Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Nassos »

Θα πρέπει να είχε χοντρό βύσμα γιατι τον έβγαλαν Ι2 με ειδικότητα ΟΔΜΑ σε Μ48Α5!
Zogr G

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Zogr G »

Καλησπέρα σας φέτος τον Μάρτιο παρουσιάστηκα στην αεροπορία Τρίπολης και μου έδωσαν διετή αναβολή λόγω βάρους είμαι 1,87_ 160 κιλά. Θα ήθελα να μάθω πόσα κιλά ακριβώς πρέπει να φτάσω για να υπηρετήσω και αν μείνω Στα ίδια κιλά και πάρω απαλλαγή στράτευσης λόγω βάρους αν αυτό είναι Ι5 θα έχω πρόβλημα να διοριστώ στο Δημόσιο?
Ελαφρά υπέρβαρος

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Ελαφρά υπέρβαρος »

Καλησπέρα,

Δεκέμβριο του 2014 έληξε η αναβολή που είχα πάρει το 2010, λόγω σπουδών.

Μάρτιο του 2015 παίρνω νέα αναβολή, διάρκειας ενός (1) έτους, αλλά αυτή τη φορά λόγω παχυσαρκίας.

Μάϊο του 2016 παίρνω 2η αναβολή για τον ίδιο λόγο.

Ιούνιο του 2017 θα γίνει ο 3ος έλεγχος.

Μου είχαν πει ότι αν είμαι ακόμα παχύσαρκος, θα πάρω απαλλαγή.

Ερώτηση Α:
Πάω για τον 3ο έλεγχο, βλέπουν ότι δικαιούμαι απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας αλλά εγώ τους ζητάω να μου δώσουν πάλι αναβολή, ας πούμε για ένα ακόμα χρόνο, με σκοπό να χάσω σε ένα χρόνο το βάρος και να παρουσιαστώ το 2018.
Μπορούν να μου δώσουν κι άλλη αναβολή ή είναι υποχρεωμένοι να μου δώσουν απαλλαγή εφόσον έχουν ολοκληρωθεί 2 χρόνια από την πρώτη φορά που πήρα αναβολή λόγω κιλών;

Ερώτηση Β:
Αν πάρω απαλλαγή τώρα λόγω κιλών, θα είναι οριστική;
Προφανώς από κυβέρνηση σε κυβέρνηση τα πράγματα αλλάζουν. Αυτό που ρωτάω είναι, μήπως υπάρχει κάποια διάταξη/νόμος/κλπ που να λέει ότι απαλλάσσεσαι πχ για 5 χρόνια και μετά σε εξετάζουν ξανά ή έστω ότι υπάρχει η πιθανότητα να σε εξετάσουν ξανά κάποια στιγμή (και άρα η απαλλαγή να είναι προσωρινή);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημητρης

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Δημητρης »

Ειμαι 1.72 και 140 κιλα θα παρω καποια αναβολη η απαλλαγη;
Δεν εχω θεμα με την κουραση επειδη κανω ποδηλατο και ειμαι συνεχως στα χωραφια για αγροτικες δουλειες... Ενταξει με τις ασκησεις θα εχω καποια θεματα πιστευω!
παρουσιαζομαι Αυλωνα στις 13/7/17
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από gimitrop »

Σύμφωνα με το Φ. Ε. Κ. Αν έχεις πανω απο 2/10 - 3/10 του ιδανικου σωματικού βάρους βγαίνεις Ι2 και αν έχεις 3/10 - 5/10 επιπλέον βγαίνεις Ι3. Με 5/10 - 7/10 απο το κανονικο βγαίνεις Ι4. Με 1,78 το ιδανικό σου βάρος θα ήταν 80 κιλά, είσαι πάνω από 50% του ιδανικού, Ι4.
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Νίκος 21

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Νίκος 21 »

Παιδια ειμαι 1.90 κοντα και ειμαι κοντα 140 κιλα το γίνεται με την κατάσταση...
Νικος54

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Νικος54 »

Παιδια ειμαι 1.87. και εχω 140 κιλά αλλα δεν θέλω να. βγω Αοπλος

Γιωργος

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπέρα σας θα ήθελα να μάθω αν αυτό για την αναβολή λόγω κιλών ισχύει πάντα αναφέρομαι όταν το βαρος είναι μεγαλυτερο απο τα 7/10 του φυσιολογικού ή είναι στην κρίση του κάθε γιατρού που θα με εξετάσει. Είναι να παρουσιαστω με την β εσσο και θα ήθελα να ξέρω σίγουρα αν είναι να μην αγοράζω πράγματα. Ξέρετε αν μπορω να το μάθω κάπου αυτό με απόλυτη σιγουριά ; Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Nimda »

14. ΔΑ Ι/5 (K/5) Η μεγάλη ιδιοπαθής παχυσαρκία (πάνω από 7/10 περισσότερο από το φυσιολογικό) εφόσον προκαλεί σημαντικό κώλυμα στη βάδιση και τις υποχρεώσεις του στρατιωτικού βίου.(Ως φυσιολογικό βάρος θεωρείται το ανάστημα σε εκατοστά μείον 100).

Οι γιατροί αυτό ακολουθούν. Στην κρίση τους είναι αν εφόσον είσαι οριακά αν τους ζητήσεις να υπηρετήσεις να σε αφήσουν ή αν είσαι Οριακά άοπλος και ζητήσεις όπλο να σε αφήσουν να πάρεις. Ουσιαστικά αν σου κάνουν χάρη.

Νίκος Β

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Νίκος Β »

Χαιρετώ κι ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Περιγράφω την περίπτωσή μου:

Παρουσιάστηκα με τη Β' ΕΣΣΟ 2016 και πήρα διετή αναβολή, καθώς είχα ΔΜΣ>40, όπως λέει και στο Π. Δ.11/2014 στην περίπτωση 17 του Πίνακα νοσημάτων. Υποχρεούμαι να καταταγώ εκ νέου με τη Γ' ΕΣΣΟ 2018, όπως έλεγξα στο site της στρατολογίας.

Η κατάσταση της υγείας μου δεν έχει αλλάξει, θα έλεγα μάλιστα πως έχει επιδεινωθεί (τρέχων ΔΜΣ=47). Εάν πάω 5 ημέρες πριν την κατάταξη και παραπεμφθώ στην επιτροπή απαλλαγών χωρίς να παρουσιαστώ, ποιες είναι οι πιθανότητες να απαλλαγώ (έστω και με επανεξέταση στην 5ετία) ;

Προβληματίζομαι, γιατί στον πίνακα νοσημάτων δεν λέει ξεκάθαρα "Ι/5", αλλά "Κ/4-Κ/5". Ευχαριστώ θερμά!

Ektoras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 5:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Ektoras »

Είμαι 25 χρόνων 1.85 και 170 κιλά έχω πάρει ήδη διετής αναβολή λόγω παχυσαρκίας όπου λήγει τον Φλεβάρη, όπως ενημερώθηκα θα μου σταλθεί πάλι χαρτί κατάταξης για τον Μάρτιο, είμαι εφικτή η περίπτωση της απαλλαγής με το πρόβλημα βάρους όπου έχω ;

Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ πολύ !!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Nassos »

Σου έστειλαν πρόσκληση για να περάσεις από Επιτροπή Απαλλαγών;
Ektoras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 5:07 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από Ektoras »

Όχι στο 411 πριν από 2 χρόνια που μου έδωσαν αναβολή 2 ετών μου έδωσαν ανά χαρτί αναβολής μέχρι τον ΝοέμβρηΠριν περίπου 10 μέρες πήρα την στρατολογια και μου είπανε ότι θα μου έρθει χαρτί μόλις λήξει η αναβολή δλδ τον Μάρτιο που είναι η επόμενη σειρά και πως θα περάσω πάλι από παθολόγο για τον αν πάρω απαλλαγή η όχι !

ΜΑRIOS

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από ΜΑRIOS »

KΑλησπερα, ειμαι 41 ετων ανυποτακτος... Εκοψα την ανυποταξια την προηγουμενη εβδομαδα για να εκμεταλευτω το νομο περι ανυποταξιας που ειναι μεχρι 31/12/2020 και παρουσιαζομαι στις 3/2 στο ναυτικο νοσοκομειο Πειραια για να περασω ΑΝΥΕ... Εχω σοβαρο προβλημα παχυσαρκιας με δεικτη Bmi 51 (1.74 υψος,153κιλα). Εχω και γνωματευση γιατρου για την παχυσαρκια... Η παχυσαρκια μου εχει δημιουργησει και αλλα προβληματα κυριως αναπνευστικα (απνοιες κλπ) αλλα και ορθοπεδικα οπου για αυτα δεν εχω επισημες γνωματευσεις! Υπαρχει καποιος να μου πει εμπειρικα αν θα με κρατησουν η θα μου δωσουν απαλλακτικο;

Εχω οικογενεια και επιχειρηση που κρεμεται απο εμενα και απλα καιγομε αν με κρατησουν... Εστω και για τις 20 μερες που πρεπει για να μπορεσω να πληρωσω και να φυγω...

Παρακαλω την βοηθεια σας!

ΜΑRIOS

Αναβολή - απαλλαγή λόγω παχυσαρκίας

Δημοσίευση από ΜΑRIOS »

ΜΑRIOS έγραψε:KΑλησπερα, ειμαι 41 ετων ανυποτακτος... Εκοψα την ανυποταξια την προηγουμενη εβδομαδα για να εκμεταλευτω το νομο περι ανυποταξιας που ειναι μεχρι 31/12/2020 και παρουσιαζομαι στις 3/2 στο ναυτικο νοσοκομειο Πειραια για να περασω ΑΝΥΕ... Εχω σοβαρο προβλημα παχυσαρκιας με δεικτη Bmi 51 (1.74 υψος,153κιλα). Εχω και γνωματευση γιατρου για την παχυσαρκια... Η παχυσαρκια μου εχει δημιουργησει και αλλα προβληματα κυριως αναπνευστικα (απνοιες κλπ) αλλα και ορθοπεδικα οπου για αυτα δεν εχω επισημες γνωματευσεις! Υπαρχει καποιος να μου πει εμπειρικα αν θα με κρατησουν η θα μου δωσουν απαλλακτικο;

Εχω οικογενεια και επιχειρηση που κρεμεται απο εμενα και απλα καιγομε αν με κρατησουν... Εστω και για τις 20 μερες που πρεπει για να μπορεσω να πληρωσω και να φυγω...

Παρακαλω την βοηθεια σας!



Kαμια βοηθεια... ; Το ΦΕΚ για παχυσαρκια ανω του 40bmi αναφερει ι4/ι5 ... Δεν διευκρινιζει!Yπαρχει καποιος να γνωριζει;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες