Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άγγελος

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Άγγελος »

Καλησπέρα σας θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Το 2018 πήρα αναβολή για λόγους υγείας για ένα πρόβλημα μη αναστρέψιμο. Θα πρέπει να κάνω εξετάσεις εκ νέου για να μπορέσω να λαβω και το 2019 αναβολή;
jimis15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 11:21 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από jimis15 »

Καλημέρα! Αρχικά δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος την ερώτηση μου, αν όχι, σας παρακαλώ πολύ να το μεταφέρετε εκεί που ανήκει

Πέρυσι τον Σεπτέμβρη πήρα αναβολή από το φρουραρχείο για παθολογικούς λόγους. Ποιο συγκεκριμένα ο γιατρός από το 424 μου έγραψε το εξής

« Ο παραπάνω στρατεύσιμος πάσχει από επίμονη χρόνια αυχεναλγία με ριζίτικες εκδηλώσεις. Σύσταση για ετήσια αναβολή {580 μέριμνα επιτροπής απαλλαγών»

Το τελευταίο ΦΕΚ που μπόρεσα να βρω 27 Ιανουαρίου 2014 και στο 580 Το έχει καταχωρημένο σαν ΔΑ --- Ι/5 ---- ΣΙ/5

Υπάρχει πιθανότητα να γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο άλλο ΦΕΚ που να εξηγεί για ποιον λόγο έγραψε ο γιατρός αναβολή για έναν χρόνο και όχι για 2; Επιπλέον ρωτούσε επανειλημμένα Αν έχω πάρει άλλη αναβολή για λόγους υγείας.

Επίσης έχω κάνει καινούργια μαγνητική η οποία δείχνει ότι δεν έχω καμία βελτίωση σε σχέση με την περσινή. Γνωρίζεται αν πρέπει να πάω και τις Δύο ή μονό την καινούργια;

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Αν πρόκειτα να σε προσκαλέσει Επιτροπή Απαλλαγών, τότε θα πρέπει να πάρεις και τις 2 μαγνητικές.

Μου κάνει εντύπωση που ο ιατρός του 424 σου έδωσε αναβολή για 1 χρόνο αντί των 2.
jimis15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 11:21 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από jimis15 »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συγκεκριμένα που είχε πει Ότι δικαιούμαι 6 μήνες ή έναν χρόνο και να διαλέξω εγώ τι από τα δύο θέλω. Θα ήθελα άμα είναι εύκολο να σου κάνω μερικές ερωτήσεις ακόμα

Τι εννοείς με την φράση «Αν πρόκειτα να σε προσκαλέσει Επιτροπή Απαλλαγών»; Εγώ ξέρω ότι περνάω πρώτα από τον γιατρό και μετά από την επιτροπή

Όταν Θα περάσω πάλι από γιατρό του 424 για να κάνει τη γνωμάτευση πρέπει Να του αναφέρω τι είχε γράψει ο προηγούμενος γιατρός ή να του πω απλά το πρόβλημα και να αποφασίσει αυτός;

Είναι Προτιμότερο να πάω σε δημόσιο νοσοκομείο για την γνωμάτευση Ή αρκεί και ο ιδιώτης γιατρός;

Τέλος γνωρίζεις αν έχει διαφορά αν θα πάω στο στρατόπεδο και από εκεί να ζητήσω αναβολή ή αν κάνω τις διαδικασίες από το φρουραρχείο στην πόλη μου πριν παρουσιαστώ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

1) Σε όσους δίνουν 2 χρόνια αναβολής περίπου 10 ημέρες πριν την κατάταξη τους στέλνουν πρόσκληση από Επιτροπή Απαλλαγών για επανεξέταση.

2) Απ'οσο γνωρίζω ναι χρειάζεται, ίσως να σου δώσει και απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα, δηλαδή για ποίον λόγο σου έδωσε ο προηγούμενος μόνο 1 χρόνο.

3) Αν παρακολουθήσε από ιδιώτη, αρκεί αυτή, γιατί λογικά έχει και το ιστορικό της πάθησης σου. Διαφορετικά σε Κρατικό Νοσοκομείο, γιατί όχι και από το 424, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

4) Απλώς θα ταλαιπωρηθείς στο Στρατόπεδο, στο Φρουραρχείο θα τελειώσεις νωρίτερα από το να περιμένεις να παρουσιαστείς και να κάνεις απο'κει όλη τη διαδικασία.

Διάβασε και αυτό το μήνυμα που αφορά την Επιτροπή Απαλλαγών και τις διαδικασίες που πέρασε το παιδί.
jimis15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 11:21 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από jimis15 »

Αν και καθυστερημένα σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
jimis15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 11:21 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από jimis15 »

Καλησπέρα! Από το τελευταίο μου μήνυμα προέκυψαν κάποια θέματα ακόμα.

Αρχικά ο ορθοπεδικός μου Στην γνωμάτευση που μου έδωσε γράφει στο τέλος αυτό

« Συνίσταται όπως απέχει από γυμναστικές ασκήσεις για ένα χρόνο. »

Θεωρείτε ότι επειδή γράφει την δική του γνώμη για το τι να αποφύγω θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;

Επιπλέον αν δεν καταφέρω να πάρω την αναβολή, θα χρειαστεί να έχω μαζί μου κάποια άλλα φάρμακα (για άσχετους λόγους με ορθοπεδικά προβλήματα). Ξέρετε τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Αλεξ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αλεξ »

Πήρα αναβολή 6αμηνη για λόγους υγείας καί τελειώνει 29 Ιανουαρίου Μου είπανε ότι δύσκολο να μπω Ιανουαρίο και λογικά μπαίνω Μάρτιο γτ θα της ξανακάνουν 6 ΕΣΣΟ απλά ρωτάω όταν τελειώσει η αναβολή μου πρέπει να είμαι στα πλαίσια του χρόνου που έχουν δώσει για να μπω στην ΕΣΣΟ Μαρτίου

Περνάω κάποια επιτροπή όταν μπω στο στρατόπεδο!

Φ

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Φ »

Γεια σας, Ξέρετε πόσο εύκολα δίνουν αναβολή για δυσλεξία μιας και έχω χαρτί πάρει απο τότε που ήμουν σχολείο;

Αν ναι για πόσο δίνουν και είναι δυνατή η πλήρης απαλλαγή;

Ευχαριστώ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ92
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 5:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ92 »

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

31-12-19 Μου έληξε η αναβολή μου λόγω σπουδών, μπήκα στο σάιτ της στρατολογίας για να ενημερωθώ για την στρατευση μου και με έβαλαν Β ΕΣΣΟ τον Μάρτιο δηλαδή, αλλά δεν έχει βγεί ακόμα σε πιο μέρος θα παρουσιαστώ.

Μίλησα με την Στρατολογία για το πότε μπορώ να ενημερώσω για τα προβλήματα υγείας μου και μου είπαν 5 μέρες πριν την κατάταξη μου να πάω στο Φρουραρχείο και και να περάσω από επιτροπή.

1ο Έχω κιρσοκήλη στον αριστερό όσχεο που είναι 3 κόμμα κάτι χιλιοστά (δεν χρειάζεται εγχείρηση επειδή το σπερμοδιάγραμμα είναι καλό αλλά δεν μπορώ να σηκώνω βάρη)

2ο Έχω πτώση ακοής στο δεξί αφτί και μόνιμο βουητό (κάηκε το ακουστικό νεύρο και φοράω ακουστικό βαρηκοΐας)

3ο Πάσχω από χρόνιες ημικρανίες που το πρόβλημα αυτό δεν το έχουμε εντοπιστεί ενώ έχουν γίνει όλες οι εξετάσεις (με πιάνει μία φορά το χρόνο και διαρκεί ένα μήνα για μια φορά την ημέρα για 4-5 ώρες)

4ο Έχω υπολείμματα στον Θύμο αδένα που μερικές φορές δεν μπορώ να αναπνεύσω κανονικά και θέλει εξετάσεις ανα 4 μήνες.

5ο Έχω εποχιακή επιχείρηση που δουλεύει μόνο τα καλοκαίρια.

Όλες μου οι εξετάσεις είναι από ιδιωτικό νοσοκομείο και ιατρούς.

Θα πρέπει να τα έχω και απο δημόσιο νοσοκομείο τις εξετάσεις η δεν χρειάζεται γιατί θα με εξετάσει ο δικός τους ιατρός ;

Και αν πρέπει με όλα αυτα που έχω τη θα με βγάλουν;

Γιατί για να σας πω την αλήθεια πιο πολύ με ενδιαφέρει το κατάστημα μου

επειδή δουλεύει καλοκαίρι και είναι μονο αυτο που βγάζω το εισοδημά μου και έχω μόνο έναν υπάλληλο.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από BigSoldier »

Γειά σας. Είχα 1 έτος αναβολή. Πήγα ξανά στην επιτροπή και έγραψε μπροστά μου Ι4 και ήθελε να με κατατάξει. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, με πάει για κατάταξη ή σημαίνει ότι μου δίνει την αναβολή; Θέλω την άποψή σας. Έχω ακόμα περιθώριο για 1 έτος αναβολή. Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σου στείλουν σημείωμα κατάταξης.

Εσύ με τη σειρά σου είτε θα πας στο Φρουραρχείο που ανήκεις είτε θα ζητήσεις άλλη μια αναβολή όταν παρουσιαστείς.
Νίκος

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλημέρα παιδιά. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή έχω ένα "θέματακι". Εγώ έχω ενα νεφρό διότι μου το αφαιρεσαν αλλο λόγο επιπλοκών αμέσως μετά την γέννα και έκτοτε πρέπει να προσέχω τι τρώω και τι πίνω για ευνόητους λόγους. Επίσης πάσχω από χρονιές ημικρανίες εδώ και 8 χρόνια και τα παυσίπονα για μένα είναι σχεδόν καθημερινότητα κι έπειτα από επισκέψεις σε νευρολόγο δεν μπορώ να δεχθώ φαρμακευτική αγωγή για τις ημικρανίες επειδή έχω ένα νεφρό και τα φάρμακα είναι βαριά. Σαν να μην φτάνανε αυτά εφόσον επισκέφτηκα ψυχολόγο μου βρήκε ότι έχω χρόνια νευρική διαταραχή άγχους που σχετίζεται με τις ημικρανίες και "μπορεί" αποτι μου είπαν να τις πυροδοτεί. Σε αυτή την φάση που βρίσκομαι τι θα μπορούσα να κάνω. Να περάσω από την στρατολόγηση να ρωτήσω; Τι προτείνετε;
YianKat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2021 10:19 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από YianKat »

Γεια σας.

Εχω λαβει μια αναβολη η οποια ληγει 27 Ιουλιου.

Διαβαζω απο το ΓΕΣ:

"5. Εκείνοι των οποίων Οι λόγοι της νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσής τους για κατάταξη δημιουργούνται από 1 Μαϊ έως 30 Ιουν του έτους κατάταξης, προγραμματίζονται με την Δ' /ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος).

6. Εκείνοι των οποίων Οι λόγοι της νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσής τους για κατάταξη δημιουργούνται από 1 Ιουλ έως 31 Αυγ του έτους κατάταξης, προγραμματίζονται με την Δ' /ΕΣΣΟ (Νοέμβριος). "

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Σημειωμα καταταξης θα λαβω ποτε;

Ευχαριστω εκ των προτερων

fsafsa

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από fsafsa »

YianKat έγραψε:Γεια σας.

Εχω λαβει μια αναβολη η οποια ληγει 27 Ιουλιου.

Διαβαζω απο το ΓΕΣ:

"5. Εκείνοι των οποίων Οι λόγοι της νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσής τους για κατάταξη δημιουργούνται από 1 Μαϊ έως 30 Ιουν του έτους κατάταξης, προγραμματίζονται με την Δ' /ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος).

6. Εκείνοι των οποίων Οι λόγοι της νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσής τους για κατάταξη δημιουργούνται από 1 Ιουλ έως 31 Αυγ του έτους κατάταξης, προγραμματίζονται με την Δ' /ΕΣΣΟ (Νοέμβριος). "

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Σημειωμα καταταξης θα λαβω ποτε;

Ευχαριστω εκ των προτερων



Όπως έλαβες την πρώτη φορά σημείωμα κατάταξης θα γίνει και τώρα, δεν αλλάζει κάτι.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες