Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
hralman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 10:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από hralman »

Παιδιά καλησπέρα,

Πέρσι υπηρέτησα περίπου ένα μήνα και μετά βγήκα με ετήσια αναβολή για λόγους υγείας. Φέτος μου ήρθε το χαρτί (συγκεκριμένα σήμερα παρουσιαζόμουν κανονικά) αλλά λόγω προβλημάτων υγείας πέρασα από φρουραρχείο -->401 --> Φρουραρχείο. Αύριο θα πάω στο Ρουφ για να καταθέσω τα χαρτιά. Έχω όμως την εξής απορία. Ενώ ο γιατρός του 401 έγραψε στη γνωμάτευσή του ότι δεν δύναμαι να μεταβώ σε κέντρο εκπαίδευσης τουλάχιστον για 4 μήνες από σήμερα λόγω του προβλήματός μου, μου είπε πως αυτό δεν αποτελεί αναβολή στράτευσης, απλά μετατόπιση της ημερομηνίας κατάταξης κατά κάποιο τρόπο. Με αποτέλεσμα να παραμείνω χρεωμένος μόνο με την πρώτη ετήσια αναβολή που είχα πάρει μέσα από το στρατόπεδο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ξέρει κανείς κάτι; Με μπέρδεψε πολύ ο τύπος, εγώ ξέρω ότι όταν υπάρχει αδυναμία μετάβασης στο κέντρο χορηγείται τουλάχιστον 6μηνη κανονική αναβολή. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

hralman έγραψε:Παιδιά καλησπέρα,

Πέρσι υπηρέτησα περίπου ένα μήνα και μετά βγήκα με ετήσια αναβολή για λόγους υγείας. Φέτος μου ήρθε το χαρτί (συγκεκριμένα σήμερα παρουσιαζόμουν κανονικά) αλλά λόγω προβλημάτων υγείας πέρασα από φρουραρχείο -->401 --> Φρουραρχείο. Αύριο θα πάω στο Ρουφ για να καταθέσω τα χαρτιά. Έχω όμως την εξής απορία. Ενώ ο γιατρός του 401 έγραψε στη γνωμάτευσή του ότι δεν δύναμαι να μεταβώ σε κέντρο εκπαίδευσης τουλάχιστον για 4 μήνες από σήμερα λόγω του προβλήματός μου, μου είπε πως αυτό δεν αποτελεί αναβολή στράτευσης, απλά μετατόπιση της ημερομηνίας κατάταξης κατά κάποιο τρόπο. Με αποτέλεσμα να παραμείνω χρεωμένος μόνο με την πρώτη ετήσια αναβολή που είχα πάρει μέσα από το στρατόπεδο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ξέρει κανείς κάτι; Με μπέρδεψε πολύ ο τύπος, εγώ ξέρω ότι όταν υπάρχει αδυναμία μετάβασης στο κέντρο χορηγείται τουλάχιστον 6μηνη κανονική αναβολή. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;


από επιτροπή αναβολών-απαλλαγών πέρασες;
hralman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 10:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από hralman »

Όχι ακόμα, σήμερα θα περάσω από στρατολογία να καταθέσω τα έγγραφα που μάζεψα από φρουραρχείο - νοσοκομείο, κλπ. Και λογικά αυτοί με παραπέμπουν στην επιτροπή μετά από λίγο καιρό. Τουλάχιστον έτσι ξέρω. Η επιτροπή αποφασίζει οριστικά για την αναβολή έτσι δεν είναι; Απλώς με μπέρδεψε πολύ ο γιατρός γιατί μου είπε ότι ναι μεν δε θα παρουσιαστώ, αλλά δε θα χρεωθώ και αναβολή. Πως γίνεται αυτό; Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από yandr »

Έχει σημασία για σένα αν πρόκειται περί αναβολής ή "μετατόπιση ημερομηνίας κατάταξης";
hralman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 10:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από hralman »

Ναι έχει σημασία γιατί το συγκεκριμένο πρόβλημα ενδέχεται να επιδεινωθεί με τον καιρό σύμφωνα με το γιατρό μου, στην οποία περίπτωση μάλλον τελικά δε θα υπηρετήσω. Όσο δε μετράει ως αναβολή, εάν τελικά υπάρχει αυτός ο όρος, τόσο πιο πολύ τρέξιμο θα έχω μέχρι τελικά να με απαλλάξουν (εάν φυσικά το πρόβλημα παραμείνει. Εύχομαι να μη παραμείνει γιατί προφανώς προτιμώ να έχω την υγεία μου κι ας υπηρετήσω). Επίσης θα ήθελα να έχω ένα έγγραφο στα χέρια μου που να πιστοποιεί ότι δεν έχω εκκρεμείς υποχρεώσεις με το στρατό το συντομότερο, για να είμαι πιο ευέλικτος επαγγελματικά. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι να μας διαφωτίσει κάποιος κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Δηλαδή να πάρεις αναβολή χωρίς να μετράει ως αναβολή. Υπάρχει όντως τέτοια διαδικασία; Πρώτη φορά την ακούω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

hralman έγραψε:Όχι ακόμα, σήμερα θα περάσω από στρατολογία να καταθέσω τα έγγραφα που μάζεψα από φρουραρχείο - νοσοκομείο, κλπ. Και λογικά αυτοί με παραπέμπουν στην επιτροπή μετά από λίγο καιρό. Τουλάχιστον έτσι ξέρω. Η επιτροπή αποφασίζει οριστικά για την αναβολή έτσι δεν είναι; Απλώς με μπέρδεψε πολύ ο γιατρός γιατί μου είπε ότι ναι μεν δε θα παρουσιαστώ, αλλά δε θα χρεωθώ και αναβολή. Πως γίνεται αυτό; Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο.


Η επιτροπή πέρνει την τελική απόφαση ότι σου γράψουνε εκεί, βέβαια καλό θα είναι να τους μιλήσεις και να τους πεις ότι θέλεις αναβολή. Για το άλλο που ρωτάς παρακάτω αυτό συμβαίνει όταν υπηρετεί κάποιος απ'όσο γνωρίζω
hralman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2010 10:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από hralman »

Greek_Army έγραψε:Η επιτροπή πέρνει την τελική απόφαση ότι σου γράψουνε εκεί, βέβαια καλό θα είναι να τους μιλήσεις και να τους πεις ότι θέλεις αναβολή. Για το άλλο που ρωτάς παρακάτω αυτό συμβαίνει όταν υπηρετεί κάποιος απ'όσο γνωρίζω


Εγώ όμως δε μπορεί να θεωρείται ότι υπηρετώ, από τη στιγμή που είμαι πολίτης με πρόβλημα υγείας και δε παρουσιάζομαι. Τέλος πάντων, αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι σίγουρα ας μας διαφωτίσει, διαφορετικά θα δούμε τι γίνεται όταν έρθει η ώρα να περάσω από την επιτροπή.
Αντρέας

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αντρέας »

Σε λίγες μέρες λήγει η αναβολή μου για λόγους υγείας. Ξέρει κανείς αν θα φύγω αμέσως ή θα μου ρθει κάποιο χαρτί; Επίσης το πρόβλημα υγείας μου παραμένει (παθολογικό). Θα με στείλουν στο νοσοκομείο ή θα πρέπει να τραβήξω πάλι αυτό το λούκι από τη μονάδα στο νοσοκομείο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αντρέας έγραψε:Σε λίγες μέρες λήγει η αναβολή μου για λόγους υγείας. Ξέρει κανείς αν θα φύγω αμέσως ή θα μου ρθει κάποιο χαρτί; Επίσης το πρόβλημα υγείας μου παραμένει (παθολογικό). Θα με στείλουν στο νοσοκομείο ή θα πρέπει να τραβήξω πάλι αυτό το λούκι από τη μονάδα στο νοσοκομείο;


Θα πρέπει να παρουσιαστείς ξανά στον στρατό η να πάρεις αναβολή μέσω φρουραρχείου

Αναβολή μέσω Φρουραρχείου
panos

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από panos »

Παιδια εχω ακουσει οτι δινεται η δυνατοτητα σε καποιον που δεν μπορει να υπηρετησει για καποιους λογους υγειαςνα δινεται μια διμηνη μετατοπιση ημερομηνιας καταταξης!

γνωριζει καποιος κατι για αυτο;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

panos έγραψε:Παιδια εχω ακουσει οτι δινεται η δυνατοτητα σε καποιον που δεν μπορει να υπηρετησει για καποιους λογους υγειαςνα δινεται μια διμηνη μετατοπιση ημερομηνιας καταταξης!

γνωριζει καποιος κατι για αυτο;



Aν δεν γίνεις ποιο συγκεκριμένος δεν μπορώ να σου απαντήσω

saetron
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 3:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από saetron »

Χαιρετε και τα συγχαρητηρια μου για το φορουμ σας ειναι πολυ χρησιμο

θα ηθελα να σας ρωτησω...

πριν 2 χρονια που παρουσιαστικα μου δωσανε αναβολη για λογους υγειας.

μου ειχαν πει πως οταν με ξανακαλεσουν δεν θα χρειαστει να παρουσιαστω παρα μονο να παω στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης μου και θα με παραπεμψουν αυτοι σε γιατρο του τοπικου στρατιωτικου νοσοκομειου για τις αναλογες εξετασεις

ισχυει αυτο και αν ναι. Μπορω να παω καποιες μερες νωριτερα;

ευχαριστω

saetron
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 3:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από saetron »

Ελεος ελεος ΕΛΕΟΣ...

πηγα λοιπον... Μετα απο 2 χρονια... Για να παρω την απαλλαγη... Και μενω καγκελο... Μου λενε τωρα οτι δεν δικαιουμαι απαλλαγης... Και λεω συγνωμη με δουλευετε; Πριν 2 χρονια μου ειχατε πει αυτο... Τωρα εργαζομαι... Οι γονεις μου δεν εχουν χρηματα... Εγω τι θα κανω;

πλεον δεν εχω τα χρηματα να παω ουτε απο θεσσαλονικη στην θηβα για να παρουσιαστω... Ειμαι 2 μηνες απληρωτος...

ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει... Δευτερα θα ξαναπαω γιατι θα ειναι ενας γνωστος μου χειρουργος μπας και μπορεσει να με βοηθησει...

αν δεν μπορεσω να παρω απαλλαγη ετσι... Θα μπορουσα να παω στην επιτροπη απαλλαγων την ιδια μερα να τους ζητησω να με δωσουν μια συντομη αναβολη 3 μηνων για να με παρακολουθησει ψυχολογος;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

saetron έγραψε:αν δεν μπορεσω να παρω απαλλαγη ετσι... Θα μπορουσα να παω στην επιτροπη απαλλαγων την ιδια μερα να τους ζητησω να με δωσουν μια συντομη αναβολη 3 μηνων για να με παρακολουθησει ψυχολογος;



Για να πας στην επιτροπή απαλλαγών θα πρέπει να σε εξετάσει πρώτα γιατρός και να έχει βγάλει την γνωματευσή του
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες