Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gas

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από gas »

Γενικός Γραμματέας του Διεθνούς Ναυτιλιακού Οργανισμού (ΙΜΟ) Ευθύμιος Μητρόπουλος γεννήθηκε στον Πειραιά, στην Ελλάδα, το 1939, γόνος μιας πραγματικά "θαλασσινής" οικογένειας από το Γαλαξίδι, Μεγάλου ελληνικού ναυτιλιακού κέντρου κατά τη διάρκεια της εποχής των Ιστιοφόρων Πλοίων ». Αποφοιτώντας με άριστα από τις ;Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, θήτευσε σε εμπορικά πλοία, στη συνέχεια εντάχθηκε στο Λιμενικό Σώμα, αποστρατευόμενος Μετά τιμών
psy

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από psy »

Ροβερ, ολο λες οτι δεν εχουμε phdaδες καθηγητες... Δεν ισχυει ομως αυτο... Στην ΑΕΝ που ημουν εγω ειχαμε μεγαλο ποσοστο καθηγητων με phd. Αλλος στην αεροναυπηγικη, αλλος στη ναυπηγικη κλπ...
sabmarine

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από sabmarine »

Τι μας λεει ο παικτης απο την ΣΝΔ αν δεν ηταν οι υπαξιωματικοι ουτε ενα καβο δεν θα μπορουσαν να λυσουν μονοι τους γιανα μας πει αν μπορει να κανει αυτα που κανει ενας δευτερος μηχανικος σε ενα υποβρυχιο το ποιο πυθανο ειναι να το τιναξει στον αερα γιατι δεν προκειτε ποτε να το μαθει το μονο που ξερει να κανει ειναι κανα σημα οτι υπαρχει βλαβη και τιποτα αλλο
SABMARINE

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από SABMARINE »

Μας εχεις τρελανει με την σχολη δοκιμων οι περισοτεροι εισαςτε φελοι και στο λεει ενας που εμεινε στα υποβρυχια 15 χρονια σαν μηχανικος το μονο που ξερετε να κανετε ειναι να γλυφετε τους ανωτερους γιακαμμια καλη μεταθεση να φτιαχνετε κανενα σημα εγω δεν ειδα κανενα μηχανικο της ΣΝΔ που να ηταν αστερι για να μν σου πω ονοματα γιατι απο που να αρχησω και που να τλειωσω για ρωτησε καποιον μηχανικο απο ΣΝΔ που εκανε σε υποβρυχιο αν ξερει να υπολογιση την ζυγηση πριν την καταδυση εγω σου λεω αν την κανει αυτος το ποιο πυθανω ειναι να σταματηση το υποβρυχιο στα 250 μετρα και οχι στα 15 που πρεπει
40η δυλσ

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από 40η δυλσ »

Γεια σας ειμαι στην τελευταια σειρα υπαξ στο κε πορος ειμαι μηχανικος εν με 30 μηνες στο φυλλαδιο εχω κανει τη θυτεια μου στο ναυσταθμο στη σαλαμηνα σε διαφορα ποστα και μπορω να σας πω εκ πειρας πως το λιμενικο σωμα και το πν ειδικα ειναι για τα μπαζα. Μπορει ενας αξιωματικος του εν να μη μπορει να παει στη nasa να πεταξει πυραυλο και να μη σκαμπαζει πολλα θεωριτικα πραγματα αλλα αυτοι οι ανθρωποι που ασχολουντα με τη θαλασσα και το ναυτικο επαγκελμα και ειναι στο δυμοσιο τομαια ειναι μια τριχα απο τα @@ του εμποροπλοιαρχου και του μηχανικου του εν. Συγνωμη θελει μεγαλα @@ για να κανεις αυτο το επαγκελμα να ξερεις οτι με μια αποφαση σ και μια πραξη σου στο πελαγοε μπορεις να πας φιλακη η να παρεις στο λαιμο σ ανθρωπινες ψιχες η να χαθουν εκατομιρια ευρω. Οποιος ξερει εστω και λιγο με καταλαβαινει.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Με τον φιλο απο την ΔΥΛΣ θα συμφωνησω και δεν ειπα εγω κατι το αντιθετο, ο προλαλησας submarine απλα ειναι ανορθογραφος και αυτο δειχνει το επιπεδο του... Αλλα επειδη οσα ΔΕΝ φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια η ΣΝΔ ηταν η μονη σχολη που συνεργαστηκε περσυ με το ΜΙΤ.

http://www.hellenicnavy.gr/index.php/el/teleytaia-nea/783-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%9D%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%94%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Sloan-Automotive-Laboratory-%CF%84%CE%BF%CF%85-MIT.html

Κατι που για τις ΑΕΝ θα φανταζε space invasion αφου ενα ΑΤΕΙ πρωτοκλασσατο της ΑΘηνας ειναι 10000000000 φορες καλυτερο απο οποιαδηποτε ΑΕΝ

και ενα δωρακι για τους απιστους ΑΕΝατζηδες που μας θεωρουν αχρηστους ενω οι ιδιοι με το ζορι μιλανε βλαχοαγγλικα...

Μονο ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΝ κατερριψε με ESSM αντιπλοικο πυραυλο ΜΜ38, κατι που σημαινει οτι το επιπεδο ειναι υπερυψηλο, το διαβασμα πολυ και το ηθικο ακμαιο... Εισαστε χιλιαδες και ειμαστε μετρημενοι στο χερι και το επιπεδο σας φαινεται απο τον τροπο που γραφετε SCRIPTA MANENT,VERBA VOLENT αν πηγατε σχολειο να μαθετε λατινικα...



Άβαταρ μέλους
tankeristas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2011 5:35 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tankeristas »

Μπορει να διαγραφηκε αυτο που ειπα αλλα το ξαναγραφω... ροβερ εχεις φαει πολλες φαπες μικρος γι'αυτο και βγαζεις τοσο μισος... να βρασω τη μορφωση που λες οτι εχεισ... το δικο σου μηνυμα γιατι δεν διαγραφεται που βγαζεις τοσο μισος για τους ελληνες ναυτικους; κομπλεξαρα...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Κακως διαγραφηκε, δεν το εκανα εγω προφανως, αλλωστε τα γραπτα μενουν και οι ανθρωποι κρινονται απο αυτα... Δεν βγαζω κανενα μισος αν δεις ολα μου τα μηνυματα... Απλα λεω αληθειες και τολμησα να χαρακτηρισω και τα κακως κειμενα του ΠΝ και πολλες φορες να εκθειασω το ΕΝ...

Οπως και να το κανεις οσο καλυτεροι ναυτικοι και να ειστε, δεν αλλαζει οτι εισαστε σε ποσοστο 90% ατομα που δεν θα επρεπε να μπειτε στην τριτοβαθμια εκπαιδευση και προφανως γι αυτο και η ΑΕΝ δεν ειναι ουτε ΤΕΙ.

Ο ρολος του ΕΝ ειναι τελειως διαφορετικος απο του ΠΝ, το ΠΝ απο την φυση του απαιτει πιο επιστημονικο προσωπικο ειδικα στον τομεα ηλεκτρολογιας/ηλεκτρονικης κατι το οποιο ειναι τελειως αχρηστο και αγνωστο στους ανθρωπους του ΕΝ... Γενικα η συγκριση ειναι ατοπη παρ ολο που οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

Καλα ταξιδια και καλες θαλασσες και σ ευχαριστω για το υβριστικο σου σχολιο

sabmarine

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από sabmarine »

Τελικα ροβερ εισαι μεγαλος μπουζουξης αν ξερεις εσυ απο ηλεκτρολογια και ηλεκτρονικα που εμαθες στην ΣΝΔ εγω θα κατσω να με πηδη------στο πενταγωνο και εμεις περασαμε απο το ΠΝ πολλα παρα πολλα χρονια το μονο που ξερετε να κανετε ειναι να γλυφετε καποιους πανω απο εσας να παρετε μια καλη μεταθεση και οσο για το μιτ αλλο το μιτ και αλλο το μοντερευ μην μπερδευης τις βουρτσες με τις αυτες που ξερεις γιατι δεν τους λες τι ειναι το μοντερευ και τους λες για το μιτ την τρελητσα σε αλλους
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Η σχολη συνεργαστηκε και συνεργαζεται με το ΜΙΤ αρκει να το ψαξεις και στο διαδικτυο και πολλοι μαχιμοι εχουν θεωρητικες σπουδες και στο χαρβαρντ... Το μοντερευ σιγουρα δεν ειναι ΜΙΤ αλλα σου δινει πτυχιο ηλεκτρολογου μηχανικου πληρως αναγνωρισμενο...

Το να με βριζεις και να εισαι ανορθογραφος δειχνει απλα το επιπεδο σου, μπροστα στους αξ/κους κανετε τις κοτες

Κανενας απο εσας δεν μπορει ουτε να περασει απ εξω απο την ΣΝΔ ποσο μαλλον να λυσει διαφορικες εξισωσεις αφου στο σχολειο κολλαγατε μιξα κατω απ το θρανιο Και αλητευατε με τα μηχανακια...

Μπορεις να ερθεις στο γραφειο μου ειτε στο ναυτικο ειτε στο πανεπιστημιο οποτε θες να σου δωσω το τηλ μου να δουμε τι γνωσεις εχεις και τι γνωσεις εχω...

sabmarine

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από sabmarine »

Τελικα οντως εισαι μεγαλος μπουζουξης στην δοκιμων περνουσατε με 16 17 και στην σμυν με 15 16 ποια η διαφορα δεν περνετε ενα καραβι και να εισαςτε ολλοι μεσα απο την δοκιμων να δουμε αν μπορεσετε να λυσετε καβους κσερεις ποσοι απο εσας εκαναν τον κυβερνητη και ζητουσαν 10 ρυμουρκα για να δεσουν στον προβλητα μηπως θες να σου θυμησω ονοματα απο αυτα τα μπουνπουκια και οσο για το πανεπιστημιο που μας λες με γλυψημο την εχεις την θεση αν την εχεις οπως γινετε συνηθως στην Ελλάδα
Kaiser

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Kaiser »

Κανενας απο εσας δεν μπορει ουτε να περασει απ εξω απο την ΣΝΔ ποσο μαλλον να λυσει διαφορικες εξισωσεις αφου στο σχολειο κολλαγατε μιξα κατω απ το θρανιο Και αλητευατε με τα μηχανακια...

συμφωνώ...

ο Αξιωματικός Όμως Πρέπει Να μην Είναι Τόσο Φλώρος Σαν Εσένα Αλλά Ούτε Και Παρτάλι Όπως Οι Συμμαθητές Μου...

vasilis

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από vasilis »

Χαχχαχαα. Αυτός ο rover δεν ξέρει τι λέει. Χαχαχχαα
Αγορίνα. Το παίζεις. Και το παίζεις πολύ.
Μόνο που στην εποχή αυτή που ζούμε. Και ειδικά στην Ελλάδα του σήμερα, σημασία έχει τι βάζεις στην τσέπη σου. Η τσέπη η δικιά σου δεν υπάρχει περίπτωση να φθάσει καν ούτε τα 5.000, ουτε τα 7.500 αλλά ούτε και τα 12.000 και 14.000$. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω. Αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Καλό και το πελεμικό ναυτικό. Αλλά έκαστος στο είδος του.
γιατί αν βασίζεται κάπου αυτή η χώρα. Είναι στην ναυτιλία της.
Α! και κάτι ενημερωτικά. Γιατί καταλαβαίνω... Εσώκλειστος είσαι... Και τα χάνεις. Κάποιος απόφοιτος απο ΑΕΝ. Κανει Msc όπου γουστάρει... Είτε σε κάποιο university (σε πολύ αξιόλογα) έξω και όχι μόνο κολλέγιο. Είτε και εδώ στην Ελλάδα. Επείδη το έχω ψάξει αρκετά. Μην ακούς άσχετους. Ρώτα ακαδημαϊκούς.
Φιλικά πάντα. Και σου εύχομαι και στο MIT. Αν και δεν νομίζω.:-)
Α! ... Σε ένα ούτε... Πιό πάνω. Δεν έχω βάλει τόνο. Μη με κατηγορήσεις για αυτό!
Captain

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Captain »

Δυστυχώς οι Αξιωματικοί του Πολεμικού Ναυτικού που είναι απόφοιτοι της ΣΝΔ, έχουν γαλουχηθεί μέσα στη ΣΝΔ, εσφαλμένα ότι αποτελούν την αφρόκρεμα των Ενόπλων Δυνάμεων και θεωρούν τους αξιωματικούς του Στρατού και της Πολεμικής Αεροπορίας που προέρχονται από την ΣΣΕ και ΣΙ αντίστοιχα, υποδεέστερους και κατωτέρου μορφωτικού και κοινωνικού επιπέδου. Αυτή η νοοτροπία διαχέεται κατόπιν σε όλα τα στελέχη του ΠΝ ανεξαρτήτου προέλευσης, με αποτέλεσμα να καθίσταται προβληματική η συνεργασία του ΠΝ με τους άλλους κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων, δηλαδή με τον ΣΞ και την ΠΑ.

Υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις κατά τις οποίες αξιωματικοί του ΠΝ, πέραν κάθε δεοντολογίας και πειθαρχίας, έχουν συμπεριφερθεί σε συσκέψεις, ασκήσεις ή άλλες δραστηριότητες, ανάρμοστα δημιουργώντας έτσι σοβαρά προβλήματα. Σύσκεψη στο ΓΕΑ αξιωματικών του ΣΞ, ΠΝ και ΠΑ, κατέληξε στον ξυλοδαρμό ενός αξιωματικού του ΠΝ από έναν της ΠΑ, όπου ο δεύτερος τον κάλεσε στο γραφείο του για να του δοθούν εξηγήσεις από τον του ΠΝ, με αποτέλεσμα να πέσει το ξύλο της αρκούδας.

Τέλος, η ναυτοσύνη δεν μετριέται με ολοκληρωτικό λογισμό, παραστατική Γεωμετρία κλπ. αλλά με την ικανότητα και την δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων ή αποκατάστασης βλαβών υπό αντίξοες συνθήκες, όπου οι του ΕΝ έχουν καταξιωθεί. Αντίθετα, οι του ΠΝ πραγματικά έχουν τα σκήπτρα για τις δεξιώσεις τους, για την μετατροπή των πλοίων τους σε club, όπως το «ΑΒΕΡΩΦ», για να μην αναφέρω και περιπτώσεις λαθρεμπορίου.

Με την ευκαιρία και κάτι επίκαιρο, το Zubr «Κέρκυρα» (L182) του Πολεμικού Μαυτικού κάηκε μέσα στο ναύσταθμο της Αμφιάλης, όπου βρίσκεται η Διοίκηση Ναυτικής Εκπαίδευσης (ΔΕΝ) , τα Κέντρα Εκπαίδευσης, οι εγκαταστάσεις της Διοίκησης Υποβρυχίων Καταστροφών (ΔΥΚ) , της Διοίκησης Ταχέων Σκαφών (ΔΤΣ) και βέβαια των αερόστρωμνων της Διοίκησης Αμφιβίων Δυνάμεων (ΔΑΔ) !
mastroalkis

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από mastroalkis »

Ρε συ rover μας τα εχεις ζαλισει αφου εσεις του Π. Ν ειστε τοσο πολυ εξυπνοι και τοσο καλοι και μας εχεις αραδιασει ενα καρο αρλουμπες περι MIT κλπ κλπ εγω που εκανα την θητεια μου σε ΝΠΡ ειδα οτι οι εμποροπλοιαρχοι ηξεραν να δουλευουν το ρανταρ οχι του Π. Ν ειδα πλωταρχη να μην ξερει πως να βρισκει στιγμα σε χαρτη ειδα χειριστη ρανταρ να μην ξερει να να κανει reset στο ρανταρ και μετα να το ξαναρυθμισει μιλησα με μηχανικους του Π. Ν που δεν ξεραν καν τι σημαινει αφη πυρων σε λεβητα δεν γνωριζαν καν λεξεις οπως condenser pre-heater η purifier καλα για αλλες περιπτωσεις αλλαγες εμβολων εν-πλω και τετοια δεν το συζητω και στην τελικη την ναυτοσυνη δεν την μετρας με phd master bachelor κλπ και για να σου θυμησω τι ναυτικοι ειστε θα σου δωσω το πιο φαεινο παραδειγμα παραλλαβη φρεγατας ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ απο ολλανδια στον γυρισμο χασατε το γιβραλταρ φιλε μου και γυρισατε πισω για να το ξαναβρειτε και να μπειτε μεσογειο μαθε λοιπον πως το εμπορικο ναυτικο ειναι κλασης ανωτερο απο εσας Α! Και οσον αφορα πολεμικες επιχειρησεις Και αλλα που ελεγες θα σου πω 2 πραγματα για να μαθεις πως γινεται ο πολεμος πρωτα περναει η αεροπορια και βομβαρδιζει μετα παει το πυροβολικο και ισοπεδωνει οτι εμεινε μετα περναει το πεζικο να φυλαξει το μερος και στο τελος το ποπλεμικο ναυτικο κανει μια ωραια δεξιωση στην ναυαρχιδα μπες στο youtube και βρες την φαρσα του φουσεκη στο τριτων να δεις τι ειστε γιατι εαν εσεις ειστε για mit μαλλον εχεις χασει τ αυγα και τα πασχαλια φιλε
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες