ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fISh

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από fISh »

Μπορει καποιος να μου απαντησαει αν απο τη σχολη εμποροπλοιαρχων μπορω μετα τη σχολη να μπω στο λιμενικο; και αν ναι πως γινεται αυτο;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

fISh έγραψε:Μπορει καποιος να μου απαντησαει αν απο τη σχολη εμποροπλοιαρχων μπορω μετα τη σχολη να μπω στο λιμενικο; Και αν ναι πως γινεται αυτο;
Αν και η ερωτηση σου επρεπε να γινει στο συγκεκριμενο ποστ για το λιμενικο θα σου απαντησω... Οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ (Πλοιαρχων και Μηχανικων) εχουν το δικαιωμα να δωσουν στις αντιστοιχες προκυρηξεις των δοκιμων Υπαξιωματικων ΛΣ στις κατηγοριες 300 (ΑΕΝ-Πλοιαρχων) και 320 (ΑΕΝ-Μηχανικων) μετα την εκπληρωση των στρατιωτικων τους υποχρεωσεων.Επισης μπορουν να δωσουν Και για αξιωματικοι ΛΣ χωρις την εκπληρωση των στρατιωτικων τους υποχρεωσεων Με την προυποθεση να εχουν το πτυχιο απο ΑΕΝ, διπλωμα πλοιαρχου ή μηχανικου Γ' Ταξεως,6 μηνες θαλλασια υπηρεσια σε πλοια του εμπορικου ναυτικου συγκεκριμενης χωριτικοτητας ως αξιωματικοι (πλοιαρχοι-μηχανικοι Γ΄ Ταξης), ΕCDL και πτυχιο Ξενης γλωσσας.Για τον Τροπο εισαγωγης και τα προσοντα μπορεις να ενημερωθεις απο τις προηγουμενες προκυρηξεις στο σιτε του πρωην ΥΕΝ ή να ψαξεις στο google προκυρηξη υπαξ 2007 ή 2008 καθως και την αντιστοιχη προκυρηξη των αξιωματικων ή να δεις εδω στο φορουμ Για το λιμενικο.

MHTSAKOS

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Ρε παιδια θελω να μου ξεκαθαρισετε κατι οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ και Πλοιαρχων και Μηχανικων εχουν το δικαιωμα να δωσουν για το λιμενικο για αξιωματικοι?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

MHTSAKOS έγραψε:Ρε παιδια θελω να μου ξεκαθαρισετε κατι οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ και Πλοιαρχων και Μηχανικων εχουν το δικαιωμα να δωσουν για το λιμενικο για αξιωματικοι;
Επειδη βαριεμαι να ξαναγραφω τα ιδια... Θα το ξαναγραψω για τελευταια φορα... Οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ Πλοιαρχοι και Μηχανικοι εχουν το δικαιωμα να δωσουν για Αξιωματικοι στο Λιμενικο Σωμα... Οι προυποθεσεις ειναι οι εξης:1) Να μην εχουν κλεισει το 27ο ετος της ηλικιας τους,2) να εχουν πτυχιο απο ΑΕΝ,3) Διπλωμα Πλοιαρχου ή Μηχανικου Γ' Ταξης,4) 6 μηνες θαλασσια υπηρεσια σε πλοια του εμπορικου ναυτικου συγκεκριμενης χωριτηκοτητας ως αξιωματικοι (δηλαδη ως πλοιαρχοι ή μηχανικοι Γ' Ταξεως),5) Πτυχιο Ξενης Γλωσσας,6) ECDL, Και υψος 1,70 επισης δεν χρειαζεται να εκπληρωσει καποιος Την στρατιωτικη του θητεια για να δωσει για αξιωματικος στο ΛΣ. Αυτα ως γενικη εικονα... Οσο για τις προκυρηξεις των αξιωματικων βγαινουν καθε 2-3 χρονια... Οσο για τις θεσεις Για τους πλοιαρχους και μηχανικους απο ΑΕΝ για τους αξιωματικους του ΛΣ ειναι μολις το 8-10%. Δηλαδη εαν η προκυρηξη ζηταει 30 Αξιωματικους οι πλοιαρχοι και μηχανικοι απο ΑΕΝ θα διαγωνισθουν για μολις 2 εως 4 θεσεις... Τωρα οσο για τη βοηθεια θα σου κανω μια ερωτηση: Τι γινεται στην περιπτωση που μπεις στη σχολη τον οκτωβριο του 2010 και σε περιπτωση που αποφοιτησεις το 2015 το λιμενικο μπει στις πανελληνιες; Εισαι διατεθειμενος να συνεχισεις το επαγγελμα σου, εαν βεβαια σου αρεσει, ή θα φας αδικα 4 χρονια απο τη ζωη σου; Και επιπλεον για το λιμενικο... Για να μπεις θελει και μεγαλο βισμα...

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

MHTSAKOS έγραψε:Θα μπω μηχανικος ετσι ωστε αν γινει κατι τετοιο (που ευχομαι να μην γινει) να μπορω να μπω σαν μηχανικος ειτε στα ελληνικα πετρελαια (εχω και βυσματακι) η καπου αλλου
Sorry... Αλλα βαδιζεις σε λαθος μονοπατι... Η ΑΕΝ σου δινουν αποκλειστικα πτυχιο για τη θαλασσα... Τωρα ομως μπορει και να πετυχεις τους στοχους σου... Παντως καλυτερα θα ηταν να ειχες κανα βυσμα να σε 'βαζε στο λιμενικο κατευθειαν μετα το στρατιωτικο σου χωρις ολη αυτην την ταλαιπωρια της ΑΕΝ... Παντως σου ευχομαι Τα καλυτερα

tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από tourlidas »

Να ρωτησω κατι Γκρεκο. Εσυ θα ξερεις. Μπορεις και απο μηχανικος να περασεις στο Λιμενικο;(αν και δεν εχω σκοπο να παω εκει). Αν ναι, χρειαζεται καποια προϋπηρεσια;
Και Ρενα... Ποτε δεν ειναι αργα.(Σχεδον ποτε Εικόνα)
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

tourlidas έγραψε:Να ρωτησω κατι Γκρεκο. Εσυ θα ξερεις. Μπορεις και απο μηχανικος να περασεις στο Λιμενικο;(αν και δεν εχω σκοπο να παω εκει). Αν ναι, χρειαζεται καποια προϋπηρεσια;
Και Ρενα... Ποτε δεν ειναι αργα.(Σχεδον ποτε Εικόνα)
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΛΑΡΑ... ΘΑ ΣΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ ΜΕΣΩ LIVE MESSENGER. ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΠΜ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΕΚΕΙ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

Γεια σας, ειμαι μικρος ακομα αλλα πρεπει να ξεκαθαρησω σε ποια σχολη πρεπει να παω για να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. λοιπον ακουστε, παω τριτη γυμνασιου κ το ονειρο μου ειναι να γινω λιμενικος (οπως τον πατερα μου) κ σκεφτομαι να παω στην σχολη εμποροπλοιαρχων. λετε να με βοηθησει αυτη η σχολη ωστε να μπω στο λιμενικο σωμα; αν οχι σε ποια σχολη πρεπει να παω; τι πρεπει να κανω;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε:Γεια σας, ειμαι μικρος ακομα αλλα πρεπει να ξεκαθαρησω σε ποια σχολη πρεπει να παω για να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. λοιπον ακουστε, παω τριτη γυμνασιου κ το ονειρο μου ειναι να γινω λιμενικος (οπως τον πατερα μου) κ σκεφτομαι να παω στην σχολη εμποροπλοιαρχων. Λετε να με βοηθησει αυτη η σχολη ωστε να μπω στο λιμενικο σωμα; Αν οχι σε ποια σχολη πρεπει να παω; Τι πρεπει να κανω;


Καταρχην υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες το λιμενικο να μπει στις πανελληνιες στο αμεσο μελλον, για περισσοτερες πληροφοριες δες στο φορουμ----> Σωματα ασφαλειας----> Λιμενικο σωμα (προκυρηξεις), βεβαια ξερει περισσοτερα ο πατερας σου οτι εχει σχεση με το λιμενικο. Οσο για εναν αποφοιτο απο ΑΕΝ δεν μπορω να πω οτι τον βοηθαει και ιδιαιτερα ωστε να μπει πιο ευκολα στο λιμενικο. Απλως οι αποφοιτοι των ΑΕΝ, εχουν το δικαιωμα να δωσουν για υπαξιωματικους και αξιωματικους στο ΛΣ οταν βγει καποια προκυρηξη. Βεβαιως οι αποφοιτοι των ΑΕΝ οταν βγει πχ μια προκυρηξη που θα ζηταει υπαξιωματικους για το ΛΣ, βρισκονται σε πολυ καλυτερη μοιρα απο τους υπολοιπους υποψηφιους που ειναι αποφοιτοι λυκειου ή ΑΕΙ και ΤΕΙ, γιατι απλουστατα ειναι πολυ λιγοτεροι και διεκδικουν περισσοτερες θεσεις. Θα σου το αναφερω με νουμερα: Αν η προκυρηξη ζηταει πχ 100 υπαξιωματικους στο ΛΣ οι αποφοιτοι απο ΑΕΝ (ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ &ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ) θα παρουν το 45% των θεσεων, το 15% θα παει σε αποφοιτους ΑΕΙ και ΤΕΙ, ενω το 40% θα παει σε αποφοιτους με απολυτηριο λυκειου συμφωνα με το τελευταιο νομοσχεδιο που ψηφιστηκε τον Μαρτιο.Συμφωνα με την τελευταια προκυρηξη του 2008 που ζητουσαν 90 υπαξ, οι πλοιαρχοι και οι μηχανικοι του εμπορικου ναυτικου δεν ξεπερνουσαν τους 90 και διεκδικουσαν 21 θεσεις, ενω οι αποφοιτοι απο ΑΕΙ ηταν 150 και διεκδικουσαν 15 θεσεις και οι αποφοιτοι του λυκειου ηταν ΠΕΡΙΠΟΥ 600 για καμια 45 θεσεις, βλεπεις οτι οι αποφοιτοι των ΑΕΝ εχουν λιγο μεγαλυτερες πιθανοτητες να περασουν ΣΕ ΣΧΕΣΗ με τους υπολοιπους.Βεβαια εισαι αρκετα μικρος και θα πρεπει να περιμενεις να δεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα. Δηλαδη εαν περασεις στην ΑΕΝ θα κανεις 4 χρονια + 9 μηνες το στρατιωτικο σου δηλαδη σ' αυτα τα 5 χρονια δε θα εχεις το δικαιωμα να δωσεις για το λιμενικο, χωρια οτι θα πρεπει να περιμενεις εαν θα βγει και πότε μια προκυρηξη για το ΛΣ μετα την αποφοιτηση σου. Ασε που στην περιπτωση που μπει το λιμενικο στις πανελληνιες ενω φοιτεις ακομη στην ΑΕΝ θα αναιρεσει ολη αυτην την προσπαθεια που εχεις κανει για να μπεις στο λιμενικο και στο τελος δε θα εχεις ουτε καν το δικαιωμα να δωσεις για το ΛΣ παρα μονο με πανελληνιες.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις να δεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα οσο αφορα για το λιμενικο.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΑΕΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ.

ΕικόναΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ειναι οτι ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΑΕΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟ ΧΑΝΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥΣΕικόνα

Μιχαλη εσυ ξερεις καλυτερα τι θελεις για τη ζωη σου απλως πρεπει να κατσεις να το συζητησεις με τους δικους σου και να δεις αργοτερα, αναλογα και με τις εξελιξεις, τι σε συμφερει να κανεις. Σου ευχομαι παντως τα καλυτερα.Εικόνα
ΜΙΧΑΛΗΣ

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

Αα και κατι ακομα. τωρα εγω θα παω επαλ, μετα που θα τελειωσω το επαλ πρεπει να παω στην σχολη λιμενοφυλακων; αλλα απ'οτι ξερω στη σχολη λιμενοφυλακων μετα γινεσε απλως λιμενοφυλακας ενω εγω θελω να γινω ή αξιωματικος ή υπαξιωματικος που πρεπει να παω;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

ΜΙΧΑΛΗΣ έγραψε:Αα και κατι ακομα. Τωρα εγω θα παω επαλ, μετα που θα τελειωσω το επαλ πρεπει να παω στην σχολη λιμενοφυλακων; Αλλα απ'οτι ξερω στη σχολη λιμενοφυλακων μετα γινεσε απλως λιμενοφυλακας ενω εγω θελω να γινω ή αξιωματικος ή υπαξιωματικος που πρεπει να παω;


Για αξιωματικος πρεπει να εισαι οπωσδηποτε αποφοιτος απο ΑΕΙ και ΑΕΝ (Διπλωματουχος πλοιαρχος και μηχανικος Α' ή Β' ή Γ΄ταξεως του ΕΝ με τουλαχιστον 6 μηνη θαλλασια υπηρεσια ως αξιωματικος σε πλοια συγκεκριμενης χωριτικοτητας). Δε χρειαζεται στρατιωτικη θητεια.

Για υπαξ μπορεις να δωσεις και με απολυτηριο λυκειου, ή να εισαι αποφοιτος ΑΕΙ, ΤΕΙ και ΑΕΝ (Πλοιαρχοι και Μηχανικοι), αντιθετως με τους αξιωματικους εδω χρειαζεται στρατιωτικη θητεια.

Με το υπαρχον συστημα για να δωσεις στο λιμενικο πρεπει να βγει προκυρηξη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Σάβ Μάιος 15, 2010 6:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
johnnylok
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 9:53 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από johnnylok »

greko δεν εχω λογια να πω ποσο πολυ εχεις βοηθησει. Ειμαι νεος Στο θεμα. Ειμαι 18 και πριν 1 εβδομαδα τελειωσα τις πανελληνιες. Βασικα πηγαινα για στρατο η στην αλλη περιπτωση για αστυνομια αλλα τελικα δεν μπορω γιατι εχουν σαν οριο υψους το 170 και ειμαι 169 (. Εκανα τα χαρτια για αστυνομια και με εκοψαν). Και σκεφτομαι πολυ το εμπορικο ναυτικο. Μπερδευτικα λιγο σε καποια πραγματα που αναφερονται σε προηγουμενα ποστ.1) κατα τη διαρκεια φοιτησης των 4σαρρων χρονων μεσα στην σχολη πληρρωνεσαι και αν ναι ποσα και ποτε?2) τα ταξιδια γινονται απο το 1ο ετος στο εξωτερικο η μονο εσωτερικο`η Υπαρχει καποια επιλογη Και 3) Εχω ακουσει αλλα και νομιζω οτι εχει αναφερθει και εδω οτι απο εμπορικο ναυτικο μπορεις να πας πολεμικο ναυτικο.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από greko_27 »

johnnylok: Στο πολεμικο ναυτικο μετα την αποφοιτηση σου απο τις ΑΕΝ εχεις δυνατοτητα να μπεις μονο ως εποπ στην κατηγορια ΜΕΚ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ, ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ και ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ/ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΑΣ. Μπορεις βεβαια να δωσεις και για αξιωματικος και υπαξιωματικος στο ΛΙΜΕΝΙΚΟ στην κατηγορια ΑΕΝ-ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ ή ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (για τα πλωτα σκαφη του ΛΣ). Πρεπει ομως πρωτα να βγουν προκυρηξεις. Περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις στο φορουμ εκει που λεει για το λιμενικο και τους εποπ του ΠΝ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Σάβ Ιουν 12, 2010 12:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αλι

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από αλι »

Αν πας στη σχολη αυτη και τελειωσεις τελικά μπορεις να πας στο π. Ν. (πολεμικο ναυτικο) ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες