Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

ggiwrgos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Σε διάφορες αναρτησεις εχω δει οτι πλεον στους ΟΥΚ πανε και απλοι στρατιωτες. Αναφερθηκε και απο τους after και D.Y.K. Παραπάνω. Παρουσιάζομαι 9/3 (Β εσσο) στο Π. Ν.(Σκαραμαγκα) και θελω να παω στους ΟΥΚ. Θα ήθελα αν γνωρίζει και κάποιος άλλος αυτά που ανέφερε ο D.Y.K. Να το πει ώστε να τα διασταυρώσω. Επίσης έχω τις παρακάτω απορίες:
1. Τα Ι1, Ι2 κλπ υπάρχουν στο Π. Ν. Όπως και στο Σ. Ξ. Αν ναι ισχύουν τα ίδια όρια και κανόνες;
2. Ποιές είναι οι προϋποθέσεις (Ικανότητα, όριο ηλικίας κλπ) για τους ΟΥΚ;
3. Ποιά είναι τα αθλήματα για τους ΟΥΚ;
4. Δικαιούμαι 9μηνη θητεια στο Π. Ν. Θα είναι αυτό πρόβλημα για τους ΟΥΚ; Σε συνδιασμό με άλλες αναρτήσεις που λένε ότι ζητάγαν εθελοντές για ΟΥΚ και από Σ. Ξ. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι πρόβλημα...
5. Με το πέρας της θητείας σου απολύεσαι ή σε κρατάνε μονιμο;(ΟΒΑ, ΕΠΟΠ)
6. Υπογράφεις κάποιο χαρτί που αναλαμβάνεις ευθύνη για ότι τυχον πάθεις κατα τη διάρκεια του σχολείου;
7. Αν κοπείς/ σε κόψουν τι γίνεται;
8. Έχω 5 βαθμούς μυωπία και με τα δεδομένα του Σ. Ξ. Βγαίνω για μισο βαθμό Ι2. Σκέφτομαι να κρύψω τη μυωπία την πρώτη μέρα που γίνονται οι εξετάσεις και μετά να κυκλοφοράω με γυλιά και να λέω ότι έχω μυωπία κάτω από το όριο (για Ι2). Πιστεύετε ότι έιναι εφικτό;

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω εσένα που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αυτό το μακροσκελές μήνυμα και να σε ευχαριστήσω εκ των προτέρων αν διατίθεσαι και να απαντήσεις. Αναγνωρίζω ότι έγραψα πολλά αλλά αν ισχύει το ότι μπορούμε πλέον να πάμε στους ΟΥΚ είναι ένα καινουργιο δεδομένο που αξίζει να το συζητήσουμε.


Λυπάμαι λεβέντη μου, αλλά θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα από το 8ο ερώτημα σου και θα σου πω για να μην μακρηγορούμε ότι βάση των προϋποθέσεων στρατευσίμων / μονίμων για τη συμμετοχή στο ΣΥΚ δεν έχεις τη δυνατότητα να το παρακολουθήσεις λόγω της μυωπίας που έχεις. Καλή συνέχεια και καλή θητεία σου εύχομαι.

Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiwrgos »

D.Y.K έγραψε:
ggiwrgos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Σε διάφορες αναρτησεις εχω δει οτι πλεον στους ΟΥΚ πανε και απλοι στρατιωτες. Αναφερθηκε και απο τους after και D.Y.K. Παραπάνω. Παρουσιάζομαι 9/3 (Β εσσο) στο Π. Ν.(Σκαραμαγκα) και θελω να παω στους ΟΥΚ. Θα ήθελα αν γνωρίζει και κάποιος άλλος αυτά που ανέφερε ο D.Y.K. Να το πει ώστε να τα διασταυρώσω. Επίσης έχω τις παρακάτω απορίες:
1. Τα Ι1, Ι2 κλπ υπάρχουν στο Π. Ν. Όπως και στο Σ. Ξ. Αν ναι ισχύουν τα ίδια όρια και κανόνες;
2. Ποιές είναι οι προϋποθέσεις (Ικανότητα, όριο ηλικίας κλπ) για τους ΟΥΚ;
3. Ποιά είναι τα αθλήματα για τους ΟΥΚ;
4. Δικαιούμαι 9μηνη θητεια στο Π. Ν. Θα είναι αυτό πρόβλημα για τους ΟΥΚ; Σε συνδιασμό με άλλες αναρτήσεις που λένε ότι ζητάγαν εθελοντές για ΟΥΚ και από Σ. Ξ. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι πρόβλημα...
5. Με το πέρας της θητείας σου απολύεσαι ή σε κρατάνε μονιμο;(ΟΒΑ, ΕΠΟΠ)
6. Υπογράφεις κάποιο χαρτί που αναλαμβάνεις ευθύνη για ότι τυχον πάθεις κατα τη διάρκεια του σχολείου;
7. Αν κοπείς/ σε κόψουν τι γίνεται;
8. Έχω 5 βαθμούς μυωπία και με τα δεδομένα του Σ. Ξ. Βγαίνω για μισο βαθμό Ι2. Σκέφτομαι να κρύψω τη μυωπία την πρώτη μέρα που γίνονται οι εξετάσεις και μετά να κυκλοφοράω με γυλιά και να λέω ότι έχω μυωπία κάτω από το όριο (για Ι2). Πιστεύετε ότι έιναι εφικτό;

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω εσένα που μπήκες στον κόπο να διαβάσεις αυτό το μακροσκελές μήνυμα και να σε ευχαριστήσω εκ των προτέρων αν διατίθεσαι και να απαντήσεις. Αναγνωρίζω ότι έγραψα πολλά αλλά αν ισχύει το ότι μπορούμε πλέον να πάμε στους ΟΥΚ είναι ένα καινουργιο δεδομένο που αξίζει να το συζητήσουμε.


Λυπάμαι λεβέντη μου, αλλά θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα από το 8ο ερώτημα σου και θα σου πω για να μην μακρηγορούμε ότι βάση των προϋποθέσεων στρατευσίμων / μονίμων για τη συμμετοχή στο ΣΥΚ δεν έχεις τη δυνατότητα να το παρακολουθήσεις λόγω της μυωπίας που έχεις. Καλή συνέχεια και καλή θητεία σου εύχομαι.



Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ξέρεις αν μπορώ κάπου να βρω τις προϋποθέσεις για συμμετοχή στο ΣΥΚ;
... Λες να μην προσπαθήσω να "κλέψω"; ... Είναι όνειρο ζωής...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

ggiwrgos έγραψε:

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ξέρεις αν μπορώ κάπου να βρω τις προϋποθέσεις για συμμετοχή στο ΣΥΚ;
... Λες να μην προσπαθήσω να "κλέψω"; ... Είναι όνειρο ζωής...


Δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να "κλέψεις" αγόρι μου όχι. Τα πάντα φαίνονται στις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθείς πριν το Σχολείο και ειδικά η μυωπία.

Προϋποθέσεις συμμετοχής στο Σχολείο Υ/ΚΤ

Άβαταρ μέλους
ggiwrgos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 3:16 am
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ggiwrgos »

D.Y.K έγραψε:
ggiwrgos έγραψε:

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ξέρεις αν μπορώ κάπου να βρω τις προϋποθέσεις για συμμετοχή στο ΣΥΚ;
... Λες να μην προσπαθήσω να "κλέψω"; ... Είναι όνειρο ζωής...


Δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να "κλέψεις" αγόρι μου όχι. Τα πάντα φαίνονται στις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθείς πριν το Σχολείο και ειδικά η μυωπία.

Προϋποθέσεις συμμετοχής στο Σχολείο Υ/ΚΤ



Όπως και να 'χει ς' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
newton

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από newton »

Καλα δεν υπαρχει κανενας τροπος να πας ειδικες δυναμεις απο ναυτικο;

οταν μου εχει ερθει περιοδευον πριν κατι χρονια μου ειπαν στο κεπ οτι μπορω να δηλωσω για ΟΥΚ και δηλωσα

χωρις να εχω ιδεα οτι δεν παιρνουν κληρωτους. Μετα μου ηρθε χαρτι για ναυτικο και λεω νταξει δεν πειραζει θα ερθει κλιμακιο και θα παω πεζοναυτες ή λοκ και σημερα βλεπω Ουτε αυτο γινεται

την εχω κοψει ηδη την αναβολη σ 2 μερες μπαινω, πως γινεται ατομα που θελουν ειδ. Δυν. Να μην μπορουν να πανε δεν το καταλαβαινω πραγματικα

slalom

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από slalom »

newton έγραψε:Καλα δεν υπαρχει κανενας τροπος να πας ειδικες δυναμεις απο ναυτικο;

οταν μου εχει ερθει περιοδευον πριν κατι χρονια μου ειπαν στο κεπ οτι μπορω να δηλωσω για ΟΥΚ και δηλωσα

χωρις να εχω ιδεα οτι δεν παιρνουν κληρωτους. Μετα μου ηρθε χαρτι για ναυτικο και λεω νταξει δεν πειραζει θα ερθει κλιμακιο και θα παω πεζοναυτες ή λοκ και σημερα βλεπω Ουτε αυτο γινεται

την εχω κοψει ηδη την αναβολη σ 2 μερες μπαινω, πως γινεται ατομα που θελουν ειδ. Δυν. Να μην μπορουν να πανε δεν το καταλαβαινω πραγματικα



Νωρίς το θυμήθηκες να το ψάξεις, να μου πεις ναι η εποχή μας δεν έχει και ίντερνετ μωρέ που να ψάξεις Εικόνα

newton

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από newton »

slalom έγραψε:
newton έγραψε:Καλα δεν υπαρχει κανενας τροπος να πας ειδικες δυναμεις απο ναυτικο;

οταν μου εχει ερθει περιοδευον πριν κατι χρονια μου ειπαν στο κεπ οτι μπορω να δηλωσω για ΟΥΚ και δηλωσα

χωρις να εχω ιδεα οτι δεν παιρνουν κληρωτους. Μετα μου ηρθε χαρτι για ναυτικο και λεω νταξει δεν πειραζει θα ερθει κλιμακιο και θα παω πεζοναυτες ή λοκ και σημερα βλεπω Ουτε αυτο γινεται

την εχω κοψει ηδη την αναβολη σ 2 μερες μπαινω, πως γινεται ατομα που θελουν ειδ. Δυν. Να μην μπορουν να πανε δεν το καταλαβαινω πραγματικα



Νωρίς το θυμήθηκες να το ψάξεις, να μου πεις ναι η εποχή μας δεν έχει και ίντερνετ μωρέ που να ψάξεις Εικόνα



οταν το εψαχνα ενδιαφερομουν για ΟΥΚ και ακομα και τωρα παντου λενε οτι παιρνουν μονο μονιμους ακομα και στην ιστοσελιδα του ναυτικου ενω τελικα, εδώ και 3 χρόνια παιρνουν κληρωτους ναυτες απο ολες τις εσσο (οχι μονο σεπτεμβρη και μαρτη οπως λενε μερικοι και σε αυτο το site) αρκει να εχεις υπολοιπο θητειας πανω απο 9μηνο και να εισαι κατω των 23, τελικα δηλωσα να μπω με το σχολειο του φλεβαρη

τι να το κανεις το internet οταν οι μισες πληροφοριες ειναι λαθος και ο καθενας λεει οτι θελει; ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Γιώργος

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παρουσιάζομαι 16/5/17 Ναύπλιο μηχανικό είμαι από δράμα μπορώ μέσα να δηκωσω ειδικές δυνάμεις;
Sira

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Sira »

2017 β εσσο. Παρουσιαστηκα κεντρο στη Θηβα και μπηκα 4 μερες αργοτερα για προσωπικους λογους. Μεχρι να μπω ειχε περασει ηδη κλιμακιο για Ε. Δ... Ειπα στους ανθυπολοχαγους μου οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις αλλα με 1000 ατομα σειρα με γραψαν κανονικα.. ολα τ υπολοιπα (υεα, ελδυκ κτλ) δεν ειχα ιδεα τι ηταν γιατι κανεις δεν ασχοληθηκε να μου εξηγησει! Τελος παντων ειπα να δωσω μια ευκαιρια στο πυροβολικο αλλα εξακολουθω να θελω να παω ειδικες δυναμεις.. ΕΧΩ 70 ΥΠΗΡΕΤΗΣΙΜΕΣ.. υπαρχει ελπιδα;
Guest

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest »

Δηλαδη αν περασω στις ειδικες δυναμεις μετα θα μπορω να μπω στρατονομια?
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από marsupilami »

Guest έγραψε:Δηλαδη αν περασω στις ειδικες δυναμεις μετα θα μπορω να μπω στρατονομια?


Περνανεε κατα τν δειαρκεια τς βασικης κ ζητανε για στρατονομια προεδρικηη φρουραα και ειδικες δυναμεις κ αν δν κανω λαθος υπαρχουν προυποθεσεις υψους αθληματων ισως και διπλωμα

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Guest έγραψε:Δηλαδη αν περασω στις ειδικες δυναμεις μετα θα μπορω να μπω στρατονομια;


Όχι.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες