Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Apostolos

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Apostolos »

Καλησπέρα σε όλους σας...

Πέρυσι κρίθηκα ανίκανος στράτευσης και μου δόθηκε ΕΤΗΣΙΑ αναβολή λόγω παχυσαρκίας. Μου ήρθε λοιπόν το χαρτί και φέτος και το πρόβλημα παραμένει. Είμαι 1.81 και 153 κιλά. Θα ήθελα λοιπόν όποιος γνωρίζει σίγουρα να μου πει αν θα μπορέσω να πάρω απαλλαγή φέτος ή αν θα πάρω πάλι ετήσια αναβολή (θέλω να ξεμπερδεύω με το θέμα του στρατού). Υπάρχει πρόβλημα γενικό στη καθημερινότητα μου και επίσης το θέμα με πνίγει και ψυχολογικά στη κυριολεξία. Επίσης πάσχω και από ψωρίαση κατά πλάκας και έχω και άλλα προβλήματα λόγω παχυσαρκίας (Λιπώδης διήθυση στο συκώτι) καθώς επίσης και από σύνδρομο dumping λόγω εγχείρησης παχυσαρκίας πριν από 4 χρόνια (είχα χάσει κιλά αλλά ξαναπήρα)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

To ΠΔ αναφέρει αυτό :
14. ΔΑ Ι/5 (K/5) Η μεγάλη ιδιοπαθής παχυσαρκία (πάνω από 7/10 περισσότερο από το φυσιολογικό) εφόσον προκαλεί σημαντικό κώλυμα στη βάδιση και τις υποχρεώσεις του στρατιωτικού βίου.(Ως φυσιολογικό βάρος θεωρείται το ανάστημα σε εκατοστά μείον 100).

Απ'όσο γνωρίζω για να πάρεις οριστική απαλλαγή θα πρέπει να έχεις συμπληρώσει 2ετη αναβολή για λόγους υγείας

θωμας

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από θωμας »

Καλησπερα ! Εγω ειδη περασα την πρωτη επισκεψη αναβολης λογω παχυσαρκιας και τωρα απο μερα σε μερα περιμενω το καινουργιο χαρτι μιας και περασε ενας χρονος ! Ειμαι 1.91 υψος και 188 κιλα ! Θελω οπωσδηποτε να παρω απαλαγη γιατι δεν μπορω σε καμια περιπτωση να παω φανταρος γιατι πονανε τα ποδια μου κουραζομαι με το παραμικρο και μου ειναι πολυ δυσκολη η οποιαδηποτε ασκηση ! Υπαρχει περιπτωση να με παρουνε; Σας παρακαλω απαντηστε το συντομοτερο

Ευχαριστω προκαταβολικα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Συγνώμη αλλά θα με τρελάνετε εδώ μέσα, το από πάνω μήνυμα ρε μεγάλε δεν το είδες; Στα ελληνικά γράφω ο άνθρωπος.
ΘΑΝΟΣ55

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από ΘΑΝΟΣ55 »

Παιδιά εγώ είμαι 135 κιλά με ύψος 1.76, δηλαδή 77% πάνω από το κανονικό βάρος. Εχω πάρει ήδη διετή αναβολή με βάρος 141 κιλά η οποία έλειξε, τώρα μπορώ να πάρω απαλλαγή μόνο λόγου βάρους. Το ρωτάω γιατί θέλω να πάρω απαλλαγή και δεν ξέρω αν μπορούνε να την αρνηθούν. Πρέπει να αναφέρω και άλλα προβλήματα που έχω σχετικά με την παχυσαρκία όπως καρδιακές αρυθμίες, κόπωση κτλ. Ή αρκούν μόνο τα κιλά μου.
Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ πολύ.
Greg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2015 2:19 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Greg »

Καλησπέρα έχω ένα θέμα που με απασχολεί. Πέρυσι τον Ιανουάρι μπήκα για να υπηρετήσω αλλά λόγω κιλών μου δώσανε αναβολή 1 χρόνο. Αυτά τα κιλά μέχρι σήμερα δεν τα έχω χάσει και είναι να μπώ 2 Μαρτίου 2015. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι θα μου δώσουνε πάλι αναβολή λόγω κιλών ή μπορώ να κάνω κάτι για να υπηρετήσω. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
Pontios27
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 6:33 pm
Τοποθεσία: ΛΟΧΙΑΣ
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Pontios27 »

Καλησπερα σας Μου εδωσαν αναβολη για Λογους βαρους Ημουν 164 κιλα οταν μπικα και τωρα Ειμαι 100 κιλα για ειδηκες δυναμεις κοπικα η επειδη εχασα το βαρος μου κανονικα θα συνεχησω την θητεια μου Θελω πολη να παραμηνω ειδηκες δυναμεις για το το γουσταρο ετσι ειναι τρελα Ειμαι 191 στο υψως Εικόνα
geon

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από geon »

Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πόσα κιλά πρέπει να είμαι για να υπηρετήσω, έστω με και Ι Άοπλο; Είμαι 1,80 εκ. Ύψος.
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από gimitrop »

Alex.mich96 έγραψε:Είμαι 1.83 και 83 κιλάΔικαιούμαι απαλλαγή;



Πλάκα μας κάνεις;

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
guccimane
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 12:46 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από guccimane »

Alex.mich96 έγραψε:Είμαι 1.83 και 83 κιλάΔικαιούμαι απαλλαγή;



ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

dimitris

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από dimitris »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια!

ειμαι 1,80 και ζυγιζω 120 κιλα...

παρουσιαζομαι 16.3.17 στο κετθ αυλωνα (παρολο π τελειωσα τει νοσηλευτικης)

λετε να μην μ αφησουν να υπηρετησω; Ειχα αναβολη μεχρι το 2020, αλλα θελω να τελειωνω με τον στρατο!

δεν βγαινω τουλαχιστον ι4;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Nassos »

Ι2 ή Ι3 θα βγεις, εδώ είχαμε παιδί 1.60 150 κιλά και τον έβγαλαν Ι2! Η κοιλιά του κρεμόταν απέξω κυριολεκτικά.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Άνετα υπηρετείς 1.80 και 120 κιλά.

Βάση ΔΜΣ είσαι Ι3 αλλά λογικά αν το ζητήσεις από τον Ιατρό ίσως σε βάλει και Ι2.

Ι4 σε καμία περίπτωση πόσο μάλλον απαλλαγή.

Nasso καλά η περίπτωση που λες μυρίζει βύσμα από χιλιόμετρα

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης