ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

2nd OFFICER έγραψε:Σας ευχαριστω παιδια καταλαβα το βισμα βοηθαει και στα γραπτα η μονο στα αθληματα και στις υγειονομικες εξετασεις; Γιατι το ονομα ειναι καλυμενο στις εξετασεις οποτε θεωρω οτι πρεπει να γραψεις για να περασεις!


Στις υγειονομικες εξετασεις το θεωρω δυσκολο (υπαρχει σχετικο ΠΔ), στα αγωνισματα σαφως, οσο για τα γραπτα δεν εχει σημασια εαν ειναι καλυμενο το ονομα σου γιατι απλουστατα οταν διορθωθει το γραπτο σου θα αποκαλυφθει για τα τελικα αποτελεσματα... καλο ειναι να κρατησεις σε αντιγραφο την αιτηση που συμπληρωσες οταν καταθεσες τα δικαιολογητικα σου γιατι με βαση αυτην το βυσμα σου θα την στειλει με φαξ κατω στο υπουργειο και στην συγκεκριμενη επιτροπη... Απο κει και περα εαν εξαιρεσουμε την εκθεση εχεις και εσυ χρεος να γραψεις τουλαχιστον καλα, οχι βεβαια για 17 και 18, αλλα εαν γραψεις γυρω στο 10 με 13 μπορει ανετα να γινει 16 ή 17 ή 18... τωρα βεβαια οσο ποιο μεγαλο δοντι εχεις τοσο το καλυτερο... Προσωπικη μου γνωμη στην κατηγορια που εισαι, οπου δινουν μονο αποφοιτοι των αεν, δεν εχεις να χασεις τιποτα... Διαβασε και οτι γινει... Αλλα εαν εχεις και εαν μπαρμπα εχεις σαφως μεγαλυτερο πλεονεκτημα απο τους αλλους.
Υ. Γ.Εαν εχεις βυσμα και τα φορτωσεις στον κοκορα και γραφεις κατω απο την βαση ή δινεις λευκες κολλες μην περιμενεις να σε γλυτωσει κανεις... Εκτος και εαν εχεις τον γιωργακη θειοΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

roverr24 έγραψε:Γκρεκο οι αποφοιτοι ΑΕΝ μεχρι τι βαθμο φτανουν στο λιμενικο;


Διαβασε τα αρθρα 14 εως 19 και 22 εδω: http://www.ministryofjustice.gr/site/kodikes/Ευρετήριο/ΚΩΔΙΚΑΣΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΛΙΜΕΝΙΚΟΥΣΩΜΑΤΟΣ/tabid/350/language/el-GR/Default.aspx
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Ποιοι ευθύνονται για την κατάντια των ΑΕΝ; Θέλουν Επιχειρησιακή ή Θεωρητική Ακτοφυλακή;

Φίλοι Λιμενικοί - Ακτοφύλακες, "Θεωρητικοί", και Εμποροπλοίαρχοι.
Με αφορμή την επικείμενη Προκήρυξη Για προσλήψεις Αξιωματικών και την ένταση &Έκταση των αντιπαραθέσεων για την προέλευση των υποψηφίων, θα θέλαμε να κάνουμε Ακόμη μια "παρέμβαση" για την διαμάχη μεταξύ "θεωρητικών" Αξιωματικών (επιτελικοί αρέσκονται να αποκαλούνται) και εξ Εμπορικού Ναυτικού (επιχειρησιακοί επί της ουσίας), Χωρίς περιστροφές για να γίνει κατανοητό.

Kivernitis



Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

roverr24 έγραψε:Γκρεκο οι αποφοιτοι ΑΕΝ μεχρι τι βαθμο φτανουν στο λιμενικο;


Στη Σ. Δ. Σ. Λ. Σ. Κατατάσσονται μετά απο διαγωνισμό Έλληνες Πολίτες,πτυχιούχοι συγκεκριμένων Τμημάτων Πανεπιστημιακών ή Πολυτεχνικών Σχολών ή κάτοχοι διπλώματος Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού πλοίαρχων ή μηχανικών. Μετά την αποφοίτησή τους από την Σχολή οι Δόκιμοι ονομάζονται Σημαιοφόροι Λ. Σ και εντάσσονται στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος. Καταληκτικός βαθμός της σταδιοδρομίας τους είναι ο βαθμός του Αντιναυάρχου Λ. Σ.
Άβαταρ μέλους
john
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Σεπ 06, 2010 5:26 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από john »

Για να μπεις ναυτικο που γραφει τι μορια θελει; Μηπως ξερει καποιος Να το βρω;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

john έγραψε:Για να μπεις ναυτικο που γραφει τι μορια θελει; Μηπως ξερει καποιος Να το βρω;



Στο ΠΝ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες με διαφορετικες βασεις-μορια η καθε μια και συγκεκριμενα οι ειδικοτητες του αρμενιστη, αρμενιστη-φαροφυλακα και του τεχνικου μηχανολογικων συστηματων/μηχανικοι ΜΕΚ δεν σε αφορουν απο την στιγμη που αποφοιτοι των αεν-πλοιαρχοι για τις 2 πρωτες ειδικοτητες και οι αποφοιτοι των ΤΕΙ (τμημα μηχανολογιας) και των αεν-μηχανικοι εχουν το αβανταζ για τις θεσεις αυτες απο τους υπολοιπους με απολυτηριο λυκειου συμφωνα με την προκηρυξη και τον τροπο μοριοδοτησης.Οι βασεις για τους αρμενιστες ξεκινουν απο τα 450 μορια... Για τους μηχανικους δεν εχω βρει ακομη. Μπορεις να βρεις τις βασεις μεσω ιντερνετ.
Azucares

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Azucares »

Ήθελα Να Ρωτήσω Πες Ότι Τελειώνεις Τη Σχολή Της αεν Μετά Μπορείς Να μπεις Έτσι Απλά Μέσα Στο Λιμενικό Σώμα μέσο προκύρηξεις;

Δηλαδή Θέλω Να πω Διάβασα Εδώ ότι Υπάρχει Σχολή Λιμενικού Σώματος Ανάλογα το Βαθμό Που θες πχ για αξιωμ Είναι Μήνες Για υποξ Είναι 9μήνες Και για λιμεν Είναι 6μήνες Δηλαδή Εδώ Πως μπαίνεις;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Azucares έγραψε:Ήθελα Να Ρωτήσω Πες Ότι Τελειώνεις Τη Σχολή Της αεν Μετά Μπορείς Να μπεις Έτσι Απλά Μέσα Στο Λιμενικό Σώμα μέσο προκύρηξεις;

Δηλαδή Θέλω Να πω Διάβασα Εδώ ότι Υπάρχει Σχολή Λιμενικού Σώματος Ανάλογα το Βαθμό Που θες πχ για αξιωμ Είναι Μήνες Για υποξ Είναι 9μήνες Και για λιμεν Είναι 6μήνες Δηλαδή Εδώ Πως μπαίνεις;



Οι προυποθεσεις και τα προσοντα των αποφοιτων απο ΑΕΝ για να εισαχθουν ως αξιωματικοι στο ΛΣ θα τα δεις σε αυτην τη σελιδα λιγο ποιο πανω τα εχω ηδη ποσταρει.
Για τους υπαξιωματικους και λιμενοφυλακες πρεπει να ολοκληρωσεις την στρατιωτικη σου θητεια για να εχεις το δικαιωμα να δωσεις. Με το πτυχιο σου απο ΑΕΝ στους υπαξιωματικους δινεις στις εξης κατηγοριες: Στη 300 (ΑΕΝ-Πλοιαρχων) ή στη 320 (ΑΕΝ-Μηχανικων).
Για τους λιμενοφυλακες χρειαζεσαι μονο το απολυτηριο λυκειου.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Επειδη πολλα ατομα που εχουν εισαχθει στις ΑΕΝ μετα το 1ο εκπαιδευτικο ταξιδι βλεπουν τα ζωρια της θαλασσας και του ναυτικου επαγγελματος και αποφασιζουν να μεινουν στη σχολη μονο και μονο για να μπουν στο λιμενικο να γνωριζεται οτι ειναι η μεγαλυτερη παγιδα που πεφτουν ολοι μα ολοι οι αποφοιτοι των ΑΕΝ (αντρες και γυναικες) .
Οι λογοι ειναι απλοι:
Ακομα και εαν αποφοιτησετε απο τις ΑΕΝ και καταφερετε και μπειτε στο λιμενικο που νομιζετε οτι θα σας στειλουν; Σε πλωτο σκαφος σε νησι της παραμεθοριου.Τι σημαινει πλωτο σκαφος ΛΣ; Ενας κυβερνητης και ενας μηχανικος ως μονιμο πληρωμα σε κατασταση ετοιμοτητας 24ωρες το 24ωρο και με τη δυνατοτητα απομακρινσης απο τον τοπο μεταθεσεως τους εως 16 χλμ. Το τηλεφωνο σας θα χτυπαει συχνα ειτε ειναι 3 τα μεσανυχτα ειτε ειναι 3 το μεσημερι για να κυνηγατε λαθρομεταναστες. Ρεπο ξεχαστε τα. Σαββατοκυριακα και παλι ξεχαστε τα. Αδειες; Καλο ανεκδοτο και αυτο.ΕικόναΜονο εαν ερθει καποιος αλλος κυβερνητης ή μηχανικος με αποσπαση απο αλλο λιμεναρχειο και μονο στην περιπτωση που θα του πληρωσουν τα οδοιπορικα. Δικες σας Αποσπασεις αρκετες.Προσωπικη ζωη μηδεν σε σχεση με τους αλλους συναδελφους σας που καθονται στα γραφειακια τους.Και ολα αυτα για 900 ευρω το πολυ;

ΥΓ.1) ΟΥΤΕ ΤΟ 5 % ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΠΟ ΑΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΕΙΤΕ ΜΠΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΧΟΝΤΡΟ ΒΥΣΜΑ (ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ), ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΓΙΟΙ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΛΣ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΦΥΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.Εικόνα
2) Εαν θελετε να μπειτε στο λιμενικο καλυτερα να μπειτε με το απολυτηριο λυκειο ως λιμενοφυλακες (για αξιωματικοι ξεχαστε το μονο με βυσμα) ΚΑΙ χωρις ολη αυτην την ταλαιπωρια των 4 χρονων στις ΑΕΝ που στην τελικη το πτυχιο σας, σας χρησιμευει μονο για το ναυτικο επαγγελμα.
3) Εαν πραγματικα ομως θελετε να υπηρετησετε στα πλωτα σκαφη του ΛΣ πρεπει να το γουσταρετε τρελα αυτο που θα κανετε και οχι να καταριεστε την ωρα και την στιγμη που μπηκατε στο ΛΣ.
Azucares

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Azucares »

Εγώ ήθελα να μάθω αυτές οι σχολές που είναι και πως μπαίνεις εκεί μέσα... Όλα Τα άλλα Τα ξέρω Έχω Διαβάσει Όλα τα post που έχει εδώ μέσα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Azucares έγραψε:Εγώ ήθελα να μάθω αυτές οι σχολές που είναι και πως μπαίνεις εκεί μέσα... Όλα Τα άλλα Τα ξέρω Έχω Διαβάσει Όλα τα post που έχει εδώ μέσα


Για ποιες σχολες αναφερεσαι ακριβως; Για του λιμενικου σωματος ή των σχολων του ΕΝ. Διοτι Για το θεμα του τροπου εισαγωγης στις ΑΕΝ το Εχουμε γραψει παρα πολλες φορες και υπαρχουν ενα σωρο θεματα που αφορουν το εμπορικο ναυτικο μεσα στο φορουμ, οποτε μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω οτι δεν εχει ειπωθει. Για τον τροπο εισαγωγης στις σχολες του Λιμενικου σωματος σε λαθος θεμα κοιτας. Υπαρχουν σχετικα θεματα Στο φορουμ που αναφερονται συγκεκριμενα για το λιμενικο σωμα.

ΜΙΧΑΗΣ

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΗΣ »

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ... ! ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΕΡΑΙΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ) ... !) Είμαι ο Μιχάλης απο την σελίδα 3... :) Τώρα πλέον είμαι σίγουρος για το τι θα ακολουθήσω αφου πλέον βαδίζω στην ηλικία των 17 έχοντας ακόμη έναν χρόνο πρίν την αποφοιτησή μου απο το ΕΠΑ. Λ.(όπως σ είχα πει ότι θα πήγαινα).

Θυμάμαι όταν έγραφα το σχόλιο στην σελίδα 3 λες κ ήταν χτές (τότε πήγαινα 3η γυμνασίου τώρα παω 2α λυκείου). Πότε πέρασαν 2χρονάκια... Σαν το νερό... Καιρός λοιπόν να ετοιμάζομαι... Μου εχει μείνει 1,5 χρόνος μέχρι να 'ρθεί κ η σειρά μου να δώσω πανελλήνιες. Την τελική μου απόφαση την έχω πάρει... Θα φοιτήσω στην Α. Ε. Ν.(Πλοιάρχων). Μου αρέσει πολύ η θάλασσα, τα ταξίδια κ γενικά να γνωρίζω καινούργιους τόπους κ ανθρώπους...

Είναι πλέον το όνειρο μου... Να εργαστώ ως Πλοίαρχος μέχρι να βγει μια προκυρηξη για το Λιμενικό όταν θα ειμαι κοντα στην ηλικια των 26 (που ειναι το οριο για την καταταξη στο Λιμενικο) αν τα καταφερω κ περασω... Τοτε θα κανω οικογένεια μεχρι να παρω συνταξη απο το Λιμενικο κ επειτα να βρω μια αλλη ναυτικη δουλεια για να ασχολουμαι για να μεγαλωσω την οικογενεια μ...

Σου εχω μονο καποιες ερωτησεις φιλε μ γκρεκο... Η εκπαιδευση στις Α. Ε. Ν. Μετράει σαν στρατιωτική θητεία; Αν όχι μετα την σχολή μπορω να μπω στις Ειδικές Δυναμεις;:/ (Αυτα λοιπον προς το παρον) Σ'ευχαριστώ πολυ ξανα για την βοηθεια σου... !)
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Μετα την αποφοιτηση σου απο την σχολη ΑΕΝ θα παρουσιαστεις κανονικα στο πολεμικο ναυτικο... Θα κανεις κανονικα την θητεια σου... Οσο για το λιμενικο... Δες το νεο μισθολογιο των νερομπατσων που θα εισαχθουν απο το 2011 και μετα, που θα ασφαλιζονται (ΙΚΑΕικόνα), ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ (ΙΚΑΕικόνα) και συγκρινε το με αυτο του ανθυποπλοιαρχου ΕΝ.Εικόνα... Ουτε με του δοκιμου συγκρινετε... ΛΕΜΕτωραΕικόνα
ΜΙΧΑΛΗΣ

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

καλος φιλε μου... ευχαριστω πολυ... εγω ειχα σκοπο να φυγω απο τα πλοια κ να μπω στο λιμενικο για τους εξης λογους: για να ειμαι κ στην στερια ετσι ωστε να μπορω να κανω οικογενεια

επειδη ειναι ενα επαγγελμα που ασχολειται με την θαλασςα (που λατρευω) και

επειδη εχω φιλους, γνωστους κ συγγενης που ειναι στο λ. ς. )

αλλα ακομα δν ειμαι σιγουρος τι θα κανω... Εικόνα ειναι δυσκολη αποφαση Εικόνα

johnny

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από johnny »

Διαβασα τα προηγουμενα μυνηματα αλλα επειδη εχει περασει καιρος και τωρα μπαινουμε 2013 μπορειτε να μου πειτε τις προυποθεσεις μεταφορας απο Α. Ε. Ν. Σε αξιωματικο Λ. Σ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες