Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Margarita
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 20, 2014 10:22 am
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από Margarita »

Ο μισθός του Υπαξιωματικού πόσο είναι; Επίσης στη Σχολή μέσα πληρώνονται;

ntoil88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 30, 2014 10:37 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από ntoil88 »

Είναι δεν είναι 1000? και στην σχολή μέσα παίρνεις 50-70?

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αποζημίωση σε πληρώματα περιπολικών πλοίων και σκαφών του Λιμενικού Σώματος

Με Απόφαση τoυ Υπουργού Ναυτιλίας και Αιγαίου, Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη, πέραν των προβλεπομένων στο ν.2685/1999 και στο π. Δ.200/1993 που αφορούν τις εκτός έδρας αποζημιώσεις των πληρωμάτων, καθορίζεται το ύψος της ημερήσιας αποζημίωσης που θα καταβάλλεται κατά μήνα ανά άτομο στα πληρώματα των Περιπολικών Πλοίων - Σκαφών (Π. Λ. Σ.) του Λιμενικού Σώματος-Ελληνικής Ακτοφυλακής. Το ποσό ανέρχεται στα δεκατέσσερα ευρώ και εξήντα οχτώ λεπτών (14,68 ?) ανά ημέρα και θα βαρύνει τον τακτικό προϋπολογισμό του ειδικού φορέα του Αρχηγείου Λ. Σ - ΕΛ. ΑΚΤ.

Η αποζημίωση καθορίζεται ειδικότερα ανά κατηγορία πλοίου σκάφους ως εξής:

Α. Υπηρετούντες στα Π. Λ. Σ Βορειοανατολικού-Ανατολικού-Νοτιοανατολικού Αιγαίου και Βορειοδυτικού Ιονίου:

i) Στα πληρώματα των Π. Λ. Σ. Όλων των κατηγοριών του Λ/Σ Μεγίστης, δεκαπέντε (15) ημέρες.

ii) Στα πληρώματα Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α2 των Λιμενικών Αρχών Αλεξανδρούπολης Σαμοθράκης, Λήμνου, Μυτιλήνης, Χίου, Σάμου, Κω, Πάτμου, Λέρου, Καλύμνου, Σύμης, Ρόδου, Καρπάθου, Κέρκυρας, Ηγουμενίτσας και των υπαγόμενων σε αυτές Λιμενικών Αρχών, πλην του Λ/Σ Μεγίστης, δέκα (10) ημέρες.

iii) Στα πληρώματα Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α3 των ανωτέρω Λιμενικών Αρχών, πλην του Λ/Σ Μεγίστης, έξι (06) ημέρες.

B. Υπηρετούντες στα Π. Λ. Σ. Λοιπών Λιμενικών Αρχών:

i) Στα πληρώματα Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α1, Β1, δέκα (10) ημέρες.

ii) Στα πληρώματα Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α2, Γ1, Δ1, έξι (06) ημέρες.

iii) Στα πληρώματα Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α3, Δ2 τέσσερις (04) ημέρες.

Η αποζημίωση Καταβάλλεται υπό την προϋπόθεση ότι:

Α) κατά την διάρκεια του μήνα εκτελούνται περιπολίες/ αποστολές από τα ανωτέρω Π. Λ. Σ.(πλην των Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α3 και του Λ/Σ Μεγίστης) εκτός ή εντός της περιοχής δικαιοδοσίας της Λιμενικής Αρχής στην οποία έχουν διατεθεί, τουλάχιστον διπλάσιες του αριθμού των ημερών αποζημίωσης, σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 20 ναυτικών μιλίων από τη βάση του Π. Λ. Σ. Διάρκειας τουλάχιστον τριών (03) ωρών, ανεξαρτήτως της ώρας εκτέλεσης και των περιπτώσεων αλλαγής ημέρας κατά τη διάρκεια της περιπολίας.

Β) για τα πληρώματα των Π. Λ. Σ. Κατηγορίας Α3, πλην των Π. Λ. Σ. Του Λ/Σ Μεγίστης, κατά την διάρκεια του μήνα εκτελούνται περιπολίες/ αποστολές εκτός ή εντός της περιοχής δικαιοδοσίας της Λιμενικής Αρχής στην οποία έχουν διατεθεί, τουλάχιστον τριπλάσιες του αριθμού των ημερών αποζημίωσης, σε αποστάσεις μεγαλύτερες των 20 ναυτικών μιλίων, διάρκειας τουλάχιστον τριών (03) ωρών, ανεξαρτήτως της ώρας εκτέλεσης και των περιπτώσεων αλλαγής ημέρας κατά τη διάρκεια της περιπολίας. Εφόσον πραγματοποιείται μικρότερος αριθμός περιπολιών κατά μήνα από τα ανωτέρω Π. Λ. Σ. Καταβάλλεται στους δικαιούχους το ανάλογο κατ' αντιστοιχία ποσοστό αποζημίωσης.

Πηγή :Www.diorismos.gr
Θάνος

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από Θάνος »

Καλημέρα παίδες! Γνωριζει κανείς που περίπου κυμαίνεται ο 1ος μισθος σημαιοφόρου λιμενικου; Ευχαριστώ!

υποψήφιος

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από υποψήφιος »

Ο πρώτος μισθος μισθός λιμενοφύλακα αφού τοποθετηθεί ποιός είναι; Βασικός, επιδόματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
glock
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1406
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2015 2:22 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από glock »

Καλημερα κυριοι, ποσα χρηματα παραπάνω παίρνουν τα οεα και ποσα οι ο. Υ. Κ;
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από mysterio »

mysterio έγραψε:Ξέρει κανείς το αντίστοιχο μισθολόγιο+πενθήμερα κλπ για τους υπαξιωματικούς του ΛΣ κελευστές κλπ;
Τώρα που μπήκες στο Σώμα έμαθες; Εικόνα

Υ. Γ.To ότι θα τρόλαρα τον εαυτό μου απαντώντας σε μένα δεν το περίμενα... Μήπως να προβληματιστώ;

Πέρα από την πλάκα γνωρίζει κάποιος να μου πει σχετικά με το επίδομα παραμεθορίου τι γίνεται; Σαφώς και γνωρίζω ότι τώρα δεν το παίρνουμε αλλά υπήρχε περίοδος που αυτό καταβαλλόταν στα στελέχη του Λιμενικού όπως και στο Στρατό Ξηράς.:

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
υπψ

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από υπψ »

ένας χειριστής ειδική μονιμότητας πόσο πληρώνετε;
Τασος

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από Τασος »

Γεια σε όλους, είμαι μαθητής β Λυκείου, όπως μαθαίνω την επόμενη χρονιά που θα δίνω πανελλήνιες θα έχω την ευκαιρία να επιλέξω σχολη αξιωματικών και υπαξιωματικών λιμενικού σώματος. Επειδή διαβάζω πολλά στο διαδίκτυο και ακούω ακόμα περισσότερα από κάποιους θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου λύσει 2απορίες. Πρώτον τα αθλήματα στα όποιος θα εξεταστω μου δίνουν επιπλέον μόρια; Δεύτερον διαβάζω πως ο αρχικός μισθός αξιωματικού ειναι 1150 και του υπαξιωματικου 950.. είναι με κρατήσεις; . Ευχαριστώ.
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από mysterio »

Τασος έγραψε:Γεια σε όλους, είμαι μαθητής β Λυκείου, όπως μαθαίνω την επόμενη χρονιά που θα δίνω πανελλήνιες θα έχω την ευκαιρία να επιλέξω σχολη αξιωματικών και υπαξιωματικών λιμενικού σώματος. Επειδή διαβάζω πολλά στο διαδίκτυο και ακούω ακόμα περισσότερα από κάποιους θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου λύσει 2απορίες. Πρώτον τα αθλήματα στα όποιος θα εξεταστω μου δίνουν επιπλέον μόρια; Δεύτερον διαβάζω πως ο αρχικός μισθός αξιωματικού ειναι 1150 και του υπαξιωματικου 950. Είναι με κρατήσεις; Ευχαριστώ.
Καλησπέρα φίλε μου και καλή σου δύναμη στην προσπάθεια σου.

Στο πρώτο ερώτημα σου, ΔΕΝ σου δίνουν επιπλέον μόρια τα αθλήματα που θα κληθείς να εξεταστείς ούτε η επίδοση σου σε αυτά παίζει ρόλο απλά πρέπει να περάσεις τα όρια που υπάρχουν.

Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα σου, με το νέο μισθολόγιο που υφίσταται τώρα πλέον, ο νέος Σημαιοφόρος έχει μεικτό βασικό μισθό στα 1155? και ο νέος Λιμενοφύλακας 985? αντίστοιχα. Το ίδιο ισχύει και για όλους τους νέους Α/Ξ και ΥΠ/ΑΞ σε όλα τα σώματα ασφαλείας και στρατό.

Για να μην σου βάλω να διαβάσεις ολόκληρο το ΦΕΚ ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο και τους πίνακες του http://www.asfalistiko.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1/%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AD%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB/ και θα καταλάβεις και την εξέλιξη του μισθού με βάση την ιεραρχική άνοδο και τα έτη υπηρεσίας.

Τέλος να ξέρεις ότι τα καθαρά συνολικά ποσά του βασικού μισθού και των επιδομάτων (π. Χ. Νυχτερινά, πενθήμερα κλπ) διαφέρουν από αυτά που θα δεις. Γενικά και λίγο μπακαλίστικα να έχεις στο μυαλό σου ότι σαν Λιμενοφύλακας θα παίρνεις περίπου γύρω στα 900 με 1000? και σαν Αξιωματικός γύρω στα 1000 με 1100?.

Πολίτης

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από Πολίτης »

Βρε παιδιά τα 1155 και 985 είναι μεικτά έτσι; Διότι πάω στο μισθολόγιο των ένστολων και υπολογίζω π. χ. σημαιοφόρος με.2 ετη υπηρεσίας παίρνει περίπου 970 ενώ λιμενοφυλακας770
Theo

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από Theo »

Γνωρίζετε περίπου πόσα άτομα παίρνουν και στις 2 σχολές του λιμενικού;
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από mysterio »

Πολίτης έγραψε:Βρε παιδιά τα 1155 και 985 είναι μεικτά έτσι; Διότι πάω στο μισθολόγιο των ένστολων και υπολογίζω π. Χ. Σημαιοφόρος με.2 ετη υπηρεσίας παίρνει περίπου 970 ενώ λιμενοφυλακας770
Ναι μεικτά είναι τα ποσά αυτά που αναφέρονται.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Άβαταρ μέλους
Xanthos
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2574
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2019 8:00 pm
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από Xanthos »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος... αν πχ μπεις στη στολη λιμενοφυλακων η οποια ειναι 6 μηνες.. μεχρι να την τελειωσεις περνεις καποιο μισθο; η κατι εστω για τα εξοδα;
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

Μισθός και επιδόματα Λιμενικού

Δημοσίευση από mysterio »

Xanthos έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος... Αν πχ μπεις στη στολη λιμενοφυλακων η οποια ειναι 6 μηνες. Μεχρι να την τελειωσεις περνεις καποιο μισθο; Η κατι εστω για τα εξοδα;
Ναι όλοι οι δόκιμοι έχουν μια μισθοδοσία κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στη σχολή, η οποία για τους Λιμενοφύλακες ήταν γύρω στα 200 με 240 ευρώ αν θυμάμαι καλά από φίλους μου που ήταν εκεί. Εμάς στους Υπαξιωματικούς ήταν 103? μόνο! Μην ρωτήσεις το γιατί δεν γνωρίζω τον λόγο!
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες