Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
arxaios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 16, 2011 2:33 pm
Τοποθεσία: FOITHTHS
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από arxaios »

Για τον μητσο 1993 λεω φιλε.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

arxaios έγραψε:Για τον μητσο 1993 λεω φιλε.


απλά είχε δηλώσει ναυτικό αλλά τελικά τον έβαλαν στο στρατό ξηράς...

Γιωργος

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιωργος »

Παιδια Γεια σας ! Ειμαι ανθυποπλοιαρχος εμπορικου ναυτικου ! Αυτη τη στιγμη ταξιδευω εξωτερικο ! Μου ρθε χαρτη να παρουσιαστω σκαραμαγκα τον Αυγουστο !

Απο κει ΟΥΚ μπορω να μπω; Κατι ακουσα οτι δε περνουν πια... Ελπιζω να αλλαξει

Ξερετε αν υπαρχει καποιο οριο ηλικιας για ειδικες δυναμεις; Ειμαι 26
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιωργος έγραψε:Παιδια Γεια σας ! Ειμαι ανθυποπλοιαρχος εμπορικου ναυτικου ! Αυτη τη στιγμη ταξιδευω εξωτερικο ! Μου ρθε χαρτη να παρουσιαστω σκαραμαγκα τον Αυγουστο !

Απο κει ΟΥΚ μπορω να μπω; Κατι ακουσα οτι δε περνουν πια... Ελπιζω να αλλαξει

Ξερετε αν υπαρχει καποιο οριο ηλικιας για ειδικες δυναμεις; Ειμαι 26


Όχι δεν μπορείς πλέον να πάς ώς κληρωτός στους ΟΥΚ. Και φυσικά απο το ΠΝ δεν μπορείς γενικότερα να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις. Όριο ηλικίας (έτσι για την ιστορία) για τους κληρωτούς δεν υπάρχει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Πλέον δεν μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις

2. Ναι με 12 μήνες θητείας θες να γίνεις ΟΥΚΑΣ εσύ... Εικόνα

Άβαταρ μέλους
after
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2014 3:15 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από after »

Καλησπερα σας, οταν ειχα περασει περιοδευον προ 5ετιας ειχα καταταγει στο πολεμικο ναυτικο. Λογω σπουδων πηρα αναβολη μεχρι το 20. Το ερωτημα μου ειναι, εαν υπαρχει τροπος να υπηρετησω σε ειδικες δυναμεις εφοσον ανηκω στο Π. Ν. Τελος κατι εχω ακουσει οτι τον τελευταιο χρονο περναει ξανα κλιμακιο της ΔΥΚ στην β εσσω στους στρατευσιμους του πν για δοκιμασιες. Γνωριζει καποιος με σιγουρια τι γινεται;ps μην μου πειτε για τον νομο απο το 2004 για κληρωτους, ειμαι ενημερωμενος, επισης ειναι σιγουρο οτι και επειτα απο αναβολη στο πν ανηκω.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

after έγραψε:Καλησπερα σας, οταν ειχα περασει περιοδευον προ 5ετιας ειχα καταταγει στο πολεμικο ναυτικο. Λογω σπουδων πηρα αναβολη μεχρι το 20. Το ερωτημα μου ειναι, εαν υπαρχει τροπος να υπηρετησω σε ειδικες δυναμεις εφοσον ανηκω στο Π. Ν. Τελος κατι εχω ακουσει οτι τον τελευταιο χρονο περναει ξανα κλιμακιο της ΔΥΚ στην β εσσω στους στρατευσιμους του πν για δοκιμασιες. Γνωριζει καποιος με σιγουρια τι γινεται;ps μην μου πειτε για τον νομο απο το 2004 για κληρωτους, ειμαι ενημερωμενος, επισης ειναι σιγουρο οτι και επειτα απο αναβολη στο πν ανηκω.


Εγώ πάλι έχω ένα βασικό ερώτημα να σου κάνω.

Λες ότι έχεις αναβολή μέχρι το 2020. Έχεις σκοπό να την "εξαντλήσεις" την αναβολή σου; Αν ναι τότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από τώρα και μέχρι το 20 το τι θα ισχύει ή αν θα αλλάξει κάτι για να σου απαντήσουμε.

Για να απαντήσω όμως θεωρητικά στο ερώτημά σου αυτή την στιγμή κληρωτούς παίρνει μόνο η 'Β ΕΣΣΟ του ΠΝ αν σε ενδιαφέρει να πας για Βάτραχος και καμία άλλη.

Αν πάλι θες να υπηρετήσεις ΓΕΝΙΚΩΣ στις καταδρομές τότε μπορείς (εφόσον διακόψεις την αναβολή σου) να συμπληρώσεις μια αίτηση στην στρατολογία σου, στην οποία θα αιτηθείς να πάρεις μετάταξη για τον Στρατό Ξηράς.

Άβαταρ μέλους
after
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 14, 2014 3:15 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από after »

D.Y.K έγραψε:

Εγώ πάλι έχω ένα βασικό ερώτημα να σου κάνω.

Λες ότι έχεις αναβολή μέχρι το 2020. Έχεις σκοπό να την "εξαντλήσεις" την αναβολή σου; Αν ναι τότε όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από τώρα και μέχρι το 20 το τι θα ισχύει ή αν θα αλλάξει κάτι για να σου απαντήσουμε.

Για να απαντήσω όμως θεωρητικά στο ερώτημά σου αυτή την στιγμή κληρωτούς παίρνει μόνο η 'Β ΕΣΣΟ του ΠΝ αν σε ενδιαφέρει να πας για Βάτραχος και καμία άλλη.

Αν πάλι θες να υπηρετήσεις ΓΕΝΙΚΩΣ στις καταδρομές τότε μπορείς (εφόσον διακόψεις την αναβολή σου) να συμπληρώσεις μια αίτηση στην στρατολογία σου, στην οποία θα αιτηθείς να πάρεις μετάταξη για τον Στρατό Ξηράς.

Σε ευχαριστω για την απαντηση, καταρχας θελω να σπασω την αναβολη του χρονου για να μπω, αλλα θελω αποκλειστηκα για Ο. Υ. Κ. Αντιμετωπιζω καποια θεματα, πρωτα αν και δεν νομιζω να εχει προβλημα ειναι οτι θα εχω κανει laser prk για μυωπια και δευτερον λογω του οτι ασχολουμαι με ελευθερη καταδυση εχω αντιμετωπισει προβλημα χρονιας ιγμοριτιδας (πιθανον λογω αλλεργιας) και εχω φτασει σε σημειο καποιες φορες να μην μπορω να βουτιξω για μηνες. Τελος υπαρχει τροπος εαν κοπω στα Ο. Υ. Κ μετα να παρω μεταταξη για Σ. Ξ;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

after έγραψε: Σε ευχαριστω για την απαντηση, καταρχας θελω να σπασω την αναβολη του χρονου για να μπω, αλλα θελω αποκλειστηκα για Ο. Υ. Κ. Αντιμετωπιζω καποια θεματα, πρωτα αν και δεν νομιζω να εχει προβλημα ειναι οτι θα εχω κανει laser prk για μυωπια και δευτερον λογω του οτι ασχολουμαι με ελευθερη καταδυση εχω αντιμετωπισει προβλημα χρονιας ιγμοριτιδας (πιθανον λογω αλλεργιας) και εχω φτασει σε σημειο καποιες φορες να μην μπορω να βουτιξω για μηνες. Τελος υπαρχει τροπος εαν κοπω στα Ο. Υ. Κ μετα να παρω μεταταξη για Σ. Ξ;


Οι μετατάξεις γίνονται μόνο πριν παρουσιαστείς, με την αίτηση στο στρατολογικό γραφείο, και στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα, μεχρι πρίν να λήξει η αναβολή σου.

Αφού έχεις κάνει laser, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, το laser απαγορεύεται μονο για την σχολή ικάρων-ιπτάμενοι, πουθενά αλλού.

Τώρα όσον αφορά την ιγμορίτιδα, διάβασε το ΦΕΚ , και απο εκεί θα κρίνεις τόσο εσύ, όσο κυρίως και οι ιατροί, την σωματική σου ικανότητα.

Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

after έγραψε: Σε ευχαριστω για την απαντηση, καταρχας θελω να σπασω την αναβολη του χρονου για να μπω, αλλα θελω αποκλειστηκα για Ο. Υ. Κ. Αντιμετωπιζω καποια θεματα, πρωτα αν και δεν νομιζω να εχει προβλημα ειναι οτι θα εχω κανει laser prk για μυωπια και δευτερον λογω του οτι ασχολουμαι με ελευθερη καταδυση εχω αντιμετωπισει προβλημα χρονιας ιγμοριτιδας (πιθανον λογω αλλεργιας) και εχω φτασει σε σημειο καποιες φορες να μην μπορω να βουτιξω για μηνες. Τελος υπαρχει τροπος εαν κοπω στα Ο. Υ. Κ μετα να παρω μεταταξη για Σ. Ξ;


1) Αν κάνεις laser δεν θα έχεις πρόβλημα όχι.

2) Στα μεγάλα βάθη (και ίσως όχι μόνο, αλλά θα ήθελα να ξέρω λίγο καλύτερα την περίπτωση σου) θα έχεις μεγάλο πρόβλημα λόγω ιγμορίτιδας. Το ΣΥΚ μπορείς να το παρακολουθήσεις (υπ'ευθύνη σου καθώς θα βάλεις και υπογραφή) αλλά λόγω εμπειρίας σου λέω ότι έχεις 99,9% πιθανότητες να κοπείς από μόνος σου στην πορεία.

3) Αν κοπείς από το Σχολείο συνεχίζεις την θητεία σου στο ΠΝ. Δεν υπάρχει τρόπος να σε ρίξουν στον ΣΞ. Αυτό που λες ίσχυε πριν από χρόνια και δεν είχε σχέση με μετάταξη αλλά με υποψήφιους βάτραχους που πήγαιναν από τις καταδρομές και όταν κοβόντουσαν επέστρεφαν στις μονάδες τους.

-

panagiotisk980
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2016 5:16 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από panagiotisk980 »

Καλησπέρα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 18. Στις 22/1/16 μου ζητήθηκε να περάσω περιοδεύων.Ήθελα να μπω στα Ο. Υ. Κ. Υπέθεσα ότι πρέπει να δηλώσω Ναυτικό. Ο κύριος στη γραμματεία δεν μου έδωσε καμία φόρμα να συμπληρώσω, το έκανε εκείνος, απλά με ρωτούσε τα στοιχεία μου και του απαντούσα. Μέχρι που με ρώτησε..."Που θες να πας;"... Στεγνά... χωρίς καμία ενημέρωση... Ανίδεος εγώ απάντησα ναυτικό... Τώρα πλέον...16/2/16... έπεσα σε ένα άρθρο που λέει πως δεν μπορώ από πολεμικό ναυτικό να μπω στα Ο. Υ. Κ.(Είμαι και σε Τρίτεκνη οικογένεια... και μου είπε ότι υπηρετώ 9 αντί για 12 μήνες)... Σήμερα επίσης ενημερώθηκα ότι έπρεπε να δηλώσω προτίμηση "Ειδικές Δυνάμεις" πράγμα που δεν ήξερα και ο υπεύθυνος δεν με ενημέρωσε... Αναθεώρησα λοιπόν.. και θέλω Λ. Ο. Κ... μιας και θεωρώ ότι διαθέτω τα προσόντα(1,89 ύψος-84 κιλά αρκετά γυμνασμένος με χρόνια στο ποδόσφαιρο και καλή φυσική κατάσταση.).. Θεωρώ πως ο υπεύθυνος έπρεπε να με έχει ενημερώσει για αυτό αλλά φταίω και εγώ που δεν ήμουν ενημερωμένος απο πριν... Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω την Προτίμηση από "Ναυτικό" σε "Ειδικές Δυνάμεις";
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

dn24 έγραψε:Οι μετατάξεις γίνονται μόνο πριν παρουσιαστείς, με την αίτηση στο στρατολογικό γραφείο


Αν είσαι τυχερός, θα σε μετατάξουν Στρατό Ξηράς και από'κει αν σε στείλουν σε Όπλο/Σώμα να ζητήσεις να πάς Ειδικές Δυνάμεις.

akyro

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από akyro »

panagiotisk980 έγραψε:Καλησπέρα σας. Σε ένα μήνα κλείνω τα 18. Στις 22/1/16 μου ζητήθηκε να περάσω περιοδεύων. Ήθελα να μπω στα Ο. Υ. Κ. Υπέθεσα ότι πρέπει να δηλώσω Ναυτικό. Ο κύριος στη γραμματεία δεν μου έδωσε καμία φόρμα να συμπληρώσω, το έκανε εκείνος, απλά με ρωτούσε τα στοιχεία μου και του απαντούσα. Μέχρι που με ρώτησε... "Που θες να πας; "... Στεγνά... Χωρίς καμία ενημέρωση... Ανίδεος εγώ απάντησα ναυτικό... Τώρα πλέον...16/2/16... Έπεσα σε ένα άρθρο που λέει πως δεν μπορώ από πολεμικό ναυτικό να μπω στα Ο. Υ. Κ.(Είμαι και σε Τρίτεκνη οικογένεια... Και μου είπε ότι υπηρετώ 9 αντί για 12 μήνες) ... Σήμερα επίσης ενημερώθηκα ότι έπρεπε να δηλώσω προτίμηση "Ειδικές Δυνάμεις" πράγμα που δεν ήξερα και ο υπεύθυνος δεν με ενημέρωσε... Αναθεώρησα λοιπόν. Και θέλω Λ. Ο. Κ... Μιας και θεωρώ ότι διαθέτω τα προσόντα (1,89 ύψος-84 κιλά αρκετά γυμνασμένος με χρόνια στο ποδόσφαιρο και καλή φυσική κατάσταση.). Θεωρώ πως ο υπεύθυνος έπρεπε να με έχει ενημερώσει για αυτό αλλά φταίω και εγώ που δεν ήμουν ενημερωμένος απο πριν... Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω την Προτίμηση από "Ναυτικό" σε "Ειδικές Δυνάμεις";


Άμα τα προσόντα για να υπηρετήσει κάποιος είναι αυτά που μας μοστράρεις τότε θα μας έκλαιγαν... Συνήθως αυτοί είναι οι πρώτοι που κόβονται στα ΠΕΝ.Εικόνα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

panagiotisk980 έγραψε: Τι πρέπει να κάνω για να αλλάξω την Προτίμηση από "Ναυτικό" σε "Ειδικές Δυνάμεις";


Θα πας στην Στρατολογία σου και θα αιτηθείς μέσω μιας υπεύθυνης δήλωσης που θα σου δοθεί να συμπληρώσεις ή θα την συμπληρώσουν και οι ίδιοι να μεταταχθείς στον Στρατό Ξηράς.

Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiwrgos »

Καλησπέρα σε όλους. Σε διάφορες αναρτησεις εχω δει οτι πλεον στους ΟΥΚ πανε και απλοι στρατιωτες. Αναφερθηκε και απο τους after και D.Y.K. Παραπάνω. Παρουσιάζομαι 9/3 (Β εσσο) στο Π. Ν.(Σκαραμαγκα) και θελω να παω στους ΟΥΚ. Θα ήθελα αν γνωρίζει και κάποιος άλλος αυτά που ανέφερε ο D.Y.K. Να το πει ώστε να τα διασταυρώσω. Επίσης έχω τις παρακάτω απορίες:
1. Τα Ι1, Ι2 κλπ υπάρχουν στο Π. Ν. Όπως και στο Σ. Ξ. Αν ναι ισχύουν τα ίδια όρια και κανόνες;
2. Ποιές είναι οι προϋποθέσεις (Ικανότητα, όριο ηλικίας κλπ) για τους ΟΥΚ;
3. Ποιά είναι τα αθλήματα για τους ΟΥΚ;
4. Δικαιούμαι 9μηνη θητεια στο Π. Ν.. Θα είναι αυτό πρόβλημα για τους ΟΥΚ; Σε συνδιασμό με άλλες αναρτήσεις που λένε ότι ζητάγαν εθελοντές για ΟΥΚ και από Σ. Ξ. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι πρόβλημα...
5. Με το πέρας της θητείας σου απολύεσαι ή σε κρατάνε μονιμο;(ΟΒΑ, ΕΠΟΠ)
6. Υπογράφεις κάποιο χαρτί που αναλαμβάνεις ευθύνη για ότι τυχον πάθεις κατα τη διάρκεια του σχολείου;
7. Αν κοπείς/ σε κόψουν τι γίνεται;
8. Έχω 5 βαθμούς μυωπία και με τα δεδομένα του Σ. Ξ. Βγαίνω για μισο βαθμό Ι2. Σκέφτομαι να κρύψω τη μυωπία την πρώτη μέρα που γίνονται οι εξετάσεις και μετά να κυκλοφοράω με γυλιά και να λέω ότι έχω μυωπία κάτω από το όριο (για Ι2). Πιστεύετε ότι έιναι εφικτό;

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω εσένα που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αυτό το μακροσκελές μήνυμα και να σε ευχαριστήσω εκ των προτέρων αν διατίθεσαι και να απαντήσεις. Αναγνωρίζω ότι έγραψα πολλά αλλά αν ισχύει το ότι μπορούμε πλέον να πάμε στους ΟΥΚ είναι ένα καινουργιο δεδομένο που αξίζει να το συζητήσουμε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες