Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johnie έγραψε:Εγω τυγχανει και ειμαι αρχιφυλακας ΠΣ (4 σαρδελες)
οντως εχω ανακριτικα καθηκοντα και για να γινω, δινω εσωτερικες εξετασεις και πρεπει να εχω 3 χρονια πραγματικης θητειας για να εχω δικαιωμα να δωσω
ο αρχιφυλακας ΜΠΣ γινεται με τα χρονια υπηρεσιας, μετα απο 18 χρονια και ειναι περισσοτερο τιμητικος τιτλος, δεν εχει βαθμολογικη ανελιξη
Ο ειδικος φρουρος στα 5 γινεται αστυφυλακας ετσι; Στα +3 Μπορει να δωσει για αρχιφυλακας; Και να βγει αρχιφυλακας ανακριτικος; Και μετα για ανθυπας ποσο θελει? ...
johnie
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:27 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από johnie »

Για τα 5 δεν ειμαι σιγουρος
αλλα η ολη η διαδικασια που ειπες ειναι σωστη
για ανθ/πας θελεις αλλα 5
...
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Τα πραγματα εχουν ως εξης. Υπαρχουν 3 ειδων αρχιφυλακες. Αυτοι με τις τρείς σαρδελες χωρις την ζυγαρια στο πανω μερος οι οποιοι ειναι ΜΠΣ, γινονται στα 16 χρονια κ κατεχουν οργανικη θεση Κ εκτελουν καθηκοντα αστ/κα. Αν δεν δωσουν εξετασεις δεν παιρνουν αλλο βαθμο. Αυτοι με τις 3 σαρδελες κ την ζυγαρια οι οποιοι προερχοντα απο αστ/κες Π. Σ στα 15 ετη υπηρεσιας. Στα 25 γινοντε ανθυπαστυμομοι χωρις εξετασεις. Κατεχουν οργανικη θεση κ εκτελουν καθηκοντα αστ/κα Π. Σ δηλαδη περιπολια σκοπιες κτλ. Τελος υπαρχουν αυτοι με τις 4 σαρδελες οι οποιοι εχουν γινει με εξετασεις αφου εκατσαν 3 ετη αστ/κες. Στα 5 ετη Στον βαθμο Γινοντε χωρις εξετασεις ανθ/μοι κ μπορουν να δωσουν για ΤΕΜΑ κ να γινουν μεχρι υποδιευθυντες Αν δεν δωσουν στα 26 χρονια γινοντε Υ/Β κ στα 29 Υ/Α. Κατεχουν θεση ανθ/μου κ εκτελουν τετοια καθηκοντα, κυριος αξ-υπ γραμματεια κτλ. Οι ε. Φ γινοντε μεχρι αρχκες ΜΠΣ στα 16 ετηπου οπως ειπαν ειναι περισσοτερο τιμητικος βαθμος αφου δεν διαφερει απο τον αστ/κα ουτε εχει διοικητικα καθηκοντα.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johnie έγραψε:Για τα 5 δεν ειμαι σιγουρος
αλλα η ολη η διαδικασια που ειπες ειναι σωστη
για ανθ/πας θελεις αλλα 5...
Αρα ο ειδ. Φρ. Μπορει να γινει ανακριτικος αν θελει ετσι; Εσυ ποσο πρεπει να καντσεις το λιγοτερο αρχιφυλακας για να γινεις Ανθυπας και με τα Ανθυπομοιραρχος?
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
johnie έγραψε:Εγω τυγχανει και ειμαι αρχιφυλακας ΠΣ (4 σαρδελες)
οντως εχω ανακριτικα καθηκοντα και για να γινω, δινω εσωτερικες εξετασεις και πρεπει να εχω 3 χρονια πραγματικης θητειας για να εχω δικαιωμα να δωσω
ο αρχιφυλακας ΜΠΣ γινεται με τα χρονια υπηρεσιας, μετα απο 18 χρονια και ειναι περισσοτερο τιμητικος τιτλος, δεν εχει βαθμολογικη ανελιξη
Ο ειδικος φρουρος στα 5 γινεται αστυφυλακας ετσι; Στα +3 Μπορει να δωσει για αρχιφυλακας; Και να βγει αρχιφυλακας ανακριτικος; Και μετα για ανθυπας ποσο θελει; ...
Στα 8 γινεται αστκας. Δηλαδη 3 χρονια αφου μονιμοποιηθει (5+3=8) . Μετα ενα ετος στον βαθμο του αστ/κα νπορει να δωσει για αρχ/κας Π. Σ Δηλαδη στα 10 ετη περιπου.
johnie
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:27 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από johnie »

Ετσι οπως τα κανανε μπορει να γινει ανακριτικος
εγω ειμαι 3 χρονια στο βαθμο του αρχ/κα θελω αλλα 2
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

SREK έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
johnie έγραψε:Εγω τυγχανει και ειμαι αρχιφυλακας ΠΣ (4 σαρδελες)
οντως εχω ανακριτικα καθηκοντα και για να γινω, δινω εσωτερικες εξετασεις και πρεπει να εχω 3 χρονια πραγματικης θητειας για να εχω δικαιωμα να δωσω
ο αρχιφυλακας ΜΠΣ γινεται με τα χρονια υπηρεσιας, μετα απο 18 χρονια και ειναι περισσοτερο τιμητικος τιτλος, δεν εχει βαθμολογικη ανελιξη
Ο ειδικος φρουρος στα 5 γινεται αστυφυλακας ετσι; Στα +3 Μπορει να δωσει για αρχιφυλακας; Και να βγει αρχιφυλακας ανακριτικος; Και μετα για ανθυπας ποσο θελει; ...
Στα 8 γινεται αστκας. Δηλαδη 3 χρονια αφου μονιμοποιηθει (5+3=8) . Μετα ενα ετος στον βαθμο του αστ/κα νπορει να δωσει για αρχ/κας Π. Σ Δηλαδη στα 10 ετη περιπου.
Και απο Αρχ/κας για Ανθ/στης; Και μετα για Ανθ/ρχος?
giorgos

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από giorgos »

Όταν λέμε ότι ο ειδικός φρουρός θα γίνει αστυφύλακας, εννούμε μετά από 8 χρόνια.

Ο ειδικός φρουρός θα πρέπει να συμπληρώσει πέντε χρόνια θητεια. Μετά τα πέντε χρόνια μπορεί να μείνει μόνιμα στο σώμα, να μονιμοποιηθεί δηλαδή. Και τρια χρόνια μετά τη μονιμοποίηση του θα μπορεί να προαχθεί σε αστυφύλακα, αλλά ποτέ δεν μπορέσει να γίνει προανακριτικός υπάλληλος.

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Οτι ρωτας το εχω αναφερει πιο πανω. Για Να δωσεις εισητηριες εξετασεις για το ΤΕΜΑ (τμημα μετεκπαιδευσης ανθ/μων για να γινουν υπαστυνομοι Β) Πρεπει να εχεις 3 ετη στον βαθμο του ανθυπαστυνομου. Δηλαδη 3 ετη αστ/κας,5 ετη αρχ/κας, Στα 3 ετη ανθ/μος δινεις για ΤΕΜΑ κ ακολουθεις Τις προαγωγες αξιωματικων αν δεν δωσεις για ΤΕΜΑ καθεσε 15 ετη ανθυπας κ στα 26 γινεσαι υπαστυνομος Β. Αυτα για αυτους που θα επιλεξουν να δωσουν για αρχ/κες. Αν δεν δωσεις οι αστ/κες Π. Σ γινοντε στα 10-15-25 χρονια υπαρχιφυλακες-αρχιφυλακες-ανθυπαστυνομοι. Κ οι Ε. Φ 8-12-16 αστ/κες-υπαρχ/κες-αρχ/κες. Αν δεν εισαι του σωματος ειναι λιγο δυσκολονοητα.

...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

SREK έγραψε:Οτι ρωτας το εχω αναφερει πιο πανω. Για ΤΕΜΑ (τμημα μετεκπαιδευσης ανθ/μων για να γινουν υπαστυνομοι Β) Πρεπει να εχεις 3 ετη στον βαθμο του ανθυπαστυνομου. Δηλαδη 3 ετη αστ/κας,5 ετη αρχ/κας, Στα 3 ετη ανθ/μος δινεις για ΤΕΜΑ κ ακολουθεις Τις προαγωγες αξιωματικων αν δεν δωσεις για ΤΕΜΑ καθεσε 15 ετη ανθυπας κ στα 26 γινεσαι υπαστυνομος Β. Αυτα για αυτους που θα επιλεξουν να δωσουν για αρχ/κες. Αν δεν δωσεις οι αστ/κες Π. Σ γινοντε στα 10-15-25 χρονια υπαρχιφυλακες-αρχιφυλακες-ανθυπαστυνομοι. Κ οι Ε. Φ 8-12-16 αστ/κες-υπαρχ/κες-αρχ/κες. Αν δεν εισαι του σωματος ειναι λιγο δυσκολονοητα.
Ειναι οτι πιο καθαρο εχω ακουσει για το βαθμολογιο του Αστυφυλακα! Ευχαριστω. Το μονο που με μπερδευει ειναι οτι ο Ανθυπαστυνομος = Αθνυπασπιστης Ενω λογικα θα επρεπε να ειναι Αθυπολοχαγος. Αυτες οι χαζομαρες με τα Α' και Β' της Α. Π. Να μην ειχατε! Θα μπορουσε να πηγαινει Ανθυπασπιστης-> Ανθυπαστυνομος -> Υπαστυνομος -> Αστυνομος -> Υποδιευθυντης -> Διευθυντης -> Γεν. Διευθυντης. Ασχημο θα ηταν;

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Περιμενε γιατι ακουγεται οτι ετοιμαζουν νεο βαθμολογιο τελειως ανεξαρτητο απο αυτο του στρατου χωρις να εχω περισσοτερες λεπτομεριες. Λενε θα περιορισουν τους βαθμους. Ειδομεν !

BSN26

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από BSN26 »

Εγω ενημερωσα για τις βασεις πριν μια εβδομαδα, ειχα ενημερωθει απο φιλο υπαστυνομο που προσκομιζοντουσαν οι αιτησεις στην γαδα... Ο διαχειριστης κατεβαζε τα μυνηματα μου αφου τα αφηνε να προβληθουν για κανα 5λεπτο, αυτο δεν ειναι φορουμ ουτε εβρισα και εξ αλλου οποιος ηθελε πιστευε οποιος δεν ηθελε... Ειμαι στην πρωτη 100αδα, αλεξιπτωτιστησ, θα ηθελα πολυ να γινω μελος της ΕΚΑΜ αλλα εκει πραγματικα θελει βισμα τα αγωνισματα ειναι τις πλακας μονο οι συστασεις μετρανε, ελπιζω να μας στειλουν σε καμια καλη σχολη και οχι σε σχολη που θα εχει αναγκη μονο για υπηρεσιεσ, παντως για τον βαθμο του αστυφυλακα θελει μονιμοποιηση δηλαδη 5ετια κ 3 χρονια υπηρεσιας ος μονιμος... Δηλαδη 8
Άβαταρ μέλους
ILIAS KRITI
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 3:59 am
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Ενδιαφέροντα: ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Επάγγελμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΕΙΔ.ΦΡΟΥΡΟΣ
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από ILIAS KRITI »

BSN26 έγραψε:Εγω ενημερωσα για τις βασεις πριν μια εβδομαδα, ειχα ενημερωθει απο φιλο υπαστυνομο που προσκομιζοντουσαν οι αιτησεις στην γαδα... Ο διαχειριστης κατεβαζε τα μυνηματα μου αφου τα αφηνε να προβληθουν για κανα 5λεπτο, αυτο δεν ειναι φορουμ ουτε εβρισα και εξ αλλου οποιος ηθελε πιστευε οποιος δεν ηθελε... Ειμαι στην πρωτη 100αδα, αλεξιπτωτιστησ, θα ηθελα πολυ να γινω μελος της ΕΚΑΜ αλλα εκει πραγματικα θελει βισμα τα αγωνισματα ειναι τις πλακας μονο οι συστασεις μετρανε, ελπιζω να μας στειλουν σε καμια καλη σχολη και οχι σε σχολη που θα εχει αναγκη μονο για υπηρεσιεσ, παντως για τον βαθμο του αστυφυλακα θελει μονιμοποιηση δηλαδη 5ετια κ 3 χρονια υπηρεσιας ος μονιμος... Δηλαδη 8
τωρα κατι μας ειπεσΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Greek_Army »

BSN26 εγώ δεν έσβηνα κανένα μήνυμα επίσης αν θέλεις να εμφανίζονται τα μηνυματά σου κατευθείαν και όχι με καθυστέρηση γίνε μέλος. Ευχαριστώ
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα. Η αποψη μου ειναι αν μπορεις να μπεις αστυφυλακων να μην το σκεφτεις καθολου. Ξερω πολλους Ε. Φ που ειχαν μεγαλο βαθμο απολυτηριου κ περνουσαν αστ/κων να λενε συνεχεια ποσο το εχουν μετανοιωσει που επελεξαν αλλη σχολη κ οχι την αστ/κων. Αλλο να μπαινεις 18 στο σωμα κ αλλο 25. Ακομα κ αυτα τα 6-7 χρονακια μετρανε στο τελος. Αλλο να συνταξιοδοτεισαι 53 αλλο 60. Δεν μιλαμε βεβαια για την βαθμολογικη εξελιξη κ την οικονομικη διαφορα στις αποδοχες που με τα χρονια αυξανεται. Οι Ε. Φ τραβανε 8 χρονια υπηρεσιες που οι αστ/κες αποφευγουν μετα απο 1 χρονο (σκοπιες μεταγωγες μετρα) . Ασε που οι περισσοτεροι δεν εχου ΙΔΕΑ απο ποινικα θεματα κ οργανισμους του σωματος... Ειναι πραγματικα βοηθητικο προσωπικο. αλλωστε ετσι ξεκινησε ο θεσμος το 1999.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης