Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Όταν κατεθέτεις τα χαρτιά για εισαγωγή τότε κάνεις κάποιες εξετάσεις αλλα όχι τίποτα φοβερό. Έναν παθολόγο και έναν οφθαλμίατρο
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Εάν καποιος δεν περασει τις ιατρικες εξετασεις που γινονται λιγο πριν το πρωτο μπαρκο τι γινεται; Τον διωχνουν απτην σχολη?
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Δεν μπορεί καν να γραφτεί στη σχολή. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση να περάσει επιτυχώς τους γιατρούς.
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Καπου διαβασα ότι οι εξετασεις πριν το μπαρκο είναι πιο αυστηρες από αυτές που γινονται για την εισαγωγή και προβληματιστηκα τι γινεται εάν καποιος περασει αυτές για την εισαγωγή και μετα δεν περασει αυτές για το μπαρκο.
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Αυτές οι εξετάσεις τις απαιτούν οι εταιρείες και όχι η ΑΕΝ ή για το δίπλωμα.Δεν τις έχουν όλες οι εταιρείες σε τόσο αυστηρή κλίμακα, αλλά υπάρχουν. Αν κοπείς από αυτές απλά δεν μπαρκάρεις με τη συγκεκριμένη εταιρεία.

Δεν έχει κάποια επίπτωση στη σχολή.

Θανος

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Θανος »

Να ρωτήσω με μυωπία 7 μπορώ να μπω μηχανικός;
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Θανος έγραψε:Να ρωτήσω με μυωπία 7 μπορώ να μπω μηχανικός;
Ναι μπορεις
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Με πλατυπωδια και σκολιωση μπορω να μπω στην σχολη;

Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Ρε παιδια ας μου απαντησει καποιος γιατι ανγχωνομαι. Μπορω με λιγη σκολιωση και πολύ πλατυποδια να μπω στη σχολη για καπετανιος; Όταν φοραω τους πατους μου δεν ποναω καθολου όταν στέκομαι πολύ ωρα, είναι σαν να μην εχω πλατυποδια.
Νεκταρια

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Νεκταρια »

Ο γιος μου εξεταστηκε και εχει υπερμετρωπια 2-10 και 10-10 θα κανει λειζερ αλλα δεν θα του ανεβει πολυ αντε να φτασει τα 4-10 ... αυτο που δεν καταλαβανω ειναι αν σε εξεταζουν και με γυαλια! Αν κανει το λειζερ και ειναι 4-10 και 10-10 χωρις γυαλια τι γινεται;
el_eng

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από el_eng »

Φιλε μου εχω μυωπια 1.75 σε καθε ματι βγαινω το καλοκαιρι με το καλο απο την σχολη Μηχανικων. Θα αντιμετωπισω θεμα με την μυωπια στην ΑΝΥΕ?
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

el_eng έγραψε:Φιλε μου εχω μυωπια 1.75 σε καθε ματι βγαινω το καλοκαιρι με το καλο απο την σχολη Μηχανικων. Θα αντιμετωπισω θεμα με την μυωπια στην ΑΝΥΕ;


Όχι, δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις καποιο προβλημα

Μακης

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Μακης »

Φιλε Giorgos61 αν εχεις υπερβολικα μεγαλο ποδι πρεπει να το κοψεις. Διαφορετικα δεν θα σε περασουν οι γιατροι. Πχ αν εχεις 1,70 υψος και το ποδι σου ειναι μεγαλυτερο απο 35 εκατοστα την εβαψες. Μην πας καθολου καλυτερα θα παει τζαμπα το παραβολο. Επισης λες οτι εχεις σκολιωση. Που πας για καπετανιος με σκολιωση; Εισαι σοβαρος; Εγω παντως στο λεω, αν πας σαν ξεχαρβαλωμενη ψωλη στους γιατρους μην περιμενεις να σε περασουν ουτε με σφαιρες. Ασε τα καπετανιλικια λεω εγω καλυτερα και κατεβασε εκει ενα παιχνιδι να παιξεις να σου φυγει και η καυλα. Αστο τα βαπορια δεν ειναι για ολους. Ειναι για λιγους και καλους.
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Μακης έγραψε:Φιλε Giorgos61 αν εχεις υπερβολικα μεγαλο ποδι πρεπει να το κοψεις. Διαφορετικα δεν θα σε περασουν οι γιατροι. Πχ αν εχεις 1,70 υψος και το ποδι σου ειναι μεγαλυτερο απο 35 εκατοστα την εβαψες. Μην πας καθολου καλυτερα θα παει τζαμπα το παραβολο. Επισης λες οτι εχεις σκολιωση. Που πας για καπετανιος με σκολιωση; Εισαι σοβαρος; Εγω παντως στο λεω, αν πας σαν ξεχαρβαλωμενη ψωλη στους γιατρους μην περιμενεις να σε περασουν ουτε με σφαιρες. Ασε τα καπετανιλικια λεω εγω καλυτερα και κατεβασε εκει ενα παιχνιδι να παιξεις να σου φυγει και η καυλα. Αστο τα βαπορια δεν ειναι για ολους. Ειναι για λιγους και καλους.


Εχω υψος 1.78μ και το ποδι μου δεν είναι καν 30 εκατοστα. Πριν λιγες μερες ρωτησα μια κοπελα που διδασκει σε μια ιδιωτικη σχολη στην κυπρο για την πλατυπωδια και μου ειπε ότι δεν εχω πρόβλημα, Οσο αφορα τη σκολιωση είναι πολύ λιγη Ισα που φενεται, πηγα και σε γιατρο και μου ειπε ότι δεν είναι απαγορευτικη η σκολιωση μου και είναι κατω από 10 μοιρες. Καπετάνιος θελω να παω ρε φιλε όχι βατραχάνθρωπος.

Nikos_147
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 9:23 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Δημοσίευση από Nikos_147 »

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι για το εμπορικό ναυτικό αλλά έχω κοντά στα 3.70 μυωπία και θα ήθελα να μου πείτε αν περνάω τις εξετάσεις για πλοίαρχος περισσότερο αλλά και για μηχανικός. Αν όχι μπορώ να κάνω λέιζερ μέσα στο καλοκαίρι και επανεξέταση αργοτερα;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες