Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

αστερακι έγραψε:ΤΙ δυνατότητες υπάρχουν για να είμαστε στη ίδια σχολη εγώ μαζί με το αγόρι μου; Εγω πλοιάρχων και αυτός μηχανικός;
...


Να ζητησει μεταγραφη καποιος απο τους 2 σας. Βεβαια πρεπει να εχετε και τις καταλληλες προυποθεσεις με αυτα που οριζει ο νομος ή ΒΥΣΜΑΕικόνα...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

αστερακι έγραψε:Θέλω να παω αξιζει; Κ. Οσοι ξερουν αναλυτικα οτιδηποτε ας μ πει. Ευχαριστω!


Απο πρωσοπικη μου εμπειρια δεν το προτεινω στις γυναικες να ακολουθησουν το επαγγελμα του ναυτικου... Δυστυχως ή ευτυχως ειναι καθαρα ανδρικο επαγγελμα με πολλες ιδιαιτεροτητες

stratarxis

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από stratarxis »

Φιλοι μου μακρια απο την δουλεια αυτη στα πλοια σας το λεει ενας καμμενος που ακομα ειναι εν ενεργεια. Λεφτα μπορει να κανεις αλλα οικογενεια και προσωπικη ζωη μηδεν.

γεια σας

Πλοιαρχος

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Πλοιαρχος »

Φιλοι μου το επαγγελμα αυτο ειναι για οσους αγαπουν τη θαλασσα αντρες γυναικες για ολους τους αλλους δεν ειναι. Το κοστος ειναι η οικογενεια και η προσωπικοι ζωη. γεια σας

Νάντυ

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Νάντυ »

Αγαπητέ greko_27 θα σου θέσω ένα ερώτημα.Tο θέμα είναι το τί είναι ειδανικό ως επάγγελμα για μια γυναίκα ή τί είναι ειδανικό ως επάγγελμα για έναν άνθρωπο; Είμαι απο ναυτική οικογένεια, έχω μεγαλώσει ανάμεσα σε γκαζάδικα, τάνκερ και προς το τέλος της καριέρας της μητέρας μου σε κρουζιερόπλοια στην Αμερική. Όταν βλέπω ανθρώπους να κυνηγάνε και να πολεμάνε για αυτό που πραγματικά θέλουν δεν βλέπω άντρές ή γυναίκες. Πραγματικά έχω δει γυναίκες υποπλοιάρχουν που εκμεταλεύονται την ίδια τους την φύση για να αναδειχτούν αλλά έχω πετύχει και γυναίκα μηχανικό να έχει σούζα ένα ολόκληρο μηχανοστάσιο και δεν είχε καν το δίπλωμα του πρώτου! Το ειδανικό κολλάει στην συμπεριφορά και στον τρόπο προσέγγισης αυτού που θέλεις. Τι πιστεύεις, είναι ειδανικό ή όχι; Ευχαριστώ και πάλι

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Νάντυ έγραψε:Αγαπητέ greko_27 θα σου θέσω ένα ερώτημα.Tο θέμα είναι το τί είναι ειδανικό ως επάγγελμα για μια γυναίκα ή τί είναι ειδανικό ως επάγγελμα για έναν άνθρωπο; Είμαι απο ναυτική οικογένεια, έχω μεγαλώσει ανάμεσα σε γκαζάδικα, τάνκερ και προς το τέλος της καριέρας της μητέρας μου σε κρουζιερόπλοια στην Αμερική. Όταν βλέπω ανθρώπους να κυνηγάνε και να πολεμάνε για αυτό που πραγματικά θέλουν δεν βλέπω άντρές ή γυναίκες.Πραγματικά έχω δει γυναίκες υποπλοιάρχουν που εκμεταλεύονται την ίδια τους την φύση για να αναδειχτούν αλλά έχω πετύχει και γυναίκα μηχανικό να έχει σούζα ένα ολόκληρο μηχανοστάσιο και δεν είχε καν το δίπλωμα του πρώτου! Το ειδανικό κολλάει στην συμπεριφορά και στον τρόπο προσέγγισης αυτού που θέλεις. Τι πιστεύεις, είναι ειδανικό ή όχι;Ευχαριστώ και πάλι



Καταρχην το συγκεκριμενο επαγγελμα ποσο μαλλον του μηχανικου (και δεν μιλαω για ποσταλια) απο οποια πλευρα και εαν το δεις δεν κανει για τις σημερινες κοπελες. Το πρωτο σκελος οπου αναφερεις οτι καποιες εκμεταλευονται την ιδια τους τη φυση οχι μονο για να αναδειχθουν αλλα και να εχουν καλυτερη αντιμετωπιση απο τους ανωτερους τους δυστυχως αυτο το εργο εχω δει χιλιοπαιγμενο και μαλιστα απο δοκιμους. Αυτο που με πειραξε σε ολες αυτες τις υποθεσεις ειναι οτι οι συναδελφοι μου που ηταν σε μεγαλυτερη ηλικια και με οικογενειες δεν εδειξαν επαγγελματισμο.ΕικόναΕιναι τυχεροι που δεν εφτασαν στα αυτια του γραφειου της ναυτιλιακης εταιρειας γιατι εαν εφταναν μεχρι σημερα ανεργοι θα ηταν. Απο την αλλη εχω κανει και με γυναικα καπετανιο για ενα μηνα μονο και τα λογια των συναδελφων μου ηταν τα καλυτερα. Τωρα για τις σημερινες δοκιμους οι περισσοτερες ειδικα στα ποσταλια τις επιτρεπουν να το κολοβαρανε ολη μερα με αποτελεσμα σιγα σιγα να παιρνει την μπαλα και τους ανδρες δοκιμους που δεν χανουν ευκαιρεια στο κολοβαρεμαΕικόνα...
Για να μην τα πολυλογω η ελληνικη ναυτικη οικογενεια δεν ειναι οριμασμενη ακομη να δεχτει τις γυναικες στο ναυτικο επαγγελμα (ευρωπαιοι δεν γιναμε ακομη) ... Παρε ενα παραδειγμα στα σωματα ασφαλειας και ειδικοτερα στο λιμενικο σωμα και δες σε ποιες θεσεις εργαζονται οι γυναικες λιμενοφυλακες σε σχεση με τους ανδρες.
Επισης πολλες γυναικες μπαινουν στο εμπορικο ναυτικο για να εχουν ενα δυνατο χαρτι για να μπουν αργοτερα στο λιμενικο σωμα ως υπαξιωματικοι ή εποπ στο πολεμικο ναυτικο.
Και το τελευταιο εαν ειχα κορη δεν υπηρχε περιπτωση με τα σημερινα δεδομενα να την στειλω στις ΑΕΝ και αργοτερα στα καραβια οσο και εαν το ηθελε... Καλυτερα να την εστελνα στην αγγλια να σπουδασει ναυτιλιακα και να εχει λαμπρο μελλον στον τομεα αυτο ιδιαιτερα εαν αποφασιζε για αργοτερα να μεινει στο εξωτερικο.
Και εαν ειχα γιο και αυτος ηθελε με την σειρα του να γινει ναυτικος παλι θα τον απετρεπα στο να το κανει εφ όσον ειχε τις δυνατοτητες ως μαθητης για κατι καλυτερο. Στην περιπτωση ομως που δεν μπορουσε να ανταπεξελθει στο σχολειο του και ηθελε να γινει ναυτικος θα τον αφηνα εφ'οσον ομως τον ειχα προετοιμασει γαι ολα τα θετικα και τα αρνητικα του επαγγελματος.


....

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από .... »

Ρε γκρεκο εισαι πολυ φαλοκρατης και εγω αυτο το συχαινομαι. Τον γιο θα τον αφηνες με τα χιλια ζορια και την κορη οχι; Κριμα που σκεφτεστε ακομη ετσι.

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από DaMon »

Εσυ απο οτι ειπε ο Greko καταλαβες πως ειναι φαλοκρατης;

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψε...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από yandr »

Βασικά το πρόβλημα του grecko είναι ότι είναι βάζελος. Όλα από εκεί ξεκινούν, αλλά το συγχωρούμε γιατί είναι πελατάκι.Εικόνα

Από εκεί και πέρα, άνδρες και γυναίκες είναι ίσοι αλλά δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια πράγματα.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

yandr έγραψε:Βασικά το πρόβλημα του grecko είναι ότι είναι βάζελος. Όλα από εκεί ξεκινούν, αλλά το συγχωρούμε γιατί είναι πελατάκι.Εικόνα

Από εκεί και πέρα, άνδρες και γυναίκες είναι ίσοι αλλά δεν μπορούν να κάνουν τα ίδια πράγματα.


Eυχομαι μετα το ντερμπι να μην λες τα ιδια... Ενταξει τι να κανουμε κανεις δεν ειναι τελειος. Αλλοι ειναι γαυροι, αλλοι χανουμακια, αλλοι βαζελοιΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

... έγραψε:Ρε γκρεκο εισαι πολυ φαλοκρατης και εγω αυτο το συχαινομαι. Τον γιο θα τον αφηνες με τα χιλια ζορια και την κορη οχι; Κριμα που σκεφτεστε ακομη ετσι.



Αγαπητε ... (που ουτε το ονομα σου βαζεις) ... Θα ηθελα να σε πληροφορησω πως οι εγγραφες για το νεο σχολικο ετος αρχιζουν το σεπτεμβριοΕικόναΕικόναΕικόνα... Προλαβαινεις
Μαθε να διαβαζεις σωστα ολο το ποστ... Οσο για τις γυναικες στα καραβια... Κατι ξερω περισσοτερο απο εσενα... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2011 12:13 am
Επάγγελμα: ΜΑΘΗΤΗΣ ΣΕ ΛΙΓΟ ΛΟΧΙΑΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΑΣ
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΑΣ ΣΤΡΑΤΟΣ »

Για τις γυναικες ειναι εξαιτερετικα δυσκολο αυτη η επιλογη γιατι πρεπει να σκεφτουν πως πρεπει να βαλουν στην ακρη καποια ονειρα οπως το να κανουν παιδια και οικογενεια το επαγελμα αυτο ειναι καθαρα ανδρικο
εαν ομως το επιθυμειτε τα λογια ειναι περιττα
Μαρία Β.

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Μαρία Β. »

Παιδιά δίνω φέτος πανελλήνιες... Περιμένω να δω πως θα τα πάω... Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να δηλώσω για ΑΕΝ, δεν έχω καμία εμπειρία από το Ναυτικό περιβάλλον... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η επιβίωση του γυναικείο φύλλο. Αλλά απ' ότι διάβασα παραπάνω... Μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα... Εξακολουθώ να το σκέφτομαι και πιστεύω ότι θα μπορούσα αν μπω τελικά σε κάποια τέτοια σχολή να ''επιβιώσω'' γιατί δεν είμαι καμιά ΓΚΟΜΕΝΙΤΣΑ ΜΙΞΟΠ@ΡΘΕΝΑ ... Με προβληματίζει όμως γιατί δεν θέλω να κάνω λάθος επιλογές... Επίσης έχω ακούσει ότι πέφτει πολύ ΧΑΜΑΛΙΚΙ...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από greko_27 »

Μαρία Β. έγραψε:Παιδιά δίνω φέτος πανελλήνιες... Περιμένω να δω πως θα τα πάω... Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να δηλώσω για ΑΕΝ, δεν έχω καμία εμπειρία από το Ναυτικό περιβάλλον... Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η επιβίωση του γυναικείο φύλλο. Αλλά απ' ότι διάβασα παραπάνω... Μάλλον είναι δύσκολα τα πράγματα... Εξακολουθώ να το σκέφτομαι και πιστεύω ότι θα μπορούσα αν μπω τελικά σε κάποια τέτοια σχολή να ''επιβιώσω'' γιατί δεν είμαι καμιά ΓΚΟΜΕΝΙΤΣΑ ΜΙΞΟΠ@ΡΘΕΝΑ ... Με προβληματίζει όμως γιατί δεν θέλω να κάνω λάθος επιλογές... Επίσης έχω ακούσει ότι πέφτει πολύ ΧΑΜΑΛΙΚΙ...



Για να μην κρυβομαστε πισω απο τα δαχτυλο μας, αντεχεις 7 μηνες σε καραβι χωρις να εχεις βγει καθολου σε στερια ή εαν εχεις βγει να ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου σου; Ακομη και εαν βγεις εξω που νομιζεις οτι θα πανε οι περισσοτεροι αντρες συναδελφοι σου; Για καφε και ποτο μονοι τους παντως δεν θα πανε.ΕικόναΠοσες γυναικες νομιζεις θα πανε στα ποσταλια-επιβατηγα; Γιατι υπαρχει καχυποψια απο τις ναυτιλιακες εταιρειες στο προσωπο των γυναικων-ναυτικων; Και πολλα αλλα... Εαν πραγματικα αγαπας-αγαπησεις το ναυτικο επαγγελμα πηγαινε, εαν οχι θα χασεις 1 χρονο μονο στη σχολη (τουλαχιστον θα αποκτησεις καποια εμπειρια). Παντως εαν σκεφτεσαι να παρεις συνταξη απο το επαγγελμα του ναυτικου θα πρεπει να θυσιασεις περισσοτερα πραγματα απο οτι οι αντρες συναδελφοι σου και το κυριοτερο να εχεις υπομονη. Και κατι τελευταιο η δουλεια ειναι επιπονη και ψυχολογικα και σωματικα ιδιαιτερα για τους μηχανικους.

Νεκταρια

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Νεκταρια »

Γεια σας... Εχω και εγω μια απορια...8ελω να περασω για εμποροπλοιαρχος αλλα εχω μειωπια 5 βαθμους γινετε να κανω καποια ενχειρηση?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης