Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

giannis ni έγραψε:εσυ σαν αστυνομικός πιστεύεις πως δεν πρέπει να αλλάξει το σύστημα εισαγωγής και γενικά η εκπαιδευση στην ελ. Ας; Οι περισσότεροι που πάνε πηγαίνουν για

Να βρουν δουλειά και αυτό είναι λάθος γιατί δεν είναι σωστοί επαγγελματίες. Συνεχίζω

να θεωρώ μιας και είμαι και δημοσιογράφος που ασχολούμαι με θέματα άμυνας και

ασφάλειας πως υπάρχουν κενα εκπαίδευσης στην ελ. Ας από την εισαγωγή μέχρι την συνταξιοδότηση.
Εγω θα ελεγα οτι υπαρχουν κενα μετεκπαιδευσης. Αφου

τελειωσεις την σχολη δυστυχως ελαχιστες φορες θα παρακλουθησεις σεμιναριο

μετεκπαιδευσης. Ειδικα αν εισαι επαρχια απλα ξεχνα το ! Οσο για τι συστημα εισαγωγης

πιστευω οτι δεν υπαρχει καλυτερο. Μπαινουν πολυ καλοι μαθητες με μ. Ο περιπου

στο 15 με αποτελεσμα το επιπεδο των αστυφυλακων να εχει αυξηθει κατακορυφα.

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καποιος αρτια γυμνασμενος κ εκπαιδευμενος καταδρομεας

κανει για την αστυνομια κ θα ειναι σωστος επαγγελματιας; Λαθος ΜΕΓΑ ! Η αστυνομια θελει ατομα τα οποια να αποδοςουν τα μεγιστα ως μαχημοι στην παραγωγικη ηλικια

των 23-42 ετων κ μετα να τα εκμεταλευτει ως ανακριτικους υπαλληλους καθως θα ειναι κ

βαθμοφοροι-υπαξιωματικοι πλεον κ η αποδοση ςτον πεζοδρομιο θα εχει πεσει, για να μην πω οτι η

εκτελεση υπηρεσιας απο αυτους θα ειναι επικινδυνη για τους ιδιους κ τους συνεργατες τους.

Πως πιςτευεις μπορει να εκμεταλευτει εναν εκπαιδευμενο ''ραμπο'' - καταδρομεα μετα

τα 45 κ ως τα 60 ετη του; Θα ειναι εντελως αχρηστος κ παροπλισμενος αφου δεν θα μπορει να

εκτελεσει πρωταρχικες υπηρεσιες κ θα ειναι ουσιαστικα κομπαρσος κανοντας σκοπια κ μεταγωγες.

Τελειωνοντας θελω να πω οτι το σωμα χρειαζεται εξυπνους κ μορφωμενους αστυνομικους που

να ειναι παραλληλα γυμνασμενοι κ ετοιμοπολεμοι κ να μην εχουν καταταχτει μονο για την

επαγγελματικη αποκατασταση. Απ'οτι καταλαβαινεις οι απαιτησεις ειναι υψηλες κ λιγοι τηρουν

τις προδιαγραφες.Ακομα κ εγω δεν νομιζω οτι αποδιδω τοσο καλα στο πεζοδρομιο οσο στο

γραφειο. Κ ομως ειμαι πολυ πιο χρησιμος απο αρκετους απο αυτους που ειναι στον δρομο...

...

... ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Δεν διαφωνεί κανένας οτι υάπρχουν κενά μετεκπαίδευσης. Το συστήμα εισαγωγής επιμένω να θεωρώ πως είναι λάθος γι αυτό και θέλουν να το αλλάξουν. Επαναλαμβάνω το να δέχεσαι άτομα επειδή είναι καλοί μαθητές και απλά μπαίνουν για να βρουν μια δουλειά (που αφτο γίνεται και είναι πασιφανές από την εικόνα της ΕΛ. ΑΣ τουλάχιστον στον μεγαλύτερο της βαθμό) για μένα είναι λάθος. Οι σχολές της ΕΛ. ΑΣ θέλω να βγουν από τις πανελλήνιες, να προσλαβάνονται άτομα αφου έχουν υπηρετήσει και από εκει και πέρα να λαμβάνουν την εκπαίδευση που θα είχε και κάποιος που θα έμπαινε από πανελλήνιες με μέγιστο ορο εισαγωγής στην ΕΛ. ΑΣ τα 25 έτη. Να υπάρχει ένας διαχωρισμός ανάμεσα στα άτομα που θα επανδρώσουν τις μάχιμες υπηρεσίες και αυτές τις περισσότερο γραφίου. Τα Α. Τ να αποτελούνται από μεικτά άτομα και οι αστυνομικές διευθύνσεις. Να υπάρχουν συνεχείς μετεκπαιδεύσεις κυρίως στο εξωτερικό. Η ΕΛ. ΑΣ βλέπω οτι στερείται μάχιμα άτομα από την μια μεριά και από την άλλη κάποιοι στα γραφεία σε κάθε είδους υπηρεσία να κάθονται, και αυτά δεν τα λεω εγω αλλά αφενός τα στοιχεία της εγκληματικότηρας σε κάθε τομέα αλλά και συνάμα οι ξένοι. Αυτόν που υπηρέτησε στις ειδικές δυνάμεις μπορείς να τον εκπαιδεύσεις και για την ανακριτική δουλειά αλλά αμφισβητώ κατά πόσο ένα 18χρονο θα εκπαιδευτεί σαν ένας πραγματικός μαχητής. Πήγαμε δημοσιογραφική αποστολή στην Κομοτινή και μετά στον γυρισμό πήγαμε και από Ρεντίνα και η διαφορά ήταν χαώδες και μην φανταστείς σε τρελά αντικείμενα αλλά στα βασικά όπως είναι η σωστός χειρισμό του όπλου και η αυτοάμυνα. Τι με ενδιαφέρει ο αστυνομικός να είναι άψογα μορωμένος; Να έχει τις βασικές γνώσεις ναι αλλά δεν το θέλω και φιλλόλογο. Θα σου πω κάτι απλό: Πως ήταν η ΕΛ. ΑΣ πριν από μια 20ετία και πως είναι τώρα; Θα μου πεις είναι και άλλοι παράγοντες αλλά πολλοί εν αποστρατεία αστυνομικοί (από την ΠΟΑΞΙΑ) μου αναφέρουν διαρκώς πως η ΕΛ. ΑΣ με το παλαιότερα σύστημα εισαγωγής ήταν πολύ καλύτερη. Εντάξει σίγουρα παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες αλλά τώρα είναι τελείως ξεφτίλα. Κάθε καλοκαίρι βλέπω κάτι 19χρονά στο Α. Τ της περιοχής μου σαν κουκλάκια που αμα τους τραβήξεις το αυτί θα βάλουν τα κλάματα και μετά βλέπω και κάτι λεβεντόπεδα τις ΔΕΛΤΑ (που δεν είναι μονον ειδικού φρουροί) στις διαδηλώσεις να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν. Και να σου πω και κάτι; Αμα θέλουν ας την βγάλουν την σχολή από τις πανελλήνιες ας αφήνουν όποιον θέλει και μετά μέσα στην σχολή να μενουν οσοι είναι ικανοί και το θέλουν πραγματικά και οχι οσοι πήγαν για να βρουν εργασία. Θα πρέπει να γίνει ένας σαφής διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτούς που είναι οι της πρώτης γραμμής (ΥΑΤ, ΥΜΕΤ, ομάδες Ζ και Δ, ομάδα ΔΙΑΣ, Άμεση δράση, ΟΠΚΕ, Κ9, άτομα που εκτελούν τις περιπολίες και τις σκοπίες στα Α. Τ, ΕΚΑΜ, στην διεύθυνση ασφάλειας επισήμων να υπηρετούν κυρίως μάχιμα άτομα αλλά και αυτοί που χρειάζονται για την διοικητική υποστήριξη, στην δίωξη λαθρομετανάστευσης) Τώρα για τον κλάδο οργάνωσης και ανθρώπινου δυναμικού, για τον κλάδο οικονομικών, τεχνικών και πληροφορικής, για την ΔΑΕΒ, για τις εγληματολογικές έρευνες, για την διεύθυνση υγειονομικού, για την διεύθυνση διαβατηρίων, για την διεύθυνση χειρισμού κρίσεων, για την δημόσια και κρατική ασφάλειας ας υπάρχουν άτομα που ας μην είναι και τόσο καλά εκπαιδευμένα. Αλλά σε αυτές που σου είπα αρχικά θέλω άτομα άρτια εκπαιδευμένα αναλόγως του πόστου τους. Τώρα αν θα είναι μέσω προσλήψεων ή μέσω πανελληνίων δεν με ενδιαφέρει αν κα θα προτιμούσα να είναι άτομα με εμπειρίες από τις Ένοπλες Δυνάμεις πόσο μάλλον όταν μιλάμε είτε για δόκιμους ειδικών δυνάμεων που είναι και πολύ μορφωμένοι είτε για υπερετούντες στις ειδικές δυνάμεις. Και σου ξαναλέω ο καταδρομέας στον δρόμο θα είναι καταδρομέας και στην ηλικία των 42 που θα παει γραφείο τότε θα μάθει αφτα που είναι να μάθει, γιατί ο δρόμος είναι εντελώς διαφορετικός, πολύ πιο επίπονος, δύσκολος και γενικά πιο απαιτητικός και θέλει άτομα άρτια εκπαιδευμένα και όχι να ξέρουν μαθηματικά και φυσική απλά να ξέρουν τα απολύτως βασικά. Κλείνοντας θα σου πω το πιο απλό: Αν καταστείλει ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Κλείνοντας θα σου πω το πιο απλό: Αν καταστείλεις πλήρως την εγκληματικότητα στον δρόμο και στις γκετοποιημένες γειτονίες, αν καταστείλεις τον κάθε λογης ανθέλληνα αντιεξουσιαστή τότε δεν θα χρειάζεται να έχεις ούτε κρατική ασφάλεια ούτε τμήμα ανάλυσης σοιχείων εγκληματικότητας. Η πιο πρόσφατη ιστορία είδικα με την τρομοκρατία αυτό ακριβώς έδειξε: Τις συλλήψεις και τα στοιχεία στην ΔΑΕΒ τους τα έδωσαν σωστά εκπαιδευμένοι αστυνομικοί και με τον Φούντα αλλά και τώρα με τις συλλήψεις από την ΔΙΑΣ. Η εγκληματικότητα πρέπει να καταπολεμηθεί στον δρόμο ως επι το πλείστον.
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Ο καθενας εχει τα επιχειρηματα κ τις αποψεις του. εγω σου λεω κ παλι οτι καποιος μαχημος μετα τα 40 δεν μπορει σε καμια περιπτωση να γινει ανακριτικος υπαλληλος κ να εκτελεσει καθηκοντα αξιωματικου υπηρεσιας η' να επιληφθει προανακρισεως ! μου φαινεται απιστευτο ενα τετοιο ενδεχομενο. τωρα εσυ αν πιστευεις οτι ο καταδρομεας η΄ο δοκιμος μπορει σε καποιο σταδιο της καριερας του ενω εκτελουσε υπηρεσιες του πεζοδρομιου να μπει ξαφνικα στο γραφειο κ να ανταπεξελθει των απαιτησεων ειναι απλα η δικη σου κ μονο αοψη η οποια πιστεψε με δ ε ν μπορει να εφαρμοστει στην αστυνομια κ σε κανενα σωμα. δεν μπορει για παραδειγμα ο εκαμ ιτης να γινει καλος ανακριτικος υπαληλος σε καμια περιπτωση ! εδω δυσκολευοντε παρα πολυ να εξικοιωθουν οι αστυνομικοι που μετατηθοντε απο τα υατ. οι περισσοτερι δηλωνουν οτι μετανιωσαν που εφαγαν τοσα χρονια σε μια υπηρεσια που δεν τους προσεφερε γνωσεις προανακριτικες. ετσι κ ο καλος κ μαχημος αστυνομικος ειναι δυσκολο να ανταπεξελθει σε υπηρεσιες εσωτερικες κ αναγκαστικα μετα απο καποια ηλικια παροπλιζεται ακομα κ αν ειναι ανακριτικοσ-αξιωματικος. λιγοι πραγματικα μαχημοι εξελισονται στα ανωτατα αξιωματα. οπως καταλαβαινεις οσο κ να συζηταμε δεν καταληγουμε σε κοινη αποψη. εγω σου λεω τα πραγματα οπως τα βλεπω απο μεσα κ οπως ειναι εφικτα. τωρα το ιδεατο δεν μπαινω στο κοπο καν να το φανταστω. το αφηνω για τους αρμοδιουσ...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Όντως ο καθένας μας έχει τα επιχειρήματα του και τις απόψεις του. Απλά κάποια στιγμή θα έπρεπε να αναρωτηθείτε σαν αστυνομικοί και κυρίως όχι εσεις αλλά οι πολίτικοι σας προϊστάμενοι και οι υψηλόβαθμοι του επιτελείου γιατί η ΕΛ. ΑΣ έχει φτάσει σε αυτό το τριτοσμικό επίπεδο. Όσα χρόνια εφαρμόζουμε το σύστημα που εσυ υπερασπίζεσαι έχει αποτύχει ας δοκιμάζαμε και παλαιότερες μεθόδους κοινές με τις δικές μου. Προτιμώ και εγώ αλλά και όλοι οι Έλληνες πολίτες να έχουμε μάχιμους και παραγωγικούς αστυνομικούς παρά γραφειάδες. Η εγκληματικότητα έχει ξεφύγει από κάθε όριο, οι Έλληνες βρίσκονται στην δείνη του κάθε κακοποιού που εσείς δεν εξολοθρεύεται με κάθε μέσο και τρόπο, οι γκετοποιημένες γειτονιες συνεχώς πληθαίνονται, η τρομοκρατία αυξάνεται κατακόρυφα, οι κάθε λογής αντιεξουσιαστές βλάπτουν την πατρίδα με τις ενέργεις τους. Και εσείς Επιμένετε στα ίδια αντι να πείτε (ευτυχώς όχι όλοι) ας αλλάξει κάτι που σχετίζεται με την οργάνωση μας, την δομή του σώματος, την εισαγωγή, την εκπαίδευση μας και τον εξοπλισμό μας. Αν σας ενδιαφέρει να κάθεστε σε ένα γραφείο (και δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά) και απλά να εισπράτετε τον μισθό σας είναι δικαίωμα σας αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείται ούτε να προσβάλλετε τις εκατοντάδες των μάχιμων αστυνομικών που διακινδυνεύουν την ζωής τους και ούτε και τον Ελληνικό λαο που σας πληρώνει εστω και δυσανάλογα με οσο θα έπρπεπε (με την καλή έννοια το λεω).

(Υ. Γ: Αμα ο 42άρης συνεχίζει σε όλη του την ζωή να εκπαιδεύται, να γυμνάζεται καθημερινά αρα να έχει καλή φυσική κατάσταση θα παραμένει μάχιμος μέχρι και τα 48 που τότε θα έπρεπε να αποστρατεύετε και θα είναι πολύ πιο μάχιμος από έναν 25άρι βουτυρόπαιδο που κάθε κακοποιός θα του κλέψει το όπλο... )
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Και ας μην σχολιάσω και την κατάσταση που επικρατεί με τις γυναίκες και το τι προσφέρουν...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Greek_Army »

Giannis Ni έγραψε:Και ας μην σχολιάσω και την κατάσταση που επικρατεί με τις γυναίκες και το τι προσφέρουν...


Γυναίκες στα σώματα ασφαλείας

...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Μου δίνεις ωραία πάσα φίλε για να ξεκινήσω... !
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Μαλλον ςου διαφευγει οτι πλεον αποςτρατευεςαι ςτα 60 ετη η' ςτα 35 -- π ρ α γ μ α τ ι κ α -- χρονια υπηρεςιας. αρα ςτα 48 που λες εςυ εχεις μπροςτα ςου αλλα 12 ετη. δηλαδη το 1/3 της υπηρεςιακης ςου καριερας. ςε καμια περιπτωςη δεν πιςτευω οτι η προςληψη ''καουμποιδων'' οι οποιοι πιςτευουν οτι μπορουν να καταπολεμιςουν την εγκληματικοτητα μονο κ μονο επειδη υπηρετηςαν ςτις ειδικες δυναμης του ςτρατου θα επιφερει τα επιδιωκομενα αποτελεςματα. η αςτυνομια θελει εξυπνα παιδια κ οχι ραμπο. η καταπολεμιςη της εγκληματικοτητα δεν πρεπει βαςιζεται ςε τυχαια περιςτατικα αλλα ςε οργανωμενες επιχειρηςεις που ρολο παιζει η ςτρατηγηκη κ οχι η ςωματικη διαπλαςη. ολοι θελουμε μαχημους αςτυνομικους αλλα ςου λεω κ παλι οτι η αςτυνομια θελει να ειςαι κ α ι μαχημος κ α ι μορφωμενος για να ςε εκμεταλευτει οπου κ οποτε θελει. δεν μπορει να πληρωνεςαι 15 χρονια τςαμπα επειδη υπηρετηςες ςτα αλεξιπτωτα κ ηςουν καποτε κομμαντο. το ςυςτημα ειςαγωγης δεν προκειται να αλλαξει γιατι οι ςυνδικαλιςτες μας το απαιτηςαν πριν 20 χρονια κ το καταφεραν το 1995 μετα απο πολλες προςπαθειες. τα πρωτα αποτελεςματα των παραγωγικων αςτυφυλακων φανηκαν πριν 5-6 χρονια κ ειναι καταφανεςτατη η διαφορα του επιπεδου της αςτυνομιας του 2000 με το ςημερα. θα γινουν ακομα καλυτερα τα πραγματα οταν αποςτρατευτουν ολοι προ του 1990 οποτε κ το επιπεδο ξεκινηςε να αναβαθμιζεται.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Να μην σχολιάσω τα περι συνδικαλισμού στην αστυνομία και στο επίπεδο που την έχουν φέρει... Αλλά είπαμε να ναι καλά οι συνδικαλιστές και τα αιτήματα τους... Αναθεμα την ώρα που μπήκε ο συνδικαλισμός στην ΕΛ. ΑΣ! ...
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από oldie158 »

SREK έγραψε:Μαλλον ςου διαφευγει οτι πλεον αποςτρατευεςαι ςτα 60 ετη η' ςτα 35 -- π ρ α γ μ α τ ι κ α -- χρονια υπηρεςιας. Αρα ςτα 48 που λες εςυ εχεις μπροςτα ςου αλλα 12 ετη. Δηλαδη το 1/3 της υπηρεςιακης ςου καριερας. ςε καμια περιπτωςη δεν πιςτευω οτι η προςληψη ''καουμποιδων'' οι οποιοι πιςτευουν οτι μπορουν να καταπολεμιςουν την εγκληματικοτητα μονο κ μονο επειδη υπηρετηςαν ςτις ειδικες δυναμης του ςτρατου θα επιφερει τα επιδιωκομενα αποτελεςματα. Η αςτυνομια θελει εξυπνα παιδια κ οχι ραμπο. Η καταπολεμιςη της εγκληματικοτητα δεν πρεπει βαςιζεται ςε τυχαια περιςτατικα αλλα ςε οργανωμενες επιχειρηςεις που ρολο παιζει η ςτρατηγηκη κ οχι η ςωματικη διαπλαςη. Ολοι θελουμε μαχημους αςτυνομικους αλλα ςου λεω κ παλι οτι η αςτυνομια θελει να ειςαι κ α ι μαχημος κ α ι μορφωμενος για να ςε εκμεταλευτει οπου κ οποτε θελει. Δεν μπορει να πληρωνεςαι 15 χρονια τςαμπα επειδη υπηρετηςες ςτα αλεξιπτωτα κ ηςουν καποτε κομμαντο. Το ςυςτημα ειςαγωγης δεν προκειται να αλλαξει γιατι οι ςυνδικαλιςτες μας το απαιτηςαν πριν 20 χρονια κ το καταφεραν το 1995 μετα απο πολλες προςπαθειες. Τα πρωτα αποτελεςματα των παραγωγικων αςτυφυλακων φανηκαν πριν 5-6 χρονια κ ειναι καταφανεςτατη η διαφορα του επιπεδου της αςτυνομιας του 2000 με το ςημερα. Θα γινουν ακομα καλυτερα τα πραγματα οταν αποςτρατευτουν ολοι προ του 1990 οποτε κ το επιπεδο ξεκινηςε να αναβαθμιζεται.
φίλε μου δείχνεις να μην ξέρεις τη διαφορά μεταξύ του αντικειμένου των αξιωματικών (επιτελικοί) και του αντικειμένου του χαμηλόβαθμου προσωπικού (εκτελεστικοί). Το θέμα εδώ είναι ειδικοί φρουροί vs αστυφύλακες. Πώς έχεις μπλέξει, τη μαχιμότητα με το Ράμπο και Τη σωματική διάπλαση, τη μόρφωση με Τη στρατηγική, την περίοδο 48-60 (φήρα στους χαμηλόβαθμους της κάθε δημόσιας υπηρεσίας) και τον συνδικαλισμό, τι να πώ, με κούφανες.

...
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Αν διαβαζες τον διαλογο εξ΄αρχης ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβενες τι εννοω. Μαλλον ομως Δυστυχως δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις 2-3 σελιδες πισω. Ξερω πολυ καλα την διαφορα. Το προαναφερομενα μου εχουν αμεση σχεση με την βαθμολογικη εξελιξη των αστ/κων κ των ε. Φ κ τις διαφορετικες υπηρεσιες που εκτελουν αντιστοιχως μετα απο 10-15 ετη υπηρεσιας. Πιστευω απο τους περισσοτερους εγινε κατανοητω οτι τους Ε. Φ τους εκμεταλλευεται η ΕΛ. ΑΣ τα πρωτα ετη οπου μπορουν Να αποδοσουν κ μετα παροπλιζονται αναγκαστηκα. Οι περισσοτεροι Ε. Φ νομιζουν οτι θα καταταχτουν Θα ειναι ραμπο κ σουπερ μαχημη κ θα παταξουν την εγκληματικοτητα, οταν ομως πηξουν στην σκοπια, τα ασκοπα μετρα Θα καταλαβουν οτι ουσιαστηκα δεν προσφερουν τιποτα θα καταλαβουν τι εννοω. Τουλαχιστον ο αστ/κας οταν πια δεν μπορει να αποδοσει στον δρομο θα ασκει τα ανακριτικα του καθηκοντα αφου θα ειναι υπαξιωματικος. Οσο για τον συνδικαλισμο απλα αναφερθηκα σε αυτον με αφορμη Τον τροπο εισαγωγης μεσω πανελληνιων Εξετασεων ο Οποιος ΔΕΝ πρεπει να αλλαξει Κ ηταν επιτυχια του Συνδικαλισμου μας. Πιστευω να σε γλυτωσα τωρα με την περιληψη των λεγομενων μου απο την ασκοπη σπαταλη χρονου για να διαβασεις ολο τον διαλογο...

... ...
johnie
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 16, 2010 10:27 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από johnie »

SREK έγραψε: Μπαινουν πολυ καλοι μαθητες με μ. Ο περιπου στο 15 με αποτελεσμα το επιπεδο των αστυφυλακων να εχει αυξηθει κατακορυφα.

Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι καποιος αρτια γυμνασμενος κ εκπαιδευμενος καταδρομεας

κανει για την αστυνομια κ θα ειναι σωστος επαγγελματιας; Λαθος ΜΕΓΑ ! Η αστυνομια θελει ατομα τα οποια να αποδοςουν τα μεγιστα ως μαχημοι στην παραγωγικη ηλικια

των 23-42 ετων κ μετα να τα εκμεταλευτει ως ανακριτικους υπαλληλους καθως θα ειναι κ

βαθμοφοροι-υπαξιωματικοι πλεον κ η αποδοση ςτον πεζοδρομιο θα εχει πεσει, για να μην πω οτι η

εκτελεση υπηρεσιας απο αυτους θα ειναι επικινδυνη για τους ιδιους κ τους συνεργατες τους.

Πως πιςτευεις μπορει να εκμεταλευτει εναν εκπαιδευμενο ''ραμπο'' - καταδρομεα μετα

τα 45 κ ως τα 60 ετη του; Θα ειναι εντελως αχρηστος κ παροπλισμενος αφου δεν θα μπορει να

εκτελεσει πρωταρχικες υπηρεσιες κ θα ειναι ουσιαστικα κομπαρσος κανοντας σκοπια κ μεταγωγες.

Τελειωνοντας θελω να πω οτι το σωμα χρειαζεται εξυπνους κ μορφωμενους αστυνομικους που

να ειναι παραλληλα γυμνασμενοι κ ετοιμοπολεμοι κ να μην εχουν καταταχτει μονο για την

επαγγελματικη αποκατασταση. Απ'οτι καταλαβαινεις οι απαιτησεις ειναι υψηλες κ λιγοι τηρουν

τις προδιαγραφες. Ακομα κ εγω δεν νομιζω οτι αποδιδω τοσο καλα στο πεζοδρομιο οσο στο

γραφειο. Κ ομως ειμαι πολυ πιο χρησιμος απο αρκετους απο αυτους που ειναι στον δρομο...

...

...

+1000
ετσι ειναι οπως τα λεει ο ανθρωπος
η αστυνομια θελει ευστροφους ανθρωπους και οχι κατ'αναγκη πιστολερο
συναναστρεφεσαι με κοσμο και το οπλο σου περισσοτερο ειναι οι γνωσεις παρα οι επιχειρησεις
ετσι και αλλιως υπαρχουν και οι αναλογες υπηρεσιες οι οποιες καταλαμβανουν το 10% του συνολου των υπηρεσιων της αστυνομιας
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Καλά η ευστροφία θα μας σώσει από τα AK-47... Εγω σας είπα μια σύγκριση με πριν 20 χρόνια και τώρα. Και πείτε μου. Αυτό είναι το δόγμα της ΕΛ. ΑΣ να αντιτίθεται στους εγκληματίες με σοφία, ψυχραιμια (αχ αυτή η λέξη μου θυμίζει την άλλη την ψυχραιμια του Βενιζέλου την στρατηγική) και τις γνώσεις; Αυτές οι απόψεις μας έφεραν σε αυτό το έπιπεδο. Αν γίνεται να έχουμε 10000 πιστολέρο- Ράμπο να δείτε τι ωραία λύνεται το πρόβλημα της εγληματικότητας. Να δείτε τι ωραία θα είναι όταν θα αρχίζουν να κροταλίζουν οι κάνες των όπλων των 10000 πιστιλέρο πως θα καθαρίσουν οι δρόμοι από τα σκοπίδια...

(Υ. Γ: Και παρακαλώ να μην ακούω την λέξη συνδικαλισμός στα Σώματα ασφαλείας)
...
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων vs Ειδικοί Φρουροί

Δημοσίευση από alexissak »

Ο συνδικαλισμος εχει βοηθησει παρα πολυ την προοδο και τον εξυχρονισμο της Ελληνικης Αστυνομιας κ δεν μπορω να φανταστω πως θα ηταν αν δεν υπηρχε. Θα ηταν σαν να μην ειχε εφευρεθει η τηλεοραση ! Μερικα απο τα επιτευγματα του ηταν η θεσπιση 40 ωρης εργασιας την εβδομαδα, η χορηγηση ρεπο, η αποζημιωση του νυχτερινου, οι αποσπασεις κ μεταθεσεις Κ ο τροπος που πραγματοποιουντε, η χορηγηση της εβδομαδιαιας αναπαυσης. Γενικα οι ανωτεροι μονο τον συνδικαλισμο φοβουντε κ δεν μας φερονται σαν σε σακους. Αλλιως θα δουλευαμε 50 ωρες εβδομαδιαιως θα μαθεναμε τι δουλευαμε την επομενη στις 11 το βραδυ, οπως παλια. Το νεο βαθμολογιο που ειναι πολυ κοντα στην αρχικη προταση. Η τιμωρια ''γαμπρων'' αξιωματικων καθως κ αυτων που δεν σεβονται τον κατωτερο. Γενικως ειναι παρα πολλα τα επιτευγματα του κ οι επιτυχιες Του. Οποτε εγω δεν θελω να ακουω καποιον που δεν θελει τον συνδικαλισμο μας γιατι σιγουρα ειναι ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ Κ ΧΡΟΝΟΥ ! Ή μας θελει στρατιωτακια...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες