ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ACT

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ACT »

Παιδιά είμαι σπουδαστής ΑΕΝ ΗΠΕΙΡΟΥ και σκέφτομαι για μεταγραφή στο Β' εξάμηνο στην ΑΕΝ Κύμης. Μπορεί κάποιος να μου πει, που έχει γνώση από εκείνη τη σχολή, να μου πει πως λειτουργεί η σχολή; Μετά, πέρα από το μαθησιακό περιβάλλον, τι έχει σαν πόλη; Αξίζει για έναν σπουδαστή εκεί, να κάνει την έξοδο του;
Δημήτρης

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Χαιρεται.. ειμαι 17 χρονων και τουχρονου θα δηλωσω την Αεν κρητης (στην οποια λογικα περναω). Αυτο που με αγχώνει ειναι αν θα μπορεσω να μεινω στην εστια της Αεν γτ αλλιος δεν θα μπορεσω να φοιτησω.. γνωριζει κανεις το μεγιστο εισοδημα που μπορει να δεχθουν; επισης οτι ειμαι τριτεκνος με 1 αδερφη να σπουδαζει μετραει καπως σαν ελαφρυντικο;
ACT

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ACT »

Το εισόδημα δεν παίζει ρόλο. Μια αίτηση δηλώνεις και είσαι μια χαρά.
belae
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2019 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από belae »

Καλησπέρα

Είμαι 16 χρονών και σκέφτομαι να δώσω για εμπροπλοιάρχων. Έχω μερίκες ερωτήσεις όσο αναφορά το εππάγγελμα αλλά και τις σπουδές

1.) Υπάρχει θέμα αν κάποιος έχει προβλήματα όπως μυωπία ή αστιγματισμό;(έχω 0.50 αστιγματισμό).

2.) Τι χαρτία χρειάζονται ώστε να μπορέις να ταξιδέψεις;

3.) Πόσα χρόνια θα βρίσκομαι στον ίδιο βαθμό (π. Χ. Από γ' μηχανικός σε β')

4.) Μηχανικός ή Πλοίαρχος: Ποιός απο τους δύο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δουλέψει στην στεριά;

5.) Πότε επιλέγεις αν θα γίνεις πλοίαρχος ή μηχανικός;(οταν μπεις στην σχολή ή πριν)

6.) Μπορείς να μπεις με βαθμούς λυκείου στην σχολή ή είναι αναγκαστικές οι εξετάσεις;

7.) Ποιές εταιρίες (κατά τη γνώμη σας) είναι οι καλύτερες όσο αναφορά το βιοπορισμό και τις αποστάσεις;

Υ. Γ δεν ξέρω αν αυτή η ιστοσελίδα ειναι κατάλληλη για τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Giorgos61 »

belae έγραψε: Καλησπέρα

Είμαι 16 χρονών και σκέφτομαι να δώσω για εμπροπλοιάρχων. Έχω μερίκες ερωτήσεις όσο αναφορά το εππάγγελμα αλλά και τις σπουδές

1.) Υπάρχει θέμα αν κάποιος έχει προβλήματα όπως μυωπία ή αστιγματισμό;(έχω 0.50 αστιγματισμό).

2.) Τι χαρτία χρειάζονται ώστε να μπορέις να ταξιδέψεις;

3.) Πόσα χρόνια θα βρίσκομαι στον ίδιο βαθμό (π. Χ. Από γ' μηχανικός σε β')

4.) Μηχανικός ή Πλοίαρχος: Ποιός απο τους δύο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δουλέψει στην στεριά;

5.) Πότε επιλέγεις αν θα γίνεις πλοίαρχος ή μηχανικός;(οταν μπεις στην σχολή ή πριν)

6.) Μπορείς να μπεις με βαθμούς λυκείου στην σχολή ή είναι αναγκαστικές οι εξετάσεις;

7.) Ποιές εταιρίες (κατά τη γνώμη σας) είναι οι καλύτερες όσο αναφορά το βιοπορισμό και τις αποστάσεις;

Υ. Γ δεν ξέρω αν αυτή η ιστοσελίδα ειναι κατάλληλη για τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!



Φιλε θα σου απαντησω σε μερικες από τις απαντησεις στις οποιες γνωρίζω την απαντηση

1) Για μηχανικος δεν θα εχεις πρόβλημα με την μυωπια ή τον αστιγματισμο αλλα για πλοίαρχος εάν εχεις πανω από περιπου 2 βαθμούς μυωπια θα πρεπει να κανεις επεμβαση λειζερ για πλοίαρχος.

4) Μεγαλυτερη πιθανοτητα για δοθλεια στην στερια εχι ο μηχανικος

5) Επιλεγεις πριν να μπεις στην σχολη

6) Μπορεις να μπεις με απολυτηριο λυκειου ή πανελλήνιες αλλα θα πρεπει να περασεις και από ιατρικες εξετασεις για να μπεις στην σχολη

7) Εάν θες μικρες αποστασεις πηγαινε σε ακτοπλοικες εταιριες ενώ για μακρινες αποστασεις εμπορικες. καλους μισθους εχουν ολες οι εταιριες

Αυτή η ιστοσελιδα είναι η πιο καταλληλη για να κανεις τετοιου είδους ερωτήσεις και ότι απορια εχεις σχετικα με τις αεν μπορει να τις βρεις εδώ μεσα τις απαντησεις http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_topics.asp?FID=53

Νικος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Νικος »

3) Νομιζω πρεπει να εχεις τουλαχιστον 18 μηνες θαλασσιας προηπηρεσιας σαν γ μηχανικος για να γινεις β μηχανικος6) Μεχρι τωρα μπορουσες να εισαχθεις και με απολυτηριο λυκειου αλλα και με πανελλαδικες. Φετος λενε οτι θα ειναι η τελευταια χρονια που θα ισχυσει αυτο και οτι μετα θα μπορεις μονο με πανελλαδικες. Τωρα θα δειξει τι θα ισχυσει

HellasRasky
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2016 5:36 pm
Τοποθεσία: Ιδιωτικό
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από HellasRasky »

Μάγκες δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κανείς με απολυτήριο είπανε. Αυτό που θα δοθεί είναι ένα μικρό ποσοστό για αυτούς που έκαναν ήδη υπηρεσία για τα μόρια για να μην αδικηθούν αυτό μου είπαν εμένα απο το υπουργείο και ακόμα δεν είναι σίγουρο. Για αυτό καλό είναι να μην βασιστείτε πάνω στο απολυτήριο και προχωρήστε με την διαδικασία των πανελληνίων δεν είναι δύσκολο είναι πολύ εύκολα αρκεί να διαβάσετε
John zor

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από John zor »

Καλησπέρα, Ειμαι φοιτητής αεν και την προηγούμενη βδομάδα έστειλα τα έγγραφα για θεώρηση υπηρεσίας σε ατζέντη. Τα χαρτιά χάθηκαν μέσω της ταχυδρομικής εταιρίας. Ξέρει κανείς εάν μπορώ να ξανά βγάλω το certificate of service η αλλιώς ντιτσαρτζο; Να αναφερθεί ότι η ημερομηνία απόλυσης είναι 21 09 2017. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Ναι μην στεναχωριέσαι. Μίλα με την εταιρεία που ταξιδεψες και θα σου βγαλουνε ένα χαρτί. Μη σκας. Η υπηρεσία δεν χάνεται με ένα χαρτί.

Μίλα όσο είναι νωρίς γιατί έρχεται Πάσχα και τα γραφεία των εταιρειών κλείνουν

Α

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Α »

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει γυμναστήριο στις σχολές;
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Σε μερικές ναι
Αγνωστος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Αγνωστος »

Καλησπερα, με θυρωιδη t4 ελεγχομενο των 125mg κρινομαι ακαταλληλος απτην υγειονομικη επιτροπη;
aen

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από aen »

Δε ξερω γιατι και αν σας εχουνε ενημερωσει για το επαγκελμα που θελετε. Λοιπον ακουστε κατι δε ξερω αν σας αρεσει η θαλασσα αλλα το επαγκελμα ειναι κατι παραπανο απο πανδυσκολο... Αυτα που θα δειτε στα ταξιδια και τα ατομα που θα συναναστραφειτε θα ειναι πραγματικα οτι χειρoτερο ζησατε.

Αν πατε για τα χρηματα η απλα επιδη σας αρεσει η θαλασσα σκεφτειτε το πολλες φορες. Για μηχανικος το περιβαλλον ειναι παρα πολυ κακο και οι ανωτεροι που θα βρειτε θα θελουν να σας φανε λαχανο καθως το βισμα σε εταιρεις παει συνεφο. Οι 9 στους δεκα μηχανικους δε πανε καλα και καθε μερα ριχνετε τοση δουλεια που στο τελος δε θα βγαινει η φωνη σας.

Οπως ειπα πριν οι 9 στους δεκα δεν πανε καλα οι απειλες θα πανε και ερχονται και αν δεν εχεις βισμα κυνδινευεις με απολυση για πλακα! Μου εχει συμβει 2 φορες χωρις να εχω κανει κατι. Το θαψιμο μεσα στο καραβι μεταξυ του προσωπικου παει και ερχεται συνεφο. Και οι περισσοτεροι σε βλεπουν ο θανατος σου η ζωη μου. Για καλη εταιρεια αν καταφερεις να βρεις και μπεις θα σε φανε λαχανο και θα σε διωξουν στο επομενο ταξιδι καθως στις καλες εταιρειες πας μονο με βυσμα!

Αν δεν εχεις βυσμα θα καταληξεις σε καμια της πλακας (ονοματα δε λεμε) και θα εχεις το καθε παρανοικο μεσα. Σας τα λεει ενας που εχει 3 χρονια θαλασσια υπηρεσια. Αν δεν εχεις καλο βυσμα και δεν αντεχεις τη κλεισουρα, το βρισιδι και το ανχος μην πατε ουτε κατα διανοια σε αυτες τις σχολες.
aen

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από aen »

Να τονισω οτι η πιθανοτητα να εχεται κανενα παλαβο με τη κακη ενοια που χρειζει αμεσης ψυχιατρικης φροντιδας ανωτερο μηχανικο που να σας χωνει και να θαβει ολο το κοσμο στους υπολιπους και την εταιρεια ειναι πολυ μεγαλη. Τα λεφτα ειναι καλα και ο ανταγωνισμος τεραστιος!

Αν βρειτε κανενα πολυ καλο βυσμα και σας βαλει καπου καλα και εκει θα φατε τον πολεμο αλλα θα υπαρχει το βυσμα να σας κραταει. Αν δεν υπαρχει βυσμα θα σας φανε λαχανο οπου και να πατε θα κανετε τη δουλεια σας σωστα αλλα οι ανωτεροι θα λενε οτι δεν εχετε ιδεα στην εταιρεια, οποτε αναγκαστηκα θα πατε σε εταιρειες που οι συνθηκες ειναι χαλια. Εκει σας περιμενει αλλος γολογοθας το επιπεδο πολυ χαμηλο το θαψιμο και το χωσιμο ατελειωτο και οι ωρες εργασιες απλα απανθρωπες.

Τουλαχιστον σε χαλια εταιρειες δε θα χανετε τη δουλεια σας τοσο ευκολα γτ σας εχουνε αναγκη αλλα το αρνητικο κλιμα με ολους τους παρανοικους εκει θα ειναι χειρωτερο. Διαλεγεις και θα παρεις. Αν αντεχεις τις προσβολες το ανχος την κουραση και το κακο περιβαλλον πανε. Αν οχι διαλεξε αλλο επαγκελμα. Εκτος αν εχεις κανενα θειο εφοπλιστη με εταιρεια και σε βαλει εκει τοτε αλαζει!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης