Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ελενα
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 7:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ελενα »

Γεια σε ολους! Ακουστε, φετος δινω πανελληνιες και εδω και κατι χρονια μου εχει καρφωθει η ιδεα να δηλωσω εμπορικο ναυτικο. Απο μικρη κατι τετοιο ηθελα (βασικα πολεμικο ηθελα αλλα δεν με παιρνουν γιατι δεν φτανω το οριο υψους, το οποιο εχει παει στο 1,65 για 3 ποντους =[... ) τελος παντων ηθελα να ρωτησω αν τα δυο ταξιδια που λενε πως κανουν στη σχολη αν διαρκουν απαραιτητα 6 μηνες... Δηλαδη φευγεις απο το σπιτι σου φεβρουαριο και γυρνας αυγουστο; Επεισης θα ηθελα να ρωτησω αν τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα για τις γυναικες οσο αυτα που κατα καιρους υπονονται... Οτι και καλα ειναι τελειως ανδροκρατουμενο επαγγελμα και αλλα τετοια... Παρακαλω απαντηστε γιατι το μηχανογραφικο πλησιαζει... =/
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Marina2 »

Κοιταξε να δεις και άλλα ειναι ανδροκρατούμενα επαγγελματα αλλα μια χαρά τα πάνε οι γυναικες, οπως φυσικα υπάρχουν και γυναικοκρατούμενα που τα πάνε μια χαρά οι αντρες. Εχω ακουσει για τα συγκεκριμένα ταξιδια και νομίζω οτι οντως ισχυει. Επειδη και μονο εισαι κοπέλα και αυριο μεθαυριο θα θελήσεις να κάνεις οικογένεια και παιδακια για αυτό και μονο να το σκεφτεις... Αν δεν πιστευεις οτι αυτό θα αποτελέσει προβλημα στο μέλλον και εγω πιστευω οτι θα ηταν καλό να πραγματοποιήσεις το ονειρο σου. Σου ευχομαι να παρεις τη σωστή απόφαση και να ξέρεις οτι εχει και καλά λεφτα. Αν αργοτερα μπορεσεις ειναι δυνατόν να δουλέψεις και σε κάποια πλοια που κάνουν δρομολόγια εσωτερικού. Το ξέρω γιατι εχει πάει ενας γνωστός μου στη σχολή αυτή. Καλή επιτυχια
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Δίκιο έχει η μαρίνα, πρέπει να το σκεφτείς καλά πρώτα, πάντως δεν χρειάζετε να ταξιδεύεις μια ζωή υπάρχουν κι άλλες εναλακτικές μετά... Σκέψου το καλά και άμα μπείς μπορεί και να τα πούμε απο κοντά αχ0α0χ... Και εγώ φέτος μπαίνω και θα μπεί και μια φίλη μου (για να ξέρεις πως υπάρχουν και κοπέλες)... Λοιπόν καλή επιτυχία με τις πανελλαδικές
lina
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2008 10:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από lina »

Αγαπητή Ελένη και εγω αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με εσένα και σκέφτομαι να πάω εμπορικό ναυτικό αλλα σε γραφείο ή στο Λιμενικό που είναι το όνειρο μου απο μικρή. Εγω πάντος δήλωσα και πολεμικό ναυτικό Ποτέ δεν ξέρεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι. Ελπίζω να περάσουμε στην ίδια σχολή και να κάνουμε παρέα.Εικόνα

Anonymous

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Anonymous »

Αγαπητη Λινα Τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα απ'οτι νομιζεις. Οι εταιριες δεν σας εμπιστευονται ευκολα και δεν ξερω αν εχεις τη διαθεση να στην πεφτει στη σχολη και στο καραβι ο καθε στερημενος, καμμενος, πιωμενος η μαστουρωμενος η ακομα και ο καθε αλλος που πριν ερθεις εσυ στο καραβι πηγαινε με γυναικες των λιμανιων (ιεροδουλες) και δεν ξερεις τη μπορει να εχει κολλησει εκει εξω. Κατα τη γνωμη μου επελεξε μια αλλη σχολη αλλα δωσε και εκει τη δεουσα προσοχη για να αποκατασταθεις επαγγελματικα, αλλα ΜΗΝ ΧΑΡΑΜΙΣΤΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »


Για τις κοπελες Ειναι εξαιρετικα δυσκολο δεδομενου οτι οι εταιρειες δεν τις εμπιστευονται ευκολα!

Κυριως οι εταιρειες με δεξαμενοπλοια, φορτηγα, γκαζαδικα κλπ κλπ που κανουν ποντοπορα ταξιδια!

Φιλες μου οσο ητανε στην σχολη (τωρα εχουν αποφοιτησει) κανανε ΟΛΕΣ το δοκιμιλικι τους σε ποσταλια (επιβατηγα του στυλ Πάτρα - Βενετία).

Απο εκει και περα μην το βλεπετε το παιχνιδακι 6 μηνες θαλασσα,6 μηνες στερια διοτι δεν ειναι ακριβως ετσι!

Οσον αφορα το ποσταλια δεν υπαρχει γενικως το 'εξω' για τους αξιωματικους και θα εξηγησω κατευθειαν τι εννοω.

Φιλος μου που ειναι ανθυποπλοιαρχος στα superfast στην πατρα χωθηκε στην εταιρεια επειδη ενας νονος του ειναι μετοχος.

Παρ'ολα αυτα δεν βγαινει ποτε εξω - ειναι απο ταξιδι σε ταξιδι.

Σε περιπτωση που θελεις να βγεις για οποιονδηποτε λογο σε αντικαθιστουν με καποιον αλλον και στην πορεια ειναι εξαιρετικα δυσκολο να σε ξαναπροσλαβει η εταιρεια!

Γι'αυτο σας λεω παιδια μην το βλεπετε σαν 'ευκολη λυση για πολλα λεφτα και νταβαντζιλικι' γιατι δεν ειναι καθολου ετσι η ολη υποθεση!

Θελει πεισμα και πανω απ'ολα ΑΓΑΠΗ για την θαλασσα το συγκεκριμενο επαγγελμα.

Σκεφτειτε το καλα.

Για οποιαδηποτε αλλη απορια σας εδω ειμαστε εμεις Εικόνα
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Πέμ Σεπ 09, 2010 4:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
elep
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 4:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από elep »

Δηλαδη ειναι δυσκολο για τις γυναικες αφου αποφοιτησουν να μπουν σε καποια εταιρια;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οχι ιδιαιτερα αρκει να νομιζω να εχουν κανει καποιο μεταπτυχιακο!
Mariza
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 12:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Mariza »

Καλησπέρα παιδιά! Συμμετέχω για πρώτη φορά στο φόρουμ σας και θα ήθελα να ζητήσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το Εμπορικό Ναυτικό. Είμαι απόφοιτος τμήματος ΑΕΙ, συγκεκριμένα της Φιλολογίας Αθηνών και ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες για το Εμπορικό Ναυτικό.

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για αυτήν την περίπτωση, δηλαδή για αποφοίτους ΑΕΙ (αν προβλέπονται εξετάσεις ή όχι).

Επίσης θα ήθελα να ξέρω τι προβλέπεται πιο συγκεκριμένα για τις γυναίκες, αν η διαδικασία εισαγωγής, η εκπαίδευση Είναι ίδια με εκείνη των ανδρών.

Τελος, θα ήθελα να μάθω Μερικά πράγματα σχετικά με τις επαγγελματικές προοπτικές για τις γυναίκες αξιωματικούς. Για παράδειγμα είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση τους σε φορτηγά πλοία ή απασχολούνται αποκλειστικά στην ακτοπλοΐα;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλώς είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω.

Ευχαριστώ εκ Των προτέρων!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Mariza έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Συμμετέχω για πρώτη φορά στο φόρουμ σας και θα ήθελα να ζητήσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το Εμπορικό Ναυτικό. Είμαι απόφοιτος τμήματος ΑΕΙ, συγκεκριμένα της Φιλολογίας Αθηνών και ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες για το Εμπορικό Ναυτικό.

Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για αυτήν την περίπτωση, δηλαδή για αποφοίτους ΑΕΙ (αν προβλέπονται εξετάσεις ή όχι).

Επίσης θα ήθελα να ξέρω τι προβλέπεται πιο συγκεκριμένα για τις γυναίκες, αν η διαδικασία εισαγωγής, η εκπαίδευση Είναι ίδια με εκείνη των ανδρών.

Τελος, θα ήθελα να μάθω Μερικά πράγματα σχετικά με τις επαγγελματικές προοπτικές για τις γυναίκες αξιωματικούς. Για παράδειγμα είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση τους σε φορτηγά πλοία ή απασχολούνται αποκλειστικά στην ακτοπλοΐα;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις απλώς είναι πολλά αυτά που δεν ξέρω.

Ευχαριστώ εκ Των προτέρων!



Εισαι σιγουρη οτι θελεις να δωσεις κατατακτηριες για το εμπορικο ναυτικο;

Το εχεις ψαξει να δεις τι παιζει με το επαγγελμα;

Mariza
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 12:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Mariza »

Προς Δ. Υ. Κ. Σίγουρη δεν είμαι για τίποτα, απελπισμένη είμαι με την ανεργία στον κλάδο μου και γενικότερα.

Δεν το επιλέγω τυχαία, ο πατέρας μου ήταν μηχανικός σε φορτηγά αλλά πριν 30 χρόνια και τα πράγματα τότε ήταν πολύ διαφορετικά. Δεν γνωρίζει τι συμβαίνει σήμερα.

Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση σε καμία περίπτωση, απλώς εξετάζω κάποιες πιθανότητες γι' αυτό ψάχνω για πληροφορίες.

Τόσο άσχημα είναι;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Mariza έγραψε:Προς Δ. Υ. Κ. Σίγουρη δεν είμαι για τίποτα, απελπισμένη είμαι με την ανεργία στον κλάδο μου και γενικότερα.

Δεν το επιλέγω τυχαία, ο πατέρας μου ήταν μηχανικός σε φορτηγά αλλά πριν 30 χρόνια και τα πράγματα τότε ήταν πολύ διαφορετικά. Δεν γνωρίζει τι συμβαίνει σήμερα.

Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση σε καμία περίπτωση, απλώς εξετάζω κάποιες πιθανότητες γι' αυτό ψάχνω για πληροφορίες.

Τόσο άσχημα είναι;



Ασχημα δεν ειναι απλα ειναι δυσκολα παρα πολυ για το γυναικειο φυλο.
Mariza
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 12:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Mariza »

Δ. Υ. Κ έγραψε:
Mariza έγραψε: Προς Δ. Υ. Κ. Σίγουρη δεν είμαι για τίποτα, απελπισμένη είμαι με την ανεργία στον κλάδο μου και γενικότερα.

Δεν το επιλέγω τυχαία, ο πατέρας μου ήταν μηχανικός σε φορτηγά αλλά πριν 30 χρόνια και τα πράγματα τότε ήταν πολύ διαφορετικά. Δεν γνωρίζει τι συμβαίνει σήμερα.

Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση σε καμία περίπτωση, απλώς εξετάζω κάποιες πιθανότητες γι' αυτό ψάχνω για πληροφορίες.

Τόσο άσχημα είναι;



Ασχημα δεν ειναι απλα ειναι δυσκολα παρα πολυ για το γυναικειο φυλο.
Μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Σ' ευχαριστώ που μου απαντάς, ελπίζω να μην ζητάω πολλά.

Συγγνώμη που σε απασχολώ.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οι Ναυτιλιακες εταιρειες δυσκολα εμπιστευονται τις γυναικες για να κανουν πρακτικη αρχικα στην σχολη (υποχρεωτικα κανεις 2 6μηνες θαλασσιες υπηρεσιες ως δοκιμος ανθυποπλοιαρχος για να παρεις πτυχιο) και γενικοτερα επικρατει μια φαλοκρατικη αντιληψη στο επαγγελμα!

Εχω φιλες που εχουν τελειωσει την συγκεκριμενη σχολη και οπως καταλαβαινεις 'ψαχνονται'.

Mariza
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 12:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Mariza »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Οι Ναυτιλιακες εταιρειες δυσκολα εμπιστευονται τις γυναικες για να κανουν πρακτικη αρχικα στην σχολη (υποχρεωτικα κανεις 2 6μηνες θαλασσιες υπηρεσιες ως δοκιμος ανθυποπλοιαρχος για να παρεις πτυχιο) και γενικοτερα επικρατει μια φαλοκρατικη αντιληψη στο επαγγελμα!

Εχω φιλες που εχουν τελειωσει την συγκεκριμενη σχολη και οπως καταλαβαινεις 'ψαχνονται'.

Κατάλαβα, δεν υπάρχει φως! Ούτε δηλαδή τον βαθμό του ανθυποπλοιάρχου δεν μπορούν να πάρουν;

Και αν καταλαβαίνω σωστά, ούτε Καν για την πρακτική δεν τις παίρνουν; Δηλαδή μπορεί κάποια να μπει στην σχολή και να μην καταφέρει να τελειώσει και να μείνει ξεκρέμαστη μετά;

Απλώς είχα ακούσει ότι μπορείς να απασχοληθείς και σε άλλους τομείς μετά, όχι αποκλειστικά στα καράβια, να πάρεις άλλες ειδικότητες, δεν ξέρω αν ισχύει...

Οπως και να 'χει δύσκολα τα πράγματα!

Για άλλες σχολές/ σώματα υπάρχει περίπτωση να παίρνουν πτυχιούχους για αξιωματικούς, μήπως γνωρίζεις κάτι;

Μάλλον βγαίνω off topic τώρα!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες