Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Limenofylakas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 23, 2020 11:50 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Limenofylakas »

Συμβουλή:

Αν θέλετε να επωφεληθείτε αρκετοί, αφήστε να τελειώσει η όλη διαδικασία.

Έπειτα στείλτε επιστολή στο αρχηγείο για αυτή την παρατυπία ή κάντε προσφυγή στο ΣτΕ, ώστε να πάρουν αρκετούς επιλαχόντες αργότερα.(Σιγουράκι ότι θα πάρουν αρκετούς για να το καλύψουν)

Και να περάσει ο υποψήφιος που αναφέρετε, θα τον διώξουν από τη σχολή λόγω πλαστογραφίας μετά το 3μηνο.

Καλή επιτυχία σε όλους/ες.

Άβαταρ μέλους
Vard30
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:31 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Vard30 »

Γεια σας παιδιά υπάρχει μια επιβαιωμενη παρατυπία στην προκυρηξη των Λιμενοφυλάκων έχουν βάλει άτομο κατηγορία ειδικές δυνάμεις και έχει υπηρετήσει ΤΕΝΕΦ (τα ΤΕΝΕΦ δεν υπάγονται ειδικές δυνάμεις) ο τύπος είναι θέση 54 στον πίνακα ειδικές δυνάμεις , με ένσταση τον πετάμε έξω.
Άβαταρ μέλους
marine575
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 3:21 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από marine575 »

Επίσης ο συγκεκριμένος στην αντίστοιχη προκήρυξη των ειδικών φρουρών δεν μοριοδοτήθηκε στο πλαίσιο των Ειδικών Δυνάμεων! Δηλαδή δεν πήρε τα 500 μόρια.
Άβαταρ μέλους
nick521
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 6:04 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από nick521 »

Πως γινεται να ειναι στην κατηγορια Ειδικων Δυναμεων ενω δεν εχει υπηρετησει στις Ειδικες Δυναμεις;
Άβαταρ μέλους
Vard30
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2020 11:31 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Vard30 »

Έχει κανει την θητεία του στα τενεφ που δεν είναι ειδικές δυνάμεις. Στα τενεφ βγάζουν και την σχαλ και γίνονται αλεξίπτωτιστες, στο πιστοποιητικό στρατ κατάστασης θα είδε η επιτροπή ότι έχει και ειδικότητα αλεξίπτωτιστη και προφανώς να έγινε λάθος. Πότε και σε καμία προκυρηξη δεν μοριοδοτουνται οι ΤΕΝΕΦ. Απο πλευράς του ο υποψήφιος δήλωσε ψευδή στοιχεία ότι έχει κάνει θητεία στις ειδικές Δυνάμεις στην αίτηση αλλά και η επιτροπή φταίει για αυτή την παραλείψη!!!

Η προκήρυξη πάντως αναφερει ξεκάθαρα Ειδικές δυνάμεις των ενόπλων δυνάμεων που από αυτούς περιλαμβάνει αλεξίπτωτιστες, πεζοναύτες κλπ

Αν ζητούσε ειδικότητα αλεξίπτωτιστη θα μπορούσαν να συμμετάσχουν και πεζικαριοι, αεροπόροι που έχουν βγάλει την σχαλ και είναι αλεξίπτωτιστες!!!

Vegeta1993
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Δευ Οκτ 02, 2017 4:11 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Vegeta1993 »

Μετά από όλες τις διαδικασίες πάμε φουλ για ενστάσεις στον ΤΕΝΕΦ προκειμένου να αποδειχθεί η αδικία και να πάρουν παραπάνω επιλαχόντες
Tolmwn1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2020 11:00 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Tolmwn1 »

Παιδιά Καλησπέρα παρακολουθώττο θέμα και θεωρώ άδικο όλο αυτό που έγινε και κλειδώθηκε η συζήτηση και φάγε και μπαν το άλλο το παλικάρι που απλώς έλεγε τα πράγματα με το όνομα τους εγώ μαζί τους είμαι, γιατί δεν γίνεται να σιωπας και να δέχεσαι αδικίες... Βασικά μπορεί κάποιος αν έχει την καλοσύνη να μου Εξηγήσει πως γίνεται η ένσταση... Όπως αυτό που λέτε για τον τενεφ και πχ εγώ έχω ένα τατου στον ως το μπράτσο ως αγκωνα(στην προκήρυξη δεν αναφέρει πουθενά ότι απαγορεύεται (όπως στους ειδικούς φρουρούς.) . Τηλ στα κεντρικά και ένας μ πε να μην φαίνεται πολύ από στολή ο άλλος μου είπε δεν θα χεις θέμα εφόσον δεν το γράφει η προκήρυξη... Και ξέρω ότι και σημαιοφόρους πέρασαν κανονικά με τατου και πήχης χέρια.. απλά αν με κόψεικκάποιος κολλημένος υγειονομικα τι κάνω εκείνη την στιγμή;
YPDNEAS
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 12:26 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από YPDNEAS »

Υπενθυμίζω οτι για όλες τις διαδικασίες μπορείς να κάνεις ένσταση μετά την ανάρτηση του προσωρινού πίνακα. Προσοχή όμως, οι αποφάσεις της ΑΝΥΕ είναι ΜΗ ΑΝΑΘΕΩΡΙΣΙΜΕΣ. Αυτό σημαίνει οτι ένσταση αν κοπείς από ΑΝΥΕ δεν μπορεί να γίνει. Αυτό προβλέπεται στο νομοθετικό διάταγμα 1327/1973. Συνεπώς, αν η ΑΝΥΕ κρίνει οτι δεν είστε υγειονομικά κατάλληλοι ακόμα και λόγω της δερματοστιξίας, η τυχόν ένστασή σας γι' αυτόν το λόγο είναι απαράδεκτη.
Άβαταρ μέλους
Nick47
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 22, 2019 6:37 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Nick47 »

Δυστυχώς αυτό που λέει ισχύει τις ΑΝΥΕ οι αποφάσεις είναι μη αναστρέψιμες. Όσο αναφορά το τα του σου είναι εμφανές; Άμα διαβάσεις τον κανονισμό της σχολής λιμενικού και γενικά του ΛΣ αναφέρει ότι επιτρέπονται τα τατουαζ άμα δεν είναι εμφανής με την θερινή στολή το έχω ξανά γραψει. Από την πλευρά μ πιστεύω δεν θα έχεις θέμα είδα άτομα που είχαν αλλά πόδια πλάτη μπράτσο
Tolmwn1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2020 11:00 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Tolmwn1 »

Το διάβασα ότι λέει μη αναθεωρήσιμες αλλά ενώ ξέρω και μου πε και εκπαίδευτης ότι ναι οι τελ 3σειρες που εκπαιδεύσαμε είχαν σε όλες τατου( απλά δεν ξέρω αν είχαν γνωστό) αλλά αν μ πουν κοβεσαι τότε θα ναι άκρως παράνομο... αλαλο θεμμα υγείας κ άλλο θέμα μελάνης.. Γι αυτό ρωτάω τι γίνεται... Επίσης αν σε αδικήσουν στα αθλητικά τι κάνεις δεν υπογραφέις το αποτέλεσμα όπως διάβασα ότι έκανε κάποιος παλιότερα ή υπογραφέις και απλά περιμένεις ναατ τελειώσουν οι διαδικασίες, μέχρι το 10 ήμερο ενστάσεων?; ( και όταν λέμε ένσταση εννοούμε μόνο αυτό το γράμμα μέιλ στον ασεπ ή κάνεις κάτι κ με δικηγόρο) Συγνώμη που ρωτάω τόσα άλλα όπου ψαχνω δεν το αναλύει το θέμα ενστάσεων ούτε των τατου (μόνο για ειδ φρουρούς) ... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
YPDNEAS
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 12:26 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από YPDNEAS »

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι ένσταση για λόγο που αφορά την ΑΝΥΕ δεν γίνεται αποδεκτή. Συνεπώς, αν σε κόψει η ΑΝΥΕ γιατί έκρινε οτι το μανίκι δεν της αρέσει, δεν μπορείς να κάνεις ένσταση. Όταν λέμε ένσταση εννοούμε την διαδικασία ενδικοφανούς προσφυγής σε όποιο φορέα και αν απευθύνεται (συνήθως ΑΣΕΠ). Υπάρχουν εξειδικευμένοι δικηγόροι που ασχολούνται με θέματα ενστάσεων σε διαγωνισμούς πρόσληψης (ιδίως σωμάτων ασφαλείας). Φυσικά μπορείς να την γράψεις και υποβάλλεις και μόνος σου. Αν απορριφθεί η ένστασή σου, τότε πας δικαστικά και περιμένεις 3-5 χρόνια να βγει δικαστική απόφαση. Στα αθλητικά το να υπογράψεις το αποτέλεσμα δεν σημαίνει επουδενί παραίτησή σου από το δικαίωμα της ένστασης.
Tolmwn1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2020 11:00 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Tolmwn1 »

Νικ ευχαριστώ και σένα.. Στο μπράτσο φτάνει ως το κόκκαλο τ αγκώνα... Και μου πανε άλλοι είχαν όπως μια κοπέλα σημαιοφόρους είχε στο έξω μέρος και άλλοι στα πόδια, επισης ξέρω και λιμενικους με μανίκια κ στα 2 χέρια δλδη να σ κόψουν για λίγα εκατοστά πιο κάτω απ το κοντομάνικο πριν μπεις αλλά αν μπεις όλα καλά βάρα μανίκια παντού είναι κομικοτραγικό... Και όχι τπτ αλλά έχω κάνει ενα σωρό στερήσεις τόσους μήνες όπως οι περισσότεροι αλλα έρχομαι από επαρχία μέχρι κ με την δουλειά είχα πρόβλημα που δεν μου εδιναν άδειες.
Tolmwn1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2020 11:00 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Tolmwn1 »

Υποδεκανεα ευχαριστώ γισ το χρόνο σου μακάρι να τα αναλύανε κάπου αυτά ώστε να ξέρουμε τι ισχύει και τι να κάνουμε και να μην ζαλισαμε και εσάς... Στο θέμα του αλλουνού του τενεφ που λένε τ παιδιά να κάνουμε ένσταση στο τελος ώστε να τραβήξει πολλά άτομα επιλαχωντες... Δλδ τραβάει όποιον κάνει ένσταση γι αυτόν δεν το πιασα.. Αυτό πάλι πως γίνεται;
Άβαταρ μέλους
Nick47
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 22, 2019 6:37 pm
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από Nick47 »

Μήν το σκέφτεσαι δεν θα έχεις θέμα αν είναι για τόσο άμα είχες μέχρι κάτω στον καρπό θα ήταν λίγο περιεργο. Προσοχή στα αθλήματα που είναι λιγάκι ζόρικα άμα δεν έχεις κάνει προπονήση και θα πάνε καλα
YPDNEAS
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 16, 2020 12:26 am
Επικοινωνία:

Ένσταση σε προκήρυξη σωμάτων ασφαλείας

Δημοσίευση από YPDNEAS »

Επίσης καλό είναι να γνωρίζετε οτι η ένσταση (και η δικαστική προσφυγή) σε τέτοιες περιπτώσεις δικαιολογειται μόνο για λογους ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ και ΟΧΙ ουσίας. Αυτό σημαίνει πως αν παραπονεθείς π. Χ. Επειδή πιστεύεις οτι έβγαλες το 1000άρι σε 4.10 ενώ αυτοί έγραψαν 4.30 και σε έκοψαν, ο λόγος αυτό δεν είναι αποδεκτός. Λόγοι νομιμότητας είναι π. Χ. Το γεγονός οτι δεν συγκροτήθηκε σωστά η επιτροπή των αθλημάτων.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες