Αναβολή για λόγους υγείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜανοςΚρητη
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 12:59 am
Τοποθεσία: Τριας
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από ΜανοςΚρητη »

ΜανοςΚρητη έγραψε:Καποιος που εχει νευροινωματωση και εχει κανει επεμβαση στο χερι μοσχευμα ωλενιου νευρου πριν χρονια και τωρα ειναι καλα και θελει να υπηρετησει και τον εχουν στηλει σε στρατιοτικο νοσοκομειο θα τον απαλαξουν θα του δωσουν αναβολη και αν θελει να υπηρετησει τοτε τι γινεται
gr_ar

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από gr_ar »

Όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές, το τι θέλεις εσύ είναι κάτι που δεν νοιάζει τους γιατρούς, οι γιατροί αποφασίζουν με το ιστορικό σου... Αν το ΦΕΚ λέει πως δεν πρέπει να υπηρετήσεις τότε θα πάρεις απαλλαγή.

Ο στρατός με παθήσεις δεν παίζει, δεν θα πάρει το ρίσκο πχ να σε αφήσει να υπηρετήσεις να πάθεις τίποτα και να σε πληρώνει μια ζωή.

νικολας

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από νικολας »

Η 6μηνη αναβολη για λογους υγειας ληγει 5 μαρτιου. Θα μπω με την εσσο μαιου; Η διαδικασια που πρεπει ν κανω για νεα αναβολη ειναι η ιδια;5 μερες πριν πας φρουραχειο η μπορο μεχρι την μερα που παρουσιαζομαι να πας φουραρχειο;
Αστραχαν

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αστραχαν »



;Γεια σας! Έχω ένα προβληματάκι.
Πέρση είχα ξεκινήσει μια ιδιωτική σχολή ΙΕΚ (και αρκετά γνωστή) και η γραμματεία της σχολής μου είπε πως με την εγγραφή μου η αναβολή που έχω απ' τον στρατό θα ανανεωθεί μέχρι το 24 έτος της ηλικίας μου (εγώ είμαι 23 και γίνομαι 24 των Απρίλιο) και συγκεκριμένα μέχρι τον Δεκέμβριο. Λοιπόν το πρόβλημα είναι πως η αναβολή μου έχει λήξει και εγώ πρέπει να παρουσιαστώ κάποια στιγμή τον Μάρτιο - έχω κάνει είδη 1.5 χρόνο στην σχολή από τα δυο που είναι και είναι κρίμα να πάνε χαμένα τόσα χρήματα και ώρες. Όταν πήγα το χαρτί απ' την σχολή το οποίο δείχνει ότι είμαι στο 3 εξάμηνο στην στρατολογία, αυτοί το δέχτηκαν άλλα μου είπαν ότι δεν θα πάρω άλλη αναβολή και μου είπαν πως ο μόνος τρόπος είναι να πάρω μια εξάμηνη για λογούς υγείας και ότι είναι πιθανό να μου την δώσουν οι γιατροί, αν τους πω τι έγιναι.

;θέλω να μάθω αν ισχύει όντος αυτό που μου είπε το ΙΕΚ για την αναβολή και αν πρέπει όταν πάω να μιλήσω στους γιατρούς να πάρω και ένα χαρτί από την γραμματεία που να δείχνει ότι σπουδάζω εκεί ή μπορώ να τους μιλήσω απλός και να τους εξηγήσω τη έγινε η να ζητήσω και κάποιο άλλο χαρτί από ιδιώτη γιατρό ;

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από giannismar »

Οταν πας να παρουσιαστεις, οταν περασεις απο τους γιατρους εξηγησε τους το προβλημα σου, οτι δηλαδη δεν προλαβες να ολοκληρωσεις τις σπουδες σου, και ζητα τους να σου δωσουν κι αλλη αναβολη. Καλο ειναι να κρατας μαζι σου χαρτια που αποδεικνυουν οτι εισαι ενεργος φοιτητής. Δεν ειναι υποχρεωμενοι βεβαια, αλλα αν θελουν μπορουν να σου δωσουν μια εξτρα αναβολη για υποτιθεμενους ιατρικους η ψυχολογικους λόγους. Γενικά σε τετοια θεματα οι γιατροι του στρατου (σε αντιθεση με τους στρατολογους) ειναι συζητησιμοι και ξερω αρκετες περιπτωσεις που εχουν βοηθήσει. Η αναβολή για λόγους υγειας μπορει να ειναι έως και δύο χρόνια.
Αστραχαν

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αστραχαν »



;Δυστυχώς; δεν μπορώ να πάρω άλλο χαρτί από την σχολή, γιατί έχω ζητήσει είδη ένα και πρέπει να περάσουν καπιοι μίνες για να ζητήσω το δεύτερο. Οπότε το μόνο που μου μένει είναι να μιλήσω στον γιατρό και να προσπαθήσω να των πίσω.

; Δεν μπορώ να ζητήσω αναβολή για λόγους υγείας πριν παρουσιαστώ στην μονάδα;

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από giannismar »

Μπορεις να πας στην στρατολογικη υπηρεσια της περιοχης σου και να πεις οτι εχεις καποιο προβλημα υγειας και θελεις αναβολη. Αυτοι θα σε παραπεμψουν στο πλησιεστερο στρατιωτικο νοσοκομειο. Απο εκει μετα μπορεις να παρεςι αναβολη.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

5 εργασιμες πριν παρουσιαστεις πας στο φουραρχειο της περιοχης σου η οταν παρουσιαστεις στο κεντρο.
Αν πας στο φρουραρχειο θες διαγνωση...
Αστραχαν

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αστραχαν »



; να προσπαθήσω να πάρω κάποιο χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο ή λέτε να μην χρειάζεται;

μν

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από μν »

5 εργασιμες μερες πριν μπορεις να πας φρουραχειο και μεχρι την μερα που παρουσιαζεσε?
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Mparmpas »

Πεντε εργασιμες πριν την ημερα παρουσιασης μεχρι και την μερα παρουσιασης. Καλο ειναι να εχεις μαζι σου χαρτι απο ψυχιατρο.
Αποψη μου πειτε την αληθεια, βαλτε και λιγες σαλτσες και ολα θα πανε καλα.
Αστραχαν

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από Αστραχαν »



Και κάτι ακόμα... Έχει αλλάξει η διαδικασία για να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους από το φρουραρχείο η από εκεί που παρουσιάζομαι.
Και πριν πόσες μέρες πρέπει να πάρω το χαρτί από τον ψυχίατρο για να θεωρείτε έγκυρο.

σακης

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από σακης »

Γεια σας. Η διαδικασια μεσω φρουραρχείου αλλαξε τωρα που κλεισανε τα κεντρα εκπαιδευσης η μένει η ίδια; Ευχαριστω για το χρονο σας
panos

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από panos »

Ποσο καιρο κανει για να εγκριθε μια αναβολη;
Άβαταρ μέλους
makouin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 9:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για λόγους υγείας

Δημοσίευση από makouin »

Καλησπέρα στην ομάδα.

3 ερωτήσεις παρακαλώ, καθώς παρουσιάζομαι τον Μάρτιο στον Έβρο. Κατέχω χαρτί από ψυχίατρο νοσοκομείου και θα παρουσιαστώ στο στρατόπεδο οπου θα αιτηθώ αναβολής για ψυχολογικους λόγους εκεί.

1) Μπορώ πλέον απο την στιγμή που τα κέντρα δεν ισχύουν πια; Υπάρχει επιτροπή στο Σουφλί;

2) Είναι επείγον για εμένα να έχει τελειώσει η διαδικασία την ίδια ημέρα καθώς δεν μπορώ να μείνω περαιτέρω. Υπάρχει περίπτωση να με κρατήσουν, αν ναι πόσο; Μπορώ να το αποφύγω;

3) Μπορώ να πάρω κατευθείαν 2 χρόνια αναβολή;

Ευχαριστώ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης