ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Κατά της ένταξης της ναυτικής εκπαίδευσης και μετεκπαίδευσης στο Λιμενικό Σώμα και το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη τάσσονται με επιστολή τους μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού της ΑΕΝ Ασπροπύργου.Σε επιστολή, μεταξύ άλλων αναφέρουν ότι η φυσική θέση της ναυτικής εκπαίδευσης είναι στο υπουργείο Παιδείας και προσθέτουν: «Οι αξιωματικοί του Λ. Σ. Δεν διδάσκουν στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, όπως ίσως πολλοί νομίζουν, οι Πλοίαρχοι και οι Μηχανικοί του Ε. Ν. Δεν εκπαιδεύονται στρατιωτικά.

Ευθύνη
Το Λ. Σ. Έχει εδώ και πάρα πολλά χρόνια την αποκλειστική διοικητική διαχείριση των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού. Και είναι σαφές ότι φέρει σημαντική ευθύνη για την κατά κοινή ομολογία τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκονται σήμερα οι Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού.

Τα στελέχη του Λ. Σ. Που τοποθετούνται στις ΑΕΝ ή διαχειρίζονται τη ναυτική εκπαίδευση δεν έχουν καμία σχέση με τη σύγχρονη εκπαιδευτική πραγματικότητα, δεν διαθέτουν καμία εκπαιδευτική εμπειρία και κατάρτιση. Πρωτοφανείς «Ημερήσιες Διαταγές» Διοικητών των ΑΕΝ κυκλοφορούν υπό μορφή ανεκδότων στο προσωπικό των ΑΕΝ, στους σπουδαστές αλλά και εκτός των Ακαδημιών.

Υπό αυτό το πρίσμα θεωρούμε περιττό να αναφερθούμε σε γνώση εκπαιδευτικών διαδικασιών και προτύπων, έρευνα, μεταπτυχιακά προγράμματα και οτιδήποτε άλλο συνθέτει την εικόνα ενός σύγχρονου εκπαιδευτικού ιδρύματος.

Ερώτημα
Δημιουργείται εύλογα το ερώτημα για ποιο λόγο το Λ. Σ. Πρέπει να βρίσκεται στη ναυτική εκπαίδευση;

Η απάντηση είναι σαφής. Το Λ. Σ. Δεν πρέπει να βρίσκεται στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού! Το Λ. Σ. Αποτελεί εμπόδιο στην προσπάθεια για τον εκσυγχρονισμό και την αναβάθμιση των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού».

πηγη: www.imerisia.gr

ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΟΥ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΕΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ... Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Δευ Ιούλ 05, 2010 2:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
makis

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από makis »

Γκρεκο βγαζει συχνα προκυρηξη η οχι; Οταν τελειωσω τις αεν μπορω να μπω στο πολεμικο ναυτικο; Και αν ναι πως;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

makis έγραψε:Γκρεκο βγαζει συχνα προκυρηξη η οχι; Οταν τελειωσω τις αεν μπορω να μπω στο πολεμικο ναυτικο; Και αν ναι πως;


Ναι καθε χρονο βγαινει προκυρηξη για τις ΑΕΝ. Στο πολεμικο ναυτικο μπορεις να μπεις ως ΕΠΟΠ με την ειδικοτητα ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ /ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΕΚ (Τ/ΜΗΧ/ΜΕΚ).Προσοντα:1) Απόφοιτοι ή σπουδαστές (τουλάχιστον του 1ου έτους) των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού του τμήματος Μηχανικών. Οποτε εαν μπεις στις ΑΕΝ/Μηχανικων και τελειωσεις το 1ο ετος επιτυχως ή αποφοιτησεις απο την σχολη εχεις το δικαιωμα εαν βγει προκυρηξη για ΕΠΟΠ στο ΠΝ να κανεις τα χαρτια σου.
... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Αύγ 31, 2010 5:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Το ιδιο πραγμα ειναι εαν μπεις με απολυτυριο ή με παννελληνιες. Για το πολεμικο ναυτικο σου απαντησα ποιο πανω. Μπορεις να μπεις ως εποπ αφου συμπληρωσεις το 1ο ετος της σχολης ή αφου αποφοτοισεις.Εαν δεν θελεις να πας ως εποπ στο ΠΝ οταν ληξει η αναβολη που θα παρεις για λογους σπουδων απο το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου αυτοματα θα σου ερθει χαρτι να παρουσιαστεις στο πολεμικο ναυτικο οπου θα κανεις τη θητεια σου για 9 μηνες. Δεν προκειτε να κανεις τη θητεια σου στον στρατο ξηρας ή στην αεροπορια μετα την αποφοιτηση σου αλλα μονο στο ΠΝ. Εαν ενδιαφερεσαι για μονιμος στο ΠΝ σου απαντησα ποιο πανω... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Σάβ Αύγ 28, 2010 6:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pn007
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 3:04 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από pn007 »

Ξερω πως η ερωτηση μου ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα μηπος ξερει κανεις ποσο δυσκολες ειναι οι εξετασεις που δινει ενας εμποροπλοιαρχος για να εισαχθει στο λιμενικο. Και επειδη λεγωντε πολλα περι βυσματος και τετοια στο λιμενικο αν καποιος δεν γραψει καλα μπορει να περασει επειδη ειχε μεσον
pn007
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 3:04 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από pn007 »

greko_27 έγραψε:
MHTSAKOS έγραψε:Ρε παιδια θελω να μου ξεκαθαρισετε κατι οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ και Πλοιαρχων και Μηχανικων εχουν το δικαιωμα να δωσουν για το λιμενικο για αξιωματικοι;
Επειδη βαριεμαι να ξαναγραφω τα ιδια... Θα το ξαναγραψω για τελευταια φορα... Οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ Πλοιαρχοι και Μηχανικοι εχουν το δικαιωμα να δωσουν για Αξιωματικοι στο Λιμενικο Σωμα... Οι προυποθεσεις ειναι οι εξης:1) Να μην εχουν κλεισει το 27ο ετος της ηλικιας τους,2) να εχουν πτυχιο απο ΑΕΝ,3) Διπλωμα Πλοιαρχου ή Μηχανικου Γ' Ταξης,4) 6 μηνες θαλασσια υπηρεσια σε πλοια του εμπορικου ναυτικου συγκεκριμενης χωριτηκοτητας ως αξιωματικοι (δηλαδη ως πλοιαρχοι ή μηχανικοι Γ' Ταξεως),5) Πτυχιο Ξενης Γλωσσας,6) ECDL, Και υψος 1,70 επισης δεν χρειαζεται να εκπληρωσει καποιος Την στρατιωτικη του θητεια για να δωσει για αξιωματικος στο ΛΣ. Αυτα ως γενικη εικονα... Οσο για τις προκυρηξεις των αξιωματικων βγαινουν καθε 2-3 χρονια... Οσο για τις θεσεις Για τους πλοιαρχους και μηχανικους απο ΑΕΝ για τους αξιωματικους του ΛΣ ειναι μολις το 8-10%. Δηλαδη εαν η προκυρηξη ζηταει 30 Αξιωματικους οι πλοιαρχοι και μηχανικοι απο ΑΕΝ θα διαγωνισθουν για μολις 2 εως 4 θεσεις... Τωρα οσο για τη βοηθεια θα σου κανω μια ερωτηση: Τι γινεται στην περιπτωση που μπεις στη σχολη τον οκτωβριο του 2010 και σε περιπτωση που αποφοιτησεις το 2015 το λιμενικο μπει στις πανελληνιες; Εισαι διατεθειμενος να συνεχισεις το επαγγελμα σου, εαν βεβαια σου αρεσει, ή θα φας αδικα 4 χρονια απο τη ζωη σου; Και επιπλεον για το λιμενικο... Για να μπεις θελει και μεγαλο βισμα...



ECDL Δεν το εχω ξανα ακουσει οτι το χρειαζεσαι ειναι αναγκαστικο

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

pn007 έγραψε: ECDL Δεν το εχω ξανα ακουσει οτι το χρειαζεσαι ειναι αναγκαστικο



Αυτα ηταν τα προσοντα που χρειαζοταν καποιος απο εμποροπλοιαρχων-μηχανικων για να μπορεσει να δωσει στην προκυρηξη του 2007... Εικόναουσιαστικα για να περασεις αξιωματικος απο ΕΝ ειναι αρκετα δυσκολα γιατι θελει α) μεγαλο βυσμα και β) πολυ διαβασμα γιατι οι θεσεις ειναι μετρημενες στα δαχτυλα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

pn007 έγραψε:Ξερω πως η ερωτηση μου ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα μηπος ξερει κανεις ποσο δυσκολες ειναι οι εξετασεις που δινει ενας εμποροπλοιαρχος για να εισαχθει στο λιμενικο. Και επειδη λεγωντε πολλα περι βυσματος και τετοια στο λιμενικο αν καποιος δεν γραψει καλα μπορει να περασει επειδη ειχε μεσον


Eξαρταται απο τον συνολικο αριθμο των υποψηφιων που ζηταει η προκυρηξη... Εαν εχεις βυσμα στην κατηγορια των εμποροπλοιαρχων - μηχανικων εχεις περασει 100% ακομα και εαν γραφεις βλακειες... Αλλα ακομα και εαν δεν εχεις βυσμα με ενα καλο διαβασμα και εαν πιασεις την βαση εισαι μεσα...so simple... Τωρα στην περιπτωση που βγει προκυρηξη με μοριοδοτηση εδω μετραει κατα 90% ο καλος βαθμος του πτυχιου που δυστυχως οι περισσοτεροι αποφοιτοι των ΑΕΝ εχουν πατωσει στον γενικο βαθμο του πτυχιουΕικόνα
Εικόνα ...
παπαγεω

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από παπαγεω »

Ηθελα να ρωτησω κατι... Επειδη θελω να παω εμπορολποιαχων σαν πλοιαρχος εχω μαθει πως την στρατιωτικη μου θυτια θα την κανω στο πολεμικο ναυτικο ! Οταν παω (στο πολεμικο ναυτικο για την στρατιωτικη μ θυτια) γινεται να τους ζητισω να γινω μονιμος;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

παπαγεω έγραψε:Ηθελα να ρωτησω κατι... Επειδη θελω να παω εμπορολποιαχων σαν πλοιαρχος εχω μαθει πως την στρατιωτικη μου θυτια θα την κανω στο πολεμικο ναυτικο ! Οταν παω (στο πολεμικο ναυτικο για την στρατιωτικη μ θυτια) γινεται να τους ζητισω να γινω μονιμος;


Mόνιμος χωρίς να έχει βγει προκήρυξη δεν γίνεται να γίνεις
2nd OFFICER
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 7:20 pm
Τοποθεσία: ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από 2nd OFFICER »

Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο forum και βλεπω οτι παρεχει πολλες πληροφοριες, θα ηθελα να ρωτησω κατι. ειμαι ανθυποπλοιαρχος απο α. ε. ν και ενδιαφερομαι να περασω στο λιμενικο εχω πτυχιο αγγλικων επιπεδου β2,ecdl, και εχω εν αντιθεση με τους συναδελφους μου που εχουν συπληρωσει την θητεια τους στο π. ν εγω εχω υπηρετησει στις ειδκες δυναμεις και με ειδικοτητα χειριστης ελαστικης λεμβου. επισης εχω πατερα που εχει 86% αναπηρια τι πιθανοτητες εχω να περασω στο λιμενικο σαν αξιωματικος;
και κατα ποσο μετραει το βυσμα?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

2nd OFFICER έγραψε:Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο forum και βλεπω οτι παρεχει πολλες πληροφοριες, θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ειμαι ανθυποπλοιαρχος απο α. Ε. Ν και ενδιαφερομαι να περασω στο λιμενικο εχω πτυχιο αγγλικων επιπεδου β2,ecdl, και εχω εν αντιθεση με τους συναδελφους μου που εχουν συπληρωσει την θητεια τους στο π. Ν εγω εχω υπηρετησει στις ειδκες δυναμεις και με ειδικοτητα χειριστης ελαστικης λεμβου. Επισης εχω πατερα που εχει 86% αναπηρια τι πιθανοτητες εχω να περασω στο λιμενικο σαν αξιωματικος;
και κατα ποσο μετραει το βυσμα;


Αξιωματικοι ΛΣ συμφωνα με την τελευταια προκ του 2007 αποφοιτοι απο ΑΕΝ (πλοιαρχοι-μηχανικοι).Θεσεις 2 στην κατηγορια ΑΕΝ (πλοιαρχοι-μηχανικοι) ... Παρα πολλες... Παλι καλα μην σπρωχνετε για να μπειτεΕικόναΕικόναΕικόνα.
Προσοντα:1) Πτυχιο ΑΕΝ
2) Διπλωμα τουλαχιστον Ανθυποπλοιαρχου ή Μηχανικου Γ' Ταξεως
3) 6 μηνες θαλλασια υπηρεσια σαν αξιωματικος (και οχι σαν δοκιμος)
4) Αγγλικα τουλαχιστον επιπεδο λοουερ
5) ECDL
6) Δεν χρειαζεται στρατιωτικη θητεια
7) Ηλικια μεχρι 27 ετων
8) ΒυσμαΕικόνα... Αλλιως τον πουλογλουΕικόνα
9) Δινεται γραπτες εξετασεις σε μαθηματα της ειδικοτητας σας που εχετε διδαχθει στις ΑΕΝ συν ΕΚΘΕΣΗ
...

... ...
2nd OFFICER
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 16, 2011 7:20 pm
Τοποθεσία: ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από 2nd OFFICER »

Σας ευχαριστω παιδια καταλαβα το βισμα βοηθαει και στα γραπτα η μονο στα αθληματα και στις υγειονομικες εξετασεις; Γιατι το ονομα ειναι καλυμενο στις εξετασεις οποτε θεωρω οτι πρεπει να γραψεις για να περασεις!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Γκρεκο οι αποφοιτοι ΑΕΝ μεχρι τι βαθμο φτανουν στο λιμενικο?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες