Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα και απο εμενα παιδια! Ειμαι αποφοιτος λυκειου και δν μπορεσα να μαζεψω μορια για να μπω στν αστυνομια και λεω να παω ειδικες δυναμεις να παρω τα μορια και να μπω ειδικος φρουρος! Αλλα ειμαι και σε ενα πειρασμο να κατσω μονιμος στο στρατο! Θελω να μου πειτε τι λεφτα θα περνω αν κατσω; Μεχρι τι βαθμο μπορω να παω; Επισης δν αναφερα οτι θα καταταχτω στους πεζοναυτες! Ειναι δυσκολα εκει; Τι ειναι καλυτερο οικονομικοτερα; Θα εχω καλο μελλον στο στρατο αν κατσω;
Cloudy21

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Cloudy21 »

Ειμαι 21, φοιτιτης μηχανολογιας. Τα πραγματα ομως ειναι καπως χαλια αυτην τη στιγμη και θα παρατησω τη σχολη με σκοπο να βρω κατι μονιμο και σιγουρο οσο πιο γριγορα γινεται. Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι ειναι καλητερο να κανω για να μπω ητε στρατο ητε αστυνομια; Αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι οι μεταθεσεις. Δεν εχω παει στρατο ακομα. Εχω απολιτιριο λυκιου και Proficiency. Τι ειναι καλυτερο σαν στοχος; Να παω τωρα στρατο και μετα να μπω απο προκυρηξεις ειδικοσ φρουρος; Ειναι αναγκη να παω στρατο πρωτα; Η να παω ΕΠ. ΟΠ ειναι καλυτερο για το μελλον; Απο οικονομικη πλευρα. Οι μεταθεσεις στουσ ΕΠ. ΟΠ ποσο συχνες ειναι; Και θα με στελουν οπου θελουν;

PS> Οποιαδηποτε συμβουλη ακομα και για καπιο αλλο σωμα/θεση ειναι καλοδεχουμενη.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από yandr »

Φίλε μου και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να περιμένεις προκήρυξη.

Για τους ειδικούς φρουρούς μόλις βγήκε, ενώ για ΕΠΟΠ δεν ξέρουμε αν θα ξαναβγεί ποτέ ή αν ο θεσμός του Ειδικού Έφεδρου Οπλίτη Θα τους αντικαταστήσει.

Με λίγα λόγια δεν ξέρω πόσο 'γρήγορα' θα αποκατασταθείς (αν υποθέσουμε ότι έχεις τα μόρια).

Από εκεί και πέρα, για μένα καλύτερα είναι οι Ειδικοί φρουροί

Cloudy21

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Cloudy21 »

Μπορω να κανω προκυρηξει τωρα;(Δεν εχς παει στρατο ακομα) Και απο που τις βρισκω;

Επισης μου ειπανε οτι λογο του οτι ειμαι προστατης της οικογενειας θα υπηρετισω 6 μηνες. Ξερετε αν ειναι αληθεια;
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Antonis21 »

Κατ'αρχας, ας μας απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα σε κατι βασικο, για να συνεχισουμε. Για να κανεις αιτηση για Ειδικος Φρουρος πρεπει να εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις;

Κατοπιν, εφ'οσον σε ενδιαφερουν τοσο πολυ οι μεταθεσεις, θα προτεινα τον Ειδικο Φρουρο, μετα απο μερικα χρονια στην Αθηνα μπορεις να παρεις μεταθεση η οποια ειναι μονιμη. Κυνηγανε τοπο συμφεροντων, εαν δεν εχει μεγαλη ζητηση μπορεις να βολευτεις.

Ενα αλλο θεμα που πρεπει να εχεις στο νου σου ειναι το πως βλεπεις το θεμα της αστυνομιας γενικα, θα ξερεις αλλωστε οτι μετα απο μερικα χρονια γινεσαι αστυφυλακας, αλλα οπως και να'χει, μπαινοντας στην "οικογενεια" της Αστυνομιας, αμεσως εχεις ατομα να σε αντιπαθουν, λογω στολης. Απο κει και περα ειναι στο χερι σου τι προσωπο θα δειξεις στην ομοιγυρη σου...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Cloudy21 έγραψε:Ειμαι 21, φοιτιτης μηχανολογιας. Τα πραγματα ομως ειναι καπως χαλια αυτην τη στιγμη και θα παρατησω τη σχολη με σκοπο να βρω κατι μονιμο και σιγουρο οσο πιο γριγορα γινεται. Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου πει τι ειναι καλητερο να κανω για να μπω ητε στρατο ητε αστυνομια; Αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι οι μεταθεσεις. Δεν εχω παει στρατο ακομα. Εχω απολιτιριο λυκιου και Proficiency. Τι ειναι καλυτερο σαν στοχος; Να παω τωρα στρατο και μετα να μπω απο προκυρηξεις ειδικοσ φρουρος; Ειναι αναγκη να παω στρατο πρωτα; Η να παω ΕΠ. ΟΠ ειναι καλυτερο για το μελλον; Απο οικονομικη πλευρα. Οι μεταθεσεις στουσ ΕΠ. ΟΠ ποσο συχνες ειναι; Και θα με στελουν οπου θελουν;

PS> Οποιαδηποτε συμβουλη ακομα και για καπιο αλλο σωμα/θεση ειναι καλοδεχουμενη.


πρέπει να έχεις πάει στρατό για να μπεις ειδικός φρουρός κατέβασε την προκήρυξη των ειδικών φρουρών και δες πως θα μαζέψεις παραπάνω μόρια

υ. Γ η προκήρυξη http://www.sefeaa.gr/downloads/2010/ef2010.pdf
Υ. Γ 1 Οι προστάτες κάνουνε 8μηνο
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

Και το ενα και το αλλο ειναι αστα να πανε.

ARIS

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ARIS »

rafale έγραψε:και το ενα και το αλλο ειναι αστα να πανε.

γιαυτο γινε οικοδομοσ η' βρεσ πλουσιο πατερα...
για σοβαρευτηται λιγακι, μια χαρα δουλειεσ που τισ κυνηγαει η νεολεα... κοιτα μονο τισ βασεισ στισ πανελληνιεσ και θα καταλαβεισ.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

Γιατι τι εχει ο οικοδομος δηλ; Μια χαρα επαγγελμα ειναι. Αν δεν ειχα πλουσιο πατερα οικοδομος θα γινομουνα. Τι θα περιμενα; Να μπω εποπ; Η εφ; Καλα. Αν το θεωρεις η το ενα η το αλλο δουλεια αστα παί να πανε. Γι αυτο μπαινουν και μετα διαπιστωνουν οτι δεν ειναι αυτοι για τετοια (οχι ολοι βεβαια) και αρον αρον φευγουν; Ασε που πιανουν και τις θεσεις απο καποιον που του αρεσει αυτο. Ας σοβαρευτουμε και ας δουμε την πραγματικοτητα.

ARIS

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ARIS »

Νομιζω οτι μιλαω με λογικα ατομα. τωρα αν ο οποιοσδηποτε πιστευει οτι ο οικοδομοσ ειναι καλυτερο επαγγελμα απο τον ε. φ η' τον εποπ ειναι το λιγοτερο παραλογοσ η΄ εχει πλουσιο πατερα. ξερω χιλιδεσ ''οικοδομουσ'' που τρεχουν να γινουν ε. φ κ εποπ. επισησ δεν ξερω κανεναν που να παραιτηθηκε απο ε. φ για να δουλεψει ωσ υπαλληλοσ στον ιδιωτικο τομεα ακομα και με διπλασιο μισθο, απλα γιατι δεν θα ηταν σιγουροσ αυτοσ ο μισθοσ. αν ειστε βολεμενοι εσεισ τουλαχιστον κρατηστε την γνωμη για εσασ. μην κρινετε επαγγελματα που αλλοι ζηλευουν και υπο αλλεσ συνθηκεσ να ειστε σιγουροι οτι θα ζηλευατε και εσεισ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Rafale έγραψε:Γιατι τι εχει ο οικοδομος δηλ; Μια χαρα επαγγελμα ειναι. Αν δεν ειχα πλουσιο πατερα οικοδομος θα γινομουνα. Τι θα περιμενα; Να μπω εποπ; Η εφ; Καλα. Αν το θεωρεις η το ενα η το αλλο δουλεια αστα παί να πανε. Γι αυτο μπαινουν και μετα διαπιστωνουν οτι δεν ειναι αυτοι για τετοια (οχι ολοι βεβαια) και αρον αρον φευγουν; Ασε που πιανουν και τις θεσεις απο καποιον που του αρεσει αυτο. Ας σοβαρευτουμε και ας δουμε την πραγματικοτητα.



ναι οικοδομή και όταν φτάσεις 30 χρονών θα φαίνεσαι σαν 50 και θα έχεις πρόβλημα με την μέση σου, αν δεν έχεις δουλέψει έστω και 1 μέρα στην οικοδομή λογικό είναι να μην γνωρίζεις πραγματικά τι γίνεται εκεί

...
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Antonis21 »

Rafale με τι ασχολεισαι;
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

ARIS έγραψε:Νομιζω οτι μιλαω με λογικα ατομα. Τωρα αν ο οποιοσδηποτε πιστευει οτι ο οικοδομοσ ειναι καλυτερο επαγγελμα απο τον ε. Φ η' τον εποπ ειναι το λιγοτερο παραλογοσ η΄ εχει πλουσιο πατερα. Ξερω χιλιδεσ ''οικοδομουσ'' που τρεχουν να γινουν ε. Φ κ εποπ. Επισησ δεν ξερω κανεναν που να παραιτηθηκε απο ε. Φ για να δουλεψει ωσ υπαλληλοσ στον ιδιωτικο τομεα ακομα και με διπλασιο μισθο, απλα γιατι δεν θα ηταν σιγουροσ αυτοσ ο μισθοσ. Αν ειστε βολεμενοι εσεισ τουλαχιστον κρατηστε την γνωμη για εσασ. Μην κρινετε επαγγελματα που αλλοι ζηλευουν και υπο αλλεσ συνθηκεσ να ειστε σιγουροι οτι θα ζηλευατε και εσεισ.
δεν ειπα οτι οικοδομος ειναι καλυτερα απο εποπ η εφ. Ειπα τι εχει το επαγγελμα του οικοδομου; Ακομη ειπα οτι και τα δυο εποπ και εφ ειναι αστα να πανε. Αν το θεμα ηταν εποπ vs εφ θα ελεγα για τα υπερ η τα κατα. Τωρα που ειναι το θεμα ετσι ειτε το ενα ειτε το αλλο δεν θα ηταν και το καλυτερο για τον καθενα. Παρα μονο γι αυτους που κοιτανε να μπουνε κατω απο ενα μισθο. Κατι του στυλ "μηνας μπαινει μηνας βγαινει" και αφου το βλεπουν ετσι οι περισσοτεροι τι να λεμε; Αλλα πο την αλλη η ανεργια και το πιο πανω Που ανεφερα συνθετουν το παζλ και οδηγουν τους υποψηφιους σε λαθος επιλογες. Αν ρωτησεις τους εφ οι περισσοτεροι αν δεν ειχαν δημιουργησει οικογενεια θα ειχαν φυγει προ πολλου. Ειναι αυτο που διακατεχει τον ελληνα. Κανενας δεν ειναι ευχαριστημενος με τη δουλεια που κανει και θελει κατι αλλο. Το ιδιο γινεται και με τους εποπ Φυσικα.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

Greek_Army έγραψε:
Rafale έγραψε:


ναι οικοδομή και όταν φτάσεις 30 χρονών θα φαίνεσαι σαν 50 και θα έχεις πρόβλημα με την μέση σου, αν δεν έχεις δουλέψει έστω και 1 μέρα στην οικοδομή λογικό είναι να μην γνωρίζεις πραγματικά τι γίνεται εκεί

...
συμφωνω οτι ετσι μπορει να συμβει. Αλλα εποπ η εφ μη νομιζεις οτι θα μεινεις αλωβητος. Ολο και κατι θα σου αφησει.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Rafale »

Ενας εποπ ειναι ενας εξειδικευμενος στρατιωτης που δεν του παρεχεται επαρκη η στρατιωτικη εκπαιδευση που κατα τη γνωμη μου δε μαθαινεται στη βασικη εκπαιδευση των πρωτων ημερων ουτε σε σχολεια μαχητη εποπ. Αποτελεσμα ειναι να εχει προβλημα προσαρμογης στο στρατιωτικο περιβαλλον.
- ενας εποπ ειναι απλα ενας επαγελματιας οπλιτης που δυστυχως Κανει οτι εκαναν και κανουν Οι υπολοιποι οπλιτες στην αρχη και οταν δεν ειναι βαθμοφορος παραλληλα ομως ειναι και στελεχος και δυναται να εκτελεσει καθηκοντα στελεχων οπως αξκος ωνιων, αρχιφυλακας πυλης, αξκος εβδομαδος κλπ και κυριως οταν γινεται βαθμοφορος.
- μετατιθεται Οπως ακριβως ενας αξκος - μον υπξκος καθε 3 χρονια περιπου σε ολη σχεδον την ελλαδα αναλογα με την ειδικοτητα του και την οικογενειακη του κατασταση.
- συμμετεχει σε ολες τις ασκησεις
- δεν του παρεχουν βασικη ενημερωση για διοικητικα και πειθαρχικα θεματα
- διωχνεται ευκολα απο τις ταξεις του στρατου
- δεν εχει ευκαιριες εξελιξεις
- η γυναικα εποπ εχει καποιες δυσκολιες προσαρμογης σε ανδροκρατουμενο περιβαλλον.

αστυνομικος
- εχει επικοινωνια με την κοινωνια και τον εξω κοσμο.
- ο απλος αστυφυλακας εξελισεται. Μπαινει δηλ στο σωμα μεσα απο παραγωγικη σχολη
- ο αστυνομικος δεν εχει τις μεταθεσεις ενος εποπ
- δεν βγαινει σε ασκησεςι ουτε δωδεκαημερα και οι υπηρεσιες που κανει πληρωνονται καθως και οι υπερωριες ενω ο εποπ οτι κανει το κανει εξ ιδιοτητας
- οι αστυνομικοι εχουν το συνδικαλισμο οπου προωθει τα αιτηματα τους. Ενω ο εποπ εχει δικαιωμα 3 υπηρεσιακων αναφορων.
- ενας αστυνομικος μπορει ανα πασα στιγμη να σκοτωθει ενω ο εποπ πρεπει να ειναι τραγικα απροσεκτος για να παθει κατι.
- ο αστυνομικος ειναι παντα στο ματι του κυκλωνα. Τα μμε ασχολουνται συνεχεια μαζι του ενω με τους εποπ δεν ασχολειτε κανεις
- στους αστυνομικους νομιζω δεν διατιθενται κατοικιες οπως αντιστοιχα με τους αξκους τα σοα

αν λοιπον ειχα αυτο το διλημα και αν ημουν αλλιως και αν και αν δεν θα διαλεγα τιποτε απο τα δυο. Μπορει να παρεχουν και τα δυο επαγγελματικη αποκατασταση αλλα γενικα ο ενστολος ειναι ψυχοφθορο και απαιτητικο επαγγελμα.
...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες