Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BSN26

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από BSN26 »

SREK έγραψε:Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα. Η αποψη μου ειναι αν μπορεις να μπεις αστυφυλακων να μην το σκεφτεις καθολου. Ξερω πολλους Ε. Φ που ειχαν μεγαλο βαθμο απολυτηριου κ περνουσαν αστ/κων να λενε συνεχεια ποσο το εχουν μετανοιωσει που επελεξαν αλλη σχολη κ οχι την αστ/κων. Αλλο να μπαινεις 18 στο σωμα κ αλλο 25. Ακομα κ αυτα τα 6-7 χρονακια μετρανε στο τελος. Αλλο να συνταξιοδοτεισαι 53 αλλο 60. Δεν μιλαμε βεβαια για την βαθμολογικη εξελιξη κ την οικονομικη διαφορα στις αποδοχες που με τα χρονια αυξανεται. Οι Ε. Φ τραβανε 8 χρονια υπηρεσιες που οι αστ/κες αποφευγουν μετα απο 1 χρονο (σκοπιες μεταγωγες μετρα) . Ασε που οι περισσοτεροι δεν εχου ΙΔΕΑ απο ποινικα θεματα κ οργανισμους του σωματος... Ειναι πραγματικα βοηθητικο προσωπικο. Αλλωστε ετσι ξεκινησε ο θεσμος το 1999.
Ακριβως οπως τα λες ειναι! Ισως τα οικονομικα ζητηματα να αλλαξουν με ταχρονια οπως και οι υπηρεσιες γιατι πραγματικα με τις φυλαξεις υψηλων προσωπων και στοχων στο τελος δεν φτανει το προσωπικο και αναγκαζονται και χρησιμοποιουν παντου τους φρουρουσ. Ηδη οι πρωτες σειρες γρουρων που γιναν αστυφυλακες ειχαν ευκαιρια να δςσουν γραπτες εξετασεις για αρχιφυλακες οποτε μπορει καποια στιγμη να σου δοθει και οργανικη θεση. Και εγω καθοτι πολυτεκνος με 13.900 πανελληνιες εμπαινα για πλακα ο αδερφος μου μπηκε περσι με 10,1 τοτε το σκεφτομουν αλλιως ομωσ.

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

SREK έγραψε:... Ασε που οι περισσοτεροι δεν εχου ΙΔΕΑ απο ποινικα θεματα κ οργανισμους του σωματος...
Και ισως δεν χρειαζεται να μαθουν μιας και θα εχουν παντα εναν ανακριτικο απο πανω τους να τους λεει τι να κανουν...
johnie
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:27 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από johnie »

SREK έγραψε:Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα. Η αποψη μου ειναι αν μπορεις να μπεις αστυφυλακων να μην το σκεφτεις καθολου. Ξερω πολλους Ε. Φ που ειχαν μεγαλο βαθμο απολυτηριου κ περνουσαν αστ/κων να λενε συνεχεια ποσο το εχουν μετανοιωσει που επελεξαν αλλη σχολη κ οχι την αστ/κων. Αλλο να μπαινεις 18 στο σωμα κ αλλο 25. Ακομα κ αυτα τα 6-7 χρονακια μετρανε στο τελος. Αλλο να συνταξιοδοτεισαι 53 αλλο 60. Δεν μιλαμε βεβαια για την βαθμολογικη εξελιξη κ την οικονομικη διαφορα στις αποδοχες που με τα χρονια αυξανεται. Οι Ε. Φ τραβανε 8 χρονια υπηρεσιες που οι αστ/κες αποφευγουν μετα απο 1 χρονο (σκοπιες μεταγωγες μετρα) . Ασε που οι περισσοτεροι δεν εχου ΙΔΕΑ απο ποινικα θεματα κ οργανισμους του σωματος... Ειναι πραγματικα βοηθητικο προσωπικο. Αλλωστε ετσι ξεκινησε ο θεσμος το 1999.

+1
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Οι ειδικοί φρουροί είναι κατά πολύ ανώτεροι των αστυνομικών που βγαίνουν από τις σχολές τις ΕΛ. ΑΣ μετά την εισαγωγή τους μέσω των πανελληνίων εξετάσεων. Είναι άτομα που έχεου υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις ή σαν δόκιμοι γνωρίζουν άψογα τις τεχνικές μάχης και ουσιαστικά πρόκειται για άτομα που πήγαν στην ΕΛ. ΑΣ όχι για να βρουν δουλειά αλλά για να προσφέρουν. Τόσο στην Δέλτα, στην ΔΙΑΣ οσο και στα Α. Τ των περιοχών επιτελούν σπουδαίο έργο για την προστασία του Έλληνα πολίτη. Το φανερώνει άλλωστε και η αποτελεσματικότητα τους στην μάχη κατά του εγκλήματος.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Giannis Ni έγραψε:Οι ειδικοί φρουροί είναι κατά πολύ ανώτεροι των αστυνομικών που βγαίνουν από τις σχολές τις ΕΛ. ΑΣ μετά την εισαγωγή τους μέσω των πανελληνίων εξετάσεων. Είναι άτομα που έχεου υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις ή σαν δόκιμοι γνωρίζουν άψογα τις τεχνικές μάχης και ουσιαστικά πρόκειται για άτομα που πήγαν στην ΕΛ. ΑΣ όχι για να βρουν δουλειά αλλά για να προσφέρουν. Τόσο στην Δέλτα, στην ΔΙΑΣ οσο και στα Α. Τ των περιοχών επιτελούν σπουδαίο έργο για την προστασία του Έλληνα πολίτη. Το φανερώνει άλλωστε και η αποτελεσματικότητα τους στην μάχη κατά του εγκλήματος.


στην ΔΙΑΣ και στην ΔΕΛΤΑ είναι και αστυφύλακες και περνάνε εκπαίδευση, τώρα για τις τεχνικές μάχης που λες μεγάλο παπατζιλίκι, έχω πάει και εγώ ειδικές δυνάμεις και είδα τι γίνεται οπότε μην πετάς ότι ναναι. Φιλικά

...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ειδικοί φρουροί και δεν είπα είναι μόνον ειδικοί φρουροί και εν πάσει περιπτώση είναι κοινή διαπίστωση πως σαν αστυνομικοί είναι πολύ καλύτεροι ως προς τον μέσο αστυνομικό που βγαίνει από τις ακαδημίες της ΕΛ. ΑΣ. Παιδάκια,20 χρονών χάνουν τα όπλα τους, παθαίνουν εμπλοκές και γενικώς γίνονται ρεζίλι. Για ποιον λόγο αμφισβητείς πως στις ειδικές δυνάμεις υπάρχει μια εκπαίδευση ανώτερη από τις ακαδημίες αστυφυλάκων και αξιωματικών; Εγω δεν είπα πως στις ειδικές δυνάμεις υπάρχει η πραγματική εκπαιδευση που θα έπρεπε να υπάρχει αλλά σίγουρα είναι καλύτερη από αυτές των ακαδημιών της ΕΛ. ΑΣ στον τομέα που μπορούμε να τις συγκρίνουμε. Αμφισβητείς το γεγονός πως οι ειδικοί φρουροί έχουν προσφέρει αναλογικά με το μεγεθός τους περισσότερα?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Giannis Ni έγραψε:Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι ειδικοί φρουροί και δεν είπα είναι μόνον ειδικοί φρουροί και εν πάσει περιπτώση είναι κοινή διαπίστωση πως σαν αστυνομικοί είναι πολύ καλύτεροι ως προς τον μέσο αστυνομικό που βγαίνει από τις ακαδημίες της ΕΛ. ΑΣ. Παιδάκια,20 χρονών χάνουν τα όπλα τους, παθαίνουν εμπλοκές και γενικώς γίνονται ρεζίλι.Για ποιον λόγο αμφισβητείς πως στις ειδικές δυνάμεις υπάρχει μια εκπαίδευση ανώτερη από τις ακαδημίες αστυφυλάκων και αξιωματικών; Εγω δεν είπα πως στις ειδικές δυνάμεις υπάρχει η πραγματική εκπαιδευση που θα έπρεπε να υπάρχει αλλά σίγουρα είναι καλύτερη από αυτές των ακαδημιών της ΕΛ. ΑΣ στον τομέα που μπορούμε να τις συγκρίνουμε. Αμφισβητείς το γεγονός πως οι ειδικοί φρουροί έχουν προσφέρει αναλογικά με το μεγεθός τους περισσότερα;


Γιατί στις ειδικές δυνάμεις εδώ και περίπου 3 χρόνια από εκπαίδευση δεν κάνεις σχεδόν τίποτα. Υπηρεσίες, καθαριότητες και μερικές βολές. Επίσης και πολλοί ειδικοί φρουροί είναι 19 και 20 χρονών όταν μπαίνουνε στο σώμα οπότε και αυτοί μπορεί να πάθουνε εμπλοκές δεν είναι κάτι που μπορείς να το αποφύγεις επειδή πήγες 9 η 12 μήνες στρατό

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Η διαφορα οσο κ αν σου φαινεται μικρη ειναι αρκετα μεγαλη ! Κ οσο περνανε τα χρονια μεγαλωνει. Η αντιμετωπιση απο τους υπαξ κ αξιωματικους ειναι εντελως διαφορετικη απεναντι σε εναν ε. Φ κ εναν ανακριτικο αστυφυλακα. Απο τους αστυφυλακες εχεις απαιτησει αν οχι αμεσα μετα 1-2 χρονια. Οποτε η συμπεριφορα απεναντι του θα ειναι αναλογη κ της προσφορας του. Σιγουρα χρειαζεται πολυ περισσοτερο τον αστ/κα απο τον ε. Φ γιατι τον εχει σε πιο απαιτητικη θεση. Ο ε. Φ απο τοτε που θα τοποθετηθει μεχρι να αποστρατευτει περιπολιες κ σκοπιες θα κανει. Σχεδον κανεναν δεν ενδιαφερει τι δουλεια γινεται εξω στον δρομο αν πρωτα δεν εχει εξασφαλισει οτι ολα εντος της υπηρεσιας κυλανε σωστα. Εκει εκτιθεσαι ευκολοτερα αν δεν εχεις τους καταλληλους. Οταν τοποθετηθηκα νεος αστ/κας εκανα ιδιες υπηρεσιες με τους ε. Φ. Αυτοι κανουν ακομα τις ιδιες ενω εγω εχω καθιερωθει σε πολυ καλυτερες με ρολο προισταμενου. Ακομα κ οι σειρες μου που τωρα ειναι υπαρχιφυλακες σιγουρα εχουν καλυτερη αντιμετωπιση απο τους ε. Φ που εχουν γινει αστ/κες απλα κ μονο γιατι ειναι ανακριτικοι κ η προσφορα τους κ αναγκη τους ειναι φανερη κ μεγαλη. Οσο για τον στρατο κ την εκει εκπαιδευση εχω γνωρισει ε. Φ που δεν ηξερε ουτε να οπλισει το πιστολι. Στην τελικη ολοι σχεδον οι αντρες στην Ελλαδα πανε στρατο. Λες να τους κανουμε ολους αστυνομικους αφου ειναι υπερεκπαιδευμενοι κ καλυτεροι απο τους ανακριτικους αστρατευτους αστυφυλακες ;
... ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Εσυ αυτό κατάλαβες από τα οσα είπα; Να πάμε οσους υπηρέτησαν στην ΕΛ. ΑΣ; Εγω λεω εδω και χρόνια πως το σύστημα εισαγωγής στις ακαδημίες της ΕΛ. ΑΣ είναι παντελώς άχρηστο και βλακώδες. Ειδικά όταν είναι υπέυθυνος εκπαίδευσης για τις σχολές πολιτικός προϊστάμενος...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Ασε που εμένα σαν πολίτη δεν με ενδιαφέρει ποιός είναι ο πιο σωστός στα εσωτερικά της κάθε υπηρεσίας αλλά ποιός είναι ο καλύτερος αστυνομικός.
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Φυσικα κ δεν καταλαβα οτι ειπες οτι οσοι υπηρετησαν να προσληφθουν στην αστυνομια. απλα το ανεφερα για να καταλαβεις οτι δεν εχει απολυτως καμια σχεση ο στρατος με την αστυνομια. η εκπαιδευση στις σχολες ειναι σε ικανοποιητικο επιπεδο. το προβλημα ειναι εντελως αντιθετω απο εκει που νομιζεις. εσυ πιστευεις οτι χρειαζεται περισσοτερο εκπαιδευση- πρακτικη εγω σου λεω οτι χρειαζεται περισσοτερο θεωρητικη. ο παραγωγικος αστυφυλακας δεν προοριζεται για την καταπολεμιση του εγκληματος στον δρομο αλλα στην προανακριση. σπανια βλεπεις αστυφυλακα η΄ υπαρχιφυλακα παραγωγικο στον δρομ. οι περισσοτεροι εκτελουν καθηκοντα αξιωματικου υπηρεσιας η' γενικοτερα υπηρεσιες οπου εκτελουν ανακριτικα καθηκοντα. αν εκανες σωστη αναλυση θα κατανοουσες οτι η' καταπολεμιση της εγκληματικοτητας ξεκινα κ τελειωνει απο το γραφειο. οι εκτελοντες περιπολια-εξωτερικες υπηρεσιες κανουν απλα την συλληψη, ο ανακριτικος ειναι αυτος που με την σωστη δικογραφια-προανακρισει θα ''βαλει'' ουσιαστικα τον δραστη στην φυλακη. μην ξεχνας ποσο εχει εξελιχθει η επιστημονικη αστυνομια-σημανση - modus operadi- στατιστηκη καταγραφη. οι ε. φ απλα κανουν την βρωμικη δουλεια...

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Με λιγα λογια ολοι κανουν Την ιδια αλλα κ πολυ διαφορετικη δουλεια. Δεν γινεται συγκριση. Ολοι χρειαζοντε στον τομεα τους. Μεγαλη διαφορα ομως ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια ο μη ανακριτικος παραμεριζεται, αφου δεν μπορει να ανταπεξελθει στα καθηκοντα του (φανταζεσαι 50αρη βητα να κυνηγαει 20χρονο κλεφτρονι; Εντελως γελιο!) ενω ο ανακριτικος αναβαθμιζεται αφου εκτος απο την βαθμολογικη εξελιξη που εχει οι γνωσεις ενος 45 βαθμοφορου ανακριτικου με 27 χρονια υπηρεσιας καταλαβαινεις καλα οτι ειναι σε υψηλοτατο επιπεδο. Υπαστυνομοι εξ-υπαξιωματικων πολλες φορες εχουν περισσοτερες γνωσεις ακομα κ απο τον διοικητη... ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Εσυ σαν αστυνομικός πιστεύεις πως δεν πρέπει να αλλάξει το σύστημα εισαγωγής και γενικά η εκπαιδευση στην ΕΛ. ΑΣ; Οι περισσότεροι που πάνε πηγαίνουν για να βρουν δουλειά και αυτό είναι λάθος γιατί δεν είναι σωστοί επαγγελματίες. Συνεχίζω να θεωρώ μιας και είμαι και δημοσιογράφος που ασχολούμαι με θέματα άμυνας και ασφάλειας πως υπάρχουν κενα εκπαίδευσης στην ΕΛ. ΑΣ από την εισαγωγή μέχρι την συνταξιοδότηση.
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από electrolisa »

Δε θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο με τον SREK. Εχω 2 καλους φιλους αστυφυλακες Π. Σ.3 και 4 χρονια πραγματικης υπηρεσιας στο σωμα. Και οι 2 σχεδον ο. Τι ειπε ο σρεκ πιο πανω μου εχουν πει. Μακαρι να περνουσα πριν 2 χρονακια στην αστυφυλακων και γω οταν εδωσα... Για οσους ειναι Ε. Φ. Η ταπεινη μου γνωμη ειναι πως ειναι καλυτερο να προσπαθησουν να γινουν αρχιφυλακες μεσω εξετασεων γιατι τους λογους που ειπωθηκαν παραπανω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες