ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από dn24 »

Πολιτης έγραψε:Οσο αναφορα τις σχολες πλοιαρχων τα κοριτσια φορανε για στολη φουστα ενω τα αγορια παντελονι ή φορανε ολοι το ιδιο;


Δε φοράνε καμιά στολή στη σχολή. Σε κάποιες σχολές δεν επιτρέπεται να φοράνε σορτσάκια τα αγόρια-δηλαδή βερμούδες, εν ολίγοις επιτρέπεται μόνο μακρύ τζήν παντελόνι, και όσο αφορά τις κοπέλες, να μην είναι προκλητικά ντυμένες με "αποκαλυπτικά" ρούχα.

AntonyK
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 13, 2017 10:34 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από AntonyK »

Ειμαι απο επαγγελματικο λυκειο "Λοιπων τομεων" και εγω βγαλει 19.900, η περσινη βαση ηταν στα 19.500 απο οτι εχω δει, εχω ελπιδες για να ενταχθω σαν πλοιαρχος;
Καλαμοος

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Καλαμοος »

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να πλήρεις κάποιες προϋποθέσεις για να μείνεις σε εστία στις οινούσσες αλλά και για οποιαδήποτε άλλη σχολή ΑΕΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
Panos.P

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Panos.P »

Αδερφια ειμαι σειρα επιτυχιας 82 απο 1γκ επαλ με πρωτη επιλογη ασπροπυργο... τον πιανω λετε?
Vassiliki

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Vassiliki »

Καλησπέρα σας φοιτώ στην ναυτική ακαδημία της Βάρνας και μόλις τελείωσα το πρώτο έτος. Δε χρωστάω κανένα μάθημα. Μπορώ με κάποιο τρόπο ή έστω εξετάσεις να μεταφερθω στην ΑΕΝ στην Ελλάδα, χωρίς να χάσω το έτος μου ; Δηλαδή να μπω στο 2ο έτος κατευθείαν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από The Marine »

Για οσους δεν το γνωριζουν σας παραθετω το παρακατω αποσπασμα απο αρθρο:



Aπό το εκπαιδευτικό έτος 2019-2020 η εισαγωγή στις αεν θα πραγματοποιείται μόνο μέσω του συστήματος των πανελληνίων εξετάσεων του υπουργείου παιδείας. Από τους εισαγόμενους ποσοστό 15% θα προέρχεται αποκλειστικά και μόνο από επαλ ναυτικού τομέα και τεε ναυτικού και ναυτιλιακού τομέα, ειδικότητας πλοιάρχου η μηχανικού.

Πηγή:Foititikanea.gr


Άβαταρ μέλους
nikk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2018 1:12 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από nikk »

Καλησπερα, ειμαι ο 200ος στην αεν πλοιαρχων μεσω πανελλαδικων ημερισιου γελ και εχω βαλει ως πρωτη επιλογη ασπροπυργο και μετα κρητη. πιανω λετε ασπροπυργο; ευχαριστω εκ τον προτερων.
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από JimA »

Συγχαρητηρια στους επιτυχοντες. Καλη σταδιοδρομια.
Πανοσ.Π

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Πανοσ.Π »

Ρε παιδια εχει κανεις να δωσει πληροφοριες για την αεν κυμης; / περασα εκει και δε ξερω πως ειναι η σχολη. Καθηγητες συργασιμοι με ορεξη να βοηθανε μαθητες η ειναι τπτ περιεργοι; Τα κτηρια μεσα και ο εξοπλισμος ειναι σε καλο επιπεδο η ειναι ολα παναρχια; Οι εστιες Ποσα ατομα μενουν μεσα ειναι καλ τα κτιρια; Και τελευταιο η σχολη ακομα κραταει αυτον τον αυταρχικο ρολο που ουτε στρατιωτικη σχολη να ηταν;
thanosk

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από thanosk »

Μπορεί κάποιος να μου πει τι κατάσταση επικρατεί στις εστίες της ΑΕΝ Ηπειρου?
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Εχω ακουσει πολλα αρνητικα σχολια για αυτην
Βασίλης

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Βασίλης »

Γεια σας, καθως δεν βρηκα κατι παρομοι αφηνω την ερωτηση μου εδω.Γνωριζεται αν ειναι δυνατο να παρεις εξτρα μαθηματα ανα εξαμηνο για να τελιωσεις την σχολη νωριτερα, οπως γινεται σε ολες τις υπολοιπες σχολες;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από dn24 »

Βασίλης έγραψε:Γεια σας, καθως δεν βρηκα κατι παρομοι αφηνω την ερωτηση μου εδω.Γνωριζεται αν ειναι δυνατο να παρεις εξτρα μαθηματα ανα εξαμηνο για να τελιωσεις την σχολη νωριτερα, οπως γινεται σε ολες τις υπολοιπες σχολες;



Όχι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Nassos »

Φ. Κουβέλης: Στις 5/12 η έναρξη της ΑΕΝ ΚαλύμνουΓια τη σημαντική συνεισφορά της ναυτιλίας στην ελληνική οικονομία έκανε λόγο ο υπουργός Ναυτιλίας, Φώτης Κουβέλης, κατά την τελετή ορκωμοσίας των πρωτοετών σπουδαστών της Σχολής Πλοιάρχων στην ΑΕΝ Κύμης, σημειώνοντας πως «η ναυτιλία μας συμμετέχει σημαντικά στο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν της χώρας»

«Η εκπαίδευση και η διαρκής επιμόρφωση των στελεχών του Εμπορικού μας Ναυτικού, αποτελεί για εμάς τον ακρογωνιαίο λίθο για την ασφαλή ναυσιπλοΐα, αλλά και για την ανάπτυξη της ναυτιλίας», πρόσθεσε.

Παράλληλα, ο κ. Κουβέλης προανήγγειλε την έναρξη λειτουργίας Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού στην Κάλυμνο την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου, ενώ ανέφερε ότι σήμερα λειτουργούν στη χώρα 11 σχολές από τις οποίες αποφοιτούν άρτια εκπαιδευμένοι αξιωματικοί, πλοίαρχοι και μηχανικοί, τονίζοντας ότι το σύνολο των σπουδαστών σε όλες τις σχολές ανέρχεται σε περίπου 4.900.

Ο κ. Κουβέλης πρόσθεσε ότι το υπουργείο έχει προχωρήσει από τον Ιανουάριο του 2015 σε συγκεκριμένα βήματα προς την κατεύθυνση της ενίσχυσης των προγραμμάτων εκπαίδευσης και επιμόρφωσης των στελεχών του Εμπορικού Ναυτικού. Αναφέρθηκε στις προσλήψεις μόνιμων εκπαιδευτικών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού που θα καλύπτουν πάγιες ανάγκες.

«Προχωρήσαμε σε νομοθετική ρύθμιση που προβλέπει την πρόσληψη 70 θέσεων μονίμου προσωπικού στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού και αναμένουμε εντός των ημερών τη σχετική έγκριση. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί θα καλύπτουν πάγιες ανάγκες, καθώς η επιλογή τους έγινε κατόπιν εισηγήσεων των εκπαιδευτικών συμβουλίων των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, με βάση τις απαιτούμενες ειδικότητες και βαθμίδες», επεσήμανε.

Τόνισε επίσης ότι είναι συνειδητή επιλογή του υπουργείου να προχωρήσει στην αλλαγή του θεσμικού πλαισίου προκειμένου να εκσυγχρονισθούν ο εσωτερικός κανονισμός και ο κανονισμός σπουδών των σχολών, συμπληρώνοντας ότι η πολιτική ηγεσία είναι ανοιχτή σε κάθε πρόταση που μπορεί να συμβάλλει στην ενίσχυση του περιεχομένου των σπουδών και στη βελτίωση των συνθηκών διδασκαλίας και για τους σπουδαστές, αλλά και για τους εκπαιδευτικούς.

Naftemporiki.gr

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες