Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
YianKat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2021 10:19 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από YianKat »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

H ερωτηση κυριως αποσκοπουσε στο ποια ΕΣΣΟ θα με ερθει σημειωμα καταταξης να ξερω ωστε Να... Κανονισω τη ζωη γυρω απο αυτο!

Απο αυτα που διαβαζω Πιστευω με ΕΣΣΟ Νοεμβριο, απλα περυσι μου ειχε ερθει σημειωμα καταταξης μεσα στο καλοκαιρι για την ΕΣΣΟ το Σεπτεμβριου...

daddy_giorgos

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από daddy_giorgos »

Φίλε μου περίπου την ίδια μέρα πήραμε αναβολή και είχα το ίδιο ερώτημα. Νοέμβριου παίζει να είμαστε από ότι έχω διαβάσει σε αρκετά μέρη
Giorgos*!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 23, 2021 11:33 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Giorgos*! »

Καλημέρα στην ομήγυρη. Το θέμα μου είναι λίγο πολύπλοκο γι αυτό θα εκτιμούσα να με διαφωτίσει κάποιος. Ήταν να καταταγώ τον προηγούμενο Νοέμβριο, δυστυχώς όμως προέκυψε ένα θέμα υγείας (ψυχολογικό) και πήρα αναβολή για ένα έτος.

1ο) Στην περίπτωση που αισθάνομαι ικανός για στράτευση, μπορώ να κόψω αναβολή νωρίτερα για να μπώ Σεπτέμβριο, κι αν ναι πώς ; Έχει γίνει ποτε κάτι παρομοιο ; Κι αν ναι η Επιτροπή που θα εξετάσει το αίτημα μου τί είδους δικαιολογητικά κλπ θέλει ;

2ον) Παρουσιαζόμενος κανονικά είτε το Νοέμβριο είτε νωρίτερα θα αναγράφεται κάπου οτι έρχομαι απο αναβολή και μάλιστα για λόγους υγείας; Δηλαδή θα μου δώσουν όπλο σα να είμαι Ι1 ;

Και 3ον) Στην απευκταία περίπτωση που ζητήσω πάλι αναβολή αλλα για άλλον λόγο (π. Χ. Σπουδες) υπάρχει περίπτωση να θεωρηθώ ως ύποπτος για ανυποταξία ;

anon

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από anon »

Giorgos*! έγραψε:Καλημέρα στην ομήγυρη. Το θέμα μου είναι λίγο πολύπλοκο γι αυτό θα εκτιμούσα να με διαφωτίσει κάποιος.Ήταν να καταταγώ τον προηγούμενο Νοέμβριο, δυστυχώς όμως προέκυψε ένα θέμα υγείας (ψυχολογικό) και πήρα αναβολή για ένα έτος.

1ο) Στην περίπτωση που αισθάνομαι ικανός για στράτευση, μπορώ να κόψω αναβολή νωρίτερα για να μπώ Σεπτέμβριο, κι αν ναι πώς ; Έχει γίνει ποτε κάτι παρομοιο ; Κι αν ναι η Επιτροπή που θα εξετάσει το αίτημα μου τί είδους δικαιολογητικά κλπ θέλει ;

2ον) Παρουσιαζόμενος κανονικά είτε το Νοέμβριο είτε νωρίτερα θα αναγράφεται κάπου οτι έρχομαι απο αναβολή και μάλιστα για λόγους υγείας; Δηλαδή θα μου δώσουν όπλο σα να είμαι Ι1 ;

Και 3ον) Στην απευκταία περίπτωση που ζητήσω πάλι αναβολή αλλα για άλλον λόγο (π. Χ. Σπουδες) υπάρχει περίπτωση να θεωρηθώ ως ύποπτος για ανυποταξία ;



Καλησπέρα,

1) Ναι, μπορείς. Μοναδικός περιορισμός είναι να έχουν παρέλθει 6 μήνες από τη χορήγηση της αναβολής. Η στρατολογία θα σε παραπέμψει στην αρμόδια επιτροπή, η οποία και θα αποφανθεί εκ νέου για τη σωματική σου ικανότητα. Αν σε κρίνει "ικανό" (Ι/1 έως Ι/4) τότε θα κληθείς σε κατάταξη πιθανότατα με την επόμενη ΕΣΣΟ. Διαφορετικά θα παραμείνει σε ισχύ η αναβολή σου.

Υποθέτω πως προκειμένου να συμβεί το πρώτο αρκεί απλά να αναφέρεις στην επιτροπή ότι νιώθεις πλέον καλά και επιθυμείς να υπηρετήσεις. Αν θέλεις να είσαι 100% καλυμμένος ή/και σου είναι σημαντικό να κριθείς συγκεκριμένα Ι/1, τότε ενδείκνυται να έχεις μαζί σου μια γνωμάτευση ψυχιάτρου που να πιστοποιεί ότι χαίρεις άκρας ψυχικής υγείας.

Για περαιτέρω λεπτομέρειες βλέπε άρθρο 35 του νόμου περί στρατολογίας (Ν.3421/2005 - ΦΕΚ Α´302 / 13.12.2005).

2) Όλες οι κρίσεις σωματικής ικανότητας και οι αναβολές που απορρέουν από αυτές καταχωρούνται στον ατομικό σου φάκελο, στον οποίο έχουν πρόσβαση όλοι οι εμπλεκόμενοι (στρατολογία, ιατροί, επιτροπές, διοικήσεις μονάδων).

Εσύ παρουσιαζόμενος θα υποβληθείς και πάλι σε υγειονομική εξέταση. Ο ψυχίατρος που θα σε αξιολογήσει αυτή τη φορά κατά πάσα πιθανότητα απλά θα διατηρήσει το "Ι" που σου απεδόθη από την επιτροπή προηγουμένως. Αν τώρα για κάποιο λόγο το "Ι" της επιτροπής στο βήμα (1) δεν ταυτίζεται με το από εσένα επιθυμητό (πχ ήθελες ένοπλο αλλά σε έβγαλαν άοπλο, ή αντιστρόφως), μπορείς να προσπαθήσεις να πείσεις τον εξετάζοντα ιατρό να σε ξαναπαραπέμψει σε επιτροπή προς τροποποίηση αυτού. Και εδώ η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης δεν είναι απαραίτητη αλλά ενδεχομένως χρήσιμη, ανάλογως τί θέλεις να πετύχεις.

3) Όχι, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Ο νόμος ορίζει την ανυποταξία απολύτως αντικειμενικά / "άσπρο - μαύρο" / "παρουσιάστηκες ως όφειλες - δεν παρουσιάστηκες ως όφειλες", ορισμός που δεν χωρά ηθική ερμηνεία. Το τί ενδέχεται να σκεφτεί κάποιος για 'σένα βλέποντας σωρεία αναβολών είναι καθαρά προσωπικό του θέμα και δεν ς' επηρεάζει νομικά.

Giorgos*!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 23, 2021 11:33 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Giorgos*! »

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση !
Λεωνίδας

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Λεωνίδας »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μου έδωσαν αναβολή για δύο χρόνια για λόγους υγείαςΤο φεκ λέει ι4 αλλά ο νευροχειρούργος του στρατιωτικού νοσοκομείου μου είπε ότι μετά την 24μηνη αναβολή θα μου δώσουν απαλλαγή ισχύει;

Γιώργος

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Λεωνίδας έγραψε:Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μου έδωσαν αναβολή για δύο χρόνια για λόγους υγείαςΤο φεκ λέει ι4 αλλά ο νευροχειρούργος του στρατιωτικού νοσοκομείου μου είπε ότι μετά την 24μηνη αναβολή θα μου δώσουν απαλλαγή ισχύει;


Επειδή απαλλαγή δεν μπορείς να πάρεις με τη μια, είναι σύνηθες κατά το διάστημα που είσαι στη φάση των αναβολών να σου γράψει ο στρατιωτικός γιατρός κάποιο πρόβλημα που αντιστοιχεί σε Ι4 και όταν εξαντλήσεις τις αναβολές και είσαι για απαλλαγή να σου γράψει κάποιο πρόβλημα που οδηγεί σε Ι5. Βέβαια, επειδή δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες για το ποιο ακριβώς πρόβλημα υγείας έχεις και επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τι θα συμβεί στο μέλλον, αλλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Λεωνίδας

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Λεωνίδας »

Είναι η παράγραφος 102 του ΠΔ 11/2014 Το φεκ λέει ι4 αλλά η κατάσταση μου μπορεί να χειροτέρεψει μέσα στο στρατόπεδο

Stelliosn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 9:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Stelliosn »

Παιδια, αν πασχει καποιος απο αιμορροιδοπαθεια αυξημενου βαθμου (με συχνες αιμορραγιες, δυσκολια προς την εκπληρωση δραστηριοτητων, πονο, προπτωση κλπ) υπαρχει περιπτωση να του χορηγηθει αναβολη για λογους υγειας η δε θα δωσουν καν σημασια;

Τι μπορει να γινεται σε μια τετοια περιπτωση;

Markos

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα στην ομάδα... Μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης μου ότι παρουσιάζουμε στις 8 Μαρτίου στρατό ξηράς, και σκέφτομαι να ακολουθήσω τη διαδικασία του φρουραρχείου για αναβολή και στη συνέχεια απαλλαγή. Υπάρχει κάποιος που να έχει ακολουθήσει τη διαδικασία αυτή να μου πει τα βήματα ένα ένα;
Ricta
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 8:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Ricta »

Καλησπέρα. Παρουσιάστηκα πέριση και πήρα αναβολή κατάταξης ενος έτους για αγχωδη διαταραχή και κατάχρηση αλκοόλ. Το έκανα καθάρα για βιοποριστικούς λόγους εκείνη την περίοδο. Μήπως γνωρίζεται από τι διαδικασίες θα περάσω οταν με ξανακαλεσουν; Ώστε να μην γίνει καμία στραβή και με τρέχουνε για ι5.
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Ricta έγραψε:Καλησπέρα. Παρουσιάστηκα πέριση και πήρα αναβολή κατάταξης ενος έτους για αγχωδη διαταραχή και κατάχρηση αλκοόλ. Το έκανα καθάρα για βιοποριστικούς λόγους εκείνη την περίοδο. Μήπως γνωρίζεται από τι διαδικασίες θα περάσω οταν με ξανακαλεσουν; Ώστε να μην γίνει καμία στραβή και με τρέχουνε για ι5.
Δεν θα σε βγάλουν ι5... Απλά μόλις καταταγείς θα σε εξετάσει ψυχίατρος και λογικά θα σε βγάλει ι3 - ι4... Και θα συνεχίσεις τη θητεία σου

tomsmith
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2023 7:01 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από tomsmith »

Καλησπερα παρουσιαζομαι 24 Μαιου τριπολη για αεροπορια. Στις 3 φεβρουαριου εκανα εισαγωγη στο ΓΝΑ με πνευμονικη εμβολη και εμεινα μεσα για 7 ημερες. Απο τις 9 Φεβρουαριου που βγηκα παιρνω αγωγη με αντιπηκτικα για 3 μηνες (τελειωνει 9 Μαιου). Στις 16 εχω ραντεβου στο ΓΝΑ για εκ νεου εξεταση. Ειδα στο ΦΕΚ, στην κατηγορια μου γραφει ΕΑ δηλαδη ενος ετους. Αυτο ειναι οριστικο ή μπορει να ειναι πχ και 2 ετη ή απαλλαγη ή να μπω κανονικα ;
GEORGETS21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2023 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από GEORGETS21 »

Καλησπέρα συγνώμη για την ενόχληση και που ξανά γράφω αλλά δεν είχα προσέξει ότι υπάρχει αυτό το θέμα στο forum και ευελπιστώ σε μια απάντηση... 15 του μηνός περνάω από επιτροπή εάν βγω ικανός στράτευσης θα μπω κατευθείαν με την Εσσο του Σεπτεμβρίου; Δεν είναι πολυ γρήγορα;
Edwwww

Re: Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Edwwww »

Θα σου δώσουν περιθώριο 10 ημέρες για να παρουσιαστείς στο στρατόπεδο που θα σε κατατάξουν.

Όχι δεν είναι γρήγορα αυτό ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες