ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Terminator »

1) Δεν σε αφορά πόσα μόρια έχει τώρα γιατί εσύ δίνει πανελλήνιες το 2021 έτσι κι αλλιώς οπότε το αν έχει 8000 ή 10.000 Έχει ελάχιστη σημασία 2) προφανώς και όχι γιατί είναι δημόσια σχολή μόνο την στολή πληρώνεις Που φοράνε στις παρελάσεις
Giorgos

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Giorgos »

Καλησπερα απαντες ενδιαφερομαι και εγω για ναυτιλιακες σπουδες στην βουλγαρια. Παρατηρησα πως οι πρακτορες το μονο που ενδιαφερονται ειναι να παρουν τα λεφτα και οι απαντησεις τους ειναι μονολεκτικες. Δυσκολα βγαζει καποιος ακρη σχετικα με το τι συμβαινει στην Ναυτικη Ακαδημια στην Βαρνα. Δεν εχω υποδομη σε μαθηματα οπως μαθηματικα και φυσικη (να ναι καλα το δημοσιο σχολειο). Πως περνω πτυχιο ''πλοιαρχου; '' Τι συμβαινει με τις Κρατικες εξετασεις στην βουλγαρια; Που θα βρω υλικο σχετικα με αυτο; Με τα site τους δυσκολα βγαζεις ακρη...
Υπαρχει καποιος χριστιανος που να φοιτει εκει να μου πει τουλαχιστον εαν ειναι ενθαρυντικα τα πραγματα για καποιον που θελει να κανει την κινηση να Γραφτει στην σχολη?
NickKal
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 11, 2020 3:03 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από NickKal »

Καλημέρα, Έχω τελειώσει πληροφορική και είναι 24 χρόνων του χρόνου θέλω μα δώσω πανελλαδικές γοα την σχολή Για την ακρίβεια είχα σκοπό να μπω με απολυτήριο λυκείου αλλά δεν μπόρεσαν το κατήργησαν και αυτό ένα σωστό είχαν και το κατήργησαν τέλος πάντων Θα ήθελα την γνώμη σας μια και άλλαξε για μια ακόμη φορά αυτό το σύστημα τον πανελληνίων και έχουν επαναφέρει την βάση του 10 και κάθε σχολή θα ορίζει τους εισακτέους αυτό σημάνει ότι στους μηχανικούς που θέλω να πάω θα εκτοξευτούν οι βάσεις γενικά; Μήπως αξίζει να πάω σε καμία σχολή στην βαρνα ή στην Κύπρο που είναι 3 χρόνια και να μην χάνω τον χρόνο με παννεληνιες με το ρίσκο να μην περάσω ποια είναι η γνώμη σας Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από JimA »

Παιδια δεν θα παρει φετος με απολυτηριο κοσμο στις αεν; Γνωριζουμε κατι; Διαβασα δεν βγηκε ακομα η φετινη προκηρυξη παντως, λετε να παρουν τελικα και με απολυτηριο;
William

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από William »

Προκήρυξη θα βγει μέσα στις επόμενες δυο εβδομάδες είμαι μαθητής Γ Λυκείου και πήρα τηλέφωνο προχθές να ρωτήσω, αλλά έχω μια απορία έχω ένα νευρολογικό πρόβλημα το οποίο δεν με καθιστά ανάπηρο, δηλαδή μπορώ να κάνω ότι και όλοι , να τρέξω να περπατήσω χωρίς να κουτσαίνω φυσικά ή κάτι το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν έχω την ίδια μυική δύναμη κάποιος που ξέρει και έχει περάσει από επιτροπή μπορεί να με ενημερώσει επειδή όσους ρώτησα μου είπαν πως η επιτροπή δεν είναι τόσο αυστηρή όσο των στρατιωτικών σχολών
Giorgos

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Giorgos »

Δεν θα εχεις θεμα. Οι εξετασεις εισαγωγης ειναι για ματια, ακτινογραφια θωρακος και γενικη εξεταση παθολογου. Αλλα θα σου πρωτεινα να πας πλοιαρχος και οχι μηχανικος χωρις να ξερω τι θες να επιλεξεις γιατι σαν μηχανικος κανεις δουλειες που απαιτουν δυναμη. Οπως και να εχει καλη επιτυχεια
William

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από William »

Και αν έχεις μια χρόνια πάθηση σε πολύ ήπιο επίπεδο;
mikeland

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από mikeland »

Ξερει κανεις αμα μπορω να διαγραψω την ηλεκτρονικη αιτηση γιατι καταλαθως την εκανα υποβολη και δεν την ειχα συμπληρωση.
πάτροκλος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πάτροκλος »

Ειδα οτι στις πανελλαδικες, των πολυτέκνων τα γραπτα προσμετριουνται ξεχωριστα με μειωμενες βασεις... Θελω λοιπον να ρωτησω αν πρεπει να κανω κατι εγω τωρα η απλα να περιμενω να το δηλωσω στο μηχανογραφικο μου;
Loto2021

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Loto2021 »

Παιδιά να σας ρωτήσω όποιος τελειώσει εμποροπλοιάρχων στον κλάδο των πλοιάρχων ή ακόμα και στον μηχανικών οι πιο πολλές θέσεις εργασίας που θα του προσφερθούν θα είναι σε πλοία (μπαρκο) ή και αλλού;
Άβαταρ μέλους
Togo
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2021 3:43 am
Τοποθεσία: 2ο Γραφείο
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Togo »

Οποιος τελειώσει ΑΕΝ θα περάσει τα καλύτερα χρόνια της ζωής του στη θάλασσα παίζοντας καθημερινά κορώνα-γράμματα τη ζωή του απο πολλούς κινδύνους και αφού έχει βύσμα και πολλά χρόνια υπηρεσίας θα τον βάλει η εταιρία κάποια στιγμή σε γραφείο... Είναι συμφωνία με το διάβολο τα καράβια. Να ξέρετε. Θα είστε εργάτες της θάλασσας σαν να έχετε πάει φυλακή. Βασικά φυλακή θα είστε. Και οταν βγαίνετε στη στεριά δέν θα έχει νόημα ούτε η μάνα που σας έκανε! Έχω κάνει και ξέρω απο πρώτο χέρι. Και έχουν δεί και πολλά τα μάτια μου.
Όποιος μας απειλεί θα βρει μπροστά του νέο Μαραθώνα, Σαλαμίνα, ύψωμα 731
Loto2021

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Loto2021 »

Δεν έχουν καλυτερέψει τα πράγματα όσον αφορά τα ταξίδια (μπαρκο) και εγώ νέος είναι φέτος θα πάω 3η Λυκείου και ψαχνομαι με τα επαγγέλματα να λέμε την αλήθεια αυτό το επάγγελμα δίνει κασέρι. Δηλαδή δεν προτείνεις αυτή την δουλειά σε κανέναν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτές είναι οι δυο νέες Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού σε Λακωνία και Κάλυμνο

Την ίδρυση Ακαδημίας Εμπορικού ναυτικού στη Λακωνία και της σχολής Μηχανικών στην Κάλυμνο, προβλέπουν αποφάσεις που δημοσιεύτηκαν ήδη στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Η νέα Ακαδημία στον νομό Λακωνίας θα έχει έδρα στη Νεάπολη και όπως ανακοίνωσαν οι δημοτικές αρχές «για την υλοποίηση της εκπαιδευτικής υποδομής, ο Δήμος μας θα διαθέσει άμεσα για τη στέγασή της, υπάρχον κτίριο επαρκές, κατάλληλο και λειτουργικό εμβαδού 1.625,97 τμ στην παραλία της Νεάπολης, καθώς και θα συνδράμει σε οτιδήποτε περαιτέρω απαιτηθεί.

Το κτίριο εκτείνεται σε 3 επίπεδα με 10 αίθουσες διδασκαλίας, αμφιθέατρο, αίθουσα εκδηλώσεων,2 αίθουσες Γυμναστηρίου, αίθουσες καθηγητών, γραφεία, αποθήκες, βοηθητικοί χώροι, χώροι υγιεινής. Το σχετικό Προεδρικό Διάταγμα για την ίδρυση, οργάνωση, διοίκηση και λειτουργία της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Λακωνίας και της Σχολής Πλοιάρχων αυτής, προβλέπει τα εξής:

Η Α. Ε. Ν. Λακωνίας έχει ως αποστολή:

α) Τη δημιουργία αξιωματικών του εμπορικού ναυτικού πλήρως καταρτισμένων με ολοκληρωμένη θεωρητική και πρακτική γνώση του αντικειμένου, καθώς και την εξειδίκευση αυτών, βασισμένη στις οικονομικές και τεχνολογικές εξελίξεις στον χώρο της ναυτιλίας.
β) Τη διατήρηση στενής και αμφίδρομης σχέσης με τους ναυτιλιακούς και άλλους συναφείς οικονομικούς φορείς της χώρας.
γ) Τη συνεργασία με άλλα τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας και του εξωτερικού, καθώς και με φορείς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, για την επίτευξη του σκοπού της.
δ) Τη συμμετοχή της σε προγράμματα εφαρμογής και ανάπτυξης της ναυτικής τεχνολογίας, της διοίκησης και της εκμετάλλευσης του πλοίου.
ε) Τη συμβολή της στον προσανατολισμό των νέων στο ναυτικό επάγγελμα.
στ) Την ενημέρωση της κοινής γνώμης για τον σκοπό λειτουργίας της και τη γενικότερη αποστολή της.
ζ) Τη σύμπραξη από κοινού με τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α. Ε. Ι.) για τη διοργάνωση Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π. Μ. Σ.) και τη διεξαγωγή έρευνας σε τομείς ενδιαφέροντος της ελληνικής εμπορικής ναυτιλίας.
Στην Α. Ε. Ν. Λακωνίας λειτουργεί Σχολή Πλοιάρχων, η οποία αποσκοπεί στην εκπαίδευση των μελλοντικών αξιωματικών του εμπορικού ναυτικού ειδικότητας πλοιάρχου, προκειμένου οι τελευταίοι να αποκτήσουν όλα τα απαραίτητα προσόντα και γνώσεις της ναυτιλιακής θεωρίας, της ναυτικής τέχνης και ικανότητας, ώστε να επανδρώσουν τον στόλο του εμπορικού ναυτικού.

Σχολή Μηχανικών στην Κάλυμνο

Την ίδρυση, οργάνωση, διοίκηση και λειτουργία Σχολής Μηχανικών της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Καλύμνου, προβλέπει Προεδρικό Διάταγμα, το οποίο δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης.

Σκοπός λειτουργίας της Σχολής Μηχανικών της Α. Ε. Ν. Καλύμνου είναι η εκπαίδευση των μελλοντικών αξιωματικών του εμπορικού ναυτικού ειδικότητας μηχανικού, προκειμένου οι τελευταίοι να αποκτήσουν όλα τα απαραίτητα προσόντα και γνώσεις της ναυτικής μηχανολογίας, της ηλεκτρολογίας, της ηλεκτρονικής και των συστημάτων ελέγχου, επισκευής και συντήρησης των μηχανών των πλοίων, ώστε να επανδρώσουν τον στόλο του εμπορικού ναυτικού.

Ieidiseis.gr
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες