ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
LIN@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από LIN@ »

Γεια σε ολη την παρεα εδω! Μηπως γνωριζει κανεις να μου πει μερικες πληροφοριες για το εμπορικο ναυτικο; Δινω πανελ φετος και το εχω δηλωσει 2η επιλογη! Ξερω οτι ειναι 4 χρονια οτι οι σχολες ειναι σε διαφορα μερη της Ελλάδας και οτι εχει πολλα ταξιδια. Μεταθεσεις κτλ... Αλλα εχω ακουσει οτι μολις αποφοιτησεις απο την σχολη μπορεις να πας στο λιμενικο ως αξιωματικος (με το βαθμο πτυχιου που εχεις βγαλει την αεν) ή να κανεις μεταφορα στο πολεμικο ναυτικο/στρατο ξηρας και να κανεις 12μηνη θητεια και μετα να γινεις αξιωματικος! Οποιος ειναι στρατιωτικος και τα γνωριζει αυτα ας μου απαντησει παρακαλωωω! και σαν μια γενικη αποψη: Τι ειναι καλυτερα; Στρατιωτικες σχολες η ακαδημιες εμπορικου ναυτικου;

ευχαριστω!Εικόνα

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Green Berets »



Για να μην σου πω τπτ λαθος μιας και δεν ειμαι 100% σιγουρος θα
σου απαντησω μονο στο δευτερο ερωτημα: Απο στρατιωτικες σχολες
γινεσαι ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ενω απο ΑΕΝ γινεσαι πλοιαρχος/μηχανικος, εχει
πολυ μεγαλη διαφορα. Πιθανον να παιρνεις καποια μορια για Λιμενικο
Σωμα, για ΠΝ δεν ειμαι σιγουρος κοιτα καλυτερα στις επισημες ιστοσελιδες
των Ενοπλων Δυναμεων...

Παντως να ξερεις εχει πολλα λεφτα αλλα ειναι οπως το ειπες ταλαιπωρια
με τα ταξιδια και ολα αυτα...
LIN@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2008 4:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από LIN@ »

green berets έγραψε:

για να μην σου πω ΤΠτ λαθος μιας και δεν ειμαι 100% σιγουρος θα
σου απαντησω μονο στο δευτερο ερωτημα: απο στρατιωτικες σχολες
γινεσαι στρατιωτικος ενω απο αεν γινεσαι πλοιαρχος/μηχανικος, εχει
πολυ μεγαλη διαφορα. πιθανον να παιρνεις καποια μορια για λιμενικο
σωμα, για ΠΝ δεν ειμαι σιγουρος κοιτα καλυτερα στις επισημες ιστοσελιδες
των ενοπλων δυναμεων...

παντως να ξερεις εχει πολλα λεφτα αλλα ειναι οπως το ειπες ταλαιπωρια
με τα ταξιδια και ολα αυτα...
κοιταξα και στις ιστοσελιδες για να δω αν οντως ισχυει αυτο (για μεταφορα στο π. ν. η στο ς. ξ.) αλλα δεν ειδα και τιποτα! επιλοχιας απο ΣΜΥ εισαι;Εικόνααχ ειναι ωραια η σμυ! περσι περασα εκει επιλαχων αλλα το εμαθα αργοτερα με αποτελεσμα να χασω τη χρονια!Εικόναπαντως, ευχαριστω για τις πληροφοριες αν μαθεις κατι αλλο... στειλε... !

ευχαριστωωωω!

πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Παιδια η σχολη εμποροπλοιαρχων ειναι η σχολη που μπαινεις ευκολα αλλα βγαινεις δυσκολα! Αν ισχυει ακομα μπορεις να πας στο ΠΝ ως αξιωματικος και μαλιστα αν εχεις απο το εμπρικο ναυτικο διπλωμα πλοιαρχου ισοδυναμει με συνταγματαρχη στο πν! Παντως δεν αξιζει και πολυ να πας στο ΠΝ γιατι μη ξεχναμε οτι ο στρατος ειναι δημοσια υπηρεσια με συνεπεια οι μισθοι να εχουν τεραστεια διαφορα αν σκεφτεις οτι σαν πλοιαρχος στο εμπορικο ναυτικο αν ταξιδευεις περνεις περιπου στα 15.000/μηνα ενω στο ΠΝ ειναι πολυ λιγοτερα!
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Το θετικο με το ΠΝ ειναι οτι εχεις σιγουρα δουλεια και σιγουρα λεφτα βρεξει χιονισει! Αρνητικο ειναι οτι εχεις μεταθεσεις(οχι πολλες Αναλογα τον βαθμου)! Αρνητικο στο εμπορικο ναυτικο ειναι οτι ταξιδευεις πολυ καιρο! Η επιλογη ειναι δικη σου! Ο, τι κρινεις εσυ καλυτερο για τον εαυτο σου κανε!
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Ελπιζω να βοηθησα και να κατατοπισα ως προς ενα σημειο!
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Μακάρι να ισχύει για ΠΝ... άμα είναι κανείς που ξέρει πιο σίγουρα από τον φίλο πιο πανω ας απαντήσει, ευχαριστώ
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Εχουμε καθόλου νέα σχετικά με εμπορίκο ναυτικό και το αν μπορείς μόλις τελειώσεις την σχολή να πας στο Π. Ν;
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Φιλαρακι ακου τι γινεται! Ενας φιλος μου τελειωσε πριν λιγο καιρο(2-3 μηνες) την σχολη εμπορικου ναυτικου και Με κατατοπισε! Δε γινεται πλεον να πας απο εμπορικο ναυτικο πολεμικο με τον αναλογο βαθμο(οπως γινοταν πριν χρονια)! Το μονο πλεονεκτημα ειναι οτι οταν πας φανταρος και εχεις τελειωσει την σχολη τους 9 απο τους 12 μηνες που θα κανεις θητεια θα γραφετε ως υπηρεσια! Αυτα προς το παρων! Για ο, τι νεοτερο θα ενημερωσω!
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από Legion »

Σπουδαζα στην αεν μακεδονιας ολα οσα λετε ειναι σωστα δεν μπορεις να μετατεθεις στο ΠΝ η στο Λς. Μονο με εγκυκλιο. Αν πας στο πολεμικο μετρει η θητεια σαν προυπρεσια συνταξιμα χρονια και ισως να εισαι και αξιωματικος εφεδρος η υπαξ. Στο λιμενικο μπαινεις αλλα χρειαζεσαι ενα καλο βυσμα γιατι οι θεσεις ειναι λιγες... Μερικες σχολες ειναι ακομα εσωκλειστες βεβαια εχουν αποστρατικοποιηθει ολες... Τα λεφτα οταν εισαι μπαρκαρισμενος ειναι πολυ καλα φτανουν και τα 8 χιλιαρικα αναλογα με τον βαθμο αλλα κανεις 6 μηνες καραβι και 6 εξω που ειναι το κανονικο...

Περισσοτερα εδω

http://www.pedia.gr/edu/3/adsen.html
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Ρε γαμώτο είναι και ένα άλλο θέμα που με απασχολεί και θα σε ρωτίσω... Πές πως τελείωνω την ΑΕΝ, μπορώ μετά να μπω στο λιμενικό; Και αν μπορώ...1)μπαίνω με προκήριξη; ...2)μπαίνω ώς αξιωματικός ή σαν τους υπόλοιπους;
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Έντάξει, με βοήθεισες αρκετά, να σε καλά ρε φίλε ευχαριστώ(οτιδήποτε άλλο το συζητάμε)
mistarass
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 11:15 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από mistarass »

Παιδια ειμαι στο εμπρορικο ναυτικο ο πατερας μου ειναι καπετανιος λεπον το επαγγελμα ειναι τελειο τωρα για γυναικες δεν χερω αλλα για ανδρα ειναι τελειο. Αρχικα με το πολεμικο ναυτικο μπαινεις ανετα και μπορει να πας σε διαφορες θεσεις απλα απαιτειται το βυσμα που θα εχετε και στο λιμενικο πηγαινετε αλλα και παλι βυσμα να εχετε γιατι ειναι λιγες οι θεσεις. Οσοι θα μπειτε τωρα στις σχολες καλι επιτυχια να εχετε. Τα μαθηματα ειναι γελοια παιδια. Και τορα οι μισθοι ο πατερας μου κανει σε κοντεινερ και περνει 13.000 αλλα με τα μπονους φτανει στα 15.000 γραμματικος δηλαδη υποπλοιαρχος στα 8.000 και ανθυποπλοιαρχος 5.500 και δομικος πρωτου ετους 1.750 και δοκιμος δευτερου ετους 3.500 χιλιαρικα.
HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εισαγωγή σε Πολεμικό Ναυτικό / Λιμενικό

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Είσαι σίγουρος για μεταφορά στο Π. Ν; Γιατί με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα. Άκουσα κίολας πως τώρα που θα κοπεί και το φανταριλίκι στο ναυτικό θα έχει κάποιες θέσης ελεύθερες, άμα έχεις νέα στείλε, ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες