Φαγητό στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Hyper »

ILIAS KRITI έγραψε:Φακεσ, φασολαδα, κοτοπουλο με πατατες φουρνου θα βερεθειτε να τρωτε,(gogilla) χοιρινο, μπιφτεκια, ρυζι και πολλα αλλα. Υπαρχει προγραμμα βεβαια για τους μαγειρεσ. Αλλα μην φοβαστε τα εμβολια που κανετε στο κεντρο σας προστατευουν πληρωσ!ΕικόναΕικόναΕικόνα
το χοιρινο οντως πολυ gogilla ΕικόναΕικόνα Προχθες φαγαμε. Οσπρια γενικα εχει πολλα. Κ μαλλον κ για οικονομικους λογους. Φακες φασολια ειδικα εχει πολυ, ρεβυθια δεν εχουμε φαει ουτε μια φορα ως τωρα στο πευκο, α και κονσερβοκουτια επεσαν πρωτη φορα πριν 2-3 μερες με αρακα μεσα κ φασολια. Ο αρακας ηταν μια χαρα απτην κονσερβα τα φασολια δεν τρωγοτανε. ...
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από thanasakis »

Αχχαχαχα... Εμενα μου αρεσουν οι φακες... Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Hyper έγραψε:το χοιρινο οντως πολυ gogilla ΕικόναΕικόνα Προχθες φαγαμε. Οσπρια γενικα εχει πολλα. Κ μαλλον κ για οικονομικους λογους. Φακες φασολια ειδικα εχει πολυ, ρεβυθια δεν εχουμε φαει ουτε μια φορα ως τωρα στο πευκο, α και κονσερβοκουτια επεσαν πρωτη φορα πριν 2-3 μερες με αρακα μεσα κ φασολια. Ο αρακας ηταν μια χαρα απτην κονσερβα τα φασολια δεν τρωγοτανε...


καλησπερα!gozilla θυμαμαι σε μια βραχονησιδα που ημουν, ειχε απαγορευτικο την ημερα που ηταν να αλλαξουν την φρουρα μας, και ειχαμε ξεμεινει απο τροφιμα λογω οτι τις φερνουν τσιμα-τσιμα τις προμηθειες, και στα ντουλαπια ειχανε ξεμεινει γαλλετες, και κονσερβες gozzila. Φυσικα φανταζεστε τι εγινε. Καναμε "πλημμυρα" στο λεμονι τις κονσερβες gozzila, και τις κουτσοφαγαμε. Οταν πεινας, ολα ωραια ειναι. Φυσικα μια μερα μετα που διαβασα τα συστατικα περιεχομενα. Απλα δεν το ξαναπλησιασα. Ακομη τα θυμαμαι αυτα τα συστατικα. Τα φασολια κονσεβρα με κρεας (κ αυτο εντος της κονσερβας) δεν τρωγεται. Απαπα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Hyper »

dn24 έγραψε:
Hyper έγραψε:το χοιρινο οντως πολυ gogilla ΕικόναΕικόνα Προχθες φαγαμε. Οσπρια γενικα εχει πολλα. Κ μαλλον κ για οικονομικους λογους. Φακες φασολια ειδικα εχει πολυ, ρεβυθια δεν εχουμε φαει ουτε μια φορα ως τωρα στο πευκο, α και κονσερβοκουτια επεσαν πρωτη φορα πριν 2-3 μερες με αρακα μεσα κ φασολια. Ο αρακας ηταν μια χαρα απτην κονσερβα τα φασολια δεν τρωγοτανε...
καλησπερα!gozilla θυμαμαι σε μια βραχονησιδα που ημουν, ειχε απαγορευτικο την ημερα που ηταν να αλλαξουν την φρουρα μας, και ειχαμε ξεμεινει απο τροφιμα λογω οτι τις φερνουν τσιμα-τσιμα τις προμηθειες, και στα ντουλαπια ειχανε ξεμεινει γαλλετες, και κονσερβες gozzila. Φυσικα φανταζεστε τι εγινε. Καναμε "πλημμυρα" στο λεμονι τις κονσερβες gozzila, και τις κουτσοφαγαμε. Οταν πεινας, ολα ωραια ειναι. Φυσικα μια μερα μετα που διαβασα τα συστατικα περιεχομενα. Απλα δεν το ξαναπλησιασα. Ακομη τα θυμαμαι αυτα τα συστατικα. Τα φασολια κονσεβρα με κρεας (κ αυτο εντος της κονσερβας) δεν τρωγεται. Απαπα.

Ρε τι μου λες εδω ο αλλος μετα το χοιρινο ρευτηκε εξω απτα εστιατορια οπλιτων κ ακουστηκε μεχρι τον 3ο λοχο απεναντι. Χοιρινο gogilla μη ψαχνεις. Αφου δεν την παλευε και ηθελε να πει συνθημα με ρεψιμο... Σε διαλυει το χοιρινο. Οσο για την ομελετα δεν το συζητω βγηκε στην αναφορα ενας στον λοχαγο κ του λεει την επομενη παρουσιαζομαι στην πρωινη αναφορα του λοχου κ. Λοχαγε για να σας αναφερω οτι μετα την χθεσινη ομελετα με παει αιμα. Αμα δειτε κ λεει το menu ομελετα σπεσιαλ μακρια. Ειναι μπομπα τελειως
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Hyper έγραψε: Ρε τι μου λες εδω ο αλλος μετα το χοιρινο ρευτηκε εξω απτα εστιατορια οπλιτων κ ακουστηκε μεχρι τον 3ο λοχο απεναντι. Χοιρινο gogilla μη ψαχνεις. Αφου δεν την παλευε και ηθελε να πει συνθημα με ρεψιμο... Σε διαλυει το χοιρινο. Οσο για την ομελετα δεν το συζητω βγηκε στην αναφορα ενας στον λοχαγο κ του λεει την επομενη παρουσιαζομαι στην πρωινη αναφορα του λοχου κ. Λοχαγε για να σας αναφερω οτι μετα την χθεσινη ομελετα με παει αιμα. Αμα δειτε κ λεει το menu ομελετα σπεσιαλ μακρια. Ειναι μπομπα τελειως


χαρακτηρισε με οπως θες, ελευθερα, αλλα την ομελετα του στρατου την τρωω. Πρεπει να ειναι κυριολεκτικα πολυ χαλια για να μην την φαω. Μονο το γαλα που βαζουν ειναι του πεταματου, η ομελετα γινεται σαν αφρος. Αλλα αν ο μαγειρας ειναι αλανι (εχω φαει σε βραχονησιδα ομελετα απο μαγειρα στρατιωτη που τελειωσε την le-monde και ηταν κορυφη με της ιδιας ποιοτητας υλικα).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στα ΚΕΝ η ομελέτα είναι χάλια. Στις Μονάδες σαφώς καλύτερη.

Κοίτα σύμπτωση βρε dn24. Στη μονάδα μου στη Παγανή ο ένας εκ των μαγείρων είχε μόλις αποφοιτήσει από τη Le Monde.Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Nassos έγραψε:Στα ΚΕΝ η ομελέτα είναι χάλια. Στις Μονάδες σαφώς καλύτερη.

Κοίτα σύμπτωση βρε dn24. Στη μονάδα μου στη Παγανή ο ένας εκ των μαγείρων είχε μόλις αποφοιτήσει από τη Le Monde.Εικόνα


ναι ε; Ενδιαφερουσα συμπτωση. Πριν λιγο καιρο, ηρθε στη μοναδα μου ενας ΕΜΘ μαγειρας, ο οποιος ειναι πολυ χαρισματικος στην μαγειρικη, και παρολο που ειναι επιλοχιας ο ανθρωπος, μεχρι και σημερα ουδεποτε μαγειρευει υπο την νοοτροπια της αγγαρειας. Σωστος σε ολα του, και σαν ανθρωπος. Λοιπον μας μαγειρεψε κοτοπουλο (π... Στη), και τι εκανε ο ανθρωπος, κατι εκπληκτικο. Αφου ειχε στη διαθεση του 2 ταψια, μοιρασε τις μεριδες του κοτοπουλου στην μεση, και στο ενα ταψι το εφτιαξε λεμονατο, και στο αλλο κοκκινιστο. Ετσι, αναλογα με τα γουστα του ο καθενας, επελεγε (απο 1 ταψι ομως) τι του αρεσει, κ αναλογα εβαζε. Αν δεν σου αρεσει το λεμονατο, επιλεγεις κοκκινιστο (αλλα μονο αυτο οχι και τα 2). Του λεω: Στο κοσσοβο που ησουν, ετρωγε ο κοσμος καλα. Μερακι θελει, και ακομη και στο στρατο τρως καλα. Κ εστω και με αυτης της ποιοτητας τα υλικα που υπαρχουν. Ειχε βαλει πιπερια ο ανθρωπος ψιλοκομμενη να σπασει την "κοτοπουλιλα". Αν θες, ολα μπορεις να τα αξιποιησεις.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στη θητεία μου πολλές φορές το κοτόπουλο ψηνόταν έτσι όπως το λές.
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από asimike »

Εμενα παλι ποτε δεν το ειχαν κανει ετσι... Εικόνακλασικα με ρυζι το κανανε και αυτο αβραστο...

ΕΛΛΑΣ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

KΑι σε εμένα γινότανε αυτό πάντα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Νασσο εισαι οντως τυχερος διοτι εγω εκανα χρονια να βρω τετοιο μαγειρα (εστω αυτα τα λιγα που ειμαι), φετος ηρθε να σκεφτεις, και ειναι ο πρωτος που πετυχα. "ζωγραφιζει" ο ανθρωπος οταν μαγειρευει, τον πουρε με τον π... Στη, τον εκανε με ψιλοκομμενο μαιντανο (αν δεν κανω λαθος) και εκτος απο αλλη γευση, ειχε μια αλλη υποσταση, χρωμα σαν gourmait, γενικα τελοσπαντων χαιροσουν να τρως.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

dn24 έγραψε:Νασσο εισαι οντως τυχερος διοτι εγω εκανα χρονια να βρω τετοιο μαγειρα (εστω αυτα τα λιγα που ειμαι), φετος ηρθε να σκεφτεις, και ειναι ο πρωτος που πετυχα. "ζωγραφιζει" ο ανθρωπος οταν μαγειρευει, τον πουρε με τον π... Στη, τον εκανε με ψιλοκομμενο μαιντανο (αν δεν κανω λαθος) και εκτος απο αλλη γευση, ειχε μια αλλη υποσταση, χρωμα σαν gourmait, γενικα τελοσπαντων χαιροσουν να τρως.


dn24 γράψε μας την συνταγή να την στείλουμε στο μάστερ-σεφΕικόναΕικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:

dn24 γράψε μας την συνταγή να την στείλουμε στο μάστερ-σεφΕικόναΕικόνα


χαχα τι να σου πω φιλε μου! Λιγα πραγματα κατεχω απο το συγκεκριμενο "σπορ"! Οταν με το καλο γυρισω στην μοναδα μου, θα τον ρωτησω και θα σας πω!Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από asimike »

Greek_Army έγραψε:
dn24 έγραψε:Νασσο εισαι οντως τυχερος διοτι εγω εκανα χρονια να βρω τετοιο μαγειρα (εστω αυτα τα λιγα που ειμαι), φετος ηρθε να σκεφτεις, και ειναι ο πρωτος που πετυχα. "ζωγραφιζει" ο ανθρωπος οταν μαγειρευει, τον πουρε με τον π... Στη, τον εκανε με ψιλοκομμενο μαιντανο (αν δεν κανω λαθος) και εκτος απο αλλη γευση, ειχε μια αλλη υποσταση, χρωμα σαν gourmait, γενικα τελοσπαντων χαιροσουν να τρως.


dn24 γράψε μας την συνταγή να την στείλουμε στο μάστερ-σεφΕικόναΕικόνα
0αοχ0αοχαοχ0αοχ0αοχΕικόναΕικόνα
ΕΛΛΑΣ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στο ΚΕΤΘ τρώγαμε το κοτόπουλο με ρύζι και στη Μονάδα με πατάτες τηγανητές.

Αν θυμάμαι καλά στο λεμονάτο έβαζαν και μουστάρδα. Μπορεί να το μπερδεύω με άλλο φαγητό.

Θα έλεγα το κοτόπουλο είναι, μαζί με την πίτσα, από τα καλύτερα φαγητά στο Στρατό. Άσχετα αν μετά το πλύσιμο των ταψιών ήταν μανίκι...

Τα κεφτεδάκια "Ωνάσης" υπάρχουν ακόμη;Εικόνα

Το ZWAN aka Godzilla το ψήνουν ακόμη στο ταψί; Πείτε με τρελλό αλλά μου άρεσε. Με λίγο ψωμάκι γινόταν ωραίο κολατσιό, άσχετα αν μετά στη τουαλέτα γινόταν της πόπης.Εικόνα
...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες