Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νίκος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Νίκος »

Πιστευτέ καλύτερα είναι να πας πρώτα στρατό και σχολή η το ανάποδο και ισχύει καθόλου αυτό που ακούγετε ότι άμα τελειώσεις την σχολή ΑΕΝ μετά όταν κανείς την θυτια θα έχεις κάποια θέση η όχι ;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Καλύτερα να πας οσο πιο μικρός γίνεται στρατό γιατί οσο μικρότερος είσαι δεν θα καταλάβεις την σαπίλα που επικρατεί στα στρατόπεδα. Αν τελειώσεις τώρα ΑΕΝ και πας μετά στρατό μπαίνεις υποχρεωτικά Πολεμικό Ναυτικό και απο εκεί και πέρα έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις να πάς σαν έφεδρος σημαιοφόρος που είναι βαθμοφόρος και πληρώνεται αλλά έχεις έξτρα 5μηνο οπότε πας 12+5 μήνες δεν συμφέρει. Πάς κάνεις ενα 12μηνο στο ΠΝ και βγαίνεις και πάς στα καράβια που Θα βγάλεις καλύτερα λεφτά.
Τάσος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Τάσος »

Για να ανεβαίνεις τάξη πλοιάρχου πως γίνετε ; Θέλει κάθε φορά εξετάσεις ;
Petros

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Petros »

Γεια σας έχω μια ερώτηση το σε ποια ΑΕΝ θα πας ποιος το καθορίζει ;
Ioannis

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Ioannis »

Γειά χαρά σκεφτόμουν το ναυτικό επάγγελμα απο μικρός αλλά πλέον λόγο δουλειάς πέρασαν τα χρόνια και έφτασα τα 28 οπότε ξεπέρασα τα ηλικιακά όρια των ΑΕΝ. Υπάρχουν αξιόλογες ιδιωτικές ακαδημίες και αν ναι ποιες και με τι αντίκρυσμα; Εχω ακούσει για την Βάρνα, την έχω ως τελευταία λύση αλλά θα πρωτιμούσα Ελλάδα ως πρώτη επιλογή (εχω κατι λίγα στην άκρη τα λεφτά δεν ειναι πρόβλημα). Προς θεού δε θέλω η συζήτηση να πάει στο ιδιωτικό vs δημόσιο απλά να μου λυθούν κάποιες απορίες απο άτομα που ξέρουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ακης

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Ακης »

Για την βαρνα εχουν ακουστει πολυ καλα πράγματα, εχω φιλο που σπουδαζει εκει και τριτο μηχανικο που τελιωσε εκει. Αξιζει η σχολη περισσότερο απο τις αντίστοιχες ελληνικες, η γνωση ειναι σε ολες πανω κατω τα ίδια γιατι δινουν και θέματα κτλ οποτε πας βαρνα που ειναι πιο φθηνη και κανεις μαθηματα στα αγγλικα για να συνηθίζεις απο τωρα
Markos

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Markos »

Επειδή καταλαβα οτι ξερεις αρκετα για το εμπορικο ναυτικο, μπορεις να μου πεις αν μετα την σχολη ΑΕΝ μπορω να βρω κατευθειαν δουλεια στη στερια?
Μαρκος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Μαρκος »

Αυτο ειναι σιγουρο για τη δουλεια στη στερια ή υπαρχουν και καποιες αλλες εναλλακτικές επιλογες για να μεταφερθεις στα γραφεια μετα ως αποφοιτος τηδ ΑΕΝ
saksmai
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 11:25 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από saksmai »

Καλημέρα σας. Έχω τελειώσει ΑΕΝ πλοιαρχων φέτος και μόλις συμπλήρωσα και την θαλάσσια υπηρεσία που μου έλειπε. Θέλω να ρωτήσω, εάν αποτυχω τις υγειονομικές εξετάσεις της ΑΝΥΕ, τι μπορώ να κάνω για να μην πάει χαμένο το πτυχίο μου; Ας υποθέσουμε ότι η αποτυχία είναι σε κάτι που δεν διορθώνεται (πχ δυσχρωματοψία)
DEMISP

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DEMISP »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να σας κάνω μια πολύ βασική ερώτηση. Μια ναυτιλιακή θα επενδύσει δίνοντας εργασία σε έναν ανθυποπλοίαρχο ηλικίας 42 ετών (εγγραφή σε ιδιωτική σχολή εμπορικού ναυτικού σε ηλικία 40 ετών) , ο οποίος είναι μαθηματικός και κάτοχος μεταπτυχιακού στα χρηματοοικονομικά; Άτομο το οποίο έχει ενεργή δράση στον ιδιωτικό τομέα εδώ και 15 χρόνια σκληρής δουλείας 13 ώρες καθημερινά Σάββατο και Κυριακή. Λόγω συγκυριών δεν έκανε το όνειρό του πραγματικότητα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Fsasa

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Fsasa »

Να επενδύσει ως τι; Τα πτυχία σου δεν παίζουν κανέναν ρόλο, ταξίδια θα κάνεις άπειρα.
Howlow

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Howlow »

Δέχονται πουθενά αποφοίτους ΑΕΝ χωρίς το δίπλωμα πλοιάρχου α'τάξης; Αν ναι, που;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Σε ρυμουλκά ή ακτοπλοϊκά μόνο ή σκάφη αναψυχής σαν skipper μόνο.
Chris2

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Chris2 »

Παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση με τι τρόπους μπορεί κάποιος που έχει βγάλει την αεν πλοιαρχων να μεταπηδήσει στην αεν μηχανικών; Υπάρχει τρόπος; Πανελληνιες; Προκήρυξη; Η δε γίνεται
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης