ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
argirisMAK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:39 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από argirisMAK »

Μπορει κανεις να μου πει τι ειναι το ΚΕΟΑΧ; Εχω ακουσει οτι απο πλευρας ασκησεων δεν κανουν και πολλα οι αμφιβιοι ποιο πολι αγγαρεια και σκοπιες καποιος απο δω μεσα το ειπε αληθευει;

johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από johny.xmarks »

argirisMAK έγραψε:Μπορει κανεις να μου πει τι ειναι το ΚΕΟΑΧ; Εχω ακουσει οτι απο πλευρας ασκησεων δεν κανουν και πολλα οι αμφιβιοι ποιο πολι αγγαρεια και σκοπιες καποιος απο δω μεσα το ειπε αληθευει;



To KEOAX ειναι το Κεντρο Εκπαιδευσης Ορεινου Αγωνα Χιονοδρομων και βρισκεται στον Ολυμπο. Η σχολη των "Αλπινιστων". ΛΟΚ με λιγα λογια... Ουτε αυτο ομως το κανουν οι κληρωτοι... Μονο οι μονιμοι!

Τωρα για αγγαρειες και σκοπετα... Εξαρταται απο την μοναδα σου, ποσο υποστελεχωμενη θα ειναι. Αν ειναι, τοτε φουλ σκοπετα. Αν δεν ειναι, τοτε οχι τοσα.

Απο πλευρας ασκησεων εχω ακουσει οτι εχουν αρκετα.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johny.xmarks έγραψε:
argirisMAK έγραψε:Μπορει κανεις να μου πει τι ειναι το ΚΕΟΑΧ;
To KEOAX ειναι το Κεντρο Εκπαιδευσης Ορεινου Αγωνα Χιονοδρομων και βρισκεται στον Ολυμπο. Η σχολη των "Αλπινιστων". ΛΟΚ με λιγα λογια... Ουτε αυτο ομως το κανουν οι κληρωτοι... Μονο οι μονιμοι!
Κεντρο Εκπαιδευσης Ορεινου Αγωνα Χιονοδρομων Σχολη "Αλπινιστων" η ΛΟΚ δεν υπαρχει. Αλπινιστες ειναι Ιταλικη μοναδα υπηρχε το '40 και δεν ξερω αν συνεχιζει να υπαρχει σημερα.

Δεν το περνανε οι Εφεδροι αν και μπορουν να πανε αποσπαση για σκοπιες (και μονο). Ορεινο Αγωνα ομως μπορει να κανεις στη Μοναδα σου.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από yandr »

Σύμφωνα με το ΓΕΣ :

Το ΚΕΟΑΧ βρίσκεται στην περιοχή Βρυσοπούλες του Ολύμπου και συγκεκριμένα στη θέση Νίκη σε υψόμετρο 1.820 μ. Οι εγκαταστάσεις του συνολικής εκτάσεως 100 στρεμμάτων ανήκουν στο Ταμείο Εθνικής Άμυνας (ΤΕΘΑ), το οποίο προέβη στην αγορά το έτος 1973 από τον οργανισμό Διοικήσεως και Διαχειρίσεως Εκκλησιαστικής Περιουσίας (ΟΔΔΕΠ). Η όλη περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως Εθνικός Δρυμός.

Ιστορικά Στοιχεία

Το ΚΕΟΑΧ λειτούργησε από το χειμώνα του 1950 - 1951 στο Σέλι Βερμίου μέχρι το 1960 με τον τίτλο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Χιονοδρόμων (ΚΕΧ). Το 1960 Εγκαταστάθηκε Στο σημερινό στρατόπεδο Όπου Επονομάστηκε Στρδο Τχη (ΠΒ) Παπαρρόδου Ιωάννη. Η ονομασία αυτή Αποτελεί ελάχιστη ένδειξη τιμής προς τον ανδρείο ιδρυτή του 1ου Τάγματος Χιονοδρόμων, ο οποίος κατά τον Ελληνοιταλικό πόλεμο (1940 - 1941), έπεσε ηρωικά μαχόμενος στις 15 Απριλίου του 1941, ως Δκτης Μοίρας Πυροβολικού στα υψώματα Δισπηλιού νοτίως της λίμνης Καστοριάς, κατά τον επιβραδυντικό αγώνα στη Γερμανική προέλαση, χωρίς να υποχωρήσει παρά τη σχετική διαταγή.

Εκπαίδευση

Στο ΚΕΟΑΧ γίνεται η εκπαίδευση στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων καθώς και των λοιπών Όπλων του Στρατού Ξηράς και των κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων. Διεξάγονται επίσης συνεκπαιδεύσεις με στελέχη ξένων κρατών. Τα σχολεία τα οποία διεξάγονται στο ΚΕΟΑΧ είναι:
  • Σχολείο Επιβιώσεως σε Ορεινές - Χιονοσκεπείς Περιοχές (ΣΕΟΧΠ)
  • Σχολείο Διασώσεως.


argirisMAK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:39 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από argirisMAK »

yandr έγραψε:Σύμφωνα με το ΓΕΣ :

Το ΚΕΟΑΧ βρίσκεται στην περιοχή Βρυσοπούλες του Ολύμπου και συγκεκριμένα στη θέση Νίκη σε υψόμετρο 1.820 μ. Οι εγκαταστάσεις του συνολικής εκτάσεως 100 στρεμμάτων ανήκουν στο Ταμείο Εθνικής Άμυνας (ΤΕΘΑ), το οποίο προέβη στην αγορά το έτος 1973 από τον οργανισμό Διοικήσεως και Διαχειρίσεως Εκκλησιαστικής Περιουσίας (ΟΔΔΕΠ). Η όλη περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως Εθνικός Δρυμός.

Ιστορικά Στοιχεία

Το ΚΕΟΑΧ λειτούργησε από το χειμώνα του 1950 - 1951 στο Σέλι Βερμίου μέχρι το 1960 με τον τίτλο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Χιονοδρόμων (ΚΕΧ). Το 1960 Εγκαταστάθηκε Στο σημερινό στρατόπεδο Όπου Επονομάστηκε Στρδο Τχη (ΠΒ) Παπαρρόδου Ιωάννη. Η ονομασία αυτή Αποτελεί ελάχιστη ένδειξη τιμής προς τον ανδρείο ιδρυτή του 1ου Τάγματος Χιονοδρόμων, ο οποίος κατά τον Ελληνοιταλικό πόλεμο (1940 - 1941), έπεσε ηρωικά μαχόμενος στις 15 Απριλίου του 1941, ως Δκτης Μοίρας Πυροβολικού στα υψώματα Δισπηλιού νοτίως της λίμνης Καστοριάς, κατά τον επιβραδυντικό αγώνα στη Γερμανική προέλαση, χωρίς να υποχωρήσει παρά τη σχετική διαταγή.

Εκπαίδευση

Στο ΚΕΟΑΧ γίνεται η εκπαίδευση στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων καθώς και των λοιπών Όπλων του Στρατού Ξηράς και των κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων. Διεξάγονται επίσης συνεκπαιδεύσεις με στελέχη ξένων κρατών. Τα σχολεία τα οποία διεξάγονται στο ΚΕΟΑΧ είναι:

    Σχολείο Επιβιώσεως σε Ορεινές - Χιονοσκεπείς Περιοχές (ΣΕΟΧΠ)
    Σχολείο Διασώσεως.


αρα αν καταλαβα καλα Τουλαχιστον το πρωτο μερος το σχολειο επιβιωσεως το κανουν και οι απλοι φανταροι στις ειδικες αφου εκπαιδευονται σε ορεινο αγωνα και επιβιωση...
argirisMAK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:39 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από argirisMAK »

johny.xmarks έγραψε:
argirisMAK έγραψε: Μπορει κανεις να μου πει τι ειναι το ΚΕΟΑΧ; Εχω ακουσει οτι απο πλευρας ασκησεων δεν κανουν και πολλα οι αμφιβιοι ποιο πολι αγγαρεια και σκοπιες καποιος απο δω μεσα το ειπε αληθευει;



To KEOAX ειναι το Κεντρο Εκπαιδευσης Ορεινου Αγωνα Χιονοδρομων και βρισκεται στον Ολυμπο. Η σχολη των "Αλπινιστων". ΛΟΚ με λιγα λογια... Ουτε αυτο ομως το κανουν οι κληρωτοι... Μονο οι μονιμοι!

Τωρα για αγγαρειες και σκοπετα... Εξαρταται απο την μοναδα σου, ποσο υποστελεχωμενη θα ειναι. Αν ειναι, τοτε φουλ σκοπετα. Αν δεν ειναι, τοτε οχι τοσα.

Απο πλευρας ασκησεων εχω ακουσει οτι εχουν αρκετα.
ποιες ειναι οι μοναδες αμφιβιων και λοκ που ειναι καλα στελεχομενες και κανουν αρκετες ασκησεισ; Για αμφιβιους εχω ακουσει οτι ειναι η κως και στους λοκ κυπρο και ναουσα ισχυει ας απαντησει καποιος που ειναι τωρα μεσα στις ειδικες η εστω που πιγε προσφατα
djibrilcisse09

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από djibrilcisse09 »

Ακου φιλε επειδη ειμουν εκει μεχρι πριν 2 μηνες με μεταθεση δεν εχει καθολου μα καθουλου ασκηση (μιλωντας παντα μονο για το καλοκαιρι) εχει πολυ αγγαρια, αν πας χειμωνα ξεφτιαρισμα το χιονι ολη μερα αν παλι πας καλοκαιρι εχει τα παντα¨βαψιμο, τσιμεντα, σκουπισμα, πλακακια κτα παντα με λιγα λογια οικοδομος οχι φανταροσ. Αλλα παρολα αυτα αν πας εκει θα περασεις πολυ καλυτερα απ οτι θα περναγες στιν μοναδα σου. Πραγματικα.
argirisMAK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:39 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από argirisMAK »

djibrilcisse09 έγραψε:Ακου φιλε επειδη ειμουν εκει μεχρι πριν 2 μηνες με μεταθεση δεν εχει καθολου μα καθουλου ασκηση (μιλωντας παντα μονο για το καλοκαιρι) εχει πολυ αγγαρια, αν πας χειμωνα ξεφτιαρισμα το χιονι ολη μερα αν παλι πας καλοκαιρι εχει τα παντα¨βαψιμο, τσιμεντα, σκουπισμα, πλακακια κτα παντα με λιγα λογια οικοδομος οχι φανταροσ. Αλλα παρολα αυτα αν πας εκει θα περασεις πολυ καλυτερα απ οτι θα περναγες στιν μοναδα σου. Πραγματικα.
τι δεν ειχε εκπαιδευση; Για λοκ μιλας η για αμφιβιουσ; Καλα υποτιθεται οτι ειναι ειδικες δυναμεισ... Τι να πω; Σε ποια μοναδα ησουν?
argirisMAK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 1:39 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από argirisMAK »

Για το κεοαχ; Χμμ κατσε να μας απντησει να δουμε αλλα μαλλον εχεις δικιο...
fideas emk
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 446
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2009 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από fideas emk »

Φανταροι στο ΚΕΟΑΧ =αγγαρειομαχοι

αυτο σου λεει... ΚΕΟΑΧ δεν ειναι ΛΟΚ ειναι σχολειο των ειδικων δυναμεων για μονιμους

το περνανε μονιμοι απο παντου, ΛΟΚ, ΜΑΛ ΜΑΚ ΕΤΑ ΟΥΚ κτλ.

επισης θελουνε αγγαρειομαχους απο ολες τις ειδικες δυναμεις (φανταρους), οποτε θα βρεις εκει απανω πεζοναυτη, ΛΟΚατζη, αλεξιπτωτιστη οτιδηποτε...

οι φανταροι κανουν τη Χειμερινη (ασκηση-διαβιωση) που μοιαζει αλλα δεν ειναι το ιδιο με ΚΕΟΑΧ.

Ορεινος λεγεται η εκπαιδευση στις αναρριχησεις-καταρριχησεις και δεν εχει σχεση με ζωη στο βουνο και την Χειμερινη (εκτος αν χρειαστει Να ανεβοκατεβαινεις βραχια στο βουνο). Συνηθως δε, γινεται σε εγκαταστασεις μεσα σε στρατοπεδα... (πυργος) ή και σε βραχια εντος στρατοπεδου, ΑΒΓ βραχους Ρεντινα ας πουμε Εικόνα

Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Λογικά σε λίγο καιρό φεύγω για ΚΕΟΑΧ. Ξέρει κανείς τι παίζει εκεί μάγκες;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από Greek_Army »

Cpt.Tsakalof έγραψε:Λογικά σε λίγο καιρό φεύγω για ΚΕΟΑΧ. Ξέρει κανείς τι παίζει εκεί μάγκες;


Ότι λέει ο φιδέας ισχύει μέχρι και σήμερα. Αγγαρεία και άγιος ο θεός.
Μουξιός Σπύρος

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από Μουξιός Σπύρος »

Καλήμερα σας,
Θα ήθελα να σου πεί κάποιος αν υπάρχει διακριτικό στολής για το συγκεκριμένο σχολείο (Σχολείο Επιβιώσεως σε Ορεινές - Χιονοσκεπείς Περιοχές (ΣΕΟΧΠ.
Σας ευχαριστώ πολύ
Γιώργος

ΚΕΟΑΧ - Κέντρο Εκπ/σης Ορεινού Αγώνα Χιονοδρόμων

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα, αύριο κόβω την αναβολή και θα δηλώσω Λ. Ο. Κ. Θα ήθελα να μάθω πόσους μήνες θα είμαι σε βουνά Και εαν θα περάσω απο ΚΕΟΑΧ υποχρεωτικά; Παλιότερα ενας ξάδερφος μου είχε παραμείνει 1 μήνα. Έκανε σκι,igloo στον Άγιο Αντώνιο κλπ. Ισχύουν αυτά ακόμη; Υ. Γ Έχω ψάξει όλο το forum και δεν μου έχουν λυθεί αυτές οι απωρείες. ΕυχαριστώΕικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες