Φαγητό στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Φωκάς έγραψε:Ξερετε πως ειναι το φαγητο στο στρατο; Και μπορειτε να μου πειτε το μενου;
Σε κάποιες μονάδες χάλια, σε κάποιες μέτριο, σε κάποιες καλό, σε κάποιες εξαιρετικό, όπως στα εστιατόρια.

Σε γενικές γραμμές έχει πολύ κοτόπουλο με πατάτες ή ρύζι. Όσπρια κυρίως φασόλια, μακαρόνια με σάλτσα και αν είσαι υπερτυχερός μπορεί μια φορά να φας παστίτσιο, πολύ πράσινη σαλάτα και ΓΚΟΝΤΖΙΙΙΙΙΛΑΑΑΑΑ.

πρωινό βούτυρο μαρμελάδα, γάλα, τσάι &Καμια φορά Μελίντα (παραλλαγή της μερέντας)

Πρόγευμα καμια μηλόπιτα ή σοκολατόπιτα συσκευασία εννοείται, η παστέλι μπορεί και λιγμένο που είχα φάει, ή τυρόπιτα - λουκανικόπιτα

ΑυτάΕικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
FTWKOSTASFTW
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2019 8:01 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από FTWKOSTASFTW »

Χωρίς να φανώ σαν κανένα κακομαθημένο, όταν είναι η ώρα για φαγητό πχ μεσημέρι η βράδυ, μπορώ να φάω όσο θέλω από την πιατέλα μου σωστά; Απλά ρωτάω γιατί δεν είμαι και πολύ "φαγάνας" δλδ θα τσιμπήσω κάτι από εδώ και από εκεί. Δεν τρώω και Πολύ. Δεν σε αναγκάζουν η τίποτα τέτοιο; Ότι δεν θες το πετάς;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ανάλογα στο αν φτάνει το φαγητό για όλους και περισσέψει στο τέλος.

Πχ αν έχει "Γκοτζίλα" (ψητό Zwan στο φούρνο), ή φακές-φασολάδα, αρκετοί δεν τα τρώνε και καταλήγουν στα σκουπίδια, άρα πεδίο δόξης λαμπρόν για εσένα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Στο κεεδ πως ειναι το φαγητο;
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από greenalexyo »

Παιδιά, θα σας το πω μια φορά και ελπίζω να το καταλάβετε , το φαγητό διαφέρει μονάδα από μονάδα , και χρονιά από χρονιά, παίζουν πολλά ρόλο, ποιος θα είναι μάγειρας, τα οικονομικά της μονάδας σου, ο σιτιστης, ο εφοδιασμός και άλλα χίλια δυο... Αν παρόλαυτα θέλετε να μάθετε για το φαγητό , το ιδανικό είναι να ρωτήσετε κάποιον που είναι ήδη στην μονάδα που θέλετε να πάτε για να σας πει...

Παράδειγμα το 2005 στο κεεδ μπορεί να είχε το καλύτερο φαγητό(ποσότητα-ποιοτητα), δεν σημαίνει όμως ότι και το 2010 είχε το ίδιο φαγητό.

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Το φαγητό στο στρατό είναι μεγάλη υπόθεση και μεγάλο ρόλο παίζει η μονάδα που θα είσαι, όπως πολύ σωστά περιγράφουν τα παιδιά παραπάνω. Στην παραμεθόριο που παρουσιάστηκα (νησί), επειδή ήταν πολύ μικρή μονάδα, το φαγητό ήταν αξιοπρεπές, χωρίς γκοντζίλα και κονσέρβα (το κρέας το έφερνε το χασάπικο του χωριού), με γλυκά μέρα παρα μέρα από τοπικό ζαχαροπλαστείο (εκλερ, μπακλαβάδες, προφιτερόλ, γαλακτομπούρεκο όλα αυτά ατομικά) και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ο νες καφέ που είχε στο εστιατόριο ελεύθερο όλη την μέρα (κατ' εντολή του Δκτη). Στην Αθήνα, το μόνο που άξιζε για εμένα ήταν ο κος Στεργίου, το δεκατιανό. Λόγω των ΔΝ, οι περισσότεροι που είχαν υπηρεσία, έφερναν από το σπίτι τους ή την έβγαζαν με σαντουιτς από το ΚΨΜ.2/10 φορές, το φαγητό ήταν οριακά καλό. Γενικά, αν έχετε μάγειρα φαντάρο επαγγελματία με όρεξη, πιστεύω θα φάτε καλά! Ντελίβερι, στην παραμεθόριο παραγγέλναμε άνετα (εφόσον βέβαια το αναφέρεις στο Αξκο πύλης), στην Αθήνα πολύ σφιχτά. Στην σειρά μου είχαμε έναν που έφαγε 5Φ γιατί πήρε σουβλάκια. Ποιότητα, εντάξει μην περιμένετε την τοπ, από την στιγμή που τα προϊόντα στο δημόσιο λαμβάνονται με μειοδοτικο διαγωνισμό. Χρήσιμο τιπ: Πάρτε πιρούνια και κουτάλια μιας χρήσης. Επειδή πολλές φορές δεν έφταναν, γιατί κάποιοι τα πέταγαν στα σκουπίδια, περίμενες σαν το ***** να τελειώσει κάποιος να σου δώσει το μαχαιροπίρουνο να φας.

Άβαταρ μέλους
ANGEL031
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2022 2:00 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από ANGEL031 »

Για την εμπειρια σου μεγαλο σφαλμα να γραφεις οτι το γκοτζιλα ειναι το zwan. Σε μας γκοτζιλα λενε το βοειο κρεας
Άβαταρ μέλους
ANGEL031
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2022 2:00 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από ANGEL031 »

greenalexyo έγραψε: Παιδιά, θα σας το πω μια φορά και ελπίζω να το καταλάβετε, το φαγητό διαφέρει μονάδα από μονάδα, και χρονιά από χρονιά, παίζουν πολλά ρόλο, ποιος θα είναι μάγειρας, τα οικονομικά της μονάδας σου, ο σιτιστης, ο εφοδιασμός και άλλα χίλια δυο... Αν παρόλαυτα θέλετε να μάθετε για το φαγητό, το ιδανικό είναι να ρωτήσετε κάποιον που είναι ήδη στην μονάδα που θέλετε να πάτε για να σας πει...

Παράδειγμα το 2005 στο κεεδ μπορεί να είχε το καλύτερο φαγητό (ποσότητα-ποιοτητα), δεν σημαίνει όμως ότι και το 2010 είχε το ίδιο φαγητό.

νομιζω οτι ισχυει. Χρονο με χρονο αυτα αλλαζουν
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Armyforce »

Στο μόνο κέντρο που δεν άλλαζε το φαγητό και όλες οι σειρές είχαν ίδια άποψη για χρόνια ήταν στο 2/39 Σύνταγμα Ευζώνων Μεσολόγγι. Είχε περάσει κάποιος άλλος να μας πει τη γνώμη του; Ευτυχώς μετά την τοποθέτηση σε μονάδα και καθ' όλη τη διάρκεια των ΣΠΕΝ, σε όσες μονάδες της 12ης Μεραρχίας έφαγα, το φαγητό ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατο.
Mixail1234
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2023 10:32 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στον στρατό

Δημοσίευση από Mixail1234 »

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας μιας και μπαίνω στρατό σε 3 ημέρες όσο αφορά το φαγητό (ναι έχουν απαντηθεί πολλές φορές αυτές οι ερωτήσεις αλλά καλό θα ήταν εάν θέλετε να βοηθήσετε να το διαβάσετε πρώτα)
Παρουσιάζομαι Θήβα κατά καιρούς από συμμαθητές κυρίως που πήγαν νωρίτερα από εμένα ότι ήταν άθλια το φαγητό εκεί
Γενικά το μόνο θέμα που έχω εγώ με το φαγητό είναι τα γαλακτοκομικά κυρίως όχι ότι τα αποφεύγω αλλά γενικά μόλις γεύομαι τυρί ή κασέρι κυρίως απλά ... Ναι το ξερναω με συγχωρείτε για την έκφραση... Γενικά η διατροφή στον στρατό πως είναι ; Γτ είχα ακούσει πως είχαν στο ΚΨΜ σάντουιτς του Στέργιου τώρα το τι πραγματικα ισχύει... Κάποιος που είχε μπει προσφατα και να γνωρίζει
Επίσης μπορείς να τρως ότι ώρες θέλεις κατά την διάρκεια της ημέρας εάν δεν έχεις κάποια υπηρεσία ή τα γεύματα σου πρέπει να είναι συγκεκριμένες ώρες ;
BlackAndDecker
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2023 1:04 am
Επικοινωνία:

Re: Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από BlackAndDecker »

Τι θα γίνει αν φέρω φαγητά (σκέφτομαι ξηρούς καρπούς, ρυζογκοφρέτες και μου πανε ότι επειδή το πρωινό είναι μάπα αξίζει και κανα φυστικοβούτυρο) απ'την πρώτη μέρα; Θα μου τα μαζέψουν; Δεν θέλω να γίνω και ρεζίλι που θα ρθω με μίνι-μπαρ, αλλά σκεφτόμουν πως θα είχε λίγο... flavour!:lol:

282 Κω παρουσιάζομαι btw
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Καλύτερα να φέρεις τέτοια μετά την ορκωμοσία. Αρκέσου για λίγες ημέρες στη μαρμελάδα. Υπάρχει πιθανότητα να βρεις και στο ΚΨΜ τέτοιες μπάρες.
Άβαταρ μέλους
apiliotis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2022 3:49 am
Επικοινωνία:

Re: Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από apiliotis »

Anastasis1900 έγραψε: Παρ Μαρ 11, 2022 11:18 am ... Χρήσιμο τιπ: Πάρτε πιρούνια και κουτάλια μιας χρήσης. Επειδή πολλές φορές δεν έφταναν, γιατί κάποιοι τα πέταγαν στα σκουπίδια, περίμενες σαν το ***** να τελειώσει κάποιος να σου δώσει το μαχαιροπίρουνο να φας.
Εμας (και θεωρω καλά κάνανε) μας το "χρεωναν" Και το πιρουνοκουταλο την πρώτη βδομάδα. Το επλενες, το τυλιγες χαρτοπετσετα και στην τσέπη. Και αν το έχασες φάε με τα χέρια ή ζητιανεβε απο άλλον.

Κάθε σειρά θα έχει τον ένα που θα το πεταξει ή ακόμα χειρότερα που δεν θα το πλυνει καλά και ο επομενος τυχερός που θα το παρει να έχει πάνω ξεραμενα αποφάγια. Έπεφταν καμψεις του χάμου μέχρι να μάθουν μερικοί να πλυνουν δίσκο...
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από apricot99 »

greenalexyo έγραψε: Τετ Ιούλ 10, 2019 2:47 pm Παιδιά, θα σας το πω μια φορά και ελπίζω να το καταλάβετε, το φαγητό διαφέρει μονάδα από μονάδα, και χρονιά από χρονιά, παίζουν πολλά ρόλο, ποιος θα είναι μάγειρας, τα οικονομικά της μονάδας σου, ο σιτιστης, ο εφοδιασμός και άλλα χίλια δυο... Αν παρόλαυτα θέλετε να μάθετε για το φαγητό, το ιδανικό είναι να ρωτήσετε κάποιον που είναι ήδη στην μονάδα που θέλετε να πάτε για να σας πει... Παράδειγμα το 2005 στο κεεδ μπορεί να είχε το καλύτερο φαγητό (ποσότητα-ποιοτητα), δεν σημαίνει όμως ότι και το 2010 είχε το ίδιο φαγητό.
Πολυ σωστα, και για την πληροφορια φιλος που πηγε ΕΛΔΥΚ πεζικο (δεν θυμαμαι στρατοπεδο) προσφατα και δεν ετρωγε γλουτενη του επισημα φαγητα χωρις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες