ στις Ειδικές Δυνάμεις και δη στους Αμφίβιους. Γίνεται αυτό; Ή έπρεπε αναγκαστικά να πάω ΣΞ;


Μόνο ΣΞ.

Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Καλησπέρα. Μπορει να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ από (ΟΠΛ) πεζικό στρατός ξηράς που έχω επιλέγει που γράφει και το σημείωμά μου μόλις παρουσιαστώ στο ΚΈΝΤΡΟ μπορώ να αλλάξω και να πάω ειδικές δυνάμεις; Είναι εφικτό; Σε ρωτάνε εκεί μόλις παρουσιαστής?
Μπααα
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Str vpv »

Mitsaras321 έγραψε:Καλησπέρα. Μπορει να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ από (ΟΠΛ) πεζικό στρατός ξηράς που έχω επιλέγει που γράφει και το σημείωμά μου μόλις παρουσιαστώ στο ΚΈΝΤΡΟ μπορώ να αλλάξω και να πάω ειδικές δυνάμεις; Είναι εφικτό; Σε ρωτάνε εκεί μόλις παρουσιαστής;


Εδώ και 3 χρόνια σχεδόν δεν υπάρχου κέντρα αλλά τα λεγόμενα ΣΥΠΟ που κάθεσαι 20 μέρες εκεί.

Ειδικές δυνάμεις μπορείς να πας. Και ας παρουσιαστεις σαν Πεζικάριος πυροβολικαριος κ. Λ. Π. Την 5η 6η μέρα που θα είσαι στα ΣΥΠΟ έρχονται κλιμάκια απο Στρατονομία, Ειδικών Δυναμεων, Προεδρικής φρουράς κ. Λ. Π. Και θα ρωτήσουν ποιοι θέλουν να μπουν

Ειδικές δυνάμεις μπαινεις πανευκολα τα αθλήματα είναι άκρως γελοια

Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Νασε καλά φίλε μου ευχαριστώ πολύ!
Μπααα
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Δλδ για να πας ειδικές δυνάμεις δεν χρειάζεται να έχεις κάποια ένδειξη ΥΕΑ μπορείς να το επιλέξεις στα ΣΥΠΟ?
Μπααα
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Str vpv »

Mitsaras321 έγραψε:Δλδ για να πας ειδικές δυνάμεις δεν χρειάζεται να έχεις κάποια ένδειξη ΥΕΑ μπορείς να το επιλέξεις στα ΣΥΠΟ;


ΥΕΑ έχουν όσοι έχουν βγάλει το Λύκειο.

Μπορείς να μπεις και με χαρτί γυμνασίου απλα οχι σαν δικιμος

Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Αααα μάλιστα.
Μπααα
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Αυτό με το βύσμα ρε παιδί μου τι να πω. Ενταξει δηλαδή αν θες να πας ειδικές δυνάμεις μπαίνεις το δηλώνεις στο κλιμάκιο από τι ξέρω σε ρωτάνε και μπαίνεις. Τωρα τι βύσματα κλπ ακούω.
Μπααα
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Str vpv »

Mitsaras321 έγραψε:Αυτό με το βύσμα ρε παιδί μου τι να πω. Ενταξει δηλαδή αν θες να πας ειδικές δυνάμεις μπαίνεις το δηλώνεις στο κλιμάκιο από τι ξέρω σε ρωτάνε και μπαίνεις. Τωρα τι βύσματα κλπ ακούω.


Οχι ρε τι βύσμα; Και η κουτση Μαρια παει ειδικές δυνάμεις. Θα δεις όταν έρθουν τα κλιμάκια θα σας παρακαλανε να πάτε. Δεν πάει κανεις

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες