Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Καλησπερα σε ολους. ειμαι 18 χρονων και απετυχα να μπω σε αεν με πανελληνιες και απολυτηριο για τους πλοιαρχους που θελω. απολυτηριο εχω συγκεντρωσει 18.400 μαζι με το προφισιενσι. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η ιδιωτικη σχολη αυτη η ελληνοαραβικη αεν ειναι καλη. επισης θα ηθελα να ξερω αν εχει αναγνωριση το πτυχιο τους γενικα. εκεινοι λενε οτι εχει διεθνως και τα σχετικα. ειχα ενα προβλημα σαν μαθητης. στα μαθηματικα την παλευα με το διαβασμα μου αλλα στην φυσικη εχω μερικα κενα. εκεινοι σε αυτην την ιδιωτικη αεν που ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι βασικες γνωσεις φυσικης που θα μου χρειαστουν στο 4ο ετος στην μετεορολογια και οτι δεν πρεπει να αγχωνομαι. λενε αληθεια;


Αλήθεια δεν πρέπει να αγχώνεσαι για ναυτικός πας Όχι για επιστήμονας. Χαλαρώστε μερικοί. Αν θες ξαναδώσε η βάση είναι χαμηλή για αεν. Αυτο θα έκανα στη θέση σου πάρα να χαλάσω σε ιδιωτική τα λεφτά. Και εγώ σ ιδιωτική ήμουν αλλά στον Πειραιά στη GMC. Υπαρχουν τρόποι αρκετοί..

ΧΡΗΣΤΟΣ

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Αλεξανδρε σε ευχαριστω πολυ πραγματικα και για την γρηγορη απαντηση σου αλλα και για τις συμβουλες σου. απλα επειδη ειμαι απο θετικη κατευθυνση δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να πιασω τα μορια αν εδινα παλι του χρονου. συν οτι πες οτι δινω ολα καλα γραφω εναν ικανοποιητικο βαθμο στα μαθηματα αλλα περναω αεν πρεβεζας η αεν οινουσων η κεφαλωνιας ας πουμε. τα λεφτα που θα δωσουν οι γονεις μου για να μπορω ν εχω σπιτι εκει η για το χαρτζιλικι μου τα χρονια που θα ειμαι εκει ειναι πανω κατω σχεδον το ιδιο οποτε νομιζω ειναι καλυτερα να παω σε μια ιδιωτικη στην αθηνα που μενω και ολας για να μπορω να ειμαι κοντα. αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εαν αυτες οι σχολες εχουν αναγνωριση ευ σιγουρα μιας και φοιτησες σε τετοιου ειδους σχολη θα γνωριζεις απο πρωτο χερι. εχουν τελικα; ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Αλεξανδρε σε ευχαριστω πολυ πραγματικα και για την γρηγορη απαντηση σου αλλα και για τις συμβουλες σου. απλα επειδη ειμαι απο θετικη κατευθυνση δεν πιστευω οτι θα μπορουσα να πιασω τα μορια αν εδινα παλι του χρονου. συν οτι πες οτι δινω ολα καλα γραφω εναν ικανοποιητικο βαθμο στα μαθηματα αλλα περναω αεν πρεβεζας η αεν οινουσων η κεφαλωνιας ας πουμε. τα λεφτα που θα δωσουν οι γονεις μου για να μπορω ν εχω σπιτι εκει η για το χαρτζιλικι μου τα χρονια που θα ειμαι εκει ειναι πανω κατω σχεδον το ιδιο οποτε νομιζω ειναι καλυτερα να παω σε μια ιδιωτικη στην αθηνα που μενω και ολας για να μπορω να ειμαι κοντα. αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εαν αυτες οι σχολες εχουν αναγνωριση ευ σιγουρα μιας και φοιτησες σε τετοιου ειδους σχολη θα γνωριζεις απο πρωτο χερι. εχουν τελικα; ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.


Φίλε έχουν Αλλά να ξέρεις δύσκολα θ μπαρκαρει αν δεν έχεις κάποιο κονέ λόγω το ότι δεν δίνουν επίδομα σε φοιτητές ξένων ΑΕΝ. Το κράτος δίνει μόνο για του δημοσίου το πρώτο ταξίδι 880 κ γ Αυτο προτιμούν να παίρνουν αυτούς. Δεν είναι απίθανο αλλά με δυσκολία θ βρεις εκτός αν έχεις κάποιο γνωστό. Βεβαια θα μπορείς Α μπαρκαρεις είτε σαν τζοβενο είτε σαν ναύτης και ν μετράει η υπηρεσία σου δε σχέση με της δημόσιας ΑΕΝ Π θέλει μόνο δοκίμου υπηρεσία. Εγω σαν τζοβενο είχα βρει σκέψου Αλλά θα την κάνω λόγω προκήρυξης αστυνομιας τώρα. Πηγαινα στη Gmc του Πειραιά στη Γούναρη είναι ότι θες πήγαινε τώρα από κει. Στη θέση σου θα έδινα ξανά η βάση σου λέω δν είναι απίθανη κ αν είσαι πολύτεκνος τριτεκνος πας ακόμα πιο κάτω. Σκεψου καλά.

Anonson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2019 12:51 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonson »

Το κολέγιο το ίδιο σου βρίσκει εταιρία και για τα 2 ταξίδια. Αφού τελειώσεις θα έχεις είδη υπηρεσία στην εταιρία που μπάρκαρες σαν δόκιμος οπότε το να βρεις μετά πάλι δουλειά δεν θα είναι δύσκολο, πιο πιθανό να μην χρειαστεί καν να ψάξεις, απλά ξαναμπαρκάρεις με την ίδια εταιρία.
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

Anonson έγραψε:Το κολέγιο το ίδιο σου βρίσκει εταιρία και για τα 2 ταξίδια. Αφού τελειώσεις θα έχεις είδη υπηρεσία στην εταιρία που μπάρκαρες σαν δόκιμος οπότε το να βρεις μετά πάλι δουλειά δεν θα είναι δύσκολο, πιο πιθανό να μην χρειαστεί καν να ψάξεις, απλά ξαναμπαρκάρεις με την ίδια εταιρία.


Συγκεκριμένα για ποιο κολλέγιο λες;

ΧΡΗΣΤΟΣ

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Εγω λεω για την ελληνοαραβικη ιδιωτικη αεν του σιτι γιουνιτι κολλετζ. εκει μου εχουν πει μου βρισκουν και τα δυο μπαρκα απο μονοι τους η σχολη
Anonson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2019 12:51 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonson »

Αλεξανδρος Κ. έγραψε:Συγκεκριμένα για ποιο κολλέγιο λες;



Μητροπολιτικό Πειραιά και η ναυτική ακαδημία Κύπρου επίσης

Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

Anonson έγραψε:Μητροπολιτικό Πειραιά και η ναυτική ακαδημία Κύπρου επίσης
Μητροπολιτικό θα δουλεύεις για να πληρώνεις την σχολή. ΝΑΙ σου βρίσκουν συγκεκριμένα έχει κάνει ο Τσάκος συμφωνία με το κολλέγιο αυτό κ απορροφά από κει δοκίμους.5 χρόνια όμως η Σχολή... Και τα λεφτά δεν είναι λίγα. Με το μάρκο δεν τα καλύπτεις.

Όσο για city unity έχω ακούσει Αλλά δν ξέρω κάτι πέρα από το ότι είναι απλά άλλη μια Αεν.

Anonson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2019 12:51 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Anonson »

4 χρόνια είναι η σχολή, το 5ο έτος είναι προαιρετικό γιατί είναι μεταπτυχιακό. Τα λεφτά είναι όντως τσιμπημένα,600 ευρώ τον μήνα αν θυμάμαι καλά
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

Anonson έγραψε:4 χρόνια είναι η σχολή, το 5ο έτος είναι προαιρετικό γιατί είναι μεταπτυχιακό. Τα λεφτά είναι όντως τσιμπημένα,600 ευρώ τον μήνα αν θυμάμαι καλά


Άμα δεν έχεις βοήθεια από κάποιον δεν βγαίνει φίλε η Σχολή. Και γω 500 έδινα Αλλά τα μισά χρόνια σχεδόν στη GMC.

ΧΡΗΣΤΟΣ

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

Αλεξανδρε οταν λες για βοηθεια αδερφε τι εννοεις; οικονομικη βοηθεια η για τα μαθηματα βοηθεια; και καλα ιδιετερα η φροντιστηριο; ευχαριστω και παλι!
Άβαταρ μέλους
Αλεξανδρος Κ.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Παρ Αύγ 23, 2019 1:03 pm
Τοποθεσία: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επάγγελμα: ΔΕΑ Ε.Δ 575 ΠΖΝ
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Αλεξανδρος Κ. »

ΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:Αλεξανδρε οταν λες για βοηθεια αδερφε τι εννοεις; οικονομικη βοηθεια η για τα μαθηματα βοηθεια; και καλα ιδιετερα η φροντιστηριο; ευχαριστω και παλι!
Οικονομική εκτός αν δουλεύεις και τα δίνεις όπως τα παίρνεις..

Άβαταρ μέλους
giorgosmc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ Μαρ 07, 2014 1:22 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από giorgosmc »

Sailor123 έγραψε:Θα σου προτεινα αν εχεις λιγα λεφτα και θες να ασχοληθεις τοσο πολυ με το επαγγελμα να κοιταξεις για καμια ιδιωτικη ΑΕΝ που αν δεν κανω λαθος δεν εχουν ορια ηλικιας οπως οι δημοσιες.


Δυσκολο εως ακατορθωτο,''δεν εχουμε μαντηλι να κλαψουμε'' δε παιζει φραγκο, γι αυτο δε το σκεφτομαι καν για ιδιωτικη, στην ΑΕΝ δε μπορω λογω ηλικιας (29) γι' αυτο σκεφτομαι να φυγω κατευθειαν για μουτσος, το θεμα ειναι δε ξερω τι φραγκα παιζουν, θα το εκτιμουσα αν ηξερε καποιος να μου πει πανω κατω

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Σαν μούτσος τι λεφτα παίζουν; Τίποτα της πείνας είναι 550-850 καθαρά κι αν πάρεις κι αυτά...
Επισκέπτης

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σας,

Είμαι 31 ετών και έχω τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου Ναυτικό - Ναυτιλιακό τομέα. Σκέφτομαι να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο για να κοιτάξω μήπως καταφέρω να μπαρκάρω. Θα ήθελα πληροφορίες για εμάς τους απόφοιτους του ναυτιλιακού τομέα στο σχολείο. Ορίζει ο νόμος ότι μπορούμε να φτάσουμε ως Γ; Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για το δίπλωμα του μηχανοδηγού.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες