Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ασαρκος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2019 2:10 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Ασαρκος »

Αδερφέ Ι5 σωματικη ικανότητα λογω κιλων να φανταστω ετσι ; Αν ναι θελω να μ πεις κατι, Παρουσιαστηκα το 18 και πηρα αναβολη 1 χρονο λογω κιλων, με καλεσαν το 19 δλδ μετα απο 1 χρονο και ξαναπηρα λογω κιλων. Τωρα τον μαιο τελειωνει και η 2η αναβολη και παω για ι5 πιθανοτατα, θα μ του δωσουν η χρειαζεται να παω σε καποιο ψυχολόγο και να του πω να μου δωσει καποιο χαρτι οτι εχω ψυχολογικα λογω κιλων για να εχω σιγουρο το ι5 ;
Nikolas

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Nikolas »

Παιδιά καλησπέρα. Φεύγω για Μυτιληνη σήμερα παρουσιάζονται αύριο. Θέλω να υπηρετήσω κανονικά.

Είμαι 1,88 και 180 κιλά. Έχω κάνει εξετάσεις οι οποίες είναι σούπερ όσο και αν φαίνεται περίεργο.

Υπάρχει περίπτωση να μου πούνε γύρνα πίσω; Αν τους εξηγήσω ότι θέλω να μείνω και να κάνω θητεία τώρα κανονικά και πως είμαι και όλα υγιής θα το δεχθούν.

Σκοπός είναι να υπηρετήσω λαό όπου εκμαι χρησιμος. Έστω και γιωτας.

Άβαταρ μέλους
Milit-Nik
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 12, 2020 5:48 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Milit-Nik »

Παιδιά παρουσιάζονται μιτηληνη αύριο και θέλω να υπηρετήσω κανονικά.

Είμαι 1,88 και 180 κιλά. Έχω κάνει εξετάσεις που έχουν βγει οκ όσο περίεργο και αν φαίνεται.

Υπάρχει περίπτωση να μου που δεν μπορείς να υπηρετήσεις έλα σε 6 μήνες ένα χρόνο; Αν το πουν και επιμείνω πως είμαι οκ από εξετάσεις θα το δεχθούν;

Θέλω να υπηρετήσω κανονικά και όπου μπορώ να είμαι χρήσιμος ακομα και ως γιώτας.

AEEIA

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από AEEIA »

Καλησπερα σας!! Θα ηθελα να με βοηθησετε με τον φιλο μου ο οποιος ειναι Ελληνας αλλα μενει Κυπρο. Τι χαρτια πρεπει να κανει για να παρει απαλλαγη για λογους παχυσαρκιας; Σε ποιον πρεπει να αποταθει για να του δωσει περισσοτερες λεπτομερειες; Μπορει να εξεταστει και απο γιατρο Hστην Κυπρο ή θελουν χαρτι απο Ελλαδα για να τον απαλλαξουν;
Σαββας Καββαδας

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Σαββας Καββαδας »

Γεια σας παιδια. Αν μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε. Τον Μαρτιο παρουσιαστηκα κανονικα και πηρα 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους λογω οικονονικων απλα μου εδωσαν για ψυχολογικους λογους. Ημουν σχετικα αδυνατος αλλα λογω καποιου περιστατικου που βιωσα πηρα παρα πολλα κιλα. Ειμαι 1,79 υψος και 145 κιλα δηλαδη ΔΜΣ 45,2. Θελω να ρωτησω, μπορω να παρω αναβολη λογω κιλων; Χρειαζομαι καποιο χαρτι απο γιατρο ή απλα θα ζητησω να με ζυγισουν για να το δουν αυτοι; Επισης επειδη πηρα τα κιλα αποτομα εχω μεγαλο προβλημα με την ορθοστασια Και με την αντοχη. Μια βοηθεια παρακαλω
Σαββας Καββαδας

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Σαββας Καββαδας »

Γεια σας παρουσιαζομαι τις 02/11/2020 στο 501 στην Θεσσαλονικη. Εχω γνωματευση απο το κεντρο υγειας οχι απο νοσοκομειο λογω covid δεν θελω να παω. Ο γιατρος εχει γραψει ΔΜΣ ανω των 43 δηλαδη νοσογονο παχυσαρκια και μου ειπε οτι δικαιουμαι σιγουρα αναβολη κι εγω για αναβολη παω, δεν μπορω να υπηρετησω λογω κουρασης που νιωθω και πονους στα ποδια και στην μεση. Ξερει κανεις αν οντως θα την παρω ή θα εχω καποιο προβλημα;
greeksoldier20

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από greeksoldier20 »

Καλησπέρα Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να θέσω ένα ερώτημα

Τον Οκτώβριο του 2019 παρουσιάστηκα στο 485 ΤΔΒ στην Λάρισα όπου και έφυγε με ετήσια αναβολή λόγω υψηλού βάρους (BMI=41,7)

Φέτος έληξε η αναβολή και παρουσιάζομαι 02/11 στο ΚΕΠΒ Θήβας

Η κατάσταση με τον πλεονάζον βάρος δεν έχει αλλάξει και επίσης θέλω πάρει να πάρω αναβολή με τελικό σκοπό την απαλλαγή

Τώρα θα κινήσω την διαδικασία μέσω του φρουραρχείου ώστε να μην χρειάζεται να τρέχω στην Θήβα (οικονομικοί λόγοι).

Πιστεύεται πως θα πάρω την αναβολή πάλι για έναν χρόνο ;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία ή ποια διαδικασία ακολουθείτε στην περίπτωση αυτή ;

Ακόμα το βάρος μου μου έχει δημιουργήσει μια κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου στο επίπεδο 04-05 με μικρό κώλυμα στην βάδιση σε περίπτωσης υψηλής υγρασίας αλλά και παρατεταμένης ορθοστασίας

Οποίος γνωρίζει κάτι ας μου πει γιατί έχω αγχωθεί όσο να'ναι και θέλω την αναβολή με σκοπό την τελική απαλλαγή να ξεμπερδευω με το θέμα στρατός

Ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι !

TK1998

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από TK1998 »

Καλησπέρα σε ολο το forum, θα ήθελα και εγώ να σας πω την δικιά μου περιπτώση:Παρουσιάστηκα 13/5/2019 στο στρατόπεδο στην Αφάντου στην Ρόδο, άφου περάσαμε ολα τα γραφιοκρατικά θέματα και τον ψυχολόγο μας πήγανε στην επιτροπή των γιατρών, εκεί μου δώσανε 18μηνη αναβολή και προσώρινο απολυτήριο ακαταλλήλων στράτευσης λόγω κιλών 1.74 υψος 140 κιλά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω μετα απο αυτήν την αναβολή ειναι αρκετή για να μπορέσω να ξεκινήσω διαδικασία απαλλαγής μεσω του φρουραρχείου ώστε να με παραπέμψουν στο 401; Σημειωτέον οτι έχω υπερτροφία στην αριστερή κοιλία συν διάταση στον αριστερό κόλπο που οδηγούν και σε υπέρταση με ταχυπαλμίες και ορισμένες φορες και αρρυθμίες για αυτον τον λόγο παίρνω και το ramisynτων 5 mg. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν δινουν για αυτόν τον λόγο απαλλαγή και αν θεωρείται Ιάσιμο η μη Ιάσιμο αυτό το θέμα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το ολόκληρο κατεβατό.

Slik

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Slik »

Καλησπερα, σε παχυσαρκο ατομο το οποιο εχει παρει ηδη απαλλαγη 2 χρονων και το προβλημα δεν εχει καλυτερευεσει αλλα εχει επιδεινωθει δινεται απαλλαγη; Η πως παει η κατασταση γενικοτερα;

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από xristos1925 »

Slik έγραψε:Καλησπερα, σε παχυσαρκο ατομο το οποιο εχει παρει ηδη απαλλαγη 2 χρονων και το προβλημα δεν εχει καλυτερευεσει αλλα εχει επιδεινωθει δινεται απαλλαγη; Η πως παει η κατασταση γενικοτερα;



Καλου κακου τσεκαρε και το ΦΕΚ για την σωματικη ικανοτητα και τις παθησεις εχει μεσα και αυτο που θες αλλα θελει ψαξιμο, για να μην σου πω κατι που δεν ισχυει, οριστε και το λινκ για να το δεις.

https://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd%2011_2014.htm

Slik

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Slik »

Καλησπερα, ευχαριστω για την απάντηση.Έχω δει το ΦΕΚ και ξέρω τι λέει. Ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται στην πράξη. Έχω δει πολλούς που γράφουν να λεν ότι παρόλο που έπρεπε να έχουν ι5 πήραν ι4 και υπηρέτησαν.

Να δώσω παρπανω λεπτομέρειες.

1.90 ύψος 180 κιλά και η 2 ετης αναβολή δόθηκε μέσα σε 2 λεπτά. Περνώντας από ψυχολόγο μετά από τυπικές ερωτήσεις γράφτηκε στην καρτέλα «αγχώδης διαταραχή, αγοραφοβία».

Τώρα στην απαλλαγη τι γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να σε κρατήσουν; Αυτό με ενδιαφέρει.

Slik

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Slik »

Παρουσιάζομαι στο 501 στην Άσσηρο. Δεν ξέρω αν το στρατόπεδο επιλέγεται με βάση τα χαρακτηριστικά Του εκάστοτε οπλίτη.
Ρambo No8
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2021 7:39 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Ρambo No8 »

Slik έγραψε:Παρουσιάζομαι στο 501 στην Άσσηρο. Δεν ξέρω αν το στρατόπεδο επιλέγεται με βάση τα χαρακτηριστικά Του εκάστοτε οπλίτη.
δεν επιλέγεται έτσι το στρατόπεδο... Κάποτε ήμουν κι εγώ πολλά κιλά... Όλα είναι στο μυαλό... Αν θες να είσαι χοντρός για πάντα η να αδυνατίσεις πιο πολύ για την υγεία σου και όχι για το τι θα πει ο κάθε έξυπνος... Έβαλα στόχο και σχεδόν το καταφέρνω... Πρέπει να στερηθείς και να κάνεις θυσίες στο παρόν για να έχεις καλύτερο μέλλον... Αν ήξερες πως μου λείπει το πιτόγυρο. Περιμένω πως και πως να έρθει το Σάββατο να το φάω.
Slik

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Slik »

Slik έγραψε:Καλησπερα, ευχαριστω για την απάντηση.Έχω δει το ΦΕΚ και ξέρω τι λέει. Ρωτάω αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται στην πράξη. Έχω δει πολλούς που γράφουν να λεν ότι παρόλο που έπρεπε να έχουν ι5 πήραν ι4 και υπηρέτησαν.

Να δώσω παρπανω λεπτομέρειες.

1.90 ύψος 180 κιλά και η 2 ετης αναβολή δόθηκε μέσα σε 2 λεπτά. Περνώντας από ψυχολόγο μετά από τυπικές ερωτήσεις γράφτηκε στην καρτέλα «αγχώδης διαταραχή, αγοραφοβία».

Τώρα στην απαλλαγη τι γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να σε κρατήσουν; Αυτό με ενδιαφέρει.



Αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα ήμουν ευγνώμων.
edwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από edwww »

Κανείς δεν υπηρετεί με το ζόρι και να σε βγάλει η επιτροπή Ι4 θα παρουσιαστείς σε στρατόπεδο και θα πάρεις από εκεί απαλλαγή, όσο δεν θες εσύ να υπηρετήσεις άλλο τόσο δεν θέλουν και εκείνοι.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες