Μισθοφορικός στρατός

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από mixanikara »

Και αξιωματικοί έγιναν κάποιοι χωρις να έχουν βγαλει σχολή και εφτασαν μέχρι το βαθμο του Συνταγματάρχη απο ενα νομο Ανθιπασπιστών χωρίς εξετάσεις. Τί συγκρίνουμε τώρα; Τις Ενοπλες Δυνάμεις επι Χούντας με τις σημερινές Ενοπλες Δυνάμεις; Το πρόβλημα μας ειναι ότι οι αξιωματικοι και υπαξιωματικοί σχολής τείνουν να γίνουν μισθοφόροι σαν τους ΕΠΟΠ. Οι ΕΜΘ ειναι εθελοντές μακρας θητείας. Θα ξεχασουμε τα Ελληνικα μας σε λίγο. Ειναι δηλαδή οπλιτες, δηλαδή στρατιώτες μακράς στρατιωτικης θητειας. Για παντα μισθοφόροι στρατιωτες δηλαδη. Μισθοφοροι ειναι και αυτοι. Αμα ζητούσε ο Σουηδικος στρατος Ελληνες ΕΠΟΠ να υπηρετήσουν στη Σουηδία θα τους ψάχναμε τώρα.Εικόνα Το κακο ξαναλέω είναι ότι πριν απο αυτούς θα είχαν φύγει και οι αξιωματικοί και υπαξιωματικοί μας γιατι το σύστημα των πανελληνίων εξετάσεων παράγει περισσότερο επαγγελματίες με ονειρα καριέρας και οχι στρατιωτικους με όνειρα στρατιωτικής καριέρας και στρατιωτικές διακρίσεις. Αν εισαι τίποτε ΕΠΟΠ στο λέω δέν την παλεύεις αν εχεις τέτοια αντίληψη για τον θεσμο των ΕΠΟΠ.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από laios »

Μα αυτο λεω και εγω, θα ξεχασουμε τα ελληνικα. Τελος παντων... Δηλαδη και οι ειδικοι φρουροι ειναι μισθοφοροι. Ενταξη αποψη σου
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δηλαδή ο στρατός έχει ανάγκη από κάτι καθίκια αξιωματικούς που δεν σέβονται τίποτα και κανέναν για να προαχθούν; Αυτοί είναι οι στρατιωτικοί καριέρας που κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους!

εμθ και εποπ είναι μόνιμοι μη παραγωγικής σχολής και με πτυχίο ΑΕΙ μπορούν να προαχθούν μέχρι κάποιο βαθμό

laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από laios »

Ρε greek army δεν δεχομαι να με λενε μισθοφορο. Δεν ειμαι μισθοφορος, δεν εχω ημερομηνια ληξης και ειμαι Ελληνας και υπηρετω στον Ελληνικο Στρατο. Δεν υπηρετω σε ξενο στρατο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από Greek_Army »

Συμφωνώ, μισθοφορικός στρατός είναι η λεγεώνα των ξένων
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από mixanikara »

laios έγραψε: Ρε greek army δεν δεχομαι να με λενε μισθοφορο. Δεν ειμαι μισθοφορος, δεν εχω ημερομηνια ληξης και ειμαι Ελληνας και υπηρετω στον Ελληνικο Στρατο. Δεν υπηρετω σε ξενο στρατο.
Άμα πχ ο Σουηδικός στρατός για κάποιο λόγο ηθελε Ελληνες ΕΠΟΠ και τους έσκαγε σουηδικους μισθούς (2.000 Ευρω το μήνα καθαρά) τότε θα τους ψάχναμε όλους.Εικόνα Μισθοφόροι είναι ολοι τους. Με ημερομηνία λήξης την οποία δέν έχουν γιατι δεν υπάρχει αξιοκρατία στις Ενοπλες δυνάμεις μας. Ενα τέστ με μια αλγεβρική εξίσωση πρώτου βαθμου αμα τους βάλουμε θα αποτύχει το 99%.Εικόνα

Σχετικά με αυτους που θέλουν να πολεμήσουν στο Αφγανιστάν κάντε ένα τέστ στον εαυτό σας αν μπορείτε να κόψετε λίγο το χέρι σας να βγαλει αίμα. Και μετα πάτε και στο Αφγανιστάν που ψαχνουν τα πόδια και τα χέρια τους απο τις νάρκες και τις ενέδρες.Εικόνα ...
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από laios »

Αυτο λεω και εγω. Αν ο σουηδικος στρατος ζητησει ελληνες και καταγουνε εκει τοτε ναι αυτοι θα ειναι μισθοφοροι. Για το αφγανισταν δεν απαντω γιατι πολυ απλα δεν με νοιαζουν οι αποστολες. Οσο για το μορφωτικο επιπεδο που σχολιαζεις μπορει να εχεις και δικιο. Αλλωστε εσυ δεν εγραψες πως δεν χρειαζονται πτυχιουχους αλλα στρατιωτες;
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από mixanikara »

Νομίζω ότι σου έχω ήδη απαντήσει αλλα επειδή δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις τί σου λέω θα στο πώ με άλλα λόγια. Οι αξιωματικοι και υπαξιωματικοί που τρώνε ένα αγγούρι στις στρατιωτικές σχολές έχουν στο μυαλό τους την μελλοντική στρατιωτική καριέρα τους, την επαγγελματική αποκατάστασή τους και το σίγουρο μισθό τους.

Κανονικά δέν θα έπρεπε να είσαι έτσι αλλα αυτο συμβαίνει. Ενας απλος στρατιώτης που πάει να υπηρετήσει την θητεία του σκέφτεται μονο πότε θα περάσει ο καιρός να απολυθεί. Ενας ΕΠΟΠ που πάει μισθοφόρος στρατιώτης δεν σκέφτεται την στρατιωτική καριέρα του γιατι δέν υπάρχει τέτοια. Ούτε την αποκατάσταση του γιατι είναι με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου και κανονικά θα έπρεπε να είναι έτσι κάθε 5 χρόνια. Και στο εξωτερικο υπογράφεις σύμβαση εργασίας 5 έτη με 6 πρώτους μήνες σαν δοκιμαζόμενος αλλα το αφεντικό σου έχει δικαίωμα να σε απολύσει ανα πάσα στιγμή αν δεν του κάνεις.

Επομένως ο ΕΠΟΠ σκέφτεται μονο τα χρήματα που θα πάρει στο τέλος του μήνα. Συνοψίζοντας ο ΕΠΟΠ είναι ένας μισθοφόρος στρατιώτης με σύμβαση εργασίας. Είναι στρατιωτικος όσο και ο απλός στρατιώτης που υπηρετεί την θητεία του.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από laios »

Διαβασε τον νομο των ΕΠΟΠ και θα καταλαβεις. Μαλλον δεν καταλαβαινεις την διαφορα που εχει ενας μισθοφορος με εναν εθελοντη οπλιτη. Δεν εγραψα εγω για καριερες και τετοια πραγματα αλλα γνωριζω πως συμφωνα με τον νομο οι ΕΠΟΠ ΜΟΝΙΜΟΠΟΥΝΤΑΙ.

Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από mixanikara »

laios έγραψε: Διαβασε τον νομο των ΕΠΟΠ και θα καταλαβεις. Μαλλον δεν καταλαβαινεις την διαφορα που εχει ενας μισθοφορος με εναν εθελοντη οπλιτη. Δεν εγραψα εγω για καριερες και τετοια πραγματα αλλα γνωριζω πως συμφωνα με τον νομο οι ΕΠΟΠ ΜΟΝΙΜΟΠΟΥΝΤΑΙ.

Απο το βαθμό του δεκανέα μέχρι και του αρχιλοχία όλοι είναι οπλίτες. Βαθμοφόροι στρατιώτες. Δεν ξέρω τί γράφει ο κανονισμός των ΕΠΟΠ αλλα δέν πρέπει να μονιμοποιούνται. Θα έπρεπε να έχουν σύμβαση εργασίας για 5 χρόνια με δυνατότητα απόλυσης ανα πάσα στιγμή αν κάνουν καμια χοντρή. Πρέπει να αλλάξει το σύστημα.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από laios »

mixanikara έγραψε:
laios έγραψε: Διαβασε τον νομο των ΕΠΟΠ και θα καταλαβεις. Μαλλον δεν καταλαβαινεις την διαφορα που εχει ενας μισθοφορος με εναν εθελοντη οπλιτη. Δεν εγραψα εγω για καριερες και τετοια πραγματα αλλα γνωριζω πως συμφωνα με τον νομο οι ΕΠΟΠ ΜΟΝΙΜΟΠΟΥΝΤΑΙ.

Απο το βαθμό του δεκανέα μέχρι και του αρχιλοχία όλοι είναι οπλίτες. Βαθμοφόροι στρατιώτες. Δεν ξέρω τί γράφει ο κανονισμός των ΕΠΟΠ αλλα δέν πρέπει να μονιμοποιούνται. Θα έπρεπε να έχουν σύμβαση εργασίας για 5 χρόνια με δυνατότητα απόλυσης ανα πάσα στιγμή αν κάνουν καμια χοντρή. Πρέπει να αλλάξει το σύστημα.
αφου δεν γνωριζεις το νομο που διεπει τους ΕΠΟΠ, γιατι ειναι νομος του κρατους δεν ειναι κανονισμος, γιατι Γραφεις ο, τι να΄ναι; Καλυτερα να μασας παρα να... Γραφεις. Και συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου ολοι οι υπαξ ειναι βαθμοφοροι στρατιωτες. Μαλλον δεν εχεις καμια σχεση με τον στρατο...
Άβαταρ μέλους
Achilles13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2014 9:36 pm
Τοποθεσία: Μαθητης
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από Achilles13 »

παιδια δεν εχω πολυ ιδεα απο αυτα και δυστυχως και κανεναν φιλο που να με ενημερωσει.

ενδιαφερομαι πολυ για στρατο και λιγο για μισθοφορια.

ενημερωστε με λιγο τα βημματα που χρειαζεται για να γινεις μισθοφορος.

ειμαι 17 ετων και ζω γερμανια εδω και ενα χρονο. Πηγαινω σε γερμανικο σχολειο και σκευτομαι να παω ελληνικο μονο και μονο γι αυτον

τον λογο.

θα θελα αν γινεται μια πληρη εικονα απο ολα αυτα. Εννοω οχι 8εμα εκπαιδευσης αλλα το πως θα φτασω μεχρι εκει.

εννοω μεσω στρατου π. Χ (ειδικων δυναμεων).

ευχαριστω πολυ το εκτιμω ιδιαιτερα.

Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από expedition »

Achilles13 έγραψε:παιδια δεν εχω πολυ ιδεα απο αυτα και δυστυχως και κανεναν φιλο που να με ενημερωσει.

ενδιαφερομαι πολυ για στρατο και λιγο για μισθοφορια.

ενημερωστε με λιγο τα βημματα που χρειαζεται για να γινεις μισθοφορος.

ειμαι 17 ετων και ζω γερμανια εδω και ενα χρονο. Πηγαινω σε γερμανικο σχολειο και σκευτομαι να παω ελληνικο μονο και μονο γι αυτον

τον λογο.

θα θελα αν γινεται μια πληρη εικονα απο ολα αυτα. Εννοω οχι 8εμα εκπαιδευσης αλλα το πως θα φτασω μεχρι εκει.

εννοω μεσω στρατου π. Χ (ειδικων δυναμεων).

ευχαριστω πολυ το εκτιμω ιδιαιτερα.

Όταν λες μισθοφόρος εννοείς μόνιμος στο στρατό; Αν εννοείς αυτό μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις ή εξετάσεις ως κάτοικος εξωτερικού και να εισαχθείς είτε στη ΣΜΥ είτε στη ΣΣΕ Εικόνα
Υ

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από Υ »

Οποιος παει σομαλια τα λεφτα μονο ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.
Βlackwater

Μισθοφορικός στρατός

Δημοσίευση από Βlackwater »

Στην Blackwater τι χρειαζεται κανεις γεια να παει?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες