Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
frouros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 06, 2014 12:57 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από frouros »

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!
PLtoon
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 2:41 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από PLtoon »

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με την ταυτότητα σε περίπτωση παραίτησης;
απο την στιγμή που θα παραιτηθεί κανείς σε πόσο χρόνο παίρνει πολιτική;
με 4 χρόνια έξω και 2 σχολής έχω συνολικά 6. Έχω ξεπεράσει το 2/3 του υποχρεωτικού χρόνου που αναφέρει η προκύρηξη θα υπάρξει θέμα στρατού;

στην περίπτωση την άδειας ανευ αποδοχών η οποία πρόσφατα έγινε μέχρι 3 χρόνια, τι γίνεται; Είναι εύκολο να εγκριθεί και αν ναι, κρατάς την αστυνομική ταυτότητα η πάιρνεις πολιτική για αυτα τα 3 χρόνια;

σκέφτομαι να φύγω εξωτερικό για ένα μεγάλο διάστημα ή μόνιμα, για αυτο ρωτάω
αν κανείς διαβάζει και γνωρίζει σχετικά θα του είμαι υπόχρεος αν απαντήσει!
"οπουδήποτε οποτεδήποτε επιχειρήν"
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Βασει λογικης και μονο θα σου απαντησω, δεν εχω σχετικη εμπειρια. Απο τη στιγμη που εκπιπτεις απ το σωμα, παραδιδεις την υπηρεσιακη σου ταυτοτητα και σου χορηγειται πολιτικη, οπως ακριβως γινεται με τους αποστρατους. Για την υποχρεωση στρατευσης, θεωρειται εκπληρωθεισα με το περας του πρωτου ετους φοιτησης στη σχολη αστυφυλακων - αυτο το τελευταιο με επιφυλαξη, οποτε δεν εχεις λογο να ανησυχεις για αυτο
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από johnny13 »

Αμα μετανιωσει καποιος που μπηκε ΜΑΤ/ΔΕΛΤΑ/ΔΙΑΣ κλπ πως παραιτητε?
Assassin00
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2016 2:20 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Assassin00 »

Δηλώνει παραίτηση από την Αστυνομία και πληρώνει.

Εκτός αν εννοείς να θέλει να φύγει από τις συγκεκριμένο υπηρεσίες τότε ζητάει μεταθεση σε μια άλλη υπηρεσία κι ανάλογα με τις ανάγκες τις αστυνομίας πάει
Aris7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 05, 2017 2:15 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Aris7 »

Αν κάποιος παραιτηθεί στο 2ο η 3ο ετος της Σχολής Αστυφυλάκων η ή τον πρώτο χρόνο ως αστυφυλακας υποχρεούται να πάει στρατό;
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Semers »

Αν τελείωσε τη σχολή όχι αλλιώς νομίζω ναι.
Mind.breath94
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 4:49 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Mind.breath94 »

Καλησπέρα σας εχω μια πολυ σοβαρή ερώτηση. Είμαι εκπαιδευόμενος ειδικός φρουρός σε λιγες μερες τελειώνουμε την εκπαίδευση μας και μετα δουλεύουμε κανονικά. Ειμαι απο Έβρο και η κυβέρνηση βγαζει σε λιγες μερες προκήρυξη για συνοροφυλακες. Μπορω ν παρω μερος και να παραμείνω στην θεση μου και αν περασω να παω συνοροφυλακας; θα υπάρξει καποιο πρόστιμο; μηπως απαγορεύεται να παρω μερος επειδή ειμαι ηδη εκπαιδευόμενος; στην προκήρυξη των ειδικών φρουρών ημουν μεσα στους 60 πρωτους στους 1500 (32 00 μόρια)και πιστεύω αν και η προκήρυξη των συνοροφυλακων ειναι 400 ατομα εχω πολλες ελπιδες και εκει

Ευχαριστώ πολυ

Άβαταρ μέλους
Makis13
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Δευ Σεπ 02, 2019 12:04 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Makis13 »

Εφ είμαι κ εγώ και στην σχολή ένα παιδί είχε την ίδια απορία. Τουν είπαν ότι θα έπρεπε να παραιτηθεί πρώτα. Μπορεί να έκαναν λάθος! Ρώτα κάποιον ανώτερο στην υπηρεσία σ
Thanos..97
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2021 4:58 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Thanos..97 »

Σε περίπτωση παραίτησης αστυφύλακα που είναι 1 χρόνο έξω, με 2 χρόνια σχολής, ποια είναι η διαδικασία παραίτησης; Μόνο στην γραμματεία πρέπει να απευθυνθεί για να δηλώσει παραιτηση και ύστερα με τα χρήματα που πρέπει να επιστρέψει πρέπει να δοθούν αμέσως όλα η γίνεται διακανονισμός με την εφορία;

Giannissmi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2022 3:15 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Giannissmi »

Καλησπέρα, έχω 17 χρόνια υπηρεσίας αστυνομια, θα κάνω αίτηση για Ανευ αποδοχων 3 χρόνια, σε περίπτωση αρνητικής απάντησης δηλώνω παραιτηση, γνωρίζει κανείς εάν έχω κατοχύρωσει ασφάλεια Υγείας ή κάτι που να αφορά μελλοντική συνταξη,
Tsoni
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2021 12:00 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Tsoni »

Καλησπερα. Αν θες να παραιτηθεις απο το 1ο ετος ως ειδικος φρουρος, σημαινει οτι θα πρεπει να πληρωσεις προστιμο τα επομενα 4 χρονια που οφειλες; Δηλαδη καπου 40χιλιαρικα; Καπως ετσι δεν πάει; Ευχαριστώ!
giorgos7373

Re: Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από giorgos7373 »

Καλησπέρα παιδιά. Ο γιος μου μπήκε με την τελευταία προκήρυξη για τα πανεπιστήμια ως ειδικός φρουρός. Τον στείλανε στην Αθήνα και υπηρετεί εκεί από τον Ιανουάριο. Δεν μπορεί όμως να ανταπεξέλθει ούτε στα έξοδα της μεγάλης πόλης ούτε και στους ρυθμούς της και θέλει να παραιτηθει.
Ξέρω ότι αυτό έχει κυρώσεις, όμως επειδή η προκήρυξη ήταν για αστυνομία πανεπιστημιων και δεν πήγαν εντελη στα πανεπιστήμια, μήπως θα μπορούσε να πατήσει εκεί ώστε να απολυθεί χωρίς κυρώσεις; Τι μας συμβουλεύεται. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Edwwww

Re: Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Δημοσίευση από Edwwww »

Να πάτε να βρείτε έναν εργατολογο, ο κύριος Αγγελάκης ειδικεύεται σε τέτοια θέματα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης