ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
guests

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από guests »

Παιδιά να ρωτησω κάτι; Οι σχολές αυτές είναι εξίσου καλές με αυτές τις σταρτιωτικές; Επίσης έμαθα ότι έχουν αποστρατικοποιηθεί... Στη σχολή μέσα δεν φοράνε στολή; Κυκλοφορούν μόνο με τα πολιτικά; Και σαν μια γενική άποψη αξίζουν οι ΑΕΝ;

Ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει! Ευχαριστώ εκ τν προτέρων!Εικόνα

HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Οι Αεν δεν ανοίκουν στο στράτο{και φοράνε πολιτικά ναι}... Παιδιά άμα ξέρει κανείς θέλω να μάθω και εγώ όπως η φίλη μου η λίνα παραπάνω αν μπορείς μετά να πας στο πολεμικό ναυτικό
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Α, εσωκλειστες ειναι της Μακεδονιας και οιννουσες νομιζω!
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Legion »

πειραιωτης έγραψε:Α, εσωκλειστες ειναι της Μακεδονιας και οιννουσες νομιζω!

Oxi στην αεν μακεδονιας αν θες μπορεις να μεινεις και εξω φιλε μου οινουσες ομως ειναι!
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Οποτε παιδια χιο ολοι!Legion πλοιαρχος εισαι;

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Legion »

Μηχανικος αλλα αν θες να με ακουσεις πηγαινε πλοιαρχος ειναι πιο ευκολα και πιο καλα απο το μηχανοστασιο... Στο μηχανοστασιο εχει πολυ δουλεια ασε που κανει τρελη ζεστη στο περσικο κολπο κανει και 50 κελσιου μεσα. Ο πλοιαρχος ασχολειται με χαρτια περισσοτερο...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Μηχανικος δε θα πηγαινα ετσι κι αλλιως! Δε γουσταρω την μουτζουρα! Ασε και που πρωτος οταν πηγαινα θα με διαταζε παλι ο πλοιαρχος! Δε μου αρεσει αυτο!
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Legion »

Μην το λες αυτο στο μηχανοστασιο κανει κουμαντο ο 1ος μηχανικος σε συνεργασια με το καπετανιο γιατι χωρις μηχανη δεν παει το καραβι... Μην ακους χαζομαρες απο αλλους στο καραβι ολοι συνεργαζονται υπαρχει πειθαρχεια δεν ειναι ρεμπετ ασκερ...

Ο καπετανιος ειναι ο θεος αλλα οι αγγελοι του ειναι το μηχανικο τμημα...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Ναι αλλα για σκεψου κατι! Αν ο καπετανιος δωση μια εντολη στον 1ο μηχανικο αυτος ειναι υποχρεος να την εκτελεσει! Μπορει βεβαια να του υποδειξει αν κανει λαθος αλλα μονο σε ο, τι αφορα το μηχανοστασιο! Ο μηχανικος δεν εμπλεκεται πουθενα αλλου εκτος απο τ η μηχανη!
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Legion »

Βεβαια και ειναι. ! ο μηχανικος εμπλεκεται σε ολα τα μηχανικα μερη του πλοιου. Απο τα μηχανιματα του καταστρωματος μεχρι και την μηχανη. Ο μηχανικος μαστορευει τα παντα
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Ναι αλλα ειναι υπο του καπετανιου! Αυτο εγω δε το γουσταρω!
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Προς ολους τους παρευρισκομενους. Μολις τελειωσα αυτη την Ακαδημια Εμπορικου Ναυτικου Κρητης και ετοιμαζομαι να ταξιδεψω πλεον επαγγελματικα σαν Πλοιαρχος Γ' ταξης, κοινως Ανθυποπλοιαρχος. Μπηκα στη σχολη ευκολα και βγηκα δυσκολα. Χρειαζεται λιγο υπομονη και λιγο παραπανω διαβασμα για να βγεις σωστος επαγγελματιας απο εκει μεσα. Θα δειτε πραγματα απο τα πιο καλα μεχρι τα χειροτερα. Θα ζησετε πολλες εμπειριες καλες η κακες. Γεγονοτα που αλλα θα ηθελα να περιγραψω και αλλα με αρρωσταινουν μονο Που τα σκεφτομαι. Η σχολη ειναι καλυτερα να μην ακολουθηθει απο κοριτσια, για το δικο τους καλο. Επισης απαιτειται 1 χρονος υπηρεσια στη θαλασσα και εκει καταλαβαινεις αν τελικα θα κανεις αυτη τη δουλεια. Οσο για τα λεφτα ειναι πραγματικα καλα αλλα αν τελικα θες να σταδιοδρομησεις εκει πρεπει να γνωριζεις οτι ακομα και στο σπιτι σου θα αισθανεσαι ξενος καποιες φορες και ειναι δυσκολη η εννοια της οικογενειας και οσοι εχετε κοπελα να μην παραξενευτειτε αν κατα τη διαρκεια του ταξιδιου σας σας τηλεφωνησει και σας πει οτι υπαρχει καποιος αλλος, ακομα κι αν σας υποσχεθει οτι μπορει να περιμενει. Η επανακοινωνικοποιηση ειναι δυσκολο πραγμα μετα απο 7 η παραπανω μηνες Θαλασσα καθε φορα Σε συνολο περιπου 20 ετων υπηρεσιας για να παρεις την πληρη συνταξη. Δεν το λεω για να σας φοβισω αλλα αν βλεπεις τοι τυρι πρεπει να βλεπεις και τη φακα. Για το λιμενικο απαιτουνται 6 μηνες θαλασσια υπηρεσια κατι το οποιο μπορει να στο δωσει και η θητεια στο ΠΝ. Κατα τη γνωμη μου κανεις πετρα την καρδια για 8-10 χρονια και επιστρεφεις με ενα καλο κομποδεμα φροντιζοντας να μην σπαταλας υπερβολικα τα λεφτα που με τοσο κοπο και ιδρωτα εβγαλες μακρυα απο τους δικους σου και τη σιγουρια του να πατας σε στερεα γη. Οσο για 'μενα η οικογενεια και οι φιλοι Μου θα με βλεπουν απο 'δω και υστερα καθε 7-8 μηνες, αν δεν βρεθω καποια στιγμη στον πατο του Ειρηνικου, πλεον αψυχος.
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια! Λεω κ εγω ν δοκιμασω στο εμπορικο ναυτικο, ποσα ειναι τα ? για δοκιμους πρωτοετεις κ δευτεροετεις; Να ξερει καποιος ας απαντησε
elep
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 4:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από elep »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
θα μπορούσε κάποιος αν ξέρει να με ενημερώσει αν κάποιος έχει και πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να μπεί σαν εκπαιδευτής μέσα στην σχολή;
και κατα δεύτερον αν κάποιος κάποια στιγμή παραιτηθεί δεν αποκλείεται απο τους διαγωνισμούς του δημοσίου σωστα;
ευχαριστώ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

elep έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
θα μπορούσε κάποιος αν ξέρει να με ενημερώσει αν κάποιος έχει και πτυχίο γυμναστικής ακαδημίας μπορεί μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα να μπεί σαν εκπαιδευτής μέσα στην σχολή;
και κατα δεύτερον αν κάποιος κάποια στιγμή παραιτηθεί δεν αποκλείεται απο τους διαγωνισμούς του δημοσίου σωστα;
ευχαριστώ!


Ως τι να μπεις σαν εκπαιδευτης στην σχολη φιλε μου;

Διοτι Γυμναστικη Δεν κανουν απ'οσο γνωριζω στις ΑΕΝ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες