Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από yandr »

Nassos έγραψε:
Ναι, αυτό που είχε διατυπωθεί από το 2010 και σήμερα παραδέχονται ότι θα ήταν λιγότερο επώδυνο: Χρεοκοπία και έξοδο από το Ευρώ.



Δεν ξέρω ποιος το παραδέχεται, αλλά σίγουρα όχι η πλειονότητα.

Μην προβάλλεις τις προσωπικές σου απόψεις στο σύνολο.

Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι και θα χρεοκοπήσουμε και θα καταστραφούμε ολοκληρωτικά από αυτό.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από yandr »

pame_pali έγραψε:Αλλα ειδικα για αυτο που δε ρωτησαν ποτε τον λαο οπως και για την εισοδο του στη νομισματικη ενωση πρεπει να περασουν ειδικα δικαστηρια. Οπως και σε οσους μας τα πρηζαν περσυ με τις παπαγαλιες τους υπερ του ευρω.-



1. Ακόμη και σήμερα η πλειονότητα είναι υπέρ της παραμονή στο ευρώ (και εγώ επίσης)

2. Ειδικό δικαστήριο για την διατύπωση άποψης; Μιλάμε για δημοκρατία όχι αστεία.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Terminator »

yandr έγραψε:

1. Ακόμη και σήμερα η πλειονότητα είναι υπέρ της παραμονή στο ευρώ (και εγώ επίσης)

2. Ειδικό δικαστήριο για την διατύπωση άποψης; Μιλάμε για δημοκρατία όχι αστεία.



1.Kάνε ενα δημοψήφισμα υπερ η κατά του ευρώ να δούμε τα αποτελέσματα

2. Η όλη ένταξη της Ελλάδας στην Ευρωζώνη το 2002 έγινε με ένα σωρο παρατυπίες απο την κυβέρνηση Σημίτη μέχρι και αλίωση του χρέους έγινε μέσω CDs της Goldman Sachs που πληρώθηκε 300 εκατομμύρια ευρώ γι αυτό

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε:Δεν ξέρω ποιος το παραδέχεται, αλλά σίγουρα όχι η πλειονότητα.

Μην προβάλλεις τις προσωπικές σου απόψεις στο σύνολο.

Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι και θα χρεοκοπήσουμε και θα καταστραφούμε ολοκληρωτικά από αυτό.



Die Welt: Οι Ευρωπαίοι μετάνιωσαν που δεν άφησαν την Ελλάδα να χρεοκοπήσει το 2010
Αλλά είπαμε, να σωθούν οι τράπεζες, οι οποίες πάλι έχουν πρόβλημα.

Και στο Ευρώ να μείνουμε, εντέλει θα χρεοκοπήσουμε και θα καταστραφούμε ολοκληρωτικά.
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από AtomicYeti »

yandr έγραψε:

Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι και θα χρεοκοπήσουμε και θα καταστραφούμε ολοκληρωτικά από αυτό.



Μα έχουμε καταστραφεί ήδη φίλε yandr,

Να σου θυμίσω τι είχαν πει αν επιστρέφαμε στη Δραχμή:

- οτι θα έχουμε εκατομύρια ανέργους και θα κλείσουν επιχειρήσεις και θα φύγουν σε άλλες χώρες (αυτό έχει συμβεί εντός ευρώ)
- οτι θα χάναμε έμψυχο δυναμικό που θα έφευγαν σαν μετανάστες (μα έχει γινει ήδη αυτό)
- οτι θα επιβληθούν capital controls (χωρίς σχόλιο)
- οτι θα καταποντιστεί το χρηματιστήριο αξιών (αυτή τη στιγμή έχει πέσει στις 574,72 μονάδες)
- οτι δεν θα έχουμε ευρωπαικά σύνορα και θα έχουμε προβλήματα με την Τουρκία (ούτε και αυτό σχολιάζω)

Πόσο ποιό ολοκληρωτική να είναι η καταστροφή; Πως την αντιλαμβάνεσαι εσύ; Να χάσουμε επικυριαρχία; Μα και αυτό περίπου έχει γίνει με την είσοδο του ΝΑΤΟ στο Αιγαίο.

Απλά αυτή την στιγμή δεν μπορούμε καν να φύγουμε απο το ευρώ, είμαστε εγκλωβισμένοι στον πόλεμο μεταξύ Αμερικανών και Ευρωπαίων, αυτό συμβαίνει στην Ελλάδα. Να θυμίσω οτι ο Καμμένος είχε προτείνει το δολλάριο. Ουσιαστικά ήθελε μια "νέα" δραχμή κλειδωμένη με το δολλάριο.

Το δια ταύτα της υπόθεσης είναι οτι είτε μείνουμε στο ευρώ, είτε πάμε σε νόμισμα δολλαρίου, τα πράγματα δεν είναι καλά για εμάς. Και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό. Ουσιαστικά, εμμέσως πλην σαφώς,είμαστε σκλάβοι. Και θα δείτε οτι κάποια στιγμή θα πάμε σε κάποιου είδους νέα Δραχμή, μονο και μόνο για να μπορέσουν οι Αμερικανοί να αποκτήσουν μεγαλύτερο έλεγχο στα Ευρωπαικά θέματα. Γιατί αυτή τη στιγμή είμαστε ιδιοκτησία πλέον του Ευρωπαικού μηχανισμού στήριξης. Οι Αμερικανοί μας θέλουν για δική τους ιδιοκτησία (ανέκαθεν είμασταν).

Οι περισσότεροι άνθρωποι μπορεί να μην το πιστεύουν αυτό, αλλά είναι η ωμή ψυχρή αλήθεια.

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Nassos »

Terminator έγραψε:
2. Η όλη ένταξη της Ελλάδας στην Ευρωζώνη το 2002 έγινε με ένα σωρο παρατυπίες απο την κυβέρνηση Σημίτη μέχρι και αλίωση του χρέους έγινε μέσω CDs της Goldman Sachs που πληρώθηκε 300 εκατομμύρια ευρώ γι αυτό


Δεν ήταν CDS,Swap είναι ονόματι "Titlos PLC" και για το οποίο όχι μόνο δεν θα μάθουμε ποτέ λεπτομέρειες αλλά θα το πληρώνουμε μέχρι το 2040.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Terminator »

Nassos έγραψε:
Terminator έγραψε:
2. Η όλη ένταξη της Ελλάδας στην Ευρωζώνη το 2002 έγινε με ένα σωρο παρατυπίες απο την κυβέρνηση Σημίτη μέχρι και αλίωση του χρέους έγινε μέσω CDs της Goldman Sachs που πληρώθηκε 300 εκατομμύρια ευρώ γι αυτό


Δεν ήταν CDS,Swap είναι ονόματι "Titlos PLC" και για το οποίο όχι μόνο δεν θα μάθουμε ποτέ λεπτομέρειες αλλά θα το πληρώνουμε μέχρι το 2040.


Oλα αυτά ονομάζονται Credit Default Swaps και είναι Σύμβαση Ανταλλαγής. Το swap περιελάμβανε την ανταλλαγή ελληνικού δημόσιου χρέους από γεν και δολάρια, εκτιμώμενο σε 10 δις. Δολάρια ευρώ περίπου, με τις τρέχουσες συναλλαγματικές ισοτιμίες εκείνης της εποχής, σε ένα ποσό που υπολειπόταν των 10 δις. Ευρώ με την διαφορετική ισοτιμία που έγινε η συναλλαγή. Το ποσό δεν ήταν μικρό ήταν περίπου 2,8 δις που το 2008 τα φορτώθηκε η Εθνική Τράπεζα και απο το 2008 και μετά ο λαός μέσω των ενισχύσεων που έλαβε απο κυβερνήσεις Καραμανλή κτλ. Οι δε τράπεζες πετάξαμε ενα σωρό λεφτά σε αυτές και πάλι παραμένουν τα σκουπιδαριά της ευρωζώνης και της τραπεζικής ένωσης που κανένας επενδυτής ή καταθέτης δεν εμπιστεύεται.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Nassos »

Καλή χώνεψη...

Μνημόνιο 3.5

http://www.thepressproject.gr/mou/index.php
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από pame_pali »

yandr έγραψε:
pame_pali έγραψε:Αλλα ειδικα για αυτο που δε ρωτησαν ποτε τον λαο οπως και για την εισοδο του στη νομισματικη ενωση πρεπει να περασουν ειδικα δικαστηρια. Οπως και σε οσους μας τα πρηζαν περσυ με τις παπαγαλιες τους υπερ του ευρω.-



1. Ακόμη και σήμερα η πλειονότητα είναι υπέρ της παραμονή στο ευρώ (και εγώ επίσης)

2. Ειδικό δικαστήριο για την διατύπωση άποψης; Μιλάμε για δημοκρατία όχι αστεία.

αποψη το λες αυτο που καναν τα βοθροκαναλα το περασμενο καλοκαιρι; Σε παρακαλω πολυ φιλε πες μου που ειναι η δημοκρατια και που μενει. Εγω ως τα 27 μου βλεπω δεξιο φασισμο, κεντρωο φασισμο και τωρα τον χειροτερο ολων τον αριστερο. Δλδ οκ εκτος αν ζεις στη σεληνη.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από yandr »

Εχθρός του κακού είναι το χειρότερο τελικά.

Κάπως έτσι ψήφιζαν οι Έλληνες ΣΥΡΙΖΑ πριν από ένα χρόνο, σκεπτόμενοι (λέμε τώρα) @τι χειρότερο να συμβεί; ". Το αποτέλεσμα το ζούμε καθημερινά. Τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ προετοιμάζει την κοινωνία για έξοδο ενισχύοντας τον αντι-ευρωπαϊσμό και προωθώντας την δημιουργία απολυταρχικού καθεστώτος.

Έξοδος από το ευρώ θα σημάνει την απόλυτη συντριβή όχι μόνο όλων των κοινωνικών τάξεων, αλλά και αναπόφευκτο διαμελισμό της χώρας με συνοπτικές διαδικασίες. Εδώ είμαστε και προς τα εκεί βαδίζουμε, οπότε θα το δούμε.

Βέβαια δεν ξέρω αν θα έχει ιντερνετ η χώρα τότε για να διαβάζει κανείς το φόρουμ, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει η ανάμνηση.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Nassos »

Που ξέρεις, μπορεί να γυρίσουμε στο dial-up και σε υπολογιστές με Pentium III.

Παραμονή στα μνημόνια επίσης σημαίνει απόλυτη συντριβή όλων των κοινωνικών όμαδων και διαμελισμό. Απλώς θα γίνεται σιγά-σιγά μέχρις ότου εκποιηθούν τα πάντα.

Τώρα μένει να δείξει αν το Grexit θα προηγηθεί του Brexit. Ή το ανάποδο. Ή θα προηγηθεί άλλο γεγονός, κάπου στη Μέση Ανατολή.

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από AtomicYeti »

yandr έγραψε:Έξοδος από το ευρώ θα σημάνει την απόλυτη συντριβή όχι μόνο όλων των κοινωνικών τάξεων, αλλά και αναπόφευκτο διαμελισμό της χώρας με συνοπτικές διαδικασίες. Εδώ είμαστε και προς τα εκεί βαδίζουμε, οπότε θα το δούμε.



Έξοδος απο το Ευρώ δεν σημαίνει απόλυτη συντριβή, εκτός αν δεν έχεις σοβαρή άρχουσα τάξη. Είτε εντός, είτε εκτός, δεν έχουμε σοβαρή πολιτική ηγεσία εδώ και χρόνια. Οπότε, δεν έχει και πολύ σημασία το εντός εκτός και επι τα αυτά μέρη.

Να σε ενημερώσω οτι η χώρα θα διαμελιστεί εντός του Ευρώ. Δεν έχει σημασία το νόμισμα. Έχει αποφασιστεί απο έξω διότι εμείς δεν έχουμε καμία απολύτως δύναμη. Είμαστε στο έλεος των μεγάλων δυνάμεων.

Ξέρω οτι σας χαλάει ακόμα και το άκουσμα αυτών που λέω, αλλά Ελλάς εάλω εδώ και πολλά χρόνια. Το κακό δεν έχει γίνει τώρα, προυπάρχει, απλά ο ΣΥΡΙΖΑ θα ερμηνεύσει το κύκνειο άσμα. Ο παροπλισμός μας συντελείται εδώ και δεκαετίες, απλά δεν πήραμε πρέφα. Μόνο κατόπιν εορτής. Άξιοι της τύχης μας...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από pame_pali »

Να σε ενημερώσω οτι η χώρα θα διαμελιστεί εντός του Ευρώ. Δεν έχει σημασία το νόμισμα. Έχει αποφασιστεί απο έξω διότι εμείς δεν έχουμε καμία απολύτως δύναμη. Είμαστε στο έλεος των μεγάλων δυνάμεων.

Ξέρω οτι σας χαλάει ακόμα και το άκουσμα αυτών που λέω, αλλά Ελλάς εάλω εδώ και πολλά χρόνια. Το κακό δεν έχει γίνει τώρα, προυπάρχει, απλά ο ΣΥΡΙΖΑ θα ερμηνεύσει το κύκνειο άσμα. Ο παροπλισμός μας συντελείται εδώ και δεκαετίες, απλά δεν πήραμε πρέφα. Μόνο κατόπιν εορτής. Άξιοι της τύχης μας...
που ησουν εσυ παιδακι μου τοσα χρονια; Ηλιαχτιδα φωτος; Πηγη ζωης; Πηγη ενεργειας και αισιοδοξιας;

καλα ο διαχειριστης εξ αμερικας μιλαει με τα δεδομενα που του παρουσιαζουν εκει.

προσωπικα δε φοβαμαι τιποτα με την εξοδο. Φαγαμε τοσα σκατα και θα φαμε αλλα τοσα αν δε βγουμε. Ενω με την εξοδο θα φαμε 1-2χρ το πολυ ακομα.

pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από pame_pali »


Τώρα μένει να δείξει αν το Grexit θα προηγηθεί του Brexit. Ή το ανάποδο. Ή θα προηγηθεί άλλο γεγονός, κάπου στη Μέση Ανατολή.

να δεις θα προηγηθει μακελιο χοντρο στην Μογγολια. Ετσι πιστευω. Εχει ανοιξει μετωπα απο παντου.

ενας Γαλλος παντως πολιτικος εκβιαζε σημερα την κυβερνηση Καμερον αν βγει απο ΕΕ θα τους γεμισει λαθρο.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Terminator »

Εκτός ευρώ τι καταλάβαμε που μείναμε ευρώ τόσα χρόνια. Ετσι κι αλλιώς η "βοήθεια" των θεσμών είναι άλλη μια θηλιά στο λαιμό του Έλληνα φορολογούμενου. Λέγαν ότι πολύ έλληνες θα φεύγαν εξωτερικό; Σοβαρά μισό εκατομμύριο έλληνες έχουν φύγει εξωτερικό τα χρόνια της κρίσης και μάλλον δεν γυρνάνε ποτέ ξανά και έχει και συνέχεια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης