Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
πλοιαρχος

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από πλοιαρχος »

Επιτελους ας σταματησουμε την αντιπαραθεση καλες θαλασσες. ελληνες ορθοδοξοι ειμαστε. μακρυα απο τα σπιτια μας. και ας μην ξεχναμε ατομα του χαρβαρτ φεραν τον τοπο μας σε αυτα τα χαλια. ο αι νικολας ας βαλει το χερι του.
Άβαταρ μέλους
niksas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2012 12:42 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από niksas »

Καλημερα σε ολους, κανω αυτο το θεμα (αν γινεται να μην μου το σβησετε), για να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα πολεμικου-εμπορικου ναυτικου και ποιο ειναι πιο δυσκολο να περασεις και ποιες ειναι οι βασεις του καθενος... Στο πολεμικο ναυτικο δεν κανεις ταξιδια δηλαδη; Τι κανεις ακριβως; Οπιος ξερει ας με ενημερωσει σας παρακαλω...
John

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από John »

Ρε παιδιά αφήστε τις αντιπαραθέσεις για το ποιος είναι ο καλύτερος. Όλοι καλοί είναι.Μπορεί να μου πει κάποιος το εξής;

Είμαι 38 ετών, πολιτικός μηχανικός από πολυτεχνείο.

Μπορώ να περάσω στη σχολή ΑΕΝ και αν ναι σε ποιο έτος;

Κάποιος μου είπε ότι αν είσαι μηχανικός του πολυτεχνείου μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο υπουργείο και να πάρεις απευθείας δίπλωμα Γ Μηχανικού. Ισχύει;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από D.Y.K »

John έγραψε:Ρε παιδιά αφήστε τις αντιπαραθέσεις για το ποιος είναι ο καλύτερος. Όλοι καλοί είναι.Μπορεί να μου πει κάποιος το εξής;

Είμαι 38 ετών, πολιτικός μηχανικός από πολυτεχνείο.

Μπορώ να περάσω στη σχολή ΑΕΝ και αν ναι σε ποιο έτος;

Κάποιος μου είπε ότι αν είσαι μηχανικός του πολυτεχνείου μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο υπουργείο και να πάρεις απευθείας δίπλωμα Γ Μηχανικού. Ισχύει;



Δυστυχώς για να εισαχθείς στην ΑΕΝ θα πρέπει να είσαι μέχρι 27.

Όσο για το 2ο σκέλος της ερώτησής σου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DaMon »

John έγραψε:Ρε παιδιά αφήστε τις αντιπαραθέσεις για το ποιος είναι ο καλύτερος. Όλοι καλοί είναι.Μπορεί να μου πει κάποιος το εξής;

Είμαι 38 ετών, πολιτικός μηχανικός από πολυτεχνείο.

Μπορώ να περάσω στη σχολή ΑΕΝ και αν ναι σε ποιο έτος;

Κάποιος μου είπε ότι αν είσαι μηχανικός του πολυτεχνείου μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο υπουργείο και να πάρεις απευθείας δίπλωμα Γ Μηχανικού. Ισχύει;



Oυτε εγω γνωριζω για το δευτερο σκελος της ερωτησης σου, αλλα μηπως εννοουν ναυπηγους μηχανικους η μηχανολογους μηχανικους; Γιατι ο πολιτικους μηχανικους περιεργο μου φαινεται...

Αν θες να μαθεις με σιγουρια παντως παρε τηλεφωνο σε καποια ΑΕΝ η περνα απο το Λιμεναρχειο.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

John έγραψε:Κάποιος μου είπε ότι αν είσαι μηχανικός του πολυτεχνείου μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου στο υπουργείο και να πάρεις απευθείας δίπλωμα Γ Μηχανικού. Ισχύει;



Διπλωματούχοι Α. Δ. Σ. Ε. Ν. Ή Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Α. Ε. Ν.) ή
Πτυχιούχοι Τ. Ε. Ι. Μηχανολογίας, Ενεργειακής Τεχνικής, Ναυπηγικής και
Οχημάτων ή διπλωματούχους Α. Δ. Σ. Ε. Ν. Ή Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού
(Α. Ε. Ν.) Μηχανικών ή αντίστοιχων ισότιμων Σχολών του εξωτερικού θαλάσσια
υπηρεσία 12 μηνών με ειδικότητα μηχανής σε μηχανοστάσια πλοίων που
κινούνται με μηχανές ισχύος πάνω από 450 KW κατευθυνόμενης εκπαίδευσης.

Δημητρα

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημητρα »

Ρε ροβερ πολυ μαγκας δεν το παιζεις εσυ; Οσο και δεν σαου αρεσει το εμπορικο ναυτικο ειναι εκεινο που τρεφει την Ελλαδα και η ναυτοσυνη ειναι καθαρα θεμα εμπορικου. Η ΣΝΔ ειναι για τον π**** αμα δεν ηταν οι υπαξιωματικοι οι οποιοι ηταν αποφοιτοι ΑΕΝ ουτε καβους δεν θα ξερατε να λυνετε. Να τα βρασω και τα πτυχια σας και τα πανεπιστημια σας οταν δεν μπορειτε να στηριχθητε και ουτε καν συνορα δεν φυλατε... Αντε κομματοσκυλα να πουμε! Απο μια Δοκιμο Πλοιαρχο του ΕΝ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χαχαχαχχα θα κρίνει τώρα μια δόκιμη του ΕΝ που είναι και ανώνυμο μέλος τον roverr24 που είναι αξιωματικός της ΣΝΔ! Και θα τον πει και κομματόσκυλο Εικόνα άντε κοριτσάκι μου να βρεις βύσμα για τα εκπαιδευτικά σου ταξίδια και για την μετέπειτα πορεία σου και μετά έλα να κρίνεις.
costasss
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 2:13 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από costasss »

Δημητρα σιγα μη σκίσεις κανα καλσόνΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DaMon »

Δημητρα έγραψε: Η ΣΝΔ ειναι για τον π**** αμα δεν ηταν οι υπαξιωματικοι οι οποιοι ηταν αποφοιτοι ΑΕΝ ουτε καβους δεν θα ξερατε να λυνετε. Να τα βρασω και τα πτυχια σας και τα πανεπιστημια σας οταν δεν μπορειτε να στηριχθητε και ουτε καν συνορα δεν φυλατε...


1) Και εσυ εκει θα πηγαινες (ΣΝΔ εννοω) αν επιανες τα μορια κοβω το π**** μου με τηλεκαρτα.

2) Οι υπαξιωματικοι αποφοιτοι ΣΜΥΝ και πρωην ΕΠΟΠ δεν ειναι;

3) Βλεπεις πληρωνονται απο το δημοσιο και οχι απο εφοπλιστες...

4) Μιας και η κακη φυλαξη των συνορων ειναι λαθος των Ε. Δ. Και φταινε οι ιδιοι...

Δημητρα

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημητρα »

Δεν χρειαζεται να εχω μεσο καπου για να αποδειξω οτι ειμαι καλη στη δουλεια μου σε ενα ετος τελειωνω την ΑΕΝ και στα εκπαιδευτικα ταξιδια δεν συναντησα ιδιαιτερο προβλημα και οχι κυριοι δεν θα σταματησω επειδη λεω την αληθεια εσας σας τσουζι... Κι εμενα μου λεγανε οταν ημουν 3η λυκειου να παω ΠΝ αλλα εγω απο θεμα ναυτοσυνης προτιμησα ΕΝ. Αντε γεια κομματοσκυλα του ΠΝ
Δημητρα

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Δημητρα »

Δεν χρειαζεται να εχω βυσμα για να μπω σε μια εταιρεια ισα ισα οσοι εχουν πεισμα τα καταφερνουν σε αντιθεση με εσας που ολο μεταθεσεις θελετε και να γλυφετε ανωτερους. Αυτα στο ΕΝ δεν ισχυουν
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από greko_27 »

Δημητρα σαν συναδελφος σου θα σου ελεγα να ηρεμησεις πρωτα και μαλιστα οταν κρινεις καποιο αλλο επαγγελμα (που τεινει να ειναι πολυ κοντα με το δικο σου) θα πρεπει να εχεις και την αναλογη επαγγελματικη εμπειρια...1ον δεν προκειτε να υπηρετησεις στο πολεμικο ναυτικο σαν ναυτης η σαν εφεδρος αξιωματικος εφ οσον εισαι γυναικα, οποτε ουδεμια γνωση εχεις οσον αφορα για τους υπαξιωματικους και αξιωματικους του πν σε σχεση με τους συναδελφους σου που υπηρετησαν ή θα υπηρετησουν...2ον σαφως και οι αξιωματικοι και υπαξιωματικοι του πν στερουνται απο ναυτικη παιδεια (γνωση-εμπειρια) και μηχανολογικη-μηχανικη εμπειρια κακως κατ εμε Αλλα δεν φταινε αυτοι, το γκραικουλιστικο κρατος φταιει και οι σχολες τους (στρατιωτικη εκπαιδευση και ανωτατη μαθηματικοχημειοφυσικο-θεωρεια που συναντας μονο στα Ανωτατα Πολυτεχνεια-ΑΕΙ της χωρας μεν, αλλα ναυτικη παιδεια δεν-οπως αντιστοιχα ευλογο ερωτημα θα ηταν για το ποσα πραγματικα στελεχη εργαζονται στα πλοια του πν σε αντιστοιχηση με τον συνολικο αριθμο που υπηρετει αυτη τη στιγμη) ... Γιατι εαν αναλογιστεις οτι τουρκικη φρεγατα κολλησε σε αβαθη σε λιμανι της σομαλιας τους ελληνες αξιωματικους-υπαξ τους θεωρω πολυ ανωτερους απο τους αξιωματικους του τουρκικου πολεμικου ναυτικου...
Χοεύς

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Χοεύς »

Καλό είναι να μην υπάρχουν αντιπαραθέσεις και ακρότητες,
Το εμπορικό ναυτικό δημιούργησε το πολεμικό ναυτικό, αν και ο σκοπός έκαστου είναι διαφορετικός έχουν όμμορη δραστηριότητα, αρκετά κοινά προβλήματα να επιλύσουν και εν κατακλείδι είναι αλληλένδετα.
Η ύπαρξη του ΠΝ εξαρτάται απο την ύπαρξη του ΕΝ και αντίστροφα.
Οσο για το μορφωτικό επίπεδο των στελεχών του ΕΝ θεωρώ ότι είναι αρκετά υψηλό (αναφέρομαι στα άτομα που γίνονται στελέχη και όχι στον κάθε τυχάρπαστο καιροσκόπο)
Υπάρχουν ανυπόλυπτα και αξιοκατάπτυστα άτομα τόσο στο ΕΝ όσο και στο ΠΝ (όπως και παντού σε ετούτη την ζωή).
Εχωντας αφιερώσει αρκετά χρόνια στο ΕΝ ώς πλοίαρχος αλλά και υπηρετώντας την πατρίδα μου απο την θέση του έφεδρου αξιωματικού στο ΠΝ (όλη η θητεία εν πλώ) γνωρίζω αρκετά στοιχεία τόσο για τα υπέρ όσο και για τα κατά του κάθε κλάδου.
Λυπούμαι ιδιαίτατα όταν κάποια στελέχη του ΠΝ (και του ΕΝ αλλά εδώ αναφέρομαι για συγκεκριμμένο άτομο) καταπατούν τον " ηθικό/συναδελφικό κώδικα δεοντολογίας" και προσβάλλουν τον βαθμό του αξιωματικού που φέρουν έχωντας τέτοια συμπεριφορά.
Το μόνο που θα αναφέρω είναι ότι εισήχθην Στην σχολή Ναυτικών Δοκίμων μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων αλλά αποφάσισα να εγγραφώ (λόγω οικογενειακής παράδοσης) στην ΑΔΣΕΝ/Π Η οποία και ήταν Ανώτατη Δημόσια Σχολή Εμπορικού Ναυτικού και ήταν αναγνωρισμένη ώς ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ (τότε... ). Απλή απόδειξη αυτού είναι και η είσοδος/αποδοχή μου στο Πανεπιστήμιο του Liverpool της Μεγάλης Βρετανίας Στο 3ο έτος σπουδών.
; Παρακαλώ λοιπόν θερμώς να σταματήσουν οι ανούσιες αντιπαραθέσεις και να υπάρξει δημιουργικός αντίλογος για το καλό του τόπου μας και των παιδιών μας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες